Σιγκαπούρη Στάση στο αεροδρόμιο της Σινγκαπούρης...

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Φανταζομαι θα πας μεσα στην πολη, οχι Orchia Garden, Singapore Zoo, Sentosa Island. Κι εγω κοντευω δεκαετια, δεν ξερω αν θυμαμαι περισσοτερα απο σενα, ψαχνω και το φακελο, τι εχει αλλαξει ομως δε γνωριζω. Παιρνεις το τραινο MRT μπροστα απο την εξοδο του αεροδρομιου, ισως χρειαστει να αλλαξεις συρμο στο Tanah Merah. Λειτουργει απο τις 5:30 μεχρι τα μεσανυχτα. Το πρωτο βαγονι γυναικειο! Με μια αλλαγη παιρνεις την κοκκινη γραμμη για Marina Bay (λιονταρι) ή τη μωβ γραμμη και κατεβαινεις στη σταση Clarke Quay, εκει θα πηγαινα για λιγες ωρες για βολτα παραποταμια. Στο Clarke Quay ειχε παρα πολλα υπαιθρια εστιατορια με πικαντικα θαλασσινα το βραδυ, δε θυμαμαι αν τα τραπεζακια εξω υπηρχαν και το μεσημερι. Παντως η μωβ γραμμη εχει σταση και στην Chinatown και στη Little India. Στην παραποταμια βολτα με κατευθυνση προς τη Marina Bay μπορεις να περιλαβεις επισκεψη στο Μουσειο Ασιατικων Πολιτισμων (δεν μπηκα). Ειναι στην απεναντι πλευρα του ποταμου απο τη σταση.
Αλλη επιλογη να βολταρεις στην Orchard road, τον κεντρικο εμπορικο δρομο που ωστοσο εχει και κτιρια landmarks. Μια αλλαγη γραμμης (κοκκινη γραμμη) κανεις παλι. Στο τελος αυτης της βολτας -δεν ξερω πώς αλλα δε φανταζομαι με τα ποδια- ειχα βρεθει να τριγυρναω στους Βοτανικους Κηπους, πολυ περιποιημενοι και ησυχοι ηταν.
Για οσους δεν προλαβαινετε να βγειτε, το Changi ειναι αξιοθεατο απο μόνο του. Επισης για οσους εχουν χρονο τη νυχτα, υπαρχει νυχτερινο σαφαρι στο ζωολογικο κηπο 7μμ εως τα μεσανυχτα (rainforest, τα ζωα δεν ειναι σε κλουβια). Απο το αεροδρομιο στο zoo παλι με MRT, αλλαγη στην κοκκινη γραμμη, κατεβαινετε στη σταση Ang Mo Kio και παιρνετε το λεωφορειο 138 ή στη σταση Choa Chu Kang και μετα το λεωφορειο 927. Ετσι βλεπω στις σημειωσεις μου.
Τελος υπαρχει νυχτερινη αγορα στην Chinatown κι ενα εμπορικο κεντρο που λειτουργει 24 ωρες, το Mustafa Centre. Αν προλαβετε συγκοινωνια, αλλιως airport shuttle 24h που εξυπηρετει τα ξενοδοχεια, πρεπει να κανετε κρατηση στο shuttle.

Επαναλαμβανω οτι τα στοιχεια ειναι μπαγιατικα, επιβεβαιωστε ο,τι απο τα παραπανω σκοπευετε να χρησιμοποιησετε.

Μου εμειναν πληγη στο αεροδρομιο τα τσιγαρα, προσεξτε το οι καπνιστες, τα σκαναραν στη χειραποσκευη (4-5 πακετα) και ειπαν ή κατασχονται ή πληρωνεις φυλακτρα για να τα ξαναπαρεις φευγοντας. Πληρωσα φυλακτρα. Ζητησα μονο και πηρα μαζι μου το ανοιχτο πακετο. Μ' αρεσει που ειχα φροντισει να μην εχω πανω μου τσιχλες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Φανταζομαι θα πας μεσα στην πολη, οχι Orchia Garden, Singapore Zoo, Sentosa Island. Κι εγω κοντευω δεκαετια, δεν ξερω αν θυμαμαι περισσοτερα απο σενα, ψαχνω και το φακελο, τι εχει αλλαξει ομως δε γνωριζω. Παιρνεις το τραινο MRT μπροστα απο την εξοδο του αεροδρομιου, ισως χρειαστει να αλλαξεις συρμο στο Tanah Merah. Λειτουργει απο τις 5:30 μεχρι τα μεσανυχτα. Το πρωτο βαγονι γυναικειο! Με μια αλλαγη παιρνεις την κοκκινη γραμμη για Marina Bay (λιονταρι) ή τη μωβ γραμμη και κατεβαινεις στη σταση Clarke Quay, εκει θα πηγαινα για λιγες ωρες για βολτα παραποταμια. Στο Clarke Quay ειχε παρα πολλα υπαιθρια εστιατορια με πικαντικα θαλασσινα το βραδυ, δε θυμαμαι αν τα τραπεζακια εξω υπηρχαν και το μεσημερι. Παντως η μωβ γραμμη εχει σταση και στην Chinatown και στη Little India. Στην παραποταμια βολτα με κατευθυνση προς τη Marina Bay μπορεις να περιλαβεις επισκεψη στο Μουσειο Ασιατικων Πολιτισμων (δεν μπηκα). Ειναι στην απεναντι πλευρα του ποταμου απο τη σταση.
Αλλη επιλογη να βολταρεις στην Orchard road, τον κεντρικο εμπορικο δρομο που ωστοσο εχει και κτιρια landmarks. Μια αλλαγη γραμμης (κοκκινη γραμμη) κανεις παλι. Στο τελος αυτης της βολτας -δεν ξερω πώς αλλα δε φανταζομαι με τα ποδια- ειχα βρεθει να τριγυρναω στους Βοτανικους Κηπους, πολυ περιποιημενοι και ησυχοι ηταν.
Για οσους δεν προλαβαινετε να βγειτε, το Changi ειναι αξιοθεατο απο μόνο του. Επισης για οσους εχουν χρονο τη νυχτα, υπαρχει νυχτερινο σαφαρι στο ζωολογικο κηπο 7μμ εως τα μεσανυχτα (rainforest, τα ζωα δεν ειναι σε κλουβια). Απο το αεροδρομιο στο zoo παλι με MRT, αλλαγη στην κοκκινη γραμμη, κατεβαινετε στη σταση Ang Mo Kio και παιρνετε το λεωφορειο 138 ή στη σταση Choa Chu Kang και μετα το λεωφορειο 927. Ετσι βλεπω στις σημειωσεις μου.
Τελος υπαρχει νυχτερινη αγορα στην Chinatown κι ενα εμπορικο κεντρο που λειτουργει 24 ωρες, το Mustafa Centre. Αν προλαβετε συγκοινωνια, αλλιως airport shuttle 24h που εξυπηρετει τα ξενοδοχεια, πρεπει να κανετε κρατηση στο shuttle.

Επαναλαμβανω οτι τα στοιχεια ειναι μπαγιατικα, επιβεβαιωστε ο,τι απο τα παραπανω σκοπευετε να χρησιμοποιησετε.

Μου εμειναν πληγη στο αεροδρομιο τα τσιγαρα, προσεξτε το οι καπνιστες, τα σκαναραν στη χειραποσκευη (4-5 πακετα) και ειπαν ή κατασχονται ή πληρωνεις φυλακτρα για να τα ξαναπαρεις φευγοντας. Πληρωσα φυλακτρα. Ζητησα μονο και πηρα μαζι μου το ανοιχτο πακετο. Μ' αρεσει που ειχα φροντισει να μην εχω πανω μου τσιχλες.
Άψογη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το ξέρω ότι δε σου αρέσουν τα παρατηρητήρια, οπότε δε σου προτείνω αυτό που έκανα την τελευταία φορά που είχα λίγες μόνο ώρες στην πόλη: Επίσκεψη στο παρατηρητήριο του Marina Bay Sands, και στη συνέχεια θεικά ταϊβανέζικα dim sum στο Din Tai Fung που βρίσκεται στο παρακείμενο mall (αν βρεις τραπέζι με λιγότερο από μισή ώρα αναμονή στην ουρά είναι επιτυχία... Τη συγκεκριμένη Ταϊβανέζικη αλυσίδα εστιατορίων την έχω τιμήσει σε Σιγκαπούρη, Ταιβάν, Αυστραλία και Κίνα, και ήταν πάντοτε θεϊκά. Αν και τσιμπημένα, δεν είναι και σε επίπεδα Nobu. https://en.wikipedia.org/wiki/Din_Tai_Fung). Από το παρατηρητήριο θα δεις και όλα τα υπόλοιπα αρχιτεκτονήματα της περιοχής της Marina, που πρακτικά είναι το κομμάτι που έχει αλλάξει περισσότερο από την επίσκεψή σου.

Αν τώρα το παρατηρητήριο αποκλείεται, και υποθέτοντας ότι το κέντρο το έχεις δει όλο, και με μικροαλλαγές παραμένει όπως το θυμάσαι, μπορείς να πας και στον υπερφoυτουριστικό κήπο (gardens by the bay). (Ή, αν ο χρόνος επαρκεί, ΚΑΙ σε αυτόν)
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Οσοι εχουν επισκευθει το αεροδρομιο της Σιγκαπουρης Changi, παραδεχονται οτι ειναι ενα απο τα ωραιοτερα και μεγαλυτερα παγκοσμιως. Μαλιστα καποιο εμπειρο μελος το ονομασε <προορισμο απο μονο του>.
Περαν ομως αυτου, ειναι και απαραιτητο σημειο αλλαγης πτησεως για αλλους προορισμους. Αυτο στη πραξη σημαινει, καποιο χρονο παραμονης στους χωρους του, για αλλους μικρο και για αλλους μεγαλυτερο.
Επειδη και εγω στις επομενες ημερες θα ανηκω στη κατηγορια αυτη, για 6 ωρες στο πηγαινε και 9 στη επιστροφη, (κατι που το ηθελα), ανανεωνω το θεμα, προκειμενου οι εχοντες εμπειρια, να δωσουν τα φωτα τους σχετικα με το τι μπορει να κανει καποιος (θα ειναι αρκετα πιστευω) κατα τις ωρες αναμονης.
Επισης αν και πως θα προλαβει και αξιζει μια γρηγορη μεταβαση στη πολη και επιστροφη.
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Οσοι εχουν επισκευθει το αεροδρομιο της Σιγκαπουρης Changi, παραδεχονται οτι ειναι ενα απο τα ωραιοτερα και μεγαλυτερα παγκοσμιως. Μαλιστα καποιο εμπειρο μελος το ονομασε <προορισμο απο μονο του>.
Περαν ομως αυτου, ειναι και απαραιτητο σημειο αλλαγης πτησεως για αλλους προορισμους. Αυτο στη πραξη σημαινει, καποιο χρονο παραμονης στους χωρους του, για αλλους μικρο και για αλλους μεγαλυτερο.
Επειδη και εγω στις επομενες ημερες θα ανηκω στη κατηγορια αυτη, για 6 ωρες στο πηγαινε και 9 στη επιστροφη, (κατι που το ηθελα), ανοιγω αυτο το θεμα, προκειμενου οι εχοντες εμπειρια, να δωσουν τα φωτα τους σχετικα με το τι μπορει να κανει καποιος (θα ειναι αρκετα πιστευω) κατα τις ωρες αναμονης.
Επισης αν και πως θα προλαβει και αξιζει μια γρηγορη μεταβαση στη πολη και επιστροφη.
Επειδή υπάρχει ήδη θέμα για stopover στο αεροδρόμιο της Σιγκαπούρης, το μήνυμά σου μεταφέρθηκε. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά σε αυτό και στα υπόλοιπα θέματα για τη Σιγκαπούρη. https://www.travelstories.gr/community/forums/Ασία.22/?prefix_id=36
https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ασία.58/?prefix_id=36
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Οσοι εχουν επισκευθει το αεροδρομιο της Σιγκαπουρης Changi, παραδεχονται οτι ειναι ενα απο τα ωραιοτερα και μεγαλυτερα παγκοσμιως. Μαλιστα καποιο εμπειρο μελος το ονομασε <προορισμο απο μονο του>.
Όχι, σε καμμία περίπτωση δεν παραδέχομαι κάτι τέτοιο. Εντυπωσιακό είναι, αλλά εντελώς άβολο αν πρέπει να το χρησιμοποιείς συχνά.

Περαν ομως αυτου, ειναι και απαραιτητο σημειο αλλαγης πτησεως για αλλους προορισμους. Αυτο στη πραξη σημαινει, καποιο χρονο παραμονης στους χωρους του, για αλλους μικρο και για αλλους μεγαλυτερο.
Επειδη και εγω στις επομενες ημερες θα ανηκω στη κατηγορια αυτη, για 6 ωρες στο πηγαινε και 9 στη επιστροφη, (κατι που το ηθελα), ανανεωνω το θεμα, προκειμενου οι εχοντες εμπειρια, να δωσουν τα φωτα τους σχετικα με το τι μπορει να κανει καποιος (θα ειναι αρκετα πιστευω) κατα τις ωρες αναμονης.
Επισης αν και πως θα προλαβει και αξιζει μια γρηγορη μεταβαση στη πολη και επιστροφη.
Για τις 6 ώρες, μείνε μέσα (και "απόλαυσε" τις εγκαταστάσεις του αεροδρομίου).
Για τις 9 ώρες, βγες. Αν είναι νύχτα, μην επιβάλεις επιπρόσθετη ταλαιπωρία στον εαυτό σου, και πήγαινε βρες ένα ξενοδοχείο, έρχεται μεγάλη πτήση μετά. Αν είναι μέρα, προλαβαίνεις να δεις (ένα μέρος από) τη Σιγκαπούρη, θα έχεις 5-6 ώρες καθαρό χρόνο στην πόλη (αφού αφαιρέσουμε το χρόνο στο αεροδρόμιο και το μετρό).
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Οσοι εχουν επισκευθει το αεροδρομιο της Σιγκαπουρης Changi, παραδεχονται οτι ειναι ενα απο τα ωραιοτερα και....
Πολύ ωραίο είναι και με πληθώρα επιλογών, αρκετά ακριβό όμως.
Στη δική μου περίπτωση οι 6 ώρες (επί της ουσίας 5 γιατί έχεις και μια ωρα επιβίβαση) ήταν τη νύχτα 9 με 3, οπότε και προτιμήθηκε να μη γίνει βόλτα στη πόλη αλλά να πληρώσουμε το lounge (κλείστηκε κάποιες μέρες νωρίτερα) το οποίο άξιζε τα λεφτά του και με το παραπάνω. Πληθώρα επιλογών σε όλα τα φαγητά/ποτά, σφαιράτο ίντερνετ, καθαρές πετσέτες και προϊόντα για ντους, ξεκούραστοι καναπέδες. Πέρασαν οι ώρες και δε μας έφτασαν μάλιστα!
Αναφέρομαι βέβαια στο terminal 2, αλλά φαντάζομαι ότι και στα υπόλοιπα θα υπάρχουν αντίστοιχες επιλογές & παροχές.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Πολύ ωραίο είναι και με πληθώρα επιλογών, αρκετά ακριβό όμως.
Στη δική μου περίπτωση οι 6 ώρες (επί της ουσίας 5 γιατί έχεις και μια ωρα επιβίβαση) ήταν τη νύχτα 9 με 3, οπότε και προτιμήθηκε να μη γίνει βόλτα στη πόλη αλλά να πληρώσουμε το lounge (κλείστηκε κάποιες μέρες νωρίτερα) το οποίο άξιζε τα λεφτά του και με το παραπάνω. Πληθώρα επιλογών σε όλα τα φαγητά/ποτά, σφαιράτο ίντερνετ, καθαρές πετσέτες και προϊόντα για ντους, ξεκούραστοι καναπέδες. Πέρασαν οι ώρες και δε μας έφτασαν μάλιστα!
Αναφέρομαι βέβαια στο terminal 2, αλλά φαντάζομαι ότι και στα υπόλοιπα θα υπάρχουν αντίστοιχες επιλογές & παροχές.
Θυμάσαι περίπου τιμή, έτσι να έχω μια ιδέα; Αν όχι θα ψάξω εγώ, δεν πειράζει.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Θυμάσαι περίπου τιμή, έτσι να έχω μια ιδέα; Αν όχι θα ψάξω εγώ, δεν πειράζει.
Μέσω της Scoot που ήταν η πτήση μου, 54€ τα δύο άτομα για πλήρη πρόσβαση στο Lounge.
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Για τις 6 ώρες, μείνε μέσα (και "απόλαυσε" τις εγκαταστάσεις του αεροδρομίου).
Για τις 9 ώρες, βγες. Αν είναι νύχτα, μην επιβάλεις επιπρόσθετη ταλαιπωρία στον εαυτό σου, και πήγαινε βρες ένα ξενοδοχείο, έρχεται μεγάλη πτήση μετά. Αν είναι μέρα, προλαβαίνεις να δεις (ένα μέρος από) τη Σιγκαπούρη, θα έχεις 5-6 ώρες καθαρό χρόνο στην πόλη (αφού αφαιρέσουμε το χρόνο στο αεροδρόμιο και το μετρό).
Καπως ετσι το εχω σκεφτει κι εγω. Αφιερωνω το 6ωρο μεσα και το 9ωρο εξω! Ελπιζω οτι ο χρονος και στις δυο περιπτωσεις ειναι αρκετος, για μια γρηγορη ματια (μη ξεχναμε προκειται για σταση μεταξυ δυο πτησεων).

........ αλλά να πληρώσουμε το lounge (κλείστηκε κάποιες μέρες νωρίτερα) το οποίο άξιζε τα λεφτά του και με το παραπάνω. Πληθώρα επιλογών σε όλα τα φαγητά/ποτά, σφαιράτο ίντερνετ, καθαρές πετσέτες και προϊόντα για ντους, ξεκούραστοι καναπέδες. Πέρασαν οι ώρες και δε μας έφτασαν μάλιστα!
Αναφέρομαι βέβαια στο terminal 2, αλλά φαντάζομαι ότι και στα υπόλοιπα θα υπάρχουν αντίστοιχες επιλογές & παροχές.
Ειναι μεσα στα υποψη μου μιας και το θεωρω πολυ καλη και σχετικα οικονομικα λυση (γυρω στα 25 ευρω μεσω Σκουτ η οποια πλεον χρησιμοποιει το Τερμιναλ 1.
Τωρα αν καποιος φιλος-η μπορει, ας βοηθησει σχετικα με τη μεταβαση στο κεντρο- Μερλιον, η οπου τελος παντων αξιζει μια ολιγοορη επισκεψη. Διαβασα οτι ισως συμφερει και η λυση ταξι.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Είχα αναφέρει κατά την πρόσφατη επίσκεψη μου στη μαγευτική αυτή πόλη πως το ταξί είναι σχετικά οικονομικά, χωρίζονται σε χρώματα μάλλον βάσει εταιρίας. Τα μπλε και βυσσινί είναι πιο φθηνά. Μπορείς να ρωτήσεις τον οδηγό να σου δώσει μια εικόνα του κόστους μέχρι marina bay sands, merlin!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom