Στατιστικά συγγραφής Ταξιδιωτικών Ιστοριών

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Περισσότερες το 2018, περίπου 240 ιστορίες το χρόνο
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έλα και ένα μικρό κουίζ: πόσες ταξιδιωτικές ιστορίες λέτε ότι γράφονται περίπου κάθε χρόνο, και ποια χρονιά πιστεύετε ότι γράφτηκαν οι περισσότερες;

Για να σας δω... :cool:
To 2012. Τώρα για το μέσο όρο... 2628/12 πόσο κάνει;
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
2015, 300 ιστορίες..................
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.047
Likes
41.137
Μα φυσικα, λιγο πριν κοπει ο 13ος και 14ος μισθος των ΔΥ που πηγαιναν στα ταξιδια. Μετα αρχισε η καμψη σε ταξιδια και ιστοριες...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ θα ήθελα άλλο στατιστικό: τι ποσοστό των ιστοριών έχουν γραφεί από τους "σεσημασμενους": ας πούμε τι ποσοστό έχει γραφεί από όσους έχουν γράψει από 3 ιστορίες και πάνω;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ θα ήθελα άλλο στατιστικό: τι ποσοστό των ιστοριών έχουν γραφεί από τους "σεσημασμενους": ας πούμε τι ποσοστό έχει γραφεί από όσους έχουν γράψει από 3 ιστορίες και πάνω;
Ε αυτό είναι εύκολο, Ταξιδιωτικές Ιστορίες έχουν γράψει συνολικά 826 μέλη - να ένας ωραίος στόχος, να προσπαθήσουμε να φτάσουμε Ιστορίες από 1000 μέλη :)

Από αυτά, μία και δύο ιστορίες έχουν γράψει τα 649, που σημαίνει ότι από τρεις ιστορίες και πάνω έχουν γράψει τα 218 μέλη.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.792
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Ε αυτό είναι εύκολο, Ταξιδιωτικές Ιστορίες έχουν γράψει συνολικά 826 μέλη - να ένας ωραίος στόχος, να προσπαθήσουμε να φτάσουμε Ιστορίες από 1000 μέλη :)

Από αυτά, μία και δύο ιστορίες έχουν γράψει τα 649, που σημαίνει ότι από τρεις ιστορίες και πάνω έχουν γράψει τα 218 μέλη.
Δηλαδή χονδρικά 1 στα 4 άτομα που έχει συγγραφική δράση έχει γράψει τουλάχιστον 3 ιστορίες. Ενδιαφέρον... Πόσα είναι όμως τα συνολικά μέλη για να δούμε το ποσοστό των μελών που έχει γράψει έστω μία και αυτό που έχει γράψει τουλάχιστον 3; Λογικά κάπου θα το λέει αλλά μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Ε αυτό είναι εύκολο, Ταξιδιωτικές Ιστορίες έχουν γράψει συνολικά 826 μέλη - να ένας ωραίος στόχος, να προσπαθήσουμε να φτάσουμε Ιστορίες από 1000 μέλη :)

Από αυτά, μία και δύο ιστορίες έχουν γράψει τα 649, που σημαίνει ότι από τρεις ιστορίες και πάνω έχουν γράψει τα 218 μέλη.
Είναι ευκολο να το αποτυπώσεις διαγραμματικά το πλήθος ιστοριών ? Δηλαδή πόσα μέλη δεν έχουν γράψει καμία ιστορία, πόσα μια και πάει λέγοντας..
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δηλαδή χονδρικά 1 στα 4 άτομα που έχει συγγραφική δράση έχει γράψει τουλάχιστον 3 ιστορίες. Ενδιαφέρον... Πόσα είναι όμως τα συνολικά μέλη για να δούμε το ποσοστό των μελών που έχει γράψει έστω μία και αυτό που έχει γράψει τουλάχιστον 3; Λογικά κάπου θα το λέει αλλά μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή.
Έχουμε κάπου 33.000 εγγεγραμμένα μέλη :)

Είναι ευκολο να το αποτυπώσεις διαγραμματικά το πλήθος ιστοριών ? Δηλαδή πόσα μέλη δεν έχουν γράψει καμία ιστορία, πόσα μια και πάει λέγοντας..
Χμμμμ πώς θα το αποτυπώσουμε αυτό;
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Χμμμμ πώς θα το αποτυπώσουμε αυτό;
Με ενα απλο ιστογραμμα νομιζω θα στο βγαλει
Αν εχεις ποσες ιστοριες εχει καθε μελος πχ ο Α εχει 7, ο Β έχει 4 κτλ κτλ (νομιζω αυτο ειναι το δυσκολο). Δεν ξέρω σε τι δουλεύεις (πλατφόρμα, γλώσσα κλπ) αλλά με ένα απλό countif να κάνεις πόσοι έχουν 0, πόσοι 1 κτλ θα το βγάλεις. Ε από τις 15-20 ιστορίες και άνω κάντα μια κατηγορία. Δε νομίζω να υπάρχουν και πολλοί με πάνω απο 15-20 ιστορίες..
Το γράφημα μετα το κάνεις και στο excel (το οποίο απλό σου λέω)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.077
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom