Σταχτη το φοινικοδασος στην μονη πρεβελη

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.612
Likes
9.906
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
:(:(:(:(

Η αγαπημένη μου Κρήτη παραδομένη στις φλόγες;
Δεν έχω λόγια... Κρίμα...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.612
Likes
9.906
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
οι πρωτες εκτιμησεις κανουνε λογο για 4000 στρεμματα καμμενης φοινικοδασης εκτασης !!!!
 

Εύα

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Θλίψη και πάλι θλίψη...Είναι τραγικό αυτό που συμβαίνει κάθε καλοκαίρι στην Ελλάδα.
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Μόλις ξύπνησα σήμερα, αυτό ήταν το πρώτο πράγμα που άκουσα...

Πραγματικά συνταράχθηκα!!
Το επισκέφθηκα πέρσι, και φέτος και πέρσι που επισκέφθηκε την Κρήτη, για μένα αποτελούσε την καλύτερή μου ανάμνηση!

Κρίμα πραγματικά... Στεναχωρέθηκα πολύ όταν το έμαθα :(
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
1η Αυγούστου ήμουν εκεί και σύντομα είχα σκοπό να το επισκεφθώ ξανά άλλά δεν πρόλαβα....:(:(:(
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
1ον Καλά να πάθουν οι (συντοπίτες) Κρητικοί, γιατί της παραλίας της είχαν αλλάξει τα πρέκια!!! ειλικρινά! Εάν εγώ ήμουν η παραλία, θα έβαζα φωτιά στον εαυτό μου προκειμένου να ηρεμήσω για κανα-δυο χρονάκια! Xontro_Mpizeli εάν πήγες τόσο πρόσφατα εκεί και το θεωρείς την καλύτερή σου ανάμνηση, πρέπει να χεις ρίξει τα στάνταρτς σου. Την τελευταία φορά που πήγα εγώ, η θάλλασα είχε λάδια στην επιφάνεια από τα πολλά αντηλιακά του κόσμου και τα καραβάκια, που σου σκοτίζανε και τα συκώτια κάθε τόσο και τρεις λίγο για να αράξουν. Ήταν ένα πραγματικό αίσχος η υπερεκμετάλλευσή της (με πρώτους διδάξαντες τους παπάδες που θέλουν είσοδο για να χρησιμοποιήσεις το αίθριο που χρησιμεύει ως πάρκινγκ και που λέει "ανήκει στην μονή" :shock: ). Έχω δει την Πρέβελη και τότε που είχε μία καντίνα και 10 άτομα στην παραλία και ξέρω πως έιναι η πραγματική της εικόνα.

2ον Επειδή τα καημένα τα δέντρα δεν μπορούν να βάλουν φωτιά στον εαυτό τους να γλιτώσουν, διαβάστε εδώ και μία άποψη για το τις πταίει.

3ον Εγώ δεν πολυανησυχώ. Έτσι όπως τις βλέπω τις φωτογραφίες τα δέντρα δεν έχουν καταστραφεί. Από μέσα είναι ζωντανά και θα ξαναπετάξουν σε λίγα χρόνια.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Ηταν ενα απο τα πιο ομορφα τοπια της Κρητης και της Ελλαδος.

Οταν πριν απο πολλα χρονια ανακαλυψα την παραλια της Πρεβελης ειχα μεινει αφωνος απο την εξωτικη εικονα που αντικρυσα.
Μοναδικη φυση,πλυμμηρισμενη στο πρασινο και απο τις δυο οχθες του ποταμου που αργοκυλουσε νωχελικα και με φιδισια ροη προς τη θαλασσα.
Το μερος ητανε απαιχτο κυριολεκτικα,το ξερανε μονο αγριοκατσικα και βοσκοι,μετα το ανακαλυψαν τα παιδια των λουλουδιων που εμεναν μεσα σε κυλοτητες που σχηματιζαν οι φοινικες.

Αυτα ηταν τα ωραια χρονια.!!!

Πριν απο καμμια 10ετια περιπου για τις αναγκες του μαζικου τουρισμου εγιναν 2 καντηνες και εβαλαν ξαπλωστρες και ομπρελες.
Η αντιστροφη μετρηση ειχε αρχισει.
Εκατονταδες κοσμου πηγαιναν εκει για να θαυμασουν και να κανουν μπανιο.
Μεχρι και θαλασσια ποδηλατα εβαλαν κατα μηκος του ταλαιπωρου πλεον ποταμου για τους τουριστες που ηθελαν να κανουν καποια δραστηριοτητα.
Την θαλασσια περιοχη πλεον την οργωναν βαρκες και ταχυπλοα που εφερναν κοσμο απο τις γυρω περιοχες.

Πριν 4 περιπου χρονια...Πασχα ητανε πηγα να ξαναδω το αγαπημενο μου μερος χωρις κοσμο, αλλα τοτε ορκιστηκα να μην ξαναπατησω εκει βλεποντας τους τεραστιους ευκαλυπτους κομμενους...και τους κορμους τους στιβαγμενα κουτσουρα στην οχθη.

Ενω καποτε δεν εβλεπες τον ουρανο περπατοντας μεσα στην πυκνη βλαστηση,τωρα εχασκε απο πανω μου ενα πελωριο κενο που ματαια οι φοινικες που απομειναν προσπαθουσαν να καλυψουν.

Το μερος αυτο ειχε καει,για καποιον που το ηξερε απο παληα,και μπορουσε να συγκρινει.
Απλα τωρα το καψανε και επισημα.
ΚΡΙΜΑ.
Αλλα τα ομορφα μερη...ομορφα καιγοντε....
(ανθρωπε???)
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Αλλαγή χρήσης γης.....είναι οι τρείς μαγικές λέξεις, όσοι έχετε φωτογραφίες από το φοινικόδασος της Πρεβέλης κρατήστε της για ενθύμιο γιατί το φοινικόδασος δεν θα το ξαναδείτε !!!!
 
Last edited by a moderator:

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
2ον Επειδή τα καημένα τα δέντρα δεν μπορούν να βάλουν φωτιά στον εαυτό τους να γλιτώσουν, διαβάστε εδώ και μία άποψη για το τις πταίει.
Εγώ πάλι λέω ότι όταν έχεις να κάνεις με ΜΜΕ δεν μπορεί να έχει κανείς μια διαυγή άποψη για το τι φταίει παρά μόνον την άποψη του εκάστοτε δημοσιογράφου, δασολόγου, μανικιουρίστα. Διαβάζω λοιπόν στο άρθρο που μας παραθέτεις ότι έφταιγε η «τουριστοποίηση» της παραλίας όταν εγώ διάβασα και άκουσα ότι η φωτιά ξεκίνησε από την περιοχή μεταξύ Γιαννιού και Λευκόγειας ήτοι κανά τεσσάρι χιλιόμετρα από παραλία

Αλλαγή χρήσης γης.....είναι οι τρείς μαγικές λέξεις, όσοι έχετε φωτογραφίες από το φοινικόδασος της Πρεβέλης κρατήστε της για ενθύμιο γιατί το φοινικόδασος δεν θα το ξαναδείτε !!!!
Ναι, μαζί σου, ένας γ****ένος νόμος έχει κατακάψει την Ελλάδα αλλά τι ακριβώς προβλέπεις μέσα σε τούτο το φαράγγι? Εγώ πάλι όχι πολλά πράγματα
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.528
Likes
7.818
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
.. και το πιο τραγικο...χρεωσαν 1εκκ 200 χιλιαδες ευρω ναι τοσα τους φορολογούμενους για ενα συστημα πυροσβεσης που κανεις ουτε η πυροσβεστικη ουτε η πολιτικη προστασια ηθελε να χρησιμοποιησει ποτε ..εμεινε μονο με το test drive...'...:mad:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.274
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom