Ισλανδία Στην Ισλανδία της φωτιάς και του πάγου

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πολλή ωραία η φωτογραφία σου από την κορυφή της Hallgrímskirja... οι σκαλωσιές δυσκολεύουν φοβερά να τραβήξεις μια ωραία φωτογραφία...
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Υπέροχες οι φωτογραφίες σου hydronetta από έναν μυστηριώδη προορισμό!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Γιατί είναι η Ισλανδία μοναδική;;

Πριν συνεχίσω τη ταξιδιωτική μου ιστορία, θα ήθελα να κάνω μια παρένθεση αναφέροντας κάποια δεδομένα και χαρακτηριστικά αυτής της μικρής χώρας και των κατοίκων της που τη καθιστούν μοναδική:

  • Γεωλογικά είναι από τα νεώτερα εδάφη της Ευρώπης (έχει ιστορία 16 εκατομμυρίων ετών)

  • Έχει 13 παγετώνες με συνολική επιφάνεια 11,180 τετραγωνικά χιλιόμετρα, 22 τουλάχιστον ενεργά ηφαίστεια και ένα από τα σημαντικότερα γεωθερμικά μέρη του πλανήτη μας.

  • Είναι από τις πιο αραιοκατοικημένες χώρες του κόσμου. Σε 103,000 τετραγωνικά χιλιόμετρα ζουν περίπου 300,000 κάτοικοι, εκ των οποίων 170,000 στο Reykjavik και τα περίχωρά του.

  • Οι ενεργειακές ανάγκες καλύπτονται σημαντικά από την γεωθερμική ενέργεια.

  • Έχει το καθαρότερο πόσιμο νερό από πηγές που βρίσκονται 10-140 μέτρα στο έδαφος και σερβίρεται δωρεάν στα εστιατόρια!

  • Βιώνεις τις απόλυτες αντιθέσεις: τον ήλιο του μεσονυκτίου το καλοκαίρι και τις μακρές χειμωνιάτικες νύχτες που χρωματίζονται από το μαγευτικό βόρειο σέλας (όταν ο καιρός δεν είναι νεφοσκεπής)

  • Έχει ένα από τα υψηλότερα επίπεδα ζωής και παρεχόμενων υπηρεσιών παγκοσμίως

  • Είναι εξαιρετικά ασφαλής (οι γονείς παρκάρουν τα καροτσάκια στο πεζοδρόμιο και πίνουν το καφέ τους μέσα στη καφετέρια)

  • Ανέδειξε την πρώτη δημοκρατικά εκλεγμένη γυναίκα στο ανώτατο αξίωμα της χώρας το 1980 την Vigdis Finnbogadottir.

  • Δεν υπάρχει στρατιωτική θητεία, γιατί απλά δεν υπάρχει στρατός, αν και η χώρα είναι μέλος του ΝΑΤΟ

  • Αναλφαβητισμός??? :haha::haha::haha::haha: Καλό ανέκδοτο!! 0%. Έχει τη μεγαλύτερη αναλογία αναγνωσμένων βιβλίων και εφημερίδων ανά κάτοικο παγκοσμίως.

  • Έχει λογοτεχνική παράδοση: είναι γνωστές οι saga (ηρωικές διηγήσεις σε πεζό λόγο γραμμένες από τον 12ο ως τον 14ο αιώνα για τις μεγάλες οικογένειες της Ισλανδίας του 10ου και 11ου αιώνα), ενώ η χώρα έχει τιμηθεί με βραβείο Νόμπελ λογοτεχνίας στο πρόσωπο του Halldór Laxness

  • Η Ισλανδική γλώσσα έχει αλλάξει σχετικά λίγο από τον 13o αιώνα, τόσο ώστε οι κάτοικοί της σήμερα να μπορούν να διαβάζουν λογοτεχνικά κείμενα της εποχής εκείνης. Είναι μία από τις τέσσερεις Ευρωπαϊκές γλώσσες (οι άλλες τρεις είναι ελληνική, ισπανική και αγγλική), που χρησιμοποιούν τους φθόγγους "θ" και "δ", αλλά μαζί με τα ελληνικά οι μόνες που αντιστοιχίζουν γράφημα για τους φθόγγους αυτούς (Þ και ð αντίστοιχα). Αντίθετα όμως με κάποιους λαούς (ονόματα δε λέμε) που φροντίζουν καθημερινά να κακοποιούν ποικιλοτρόπως την γλωσσική τους κληρονομιά, οι ολιγάριθμοι ισλανδοί διατηρούν πεισματικά την ακεραιότητά της, αρνούμενοι να χρησιμοποιούν ξενόγλωσσους όρους (πχ το ελληνικότατο «PC» λέγεται einkatölva). Και όπως συμπληρώνει η αγαπημένη συμφορουμίτισα Rosa, "κάθε καινούργια αγγλική λέξη οφείλει να περάσει από Εθνική Επιτροπή, η οποία ερευνά να βρει την κοντινότερη προς αυτή λέξη στη γλώσσα με την οποία είναι γραμμένες οι σάγκες...Οι οποίες σάγκες διαβάζονται ανελλιπώς καθημερινά επί δίωρο στους ραδιοφωνικούς σταθμούς...και σημειώνουν και μέγιστη ακροαματικότητα...." :shock:

  • Λατρεύουν το σκάκι και είναι καλοί στο χάντμπωλ

  • Οι Ισλανδοί δεν έχουν επώνυμα κατά την καθιερωμένη έννοια του όρου. Κάθε αγόρι παίρνει για επώνυμο το όνομα του πατέρα του με την κατάληξη -son, και το κορίτσι το όνομα του πατέρα της με την κατάληξη -dottir. Παράδειγμα: με λένε Panagiotis και τον πατέρα μου Αntonis. Άρα στην Ισλανδία θα ονομαζόμουν Panagiotis Antonisson :shock:. Αν είχα δε κόρη που τη λέγανε Eleni, αυτή θα είχε πλήρες όνομα Eleni Panagiotisdottir!!! :bash: Λίγο μπέρδεμα??? Που να δείτε που στον τηλεφωνικό κατάλογο η αναζήτηση γίνεται με το μικρό όνομα!!! Αν δεν ξέρεις ποιανού κόρη ή γιός είναι την έβαψες!:haha:
acache.virtualtourist.com_4792673_Things_To_Do_Akureyri.jpg

Δειλινό στο Eyjafjörður
 
Last edited by a moderator:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πολλή ωραία η φωτογραφία σου από την κορυφή της Hallgrímskirja... οι σκαλωσιές δυσκολεύουν φοβερά να τραβήξεις μια ωραία φωτογραφία...
Έπεσε το κροπάρισμα της αρκούδας στο Φωτοσοπ :haha:
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Mια χαρά τα πας να μας τρελλάνεις, Hydronetta.....

τι το ήθελες αυτό το δειλινό... με στειλες !!!!!! :clap:

Αχ παναζία μου, εγώ πότε θα πάω??:haha:
αρχισαν τα αχ βαχ (μου) και να φανταστείς είμαστε στην αρχή...
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Α πα πα....γιατί μας το κάνεις τώρα αυτό? Βάζουν τέτοιες φωτό, τέτοιες δύσκολες ώρες??? Δε βάζουν! :roll:
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Η Ισλανδική γλώσσα έχει αλλάξει σχετικά λίγο από τον 13o αιώνα, τόσο ώστε οι κάτοικοί της σήμερα να μπορούν να διαβάζουν λογοτεχνικά κείμενα της εποχής εκείνης. Είναι μία από τις τέσσερεις Ευρωπαϊκές γλώσσες (οι άλλες τρεις είναι ελληνική, ισπανική και αγγλική), που χρησιμοποιούν τους φθόγγους "θ" και "δ", αλλά μαζί με τα ελληνικά οι μόνες που αντιστοιχίζουν γράφημα για τους φθόγγους αυτούς (Þ και ð αντίστοιχα). Αντίθετα όμως με κάποιους λαούς (ονόματα δε λέμε) που φροντίζουν καθημερινά να κακοποιούν ποικιλοτρόπως την γλωσσική τους κληρονομιά, οι ολιγάριθμοι ισλανδοί διατηρούν πεισματικά την ακεραιότητά της, αρνούμενοι να χρησιμοποιούν ξενόγλωσσους όρους (το ελληνικότατο «PC» λέγεται einkatölva)
Και όχι μόνο, αλλά κάθε καινούργια αγγλική λέξη οφείλει να περάσει από Εθνική Επιτροπή, η οποία ερευνά να βρει την κοντινότερη προς αυτή λέξη στη γλώσσα με την οποία είναι γραμμένες οι σάγκες...Οι οποίες σάγκες διαβάζονται ανελλιπώς καθημερινά επί δίωρο στους ραδιοφωνικούς σταθμούς...και σημειώνουν και μέγιστη ακροαματικότητα....
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Και όχι μόνο, αλλά κάθε καινούργια αγγλική λέξη οφείλει να περάσει από Εθνική Επιτροπή, η οποία ερευνά να βρει την κοντινότερη προς αυτή λέξη στη γλώσσα με την οποία είναι γραμμένες οι σάγκες...Οι οποίες σάγκες διαβάζονται ανελλιπώς καθημερινά επί δίωρο στους ραδιοφωνικούς σταθμούς...και σημειώνουν και μέγιστη ακροαματικότητα....
Αν δεν είχα και σένα τι θα είμουν στη γη
Να το εντάξω στο κείμενο με την άδειά σου (εννοείται με κοπυράιτ) ώστε να είμαι σίγουρος ότι το διαβάζουν όλοι;
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Η Ισλανδία είναι για μένα ένα πολύυυυυυυ μακρινό όνειρο... Ευχαριστούμε πολύ για τις εικόνες που μας μεταφέρεις και τις υπέροχες φωτογραφίες! :lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.252
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom