Ισλανδία Στην Ισλανδία της φωτιάς και του πάγου

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Το χρονικό μιας χρεωκοπίας

Βρήκα το παρακάτω γράφημα της αντιστοιχίας ισλανδικής κορώνας - ευρώ, που δείχνει αμείλικτα ότι έχει ο καιρός γυρίσματα...

Τέλη 2000: 1 ? = 80 ΙSΚ (άρα ένα πιάτο φαγητού 2250 ΙSK κόστιζε τότε 28?)

Σήμερα: 1 ? = 170 ISK (άρα το ίδιο πιάτο φαγητού κοστίζει 13 ?!!!)

Συμπέρασμα:
αν σας ενδιαφέρει η Ισλανδία πηγαίντε χωρίς δεύτερη σκέψη, όσο καιρό το νόμισμα είναι υποτιμημένο σε σχέση με το ευρώ (ή όσο καιρό αντέχει το ευρώ)
Να θυμάστε ότι οι τιμές υπηρεσιών εκτοξεύονται την υψηλή περίοδο (καλοκαιρινοί μήνες), αλλά γενικά είναι ένας ακριβός προορισμός

aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_f_f5_EUR_against_ISK_2000_2009.png
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πέρισυ το καλοκαίρι είχε φτάσει μέχρι και 180-185 κορώνες το ευρώ... και οι τιμές αρκετά καλές... δυστυχώς όμως από πέρισυ, έχουν ανέβει όχι λόγω ισοτιμίας αλλά λόγω πληθωρισμού και αύξησης της φορολογίας στα είδη διατροφής...
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
αυτό σημαίνει οργάνωση και απόδειξη των όσων λέμε. Φοβερό! είμαστε οι φθηνότεροι με αποδείξεις!!!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
αυτό σημαίνει οργάνωση και απόδειξη των όσων λέμε. Φοβερό! είμαστε οι φθηνότεροι με αποδείξεις!!!
άλλο να το λες κι άλλο να το βλέπεις! Πάντως εξακολουθεί να είναι ακριβός προορισμός. Καλύτερα να πάει κανείς εκτός υψηλης περιόδου όπως εγώ. Οι τιμές πέφτουν σημαντικά

"Πέρισυ το καλοκαίρι είχε φτάσει μέχρι και 180-185 κορώνες το ευρώ... και οι τιμές αρκετά καλές... δυστυχώς όμως από πέρισυ, έχουν ανέβει όχι λόγω ισοτιμίας αλλά λόγω πληθωρισμού και αύξησης της φορολογίας στα είδη διατροφής..."

Αυτό με στενοχωρεί κυρίως για τους ντόπιους δεδομένου ότι υπήρξε μείωση μισθών.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Το σχόλιό μου ήταν για να σε τιμήσω. Γουστάρω να αποδεικνύει (ο οποιοσδήποτε) αυτά που λέει. οσο για τις φωτογραφίες.. για όσκαρ
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Το σχόλιό μου ήταν για να σε τιμήσω. Γουστάρω να αποδεικνύει (ο οποιοσδήποτε) αυτά που λέει. οσο για τις φωτογραφίες.. για όσκαρ
Η μηχανή αποθανατίζει ότι βλέπει ο φακός της... απλά
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Πραγματικά εκπληκτικές φωτογραφίες!!! :clap:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει



DON'T F**K WITH ICELAND
WE MAY NOT HAVE CASH, BUT WE'VE GOT ASH

H εκδίκηση του ηφαιστείου τώρα και σε επίκαιρα μπλουζάκια!!! :haha::haha:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Μπράβο!!! :clap: Οι φωτογραφίες είναι υπέροχες!!! :clap: Ελπίζω κι εγώ κάποια στιγμή στο μέλλον να δω και να ζήσω όλα αυτά τα ωραία που μας περιγράφεις...
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Αφωνη και πάλι :clap:
Ιστορικά, πολιτιστικά στοιχεία δεμένα με τις προσωπικές εμπειρίες σου Hydronetta ... και τεκμηριωμένος ..... Tέλεια !!

Αφού δεν αφήσατε τα κοκκαλάκια σας στο κλειστό δρόμο που μπήκατε.... και όχι τίποτε άλλο, θα χάναμε την ωραία ιστορία σου :haha:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Αkureyri, αποχαιρετώντας τον ισλανδικό βορρά

Η μέρα ξημέρωσε ηλιόλουστη με κάποια αραιά συννεφάκια γεγονός που επέτρεψε για πολλοστή φορά να απολαύσουμε τη μεγαλειώδη θέα προς το φιορδ από το ξενοδοχείο μας.
Πρωινό, μπαγάζια κι ετοιμαστήκαμε για μια σύντομη βόλτα στο Akureyri, τη πρωτεύουσα του ισλανδικού βορρά, καθώς το μεσημέρι ήταν προγραμματισμένη η πτήση επιστροφής στο Reykjavik.
acache.virtualtourist.com_4794924_Things_To_Do_Akureyri.jpg

Πανόραμα του Akureyri από το Eyjafjörður


To Αkureyri μου άφησε μια γλυκιά εντύπωση. Χτισμένo στο μυχό του Eyjafjörður έχει μόλις 15,000 κατοίκους, είναι ελαφρώς αμφιθεατρικό κι έτσι απολαμβάνει μέρος της θέας προς το φιόρδ. Έχει κάποια πολύ όμορφα σπίτια, φαρδιούς δρόμους όπου η κίνηση είναι σχεδόν μηδενική και αρκετό πράσινο. Σύμφωνα με τον LP, υπάρχουν μια ντουζίνα μουσεία κι άλλες τόσες εκκλησίες. Εμείς όμως απολαμβάνοντας έναν ήλιο με δόντια, προτιμήσαμε μια χαλαρή βόλτα γύρω από το κέντρο και τον πεζόδρομο με στάση στην Akureyrarkirja, χτισμένη το 1940, στο πρότυπο της Hallgrímskirja του Reykjavik. Δεν μπορώ να ανακαλέσω στη μνήμη μου το εσωτερικό της, αλλά ή τη βρήκαμε κλειστή ή δεν μου προξένησε καμιά εντύπωση για να μη μπω στο κόπο να τραβήξω κάποια φωτό.
acache.virtualtourist.com_4794925_Things_To_Do_Akureyri.jpg

Akureyrarkirja
acache.virtualtourist.com_4794926_Things_To_Do_Akureyri.jpg

acache.virtualtourist.com_4794928_Things_To_Do_Akureyri.jpg


Από τη βόλτα μας στη πόλη μεταφέρω απλά δύο τρία πράγματα που μου προξένησαν εντύπωση:

  • Παρά το ότι βρίσκεται στο βορρά θεωρείται ότι το Akureyri απολαμβάνει καλύτερου καιρού και περισσότερου ήλιου σε σχέση με άλλα μέρη της Ισλανδίας. Κι αυτό είναι εμφανές από τους πλούσιους και φροντισμένους κήπους των σπιτιών, αλλά και την ύπαρξη βοτανικών κήπων όπου συνδυάζεται η χλωρίδα της μεσογείου με αυτήν του αρκτικού βορρά.

  • Το μεγάλο βιβλιοπωλείο στον πεζόδρομο που θα το ζήλευε κάθε ελληνική πόλη αντιστοίχου μεγέθους. Eixε πλουσιότατη συλλογή ισλανδικών και ξενόγλωσσων βιβλίων και παρέμενε παρακαλώ μέχρι το αργά το βράδυ ανοικτό

  • Η τάξη, με την οποία τα ισλανδάκια που ήταν ντυμένα κουκλίστικα, ακολουθούσαν την συνοδό τους. Η οποία είχε ένα σχοινί με θηλιές στις άκρες του που κρατούσε το κάθε παιδάκι, κι έτσι η ομάδα πειθαρχημένα κι ήρεμα έκανε τη βόλτα της. Κιχ δεν ακουγότανε….
    acache.virtualtourist.com_4794941_Things_To_Do_Akureyri.jpg

  • Το μουλτι καροτσάκι! Προφανώς υπάρχει baby pick up & drop off.
    acache.virtualtourist.com_4794942_Things_To_Do_Akureyri.jpg
Στην Ισλανδία οι γονείς είναι χαλαροί. Είδαμε παιδάκια να παίζουν μόνα τους έξω στο ψωφόκρυο κι οι γονείς όμορφα και ζεστά να κουβεντιάζουν και να απολαμβάνουν το καφέ τους εντός της καφετέριας. Το «πώς μεγαλώνω το παιδί μου» έχει τη δική του εκδοχή εδώ από τους ισλανδούς γονείς ή τις μαμάδες. Λέω και μαμάδες μόνο γιατί είναι πολύ συχνό το φαινόμενο της μονογονεϊκής οικογένειας. Μόνο που η μάνα αυτή, ούτε στίγμα κοινωνικό φέρει, ούτε αφημένη στη τύχη της είναι... Δεν ξέρω αν η πολυσυζητημένη οικογενειακή συνοχή υφίσταται, πάντως το σίγουρο είναι ότι στην Ισλανδία «μαμάκηδες» δεν υπάρχουν. Στα 18 του είναι δεδομένο ότι ο νεαρός ενήλικας αυτονομείται. Θυμάμαι την ισλανδέζα φοιτήτρια που είχα γνωρίσει, είχε έρθει στην Ελλάδα με… «δάνειο» από τον πατέρα της το οποίο θα του το αποπλήρωνε όταν θα ξεκινούσε εργασία!! Εξωγήινα πράγματα πριν από 20 χρόνια για εμάς όλους που μας συντηρούσαν τότε οικονομικά οι γονείς μας.

Πίσω στη διήγησή μας. Μετά λοιπόν τη βόλτα μας, ο οδηγός μας άφησε με το θηρίο στο αεροδρόμιο του Akureyri για την πτήση επιστροφής στο Reykjavik. Η πτήση με το ελικοφόρο πάνω από τις χιονισμένες κορφές του Eyjafjörður και στη συνέχεια πάνω από τους παγετώνες και τους αναρίθμητους παγετωνικούς ποταμούς που λαμπύριζαν σαν ασημένιες φλέβες στο φώς του ήλιου ήταν όμορφη εμπειρία.
acache.virtualtourist.com_4794930_Transportation_Akureyri.jpg

TRAVELLER...τα φώτα σου παρακαλώ!!!
acache.virtualtourist.com_4794931_Transportation_Akureyri.jpg

Τα βουνά του φιόρδ από ψηλά....(μοιάζει η γη σαν ζωγραφιααααα :lol:)
acache.virtualtourist.com_4794932_Transportation_Akureyri.jpg

Προσγείωση στο Reykjavik

Προσγειωθήκαμε στο αεροδρόμιο του Reykjavik (βρίσκεται εντός πόλεως αλλά εξυπηρετεί εσωτερικές πτήσεις) και οδεύσαμε προς το ξενοδοχείο μας. Μετά το μικρό γκρουπ μοιράστηκε ανάλογα με τα ενδιαφέροντά του καθώς το πρόγραμμα ήταν ελεύθερο. Εγώ πήρα αγκαζέ το πιστό συνταξιδιώτη μου Φώτη και πέραν της βόλτας στο κέντρο με τους σχετικούς καφέδες και τις μπύρες, δεν αντέξαμε στον πειρασμό και το ρίξαμε στα ψώνια. Από νωρίς είχα βάλει στο μάτι κάτι fleece και εξαιρετικά μπουφάν. Άλλωστε εκεί κάτι ξέρουν από κρύο. Φτηνά δεν ήταν, αλλά ομολογώ ότι έχουν βγάλει τα λεφτά τους και δεν τα αποχωρίζομαι σχεδόν ποτέ!!!

Το επόμενο τριήμερο κύλισε για μένα μεταξύ συνεδρίου και σύντομων διαλλειμάτων περίπατου στo Reykjavik. Με τη λήξη του συνεδρίου, αποχαιρετήσαμε τους υπόλοιπους της παρέας και μείναμε εγώ κι ο Φώτης για να εξερευνήσουμε οδικώς το νότο της Ισλανδίας. Κι ομολογουμένως αποζημιωθήκαμε και με το παραπάνω…. (αλλά αυτά στη συνέχεια ;))
 
Last edited by a moderator:

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Kαταρχήν εύγε για την ιστορία... με νοσταλγία θυμήθηκα μέρη αγαπημένα που έχω να δω από το 1998...

Το συγκεκριμένο αεροπλάνο είναι ένα από τα πέντε ηρωικά Fokker 50 της Air Iceland...

Eπειδή στην φωτό δεν φαίνεται το reg. του αεροπλάνου, πάνω από την μπροστινή ρόδα πρέπει να έχει ένα γράμμα... πες μου ποιο από τα Ν, Ο , R, S, T είναι να σου πω περισσότερες λεπτομέρειες...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.240
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom