Τουρκία Στην Κωνσταντινούπολη με το αμάξι μου

Lebowski2112

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ινδία-Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
On the road λοιπον...και δικο μου ονειρο αυτο το ταξιδακι!!!
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Τις ιδιες ημέρες, ημουν και εγώ στην Πόλη.
Ημασταν τυχεροί ε? Μας έκανε υπεροχο για εκδρομή καιρό! :clap:
 

sakisskg

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Σιγκαπούρη
Αγαπητοί φίλοι,

μόλις προχθές επιστρέψαμε από ένα σύντομο ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη με ένα φιλικό ζευγάρι. Αναχωρήσαμε Δευτέρα; πρωί γύρω στις 9 και με 2 στάσεις των 15 και 30 λεπτών στην Καβάλα και στα Τουρκικά σύνορα φτάσαμε περί τις 16 και 30 στην περιοχή Ταξίμ όπυ και καταλύσαμε. Αν και αρχικά φοβόμουν την προσέγκισή μου στην Κωνσταντινούπολη αφού το σύστημα ναυτιλίας που έχω στη διάθεσή μου δεν έχει χάρτες για την Τουρκία τελικά δε δυσκολευτήκαμε κατά την προσέγκισή μας στην Κωσταντινούπολη στον πηγεμό αφού παντού υπάρχουν πινακίδες που σε καθοδηγούν. Φυσικά και χωρις σύστημα ναυτιλίας δεν μετακινηθήκαμε με αυτοκίνητο εντός Κωνσταντινουπόλεως (αν και δεν κρινόταν απαραίτητο αφού το ξενοδοχείο βρισκόταν πάνω στην πλατεία ταξιμ. Στο δρόμο της επιστροφής μπλέξαμε σε ένα μεγάλο μποτιλιάρισμα το οποίο μας καθυστέρησε αρκετα αφου μέσα σε 2 ώρες οδήγησης διανύσαμε μόνο 65 χιλιόμετρα. Εν συνεχεία σε αναζήτηση πρατηρίου καυσίμων στην εθνική οδό για ογδόντα χιλιόμετρα από την πλατεία ταξίμ ούτε ίχνος οπότε αναγκαστήκαμε να εγκαταλείψουμε την εθνική και να κατευθυνθούμε σε κάποιο χωριό. Άλλο ένα αξιοσημείωτο είναι πως από την εθνική Ο3 θα πρέπει να θυμόσαστε ακριβώς την πόλη Ιπσάλα αφού μόλις εγκίζετε την πόλη υπάρχουν πινακίδες για Ελλάδα. Έπειτα αφού φτάσαμε στην Καβάλα αντιμετωπίσαμε στο δεύτερο αυτοκίνητο το ίδιο πρόβλημα ανεύρεσης καυσίμου αφού εντός πόλεως στις 21:45 υπήρχε μόνο ένα πρατήριο καυσίμων ανοικτό. Έπειτα μέσα από πυκνή ομίχλη επιστρέψαμε στην Θεσσαλονίκη πλήρεις εμπειριών και για μια ακόμη φορά όμορφων εικόνων. Χαρακτηριστικά να αναφέρω πως στα σύνορα τόσο της Ελλάδας όσο και της Τουρκίας η διαδικασία κύλησε τάχιστα από πλευράς ελέγχων.
Στο σημείο αυτό θα ήθελα να ευχαριστήσω τα μέλη που περιέγραψαν τη διαδικασία έκδοσης κάρτας διοδίων αφού πήγα διαβασμένος και δε δυσκολεύτηκα ψάχνοντας.
Τέλος θα ήθελα να εφιστίσω την προσοχή σε όσους σκοπέυουν να πραγματοποιήσουν το ταξίδι αυτό με αυτοκίνητο του οποίου η άδεια κυκλοφορίας δεν είναι στο όνομά τους πως θα πρέπει να έχουν εξουσιοδότηση στα αγγλικά ότι ο κάτοχος του Ι.Χ. τους επιτρέπει να το οδηγήσουν εντός Τουρκίας και καλό θα είναι να έχουν και ένα αντίγραφο της ταυτότητας ή του διαβατηρίου του ιδιοκτήτη.
 
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Καλησπέρα,

Είμαι καινούριος στο forum..
Πρόκειται να ταξιδεψουμε σύντομα μια παρέα με ΙΧ στην Κωνσταντινούπολη.
Έχουμε κλείσει δωμάτιο σε ένα hostel στην πλατεία Taksim. Το θέμα μας είναι που θα παρκάρουμε το αυτοκίνητο μιας και το hostel δεν έχει parking.
O υπεύθυνος του hostel με έχει ενημερώσει ότι υπάρχουν τριγύρω ανοιχτά πάρκινγκ με 20 λιρες (~10 ευρώ).

Επειδή δεν σκοπεύω να το "κουνήσω" το αμάξι όσο θα είμαι στην Πόλη, υπάρχει εναλλακτική για να γλιτώσω την κίνηση προς πλατεία Taksim (ακούω μπορεί να κάνεις και 1.30 ώρα στο μποτιλιάρισμα)+να γλιτώσω τα 40 ευρώ parking (για σύνολο 4 ημέρες) ?

Έλεγα μήπως υπάρχει κάποιο εμπορικό λίγο πιο έξω στο οποίο να το αφήσω και απο εκεί να κατέβω στο κέντρο με συγκοινωνία. Αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα..
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλησπέρα,

Είμαι καινούριος στο forum..
Πρόκειται να ταξιδεψουμε σύντομα μια παρέα με ΙΧ στην Κωνσταντινούπολη.
Έχουμε κλείσει δωμάτιο σε ένα hostel στην πλατεία Taksim. Το θέμα μας είναι που θα παρκάρουμε το αυτοκίνητο μιας και το hostel δεν έχει parking.
O υπεύθυνος του hostel με έχει ενημερώσει ότι υπάρχουν τριγύρω ανοιχτά πάρκινγκ με 20 λιρες (~10 ευρώ).

Επειδή δεν σκοπεύω να το "κουνήσω" το αμάξι όσο θα είμαι στην Πόλη, υπάρχει εναλλακτική για να γλιτώσω την κίνηση προς πλατεία Taksim (ακούω μπορεί να κάνεις και 1.30 ώρα στο μποτιλιάρισμα)+να γλιτώσω τα 40 ευρώ parking (για σύνολο 4 ημέρες) ?

Έλεγα μήπως υπάρχει κάποιο εμπορικό λίγο πιο έξω στο οποίο να το αφήσω και απο εκεί να κατέβω στο κέντρο με συγκοινωνία. Αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα..
Εδώ

http://tkm.ibb.gov.tr/yolDurumu/YogunlukHaritasi.aspx

θα βρεις τα μέρη με πάρκινγκ σε όλες τις περιοχές, και ένα σωρό άλλες χρήσιμες πληροφορίες.

Απ' όσα ξέρω εγώ, υπάρχουν δημόσια πάρκινγκ κοντά στο Ιταλικό Νοσοκομείο και τη σκάλα Τοπχανέ (στάση τραμ) και ένα άλλο κοντά στο λύκειο Φιντικλί, καμμιά τριακοσαριά μέτρα από την πλατεία και το μετρό στο Ταξίμ.

Οι τιμές που αναφέρεις πρέπει μάλλον να αφορούν ιδιωτικά πάρκινγκ που συνεργάζονται με ξενοδοχεία (ή ανήκουν σ' αυτά). Οι τιμές ποικίλουν, μπορεί να βρείς και από 5 ευρώ τη μέρα.

Εννοείται ότι μπορεί να βρεις να παρκάρεις και σε κάποιο από τα στενά τριγύρω (με πληρωμή ή άνευ). Πρόσεξε, όμως, σ' αυτήν την περίπτωση, όταν το παρκάρεις να μην σ'έχει σταμπάρει κανείς και σε πλησιάσει μετά και σου ζητήσει να πληρώσεις σ' αυτόν. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, τότε, είναι να το πάρεις και να πας αλλού. Γιατί, αν δεν πληρώσεις (και) τον τύπο, ίσως όταν επιστρέψεις στο αμάξι να διαπιστώσεις ότι έχει πάθει ... "αβαρίες".
 

monoclone

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γειά σας.
Σκέφτομαι κι εγώ του Αγ. Πνεύματος να πάω Κωσταντινούπολη.
Πέρυσι πήγα πάλι του Αγ. Πνεύματος με γκρουπάκι και ήταν πολυ όμορφα, φέτος όμως σκέφτομαι να πάρω το αμάξι για πιο οικονομικά, μιας και το κινώ με αέριο LPG, και να πάω με παρέα.
Αυτό που με απασχολεί ειναι η οδική συμπεριφορά των γειτόνων, η κατάσταση του οδοστρώματος και γενικά η ασφάλεια του αμαξιού όταν θα ειναι παρκαρισμένο γιατί δεν σκοπεύω να το κινώ στην Πόλη, ανάλογα και με το πρόγραμμα που θα κάνουμε βέβαια.

Σε γενικές γραμμές και απ'όσο θυμάμαι όταν πήγα με το λεωφορείο , η διαδρομή δεν ειχε κάποια δυσκολία, ίσα ίσα που μου φάνηκε πολύ άνετη. Δεν πιστεύω να εχει διαφορά όταν θα ειμαι στο τιμόνι.

Γνωρίζει κανείς τι ισχύει με τα πρατήρια LPG (αερίου κίνησης) απο τιμές;
Σε γενικές γραμμές τι θα πρέπει να προσέχω; Στα σύνορα κτλ κτλ επειδή θα ειμαι με το αμάξι.

Ευχαριστώ!
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Να μην σε ανησυχεί κάτι ιδιαίτερο με το αυτοκίνητο.

Γι΄αυτά που ρωτάς:
-η οδική συμπεριφορά είναι χειρότερη αλλά όχι τραγική. Εκτός πόλης λίγη προσοχή με διερχόμενους πεζούς κλπ, εντός πόλης έχει αρκετούς νταήδες αλλά παλεύεται άνετα.
-το οδόστρωμα μεταξύ συνόρων και Tekirdag έχει αρκετά μπαλώματα. Από Tekirdag και μετά πολύ καλό οδόστρωμα. Ο δρόμος είναι ευθεία πάντως με δύο λωρίδες ανά κατεύθυνση και χώρισμα στη μέση. Προσοχή στις ταχύτητες, έχουν αυξηθεί τα μπλόκα της τροχαίας τα τελευταία χρόνια.
-Το αυτοκίνητο προσωπικά το έχω παρκάρει με ασφάλεια σε πολλές και διαφορετικές περιοχές της Κωνσταντινούπολης και σε φυλασσόμενους και σε μη φυλασσόμενους χώρους χωρίς κανένα πρόβλημα.
-Γενικά ναι, είναι άνετη η διαδρομή, ειδικά μέσα στην Τουρκία έχει πολλά βενζινάδικα, φαγάδικα κλπ στο δρόμο για όποια ανάγκη προκύψει.
-Το LPG κυμαίνεται γύρω στο 0,95 με 1 ευρώ αυτή την εποχή στην Τουρκία. Γενικά όλα τα καύσιμα είναι αρκετά ακριβότερα από ότι είναι στην Ελλάδα.
-Στα σύνορα απαραιτήτως ταυτότητα ή διαβατήριο, πράσινη κάρτα και η άδεια αυτοκινήτου να είναι στο όνομα του οδηγού.
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
thesasaris-σε παρακαλώ αν γνωρίζεις σίγουρα μια ερώτηση- αν πέρασης στην έξοδο σε διαφορετική από την είσοδο-κήποι έξοδο από ανδριανούπολη επιστροφη είναι υποχρεωτικό η να πέρασης το αμαξι XRAY?
 

xtina23

Member
Μηνύματα
32
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε!
thesasaris-σε παρακαλώ αν γνωρίζεις σίγουρα μια ερώτηση- αν πέρασης στην έξοδο σε διαφορετική από την είσοδο-κήποι έξοδο από ανδριανούπολη επιστροφη είναι υποχρεωτικό η να πέρασης το αμαξι XRAY?
Όχι δεν είναι υπεχρεωτικό,όσες φορές το έχουμε κάνει δεν περάσαμε από xray.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
όταν λέτε υποχρεωτικό,τι εννοείτε??
εγώ μια φορά πήγα με αμάξι από τους κήπους και γύρισα από τους κήπους και μας πέρασαν το αμάξι από ακτίνες.
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
και εγω αυτο πιστευα οσες φορες περασα ομως πριν απο 15 μερες περασα απιστευτη ταλαιπωρία-μου είπαν ότι άλλαξε ο νομος πρόσφατα και πρέπει να περάσω xray.αλλα ανδριανούπολη ήταν αργά περίπου στις 9 το βραδυ και κλείνουνε νωρίς για xray.!! και με έστειλαν από Καπıκουλέ-βουλγαρία!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.280
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom