Τουρκία Στην Κωνσταντινούπολη με το αμάξι μου

athina73

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο ακόμη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Παιδιά θα ήθελα την εξής πληροφορία γιατι θέλω να ταξιδεψω οδικώς στην Πόλη αλλα όχι με το δικό μου αυτοκίνητο αλλα με το αυτοκινητο φίλης που δεν θα ειναι στο ταξιδι!υπάρχει θέμα στον ελεγχο που η αδεια είναι σε αλλο ονομα;με ενοικιαζόμενο αυτοκινητο μπορει να παει καποιος;
 

conyiap

Member
Μηνύματα
7
Likes
8
Δεν είμαι σίγουρος είτε για ενοικιαζόμενο όχημα είτε για άλλο. Όμως όταν έβγαλα πράσινη κάρτα στον ασφαλιστή μου (υποχρεωτική για την Τουρκία) αυτή βγήκε στο όνομα της άδειας κυκλοφορίας η οποία είναι στο όνομά μου και της συζύγου μου. Ο ασφαλιστής με ρώτησε ποιος από τους δυο μας θα οδηγήσει το αυτοκίνητο και επειδή εγώ θα οδηγούσα, έβγαλε την πράσινη κάρτα στο όνομά μου. Οπότε ρώτησε τον ασφαλιστή σου, ή τηλεφώνησε στο τελωνείο στους Κήπους ή για σίγουρα κάνε ένα τηλεφώνημα στο προξενείο της Τουρκίας στη Θεσσαλονίκη.
 

athina73

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο ακόμη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Ευχαριστώ παρα πολύ για τις πληροφορίες!έχεις δίκιο καλύτερα να πάρω τηλέφωνο για να είμαστε σίγουροι!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
θα πρεπει να πας στην αστυνομια με τον ιδιοκτητη του αυτοκινητου και να υπογραψετε μια υπευθυνη δηλωση που θα σας δωσουν εκει,οτι σου επιτρεπει ουσιαστικα να χρησιμοποιησεις το αυτοκινητο του στην τουρκια.θα εχετε μαζι σας ταυτοτητες και αδεια κυκλοφοριας .αυτο το χαρτι θα το δωσεις στο τελωνειο μαζι την πρασινη καρτα που ειναι στο ονομα του ιδιοκτητη του αυτοκινητου.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.808
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Παιδιά θα ήθελα την εξής πληροφορία γιατι θέλω να ταξιδεψω οδικώς στην Πόλη αλλα όχι με το δικό μου αυτοκίνητο αλλα με το αυτοκινητο φίλης που δεν θα ειναι στο ταξιδι!υπάρχει θέμα στον ελεγχο που η αδεια είναι σε αλλο ονομα;με ενοικιαζόμενο αυτοκινητο μπορει να παει καποιος;
Η πράσινη κάρτα θα σου χρειαστεί για την (απευκταία) περίπτωση που θα εμπλακείς σε κάποιο οδικό ατύχημα και θα χρειαστεί να ενημερωθεί η ασφαλιστική για το συμβάν. Οπότε, θα πρέπει να ενημερωθεί πριν το ταξίδι για το ποιός θα είναι ο οδηγός του οχήματος, για να του βγάλει την πράσινη κάρτα (δωρεάν, στέλνεται με email και τυπώνεται σε πράσινο χαρτί).

Αν το αυτοκίνητο είναι νοικιασμένο, πάλι, όταν το νοικιάζεις, ενημερώνεις την εταιρία ότι σκοπεύεις να ταξιδέψεις και στην τάδε χώρα, θα χρησιμοποιήσεις φέρρυ, κλπ. για να σου βεβαιώσουν ότι η ασφάλεια του αυτοκινήτου καλύπτει κι αυτές τις περιπτώσεις. Τέτοιες καλύψεις δεν θεωρούνται πάντα δεδομένες, ακόμη κι αν πρόκειται για γειτονικές χώρες της Ε.Ε. (π.χ. Πορτογαλία - Ισπανία, όπου στη δεύτερη ισχύουν διαφορετικοί κανόνες ανά εταιρία).
 

athina73

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο ακόμη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
θα πρεπει να πας στην αστυνομια με τον ιδιοκτητη του αυτοκινητου και να υπογραψετε μια υπευθυνη δηλωση που θα σας δωσουν εκει,οτι σου επιτρεπει ουσιαστικα να χρησιμοποιησεις το αυτοκινητο του στην τουρκια.θα εχετε μαζι σας ταυτοτητες και αδεια κυκλοφοριας .αυτο το χαρτι θα το δωσεις στο τελωνειο μαζι την πρασινη καρτα που ειναι στο ονομα του ιδιοκτητη του αυτοκινητου
Η υπεύθηνη δήλωση σε τι γλώσσα είναι καλό να συνταχθεί;ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!
 
Last edited by a moderator:

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Η υπεύθηνη δήλωση σε τι γλώσσα είναι καλό να συνταχθεί;ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!
σου την δίνουν έτοιμη στο αστυνομικό τμήμα και είναι και στα τούρκικα (αυτό τουλάχιστον ισχύει για το αστυνομικό τμήμα της Αλεξανδρούπολης ,στο οποίο την έκανα εγώ).Με αυτό το χαρτί και την πράσινη κάρτα περνάω κάθε μήνα απο το τελωνείο ,με αυτοκίνητο που δεν είναι στο ονομά μου.Σημειωτέον οτι μου το ζητάνε πάντα στον έλεγχο.
 

athina73

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο ακόμη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
σου την δίνουν έτοιμη στο αστυνομικό τμήμα και είναι και στα τούρκικα (αυτό τουλάχιστον ισχύει για το αστυνομικό τμήμα της Αλεξανδρούπολης ,στο οποίο την έκανα εγώ).Με αυτό το χαρτί και την πράσινη κάρτα περνάω κάθε μήνα απο το τελωνείο ,με αυτοκίνητο που δεν είναι στο ονομά μου.Σημειωτέον οτι μου το ζητάνε πάντα στον έλεγχο.
Εftichia ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!Η πράσινη κάρτα έχει όνομα οδηγού;ποιό όνομα βαζουμε εκεί του ιδιοκτήτη ή το δικό μου που θα οδηγώ;
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Εftichia ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!Η πράσινη κάρτα έχει όνομα οδηγού;ποιό όνομα βαζουμε εκεί του ιδιοκτήτη ή το δικό μου που θα οδηγώ;
η πρασινη καρτα , εχει το ονομα του ιδιοκτητη του αυτοκινητου και οχι το δικο μου ,που ειμαι ο οδηγος:) αυτο ισχυει τουλαχιστο στην δικη μου περιπτωση.δεν ξερω αν γινεται να βγει στο δικο σου ονομα, προσωπικα δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα με αυτον τον τροπο και εχω περασει απο το τελωνειο των κηπων παμπολες φορες
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.808
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εftichia ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!Η πράσινη κάρτα έχει όνομα οδηγού;ποιό όνομα βαζουμε εκεί του ιδιοκτήτη ή το δικό μου που θα οδηγώ;
"...θα πρέπει να ενημερωθεί (η ασφαλιστική εταιρία) πριν το ταξίδι για το ποιός θα είναι ο οδηγός του οχήματος, για να του βγάλει την πράσινη κάρτα (δωρεάν, στέλνεται με email και τυπώνεται σε πράσινο χαρτί)..."

Τι δεν καταλαβαίνεις;
Η πράσινη κάρτα θα βγει στο όνομα του οδηγού.
 

athina73

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο ακόμη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
"...θα πρέπει να ενημερωθεί (η ασφαλιστική εταιρία) πριν το ταξίδι για το ποιός θα είναι ο οδηγός του οχήματος, για να του βγάλει την πράσινη κάρτα (δωρεάν, στέλνεται με email και τυπώνεται σε πράσινο χαρτί)..."

Τι δεν καταλαβαίνεις;
Η πράσινη κάρτα θα βγει στο όνομα του οδηγού.
Ευχαριστώ για την πληροφορία...θεωρώ ότι δεν είναι θέμα το.... τι δεν καταλαβαίνω εγώ... αλλα το τι πρεπει να κάνω κι εδω έχω δύο διαφορετικές απόψεις...μια από τηνEftichia που ταξιδεύει συνεχώς εκει με πράσινη κάρτα στο όνομα του ιδιοκτήτη και μια δική σου!!!
Λοιπόν τι δεν καταλαβαίνω;;;;;;
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.888
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom