Ιταλία Στη Νάπολη δεν μπορείς να αγιάσεις στο Αμάλφι θα τα χάσεις!

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος

Η περιήγηση συνέχιστηκε στο κοσμοπολίτικο Κάπρι. Κάναμε ατελείωτες βόλτες χαζεύοντας την υπέροχη θέα, τα γραφικά σοκάκια, τις πολυτελείς επαύλεις και τις εντυπωσιακές βιτρίνες των επώνυμων οίκων και απολαύσαμε ένα απεριτίφ στη πλατεία.














Από φαγητό στο Κάπρι επιλέξαμε το Baco di Buca. Ένα μικρό ζεστό εστιατόριο σε ένα δρομάκι. Το φαγητό του όμως ήταν καταπληκτικό και οι τιμές του πολύ λογικές για το Κάπρι που ήταν όλα πανάκριβα.

Το επόμενο πρωί αποχαιρετίσαμε την περιοχή με τις καλύτερες εντυπώσεις!

Από αυτό το ταξίδι εκτός από τις υπέροχες εικόνες μου έμειναν και 2 κιλά τα οποία δεν μετανιώνω γιατί άξιζε και η τελευταία μπουκιά!

Οφείλω να ομολογήσω ότι ξεκίνησα το ταξίδι με χαμηλές προσδοκίες αλλά τελικά με εξέπληξε. Η ακτογραμμή του Αμάλφι είναι εντυπωσιακή και το δε φαγητό στην περιοχή είναι καταπληκτικό. Ήταν ένα ξεκούραστο και χαλαρό ταξίδι (αν εξαιρέσουμε την κατάβαση από το Μοντε Βερτουζο:D) και ήταν ακριβώς αυτό που χρειαζόμουν αφού είχαν προηγηθεί πολύ κουραστικοί μήνες. . .Τώρα που το σκέφτομαι . . . στην ίδια φάση είμαι πάλι. . . Λες να την ξενακάνουμε κατά κεί? Εεεεεεε καλέ μου;;;;;;
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πάλι καλά που το γιαούρτι με τα δημητριακά που έφαγα πριν λίγες ώρες ήταν αρκούντως στουμπωτικό, αλλιώς θα έσπευδα να βρω φούρνο με αυτά που διάβασα! :)
Πολύ ωραία ιστορία κι η Νάπολη φαίνεται ιδιαιτέρως ενδιαφέρουσα και λιγουρευτική!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Απολαυστική η ιστορία σου! Αυτά που διαβάζω μου δείχνουν ότι περάσατε τέλεια.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Εγω που εφαγα,ενα ταπεινο μικρο κουλουρακι,μπορω να διαμαρτηρηθω εντονως;:)
Πολυ καλη η ιστορια σου και οι φωτογραφιες σου αλλα με αφησες και με μια προσμονη.Εχουμε Αμαλφι...θα μας πεις και αλλα,ε;;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
με τρένο από Ρώμη είναι οκ;;;;;
Αμε και αν κλείσεις εγκαίρως μπορείς να βρεις και με 18 ευρώ με επιστροφή, απλά θα κάνεις 2 ώρες να φτάσεις. Φυσικά μπορείς να πάρεις και frecciarossa με 38 ευρώ πήγαινε/έλα που κοστίζει 38 ευρώ αλλά και μόνο μία ώρα και κάτι ψιλά(πολύ ψιλά).
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Αμε και αν κλείσεις εγκαίρως μπορείς να βρεις και με 18 ευρώ με επιστροφή, απλά θα κάνεις 2 ώρες να φτάσεις. Φυσικά μπορείς να πάρεις και frecciarossa με 38 ευρώ πήγαινε/έλα που κοστίζει 38 ευρώ αλλά και μόνο μία ώρα και κάτι ψιλά(πολύ ψιλά).
Frecciarossa όλα τα λεφτά :)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
προτιμώ το αργό να βλέπω τη θέα. μετά τη Νάπολη για τα ελληνόφωνα χωριά ποια πόλη πρέπει να έχεις βάση;;;
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Δεν εχει θέα το αργό .. Το έχω κανει και με τους δυο τρόπους
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom