Ρωσία Στη Σοβιετική Ναχότκα. (Ανατολική Σιβηρία)

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Μοναδικές εμπειρίες καπετάνιε...τα θυμάσαι σα να ήτανε πριν από λίγο καιρό!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Αφήσαμε το πολύπαθο Βιετνάμ, που κείνη την εποχή προσπαθούσε να βρει το δρόμο του, κι΄ αναχωρήσατε για τον κόλπο του Σιάμ με προορισμό το λιμάνι της Μπανγκόκ στην πανέμορφη Ταϊλάνδη. Μέσα στην καρδιά του ασιατικού κόσμου, στην κατασκότεινη νύχτα κάτω από ένα ουρανό γεμάτο με αστέρια, από το ραδιόφωνο έβγαιναν ποικίλοι ρυθμοί εξωτικής μουσικής, τραγούδια με παράξενες διαλέκτους από χώρες με περίεργους πανάρχαιους πολιτισμούς. Σινική θάλασσα, κόλπος της Ταϊλάνδης, Ινδοκίνα, Ινδονησία, δεκάδες χώρες βρίσκονται γύρω σου, άλλες μικρές σα μια πόλη, άλλες μεγάλες με παράξενα σχήματα, ανεξερεύνητες με πρωτόγονους κατοίκους ακόμα, αρκετές νησιώτικες. Μια γωνία της υδρογείου που είναι κατάλληλη για κρουαζιέρες.

Είναι η δεύτερη φορά σου που ταξιδεύεις μέσα στο ποτάμι για την Μπανγκόκ. Σε λίγα λεπτά θα βρεθείς ξανά στις παλιές γνωστές σου εικόνες, στα εξωτικά χρώματα και αρώματα.[1] Όμως τι απογοήτευση!! Ευτυχώς που τα γνώρισες τότε. Γιατί τώρα, σταματάτε και πλευρίζετε σε μια μοναχική προβλήτα 40 λεπτά μακριά από την πόλη με ταξί. Εκτός όμως απ΄ αυτό, μια βόλτα κάποια μέρα στο γνωστό σου χώρο οι πολλές αλλαγές τον έκαναν αγνώριστο, το χαμηλό παραδοσιακό στοιχείο με τα απλά ξύλινα σπιτάκια είχε δώσει στην θέση του σε ένα αναπτυξιακό και μοντέρνο. Ήταν αγνώριστο. Αλλαγές δε φάνηκαν στο κέντρο της πόλης με το Μεγάλο Παλάτι.

Αυτή τη φορά όμως πιάσατε για λίγες μέρες και Πατάγια. Μάλιστα συνοδεύτηκε και από μια υποχρεωτική διανυχτέρευση για όλο το πλήρωμα σε ξενοδοχείο λόγω, fumigation. Στην Πατάγια στον κεντρικό δρόμο με τα δεκάδες μπαρ, τα «αρώματα» και τα «χρώματα» παρά ήταν έντονα και κρύα… Να έφταιγε το αμερικάνικο υποβρύχιο που ήταν φουνταρισμένο μόλις ένα μίλι μακριά από την κεντρική πλαζ;
Απαξιώθηκες για λίγο το συνεχές γαλάζιο, πεθύμησες το πράσινο και τον αέρα με οξυγόνο, και πέρασες ένα αξέχαστο τριήμερο σε καλύβα στο κοντινό δάσος κάτω από τεράστιους κοκκοφοίνικες, με πρωινό από γάλα καρύδας.

Αφήσατε την τουριστική Πατάγια για τον επόμενο προορισμό που ήταν την Ναχότκα. Ένα όνομα που όλοι σας ακούγατε για πρώτη φορά. Το βρήκες πάνω στον χάρτη. Σιβηρία, βόρεια κρύα κλίματα, χώρα της Άπω Ανατολής με λευκούς κατοίκους, και το κυριότερο κομμουνιστική. Πλεύσατε τα δυτικά παράλια της Κίνας, περάσατε ανάμεσα από Κορέα και Ιαπωνία. Όσο χρόνο κρατάει το ταξίδι με όποιο μέσο και να είναι, το μυαλό σου συνεχώς βρίσκεται στο μέρος του προορισμού. Εδώ, σου πετάνε ξαφνικά ένα όνομα και συ χωρίς καμία πληροφορία, εκτός απ’ ότι έχεις ακούσει τυχαία ή εγκυκλοπαιδικά, προσπαθείς να μπεις στο πνεύμα της πόλης, της χώρας, να κάνει υποθέσεις πως θα είναι, πως θα περάσεις. Ταξιδεύετε τώρα στη θάλασσα της Ιαπωνίας με αριστερά σας την χερσόνησο της Κορέας. Συνεχίζετε πάνω στην πορεία που ακολούθησε το 1859 ο πλοίαρχος του Ρωσικού πλοίου «Αμέρικα», ο οποίος προσπαθώντας να βρει καταφύγιο από μια θαλασσοταραχή, είδε ένα θαλάσσιο άνοιγμα στη στεριά, προχώρησε και βρέθηκε σ΄ ένα ήρεμο κόλπο που το ονόμασε «Ανακάλυψη» ή στα Ρωσικά Ναχότκα. Ομοίως και σεις, θα φουντάρετε έξω από το γεμάτο ερωτηματικά λιμάνι, θα υψώσετε όμως στην πρύμη σας την γαλανόλευκη, ένα κομμάτι Ελλάδας, που θα κυματίζει καθημερινώς σ΄ αυτόν το μακρινό γεωγραφικά και αντίπαλο πολιτικά και στρατιωτικά κόσμο.


[1] «Μια Μεγάλη Κρουαζιέρα» Κεφ. 12.
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Καταπληκτικη ιστορια!! Αντε να πιασουμε και Ρωσια, περιμενω με αγωνια!
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Ωρες κολυμπάω για να σας φτάσω. Την είχα χάσει αυτήν την ιστορία. Τώρα όμως είμαι έτοιμη για επιβίβαση. 'Έχω φέρει , το χοντρό μου πανωφόρι και μια κανάτα για την βότκα. Χωράω;
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ωρες κολυμπάω για να σας φτάσω. Την είχα χάσει αυτήν την ιστορία. Τώρα όμως είμαι έτοιμη για επιβίβαση. 'Έχω φέρει , το χοντρό μου πανωφόρι και μια κανάτα για την βότκα. Χωράω;
Δε υπάρχει θέση. το πλήρωμα συμπληρώθηκε...
αλλά οι καλοί πάντα χωράνε. σου έχω και μια δύσκολη δουλειά στα εννιά μποφόρια του ειρηνικού...
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
ευχαριστώ που με δέχεστε καπετάνιε. Είμαι έτοιμη για οποιαδήποτε δουλειά μου ανατεθεί.

9 μποφόρ είπες; καλά βάλε μου από δίπλα και μια λεκάνη, σε περίπτωση που θελήσω να βγάλω τον εσωτερικό μου κόσμο.:xmas_eek:
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Εδω και εγω..... άργησα λίγο βέβαια αλλα ελπίζω πως θα με δεχτέιτε πάρα την αργοπορία μου!!!
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Εδω και εγω..... άργησα λίγο βέβαια αλλα ελπίζω πως θα με δεχτέιτε πάρα την αργοπορία μου!!!
Εδώ το θέμα δεν είναι η δική σου αργοπορεία skoumpi αλλά του καπετάνιου που απ' ότι βλέπω περιμένει να χειμωνιάσει κι άλλο για να μας πάει στη Σιβηρία
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Εδώ το θέμα δεν είναι η δική σου αργοπορεία skoumpi αλλά του καπετάνιου που απ' ότι βλέπω περιμένει να χειμωνιάσει κι άλλο για να μας πάει στη Σιβηρία
no no no...θα σας το κάνω Χριστουγεννιάτικο δώρο...!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.900
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom