Ρωσία Στη Σοβιετική Ναχότκα. (Ανατολική Σιβηρία)

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
ευχαριστώ.
όποιος έχει απορίες, ερωτήσεις κλπ ευχαρίστως να του απαντήσω καθότι
σε πολλά σημεία ήμουν επιγραμματικός. πιάσαμε και τις 22 σελ στο word!!
Δεν μπορούσα βέβαια να αποφύγω μερικά πολιτικά....κι ούτε τα προσωπικά σ αυτή την ιστορία που έπαιξαν ρόλο στο να γνωρίσουμε τον σοβιετικό πολίτη. φαντάζομαι δεν σοκαριστήκατε ορισμένα παιδάκια!!!!
τώρα να μου βρείτε τον ψυχολόγο του φόρουμ γιατί από τα χτες βράδυ
μ έπιασαν οι τύψεις...............ή να βρω εξομολογητή στο Άγιο όρος;;;
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Άλλη μια ξεχωριστή ιστορία που πλουτίζει τη συλλογή μας..
Tην διάβασα ( και την απήλαυσα) μονοκοπανιά.
Να σαι καλά Αντώνη, σίγουρα υπάρχουν πολλά ακόμη που θα χεις να μοιραστείς μαζί μας.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.466
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπράβο σου, soudianos. Μου κόστισε 14$ να διαβάσω την ιστορία σου και θα'δινα και τα δεκαπλάσια. Κόσμημα για το φόρουμ, μαθήματα διεισδυτικής ματιάς από άλλες εποχές που δε θα ζήσουμε ποτέ. Να' σαι καλά και πολλά ευχαριστώ.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.024
Likes
1.576
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Καπετάνιε τις ευχαριστίες και από μένα για την ξεχωριστή αυτή εξιστόρηση. Ορισμένες από τις εικόνες και καταστάσεις που περιγράφεις μου είναι γνώριμες. Είχα επισκεφθεί (τουριστικά) την Σοβιετική Ένωση (Μόσχα, Κίεβο, Λένινγκραντ) τον Δεκέμβριο του 84 επί Τσερνιένκο αλλά εγώ ελάχιστες ευκαιρίες είχα επαφής με ντόπιους καθώς η συνεννόησή μου περιοριζόταν σε λίγες λέξεις στα Ρωσικά. Η ιστορία σου όπως πάντα έχει διπλό ενδιαφέρον. Και για το «στεριανό» μέρος και για το ταξίδι με το πλοίο όπως εδώ το πέρασμα του μεσημβρινού των 180ο.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Καπετάνιε τις ευχαριστίες και από μένα για την ξεχωριστή αυτή εξιστόρηση. Ορισμένες από τις εικόνες και καταστάσεις που περιγράφεις μου είναι γνώριμες. Είχα επισκεφθεί (τουριστικά) την Σοβιετική Ένωση (Μόσχα, Κίεβο, Λένινγκραντ) τον Δεκέμβριο του 84 επί Τσερνιένκο αλλά εγώ ελάχιστες ευκαιρίες είχα επαφής με ντόπιους καθώς η συνεννόησή μου περιοριζόταν σε λίγες λέξεις στα Ρωσικά. Η ιστορία σου όπως πάντα έχει διπλό ενδιαφέρον. Και για το «στεριανό» μέρος και για το ταξίδι με το πλοίο όπως εδώ το πέρασμα του μεσημβρινού των 180ο.
Αυτά τα τρία McElk ήθελα να επισκεφτώ κι εγώ εκείνη την αγνή...εποχή αλλά δεν τα πρόλαβα. Μετά την αλλαγή, μου έφυγε το ενδιαφέρον. Ξανάρχεται όμως λόγω της ατομικής οργάνωσης του ταξιδιού, και για ιστορικούς λόγους.
Να δούμε...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Βρήκα τελικά τον μικρό τουριστικό οδηγό της Ναχότκα που τον είχα πάρει από την λέσχη και είχε εξαφανιστεί μετά από τόσα χρόνια.
Είναι μικρός στο μέγεθος, με χαρτί πολυτελείας το εξώφυλλο και οι σελίδες. κάθε σελίδα έχει φωτό και στα περιθώρια λίγο κείμενο στα Ρωσικά, Αγλλικά και Γιαπωνέζικα.
Αλλά, πρώτον όλες οι φωτογραφίες είναι θαμπές και δεύτερον δε δείχνουν μια γενική εικόνα της πόλης, του λιμανιού, ή του κόλπου. Μόνο πχ μια άγκυρα, μισό καράβι, πρόσωπα, εσωτερικούς χώρους, εργοστάσια, αγάλματα κ.α. Αυτή τη θολούρα την έχουν και οι φωτό από ένα άλμπουν με τα αξιοθέατα της Μόσχας που κι αυτό είχα πάρει από τη λέσχη. Επίτηδες, ή πρόβλημα στην εκτύπωση των φωτό λόγω κακών υλικών; Λέμε πάντα για το 1980.!! Για τη δεύτερη περίπτωση δηλαδή για το περιεχόμενο του πλάνου, ο λόγος πρέπει να ήταν αντικατασκοπευτικός.
Το σπουδαιότερο όμως που διάβασα, είναι ότι ο οδηγός που είναι του 1980, αναφέρει την Ναχότκα σαν μια πόλη ηλικίας 25 ετών, πόλη των νέων ανθρώπων, και των ερωτευμένων (τούτο που το στηρίζει!!!) Οπότε έχουμε 1955. Επιβεβαιώνει έτσι τις υποψίες μου για αυτά που γράφω όσον αφορά την προέλευση των κατοίκων της πόλης. Οκ είναι νέοι οι άνθρωποι της αλλά ποιοι και που τους γέννησαν…;
Σας σκανάρω δυο φωτό και είναι οι μόνες που έχουν κάποιο βάθος.
Η μια είναι τραβηγμένη από τα μεσογειακά της πόλης προς ένα μέρος του λιμανιού που δεν έχει σχέση με το κύριο λιμάνι γιατί το οποίο βρίσκεται δεξιά και δεν φαίνεται!!! Και η άλλη μια μικρή συνοικιακή πλατεία..

Σοβιετικές κατοικίες
 

Attachments

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
διαβασα την ιστορια μονορουφι , πολυ ενδιαφερουσα, πραγματικα ταξιδεψα, ενα απλο ευχαριστω δεν ειναι αρκετο!
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Καταπληκτική. Οι ιστορίες σου είναι από τις λίγες που μας ταξιδεύουν παράλληλα στον χώρο και το χρόνο με τόσο γλαφυρό τρόπο. Ευχαριστώ.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η ιστορία μεταφέρθηκε στις ολοκληρωμένες :)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
....Ζεστό είναι το κλίμα, ζεστή και η θάλασσα. Καυτός είναι και ο ήλιος, εδώ σ’ αυτή τη ξεχωριστή θαλάσσια περιοχή του κόσμο, που στα σπλάχνα της βρίσκεται η πηγή όλου του θαλάσσιου οργανισμού της υφηλίου, και που οι επιστήμονες σήμερα εργάζονται σκληρά για να την κρατήσουν ζωντανή.
Οι ύφαλοι είναι πάντα επικίνδυνοι για τα πλοία. Κάποιες στιγμές στη μέση του ωκεανού θα κάνεις κράτει τις μηχανές. Γύρω σου υπάρχει μόνο ο ορίζοντας Ένα μικρό σκάφος θα παρουσιαστεί από το πουθενά, θα επιβιβάσει ένα πλοηγό και θα συνεχίσεις μερικές ώρες μαζί του ανάμεσα στους υφάλους που μόνο αυτός γνωρίζει. Είναι ο σίγουρος τρόπος να αποφευχθεί τυχόν προσάραξη πάνω σε κοραλλένιο ύφαλο που θα επιφέρει ανεπανόρθωτη καταστροφή στον θαλάσσιο πλούτο από τυχόν διαρροή πετρελαίου.

Μερικά μίλια ανατολικότερα από τα παράλια που ταξιδεύουμε είναι η περιοχή όπου δημιουργούνται οι εποχιακοί τυφώνες του δυτικού Ειρηνικού Ωκεανού. Σαν τη μάνα που γεννά τα μωρά της, η περιοχή γεννά ένα μωρό τυφωνάκι… που στην αρχή το ονομάζουν «Tropical». Θ αρχίσει να «περπατά» κι όσο «περπατά» θα γιγαντώνεται. Τότε θα του δώσουν ένα γυναικείο όνομα που θ’ αρχίζει από το αγγλικό αλφαβητάριο, κάνοντας έναρξη από το «Α» στον πρώτο τυφώνα της χρονιάς. Ίσως πέσει πάνω στην Αυστραλία, όπου θα καταστρέψει και θα πλημμυρίσει ότι βρεθεί μπροστά του, όπως έκανε στο Μπριμπέιν το Γενάρη του 2011, με αρκετά ανθρώπινα θύματα..


-----
2-10-12
Δυστυχώς οι επιστήμονες δεν πρόλαβαν την καταστροφή....
Ουάσινγκτον
Σοκ έχει προκαλέσει ανακοίνωση του Ινστιτούτου Θαλάσσιας Επιστήμης της Αυστραλίας (AIMS) σύμφωνα με την οποία ο Μεγάλος Κοραλλιογενής Ύφαλος έχει καταστραφεί σε ποσοστό 50% τα τελευταία 30 χρόνια. Σύμφωνα με έρευνα που πραγματοποίησαν ειδικοί του AIMS βασικός υπεύθυνος για την εκτεταμένη και συνεχιζόμενη καταστροφή των κοραλλιών είναι ένας αστερίας.

Ο Μεγάλος Κοραλλιογενής Ύφαλος είναι ο μεγαλύτερος κοραλλιογενής ύφαλος στον κόσμο. Απαρτίζεται από 2.900 ξεχωριστούς υφάλους και 940 νησιά, και εκτείνεται σε μήκος μεγαλύτερο των 2.600 χιλιόμετρων σε μία θαλάσσια περιοχή έκτασης περίπου 344.400 τετραγωνικών χιλιομέτρων. Ο ύφαλος βρίσκεται στη Θάλασσα των Κοραλλιών, έξω από τις ακτές του Κουίνσλαντ της βορειοανατολικής Αυστραλίας. Ο Μεγάλος Κοραλλιογενής Ύφαλος είναι ορατός από το Διάστημα.

awww.tovima.gr_files_1_2012_10_02_acanthaster_planci.jpg
Οι ερευνητές μελέτησαν 214 περιοχές του Υφάλου και συνέκριναν τα ευρήματα τους με δεδομένα από 2.258 προηγούμενες έρευνες για να εντοπίσουν το ποσοστό της καταστροφής των κοραλλιών από το 1985 ως σήμερα. Διαπίστωσαν ότι κάθε χρόνο καταστρέφεται περίπου το 3,5% του Υφάλου και ότι τα τελευταία 27 χρόνια το συνολικό ποσοστό της καταστροφής έχει αγγίξει το 50%. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που συμβάλλουν στην καταστροφή του Υφάλου όπως οι τροπικοί τυφώνες και η αύξηση της θερμοκρασίας των υδάτων. Όμως βασικός υπεύθυνος για την καταστροφή υποδεικνύεται από τους ερευνητές ο αστερίας Acanthaster planci (ένθετη αριστερά) που είναι γνωστός ως η «κορώνα των αγκαθιών».

Πρόκειται για έναν μεγάλο αστερία η διάμετρος του οποίου φτάνει το ένα μέτρο και τρέφεται με τη «σάρκα» των κοραλλιών. Όταν ένας τέτοιος αστερίας επιτεθεί σε ένα κοράλλι το μόνο που μένει στο τέλος από αυτό είναι το «κουφάρι» του. Όμως πρόκειται για ένα σπάνιο είδος αστερία και, σύμφωνα με τους ερευνητές, αν βρεθεί τρόπος να ελεγχθεί ο πληθυσμός του μέσα σε διάστημα 20-30 ετών η κατάσταση εκτιμάται ότι θα βελτιωθεί αφού τα κοράλλια μπορούν και ανακάμπτουν από την καταστροφή που προκαλούν οι κυκλώνες ή η αύξηση της θερμοκρασίας.Η έρευνα δημοσιεύεται στην επιθεώρηση «Proceedings of the National Academy of Sciences».



Βήμα Science
Newsroom ΔΟΛ
2-10-2012
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom