Ινδία Στη γη με τα ψηλά περάσματα ανθίζουν βερυκοκιές (Ladakh)

Aria*

Member
Μηνύματα
27
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Ελπίζω Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Τι πρεπει να πω εγω τωρα; μια χωρα που δεν εχω παει ποτε, που ονειρεύομαι να παω τα 10 απο τα 21 μου χρονια και που ποτε δεν θα τα καταφέρω. Ρουφάω την ιστορια σου σαν σφουγγάρι και γεμίζω εικόνες. Περιμενω με αγωνια την συνέχεια και ελπιζω να γίνατε καλα γρηγορα και να μην ξανά κυλησατε.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
μια χωρα που δεν εχω παει ποτε, που ονειρεύομαι να παω τα 10 απο τα 21 μου χρονια και που ποτε δεν θα τα καταφέρω.
Τόσο νέα και τόσο χαμηλό ηθικό; :shock: Η ζωή είναι μπροστά σου κορίτσι μου! Φυσικά και θα τα καταφέρεις! Φτάνει να σου πω ότι η πρώτη φορά που πήγα στην Ινδία ήταν αρκετά πριν γεννηθείς, πήγαμε μόνοι μας μια παρέα 4 ατόμων (2 άνδρες - 2 γυναίκες), δεν υπήρχε Booking, δεν υπήρχε Google, τα κινητά τηλέφωνα μόλις είχαν αρχίσει να κυκλοφορούν και είχαν κεραίες και το μόνο εφόδιο που είχαμε ήταν κάτι φωτοτυπίες του Lonely Planet και σημειώσεις από φίλους που είχαν πάει πριν από εμάς. Και μια χαρά τα καταφέραμε. Αν το θέλεις κάτι, μπορείς να το κάνεις!
 

Aria*

Member
Μηνύματα
27
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Ελπίζω Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Το ξερω παιδια. Δεν εχω χαμηλή αυτοπεποίθηση, ρεαλιστρια ειμαι. Και ξερω την οικονομική ζωη μου. Ελπιζω στο μακρινο μελλον να τα καταφέρω. Προς το παρον περιμενω με αγωνια τις ιστορίες
 

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Το ξερω παιδια. Δεν εχω χαμηλή αυτοπεποίθηση, ρεαλιστρια ειμαι. Και ξερω την οικονομική ζωη μου. Ελπιζω στο μακρινο μελλον να τα καταφέρω. Προς το παρον περιμενω με αγωνια τις ιστορίες
Κι εγώ ρεαλίστρια είμαι, με μην πω τι οικονομικά, αλλά κατάφερα να πάω και με τρέφει η ελπίδα να ξαναπάω. Σάμπως νομίζεις ότι αν πας μία φορά σου περνάει; Η Ινδία θεριεύει μέσα σου σαν τη φλόγα άπαξ και τα καταφέρεις να πας. Και μέχρι να συνεχιστεί η ιστορία (μην τον αγχώσουμε κι ας καιγόμαστε να μάθουμε τη συνέχεια) ένα μόνο θα πω. Τρία πράγματα σε εμποδίζουν να πας οπουδήποτε λαχταράς. Τα λεφτά, η παρέα κι η υγεία. Αν έχεις υγεία και ένα μισθουλάκο με αιματηρές οικονομίες μπορείς να πας, αλλά θέλει σύστημα. Κι αν χρειαστείς παρέα για Ινδία (κι όποιος άλλος)... σφυρίξτε μου κλέφτικα. ;)
 

Aria*

Member
Μηνύματα
27
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Ελπίζω Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Κι εγώ ρεαλίστρια είμαι, με μην πω τι οικονομικά, αλλά κατάφερα να πάω και με τρέφει η ελπίδα να ξαναπάω. Σάμπως νομίζεις ότι αν πας μία φορά σου περνάει; Η Ινδία θεριεύει μέσα σου σαν τη φλόγα άπαξ και τα καταφέρεις να πας. Και μέχρι να συνεχιστεί η ιστορία (μην τον αγχώσουμε κι ας καιγόμαστε να μάθουμε τη συνέχεια) ένα μόνο θα πω. Τρία πράγματα σε εμποδίζουν να πας οπουδήποτε λαχταράς. Τα λεφτά, η παρέα κι η υγεία. Αν έχεις υγεία και ένα μισθουλάκο με αιματηρές οικονομίες μπορείς να πας, αλλά θέλει σύστημα. Κι αν χρειαστείς παρέα για Ινδία (κι όποιος άλλος)... σφυρίξτε μου κλέφτικα. ;)
Κατι θα κανω ;)
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Babadumako ωραιοτατα, δεν λεω, αλλα δεν μπορω να μην επισημανω οτι σαν να ξεκοψες απο τις ριζες σου. Που πηγε εκεινη η υπεροχη μπιχλα παλαιοτερων ταξιδιων;
 
Μηνύματα
16
Likes
10
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Γη
Έχω κάνει 2 ταξίδια στην Ινδία οργανωμένα. Έλεγα να ξαναπάω, χωρίς γκρουπ αυτή τη φορά, αλλά μετά την ιστορία σου το ξανασκέφτομαι.
Για το υψόμετρο είχα μαζί μου τσάι κόκας απο το Περού, αλλά δεν βοήθησε. Στο Λεχ, μετά κι απο ένα χορταστικό γεύμα μόμος, ξέρναγα ασταμάτητα. Ευτυχώς με έπιασε αργά το απόγευμα και μετά απο μια μπουκάλα οξυγόνο, ρίχτηκα στην αγκαλιά του Μορφέα και το πρωί ήμουν μια χαρά.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Babadumako ωραιοτατα, δεν λεω, αλλα δεν μπορω να μην επισημανω οτι σαν να ξεκοψες απο τις ριζες σου. Που πηγε εκεινη η υπεροχη μπιχλα παλαιοτερων ταξιδιων;
Καλή μου @isabelle το ταξίδι μου αυτό - στην πραγματικότητα - ήταν αυτό που θα μπορούσε να πει κανείς "επιστροφή στις 'ρίζες' μου" με την έννοια ότι το πρώτο μου (ουσιαστικά) μεγάλο ταξίδι εκτός Ευρώπης το είχα κάνει στην Ινδία πριν πολλά χρόνια. Το πρώτο κομμάτι του, που περιγράφεται συνοπτικά στο προηγούμενο κεφάλαιο, ήταν αυτό που έκανα και την πρώτη φορά (χωρίς κάποιους άλλους προορισμούς και με την προσθήκη - τώρα - των Jaipur, Fatehpur Sikri, Abhaneri και Orccha).

Όσον αφορά την "υπέροχη μπίχλα", κάνε λίγη υπομονή και θα την συναντήσεις αργότερα στην ιστορία. :) Να διευκρινίσω κάτι, ωστόσο: Σε όλα μου τα ταξίδια, ποτέ δεν επεδίωξα τις άθλιες συνθήκες διαμονής. Έχω τύχει πολλές φορές σε δύσκολες καταστάσεις (με αποκορύφωμα πέρυσι στο Salar de Uyuni) κι έχω περάσει προβληματικές βραδυές αλλά τότε είτε δεν υπήρχε άλλη επιλογή ή αυτές που υπήρχαν ήταν απλησίαστες οικονομικά (π.χ. δεν θα πλήρωνα ποτέ $250 επιπλέον τη βραδυά - σ' ένα ήδη ακριβό πακέτο - προκειμένου να μην κρυώσει ο kwlos μου). Όπως έγραψα και πιο πάνω, η ακριβότερη διαμονή μας (80 ευρώ) ήταν αυτή στο αεροδρόμιο του Δελχί. Όταν βρίσκω με 50 ευρώ το Hilton, με 40 ευρώ το Radisson και με 28 ευρώ το υπέροχο παλάτι στη Jaipur, δεν έχω κανένα λόγο να ψάχνω για "τρώγλες" που θα μου κοστίσουν φτηνότερα. Πόσο φτηνότερα δηλαδή; Το κέρδος μου θα ήταν λιγότερο από το 10% του συνολικού κόστους του ταξιδιού. Όχι και τόσο καλό "value for money" προκειμένου να στερηθώ κάποια πράγματα που - ας το παραδεχθώ - (τώρα που μεγάλωσα και έχω και κάποια προβληματάκια υγείας) τα έχω ανάγκη.

Έχω κάνει 2 ταξίδια στην Ινδία οργανωμένα. Έλεγα να ξαναπάω, χωρίς γκρουπ αυτή τη φορά, αλλά μετά την ιστορία σου το ξανασκέφτομαι.
Για ποιό λόγο; Η όποια ταλαιπωρία μας δεν οφείλονταν στην Ινδία. Το πλευρίτωμα το παθαίνεις οπουδήποτε στον κόσμο (και ειδικά στην Ασία). Τα κλιματιστικά σε "καρφώνουν" το ίδιο άγρια όταν είσαι ιδρωμένος, είτε είσαι στο Παρίσι, είτε είσαι στην Καλκούττα. Όσον αφορά την οργάνωση του ταξιδιού, δε, ήταν από τις ευκολότερες. Λίγο δυσκολεύτηκα να βρω την Lynne για το κομμάτι του Λαντάκ αλλά το κομμάτι της "κλασσικής" Ινδίας ήταν σαν να ψωνίζω στο supermarket. Τόσο εύκολο!

Για το υψόμετρο είχα μαζί μου τσάι κόκας απο το Περού, αλλά δεν βοήθησε. Στο Λεχ, μετά κι απο ένα χορταστικό γεύμα μόμος, ξέρναγα ασταμάτητα. Ευτυχώς με έπιασε αργά το απόγευμα και μετά απο μια μπουκάλα οξυγόνο, ρίχτηκα στην αγκαλιά του Μορφέα και το πρωί ήμουν μια χαρά.
Ούτε με το υψόμετρο είχαμε το παραμικρό θέμα. Την προηγούμενη χρονιά είχαμε επισκεφτεί κι εμείς το Περού και τη Βολιβία και είχαμε "αγγίξει" τα 5000 μ. υψόμετρο. Εγώ είχα 2-3 φορές εκεί μικρότερα (Uyuni - λόγω και του υπερβολικού κρύου) ή μεγαλύτερα (Puno) προβλήματα (βραδυά παραισθήσεων) αλλά το σφάλμα ήταν αποκλειστικά δικό μου διότι όταν τρως και πίνεις σα να είσαι στο Μυστικό Δείπνο, ενώ ξέρεις ότι αυτό είναι που δεν πρέπει να κάνεις στα 4100 μ., ε, τότε πας γυρεύοντας καρντιά μου! ;)

Βέβαια, εμείς δεν αρκεστήκαμε στο τσάι της κόκας. Επ' ουδενί θα ήταν αρκετό. Φροντίσαμε να έχουμε τα ειδικά χάπια για το υψόμετρο που τα προμηθευτήκαμε από το Περού. Και, παρ'όλο που στις μετακινήσεις μας το όχημα ήταν εξοπλισμένο κατάλληλα, ποτέ δε χρειαστήκαμε τη βοήθεια του οξυγόνου.
 
Μηνύματα
16
Likes
10
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Γη
Για ποιό λόγο; Η όποια ταλαιπωρία μας δεν οφείλονταν στην Ινδία. Το πλευρίτωμα το παθαίνεις οπουδήποτε στον κόσμο (και ειδικά στην Ασία). Τα κλιματιστικά σε "καρφώνουν" το ίδιο άγρια όταν είσαι ιδρωμένος, είτε είσαι στο Παρίσι, είτε είσαι στην Καλκούττα. Όσον αφορά την οργάνωση του ταξιδιού, δε, ήταν από τις ευκολότερες. Λίγο δυσκολεύτηκα να βρω την Lynne για το κομμάτι του Λαντάκ αλλά το κομμάτι της "κλασσικής" Ινδίας ήταν σαν να ψωνίζω στο supermarket. Τόσο εύκολο!

Ποιο πλευρίτωμα; Αυτό είναι πταίσμα. Τις υπηρεσίες του "αδελφού" εννοούσα.Οπότε ξανασκέφτομαι αν θα τολμήσω να πάω αυτή τη φορά μόνη μου



Ούτε με το υψόμετρο είχαμε το παραμικρό θέμα. Την προηγούμενη χρονιά είχαμε επισκεφτεί κι εμείς το Περού και τη Βολιβία και είχαμε "αγγίξει" τα 5000 μ. υψόμετρο. Εγώ είχα 2-3 φορές εκεί μικρότερα (Uyuni - λόγω και του υπερβολικού κρύου) ή μεγαλύτερα (Puno) προβλήματα (βραδυά παραισθήσεων) αλλά το σφάλμα ήταν αποκλειστικά δικό μου διότι όταν τρως και πίνεις σα να είσαι στο Μυστικό Δείπνο, ενώ ξέρεις ότι αυτό είναι που δεν πρέπει να κάνεις στα 4100 μ., ε, τότε πας γυρεύοντας καρντιά μου! ;)

Αχ το ξέρω, τα μόμος ήταν η αιτία!!!! Τα είχα περιλούσει και μ ένα κιλό καυτερή σος
 

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Έχω μια (ενδεχομένως κουτή) απορία. Από τι υψόμετρο (χονδρικά) και πάνω ενδέχεται να επηρεαστείς; Για ελαφριές ενοχλήσεις ρωτάω ή δεν ξέρω τι άλλα μπορεί να σου προκαλέσει, αν μπορείτε να με διαφωτίσετε.
 
Μηνύματα
16
Likes
10
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Γη
Έχω μια (ενδεχομένως κουτή) απορία. Από τι υψόμετρο (χονδρικά) και πάνω ενδέχεται να επηρεαστείς; Για ελαφριές ενοχλήσεις ρωτάω ή δεν ξέρω τι άλλα μπορεί να σου προκαλέσει, αν μπορείτε να με διαφωτίσετε.
Απο τα 2000 μέτρα αρχίζει να μειώνεται το οξυγόνο και η ατμοσφαιρική πίεση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom