Ινδία Στη γη με τα ψηλά περάσματα ανθίζουν βερυκοκιές (Ladakh)

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Έχω μια (ενδεχομένως κουτή) απορία. Από τι υψόμετρο (χονδρικά) και πάνω ενδέχεται να επηρεαστείς; Για ελαφριές ενοχλήσεις ρωτάω ή δεν ξέρω τι άλλα μπορεί να σου προκαλέσει, αν μπορείτε να με διαφωτίσετε.
Απο τα 2000 μέτρα αρχίζει να μειώνεται το οξυγόνο και η ατμοσφαιρική πίεση.
'Εχω βρεθεί αρκετές φορές σε υψόμετρο μεταξύ 2000-2500 μέτρων. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα και χωρίς καμμία υποστήριξη. Άντε, ας πούμε, εάν είσαι σε ανηφορικό δρόμο να παρουσιάσεις κάποιο ελαφρύ λαχάνιασμα. Προσωπικά, δεν είχα πρόβλημα ούτε στα 3000 μ. Ξέρω όμως φίλο που στα 2600-2700 παρουσίασε κάποια προβλήματα. Γενικώς, αυτό που λένε (απ' ό,τι έχω διαβάσει) είναι ότι μέχρι τα 2900-3000 μ. τα προβλήματα είναι σπάνια (αλλά πάντα εξαρτάται απ' τον οργανισμό και όχι από την ηλικία). Ο γενικός κανόνας είναι ότι στα άνω των 3000 μέτρα πρέπει να εγκλιματιστείς σιγά-σιγά και γενικά - όπως και νά'χει - οι κινήσεις σου να είναι "χαλλλαρές" - όπως λέμε στη Θεσσαλονίκη! :)
Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να διαβάσετε εδώ:

https://en.wikipedia.org/wiki/Altitude_sickness

http://www.emedicinehealth.com/mountain_sickness/article_em.htm
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.414
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Το υπόλοιπο της μέρας μας βρήκε να βολτάρουμε χαλαρά τις υπόλοιπες 3 ώρες μέχρι να νυχτώσει, μαζεύοντας εικόνες, αποτυπώνοντας φωτογραφικά τις αντιφάσεις της καθημερινότητας στη μεγαλούπολη, ξνωρίζοντας έναν σεκιουριτά που μας προειδοποίησε για τα πιθανά σενάρια εξαπάτησης που εφαρμόζονται συνέχεια από τους επιτήδειους στους ανυποψίαστους (δυτικούς) τουρίστες και μας οδήγησε ο ίδιος μέχρι το γραφείο τουρισμού όπου θέλαμε κάποιες πληροφορίες, χάρτες, κλπ. (για να είναι σίγουρος για την ασφάλειά μας - συμπαθέστατος και σπάνιος ο τύπος) και όπου στο γραφείο για μια πληροφορία και έναν χάρτη μπήκαμε αλλά το ίδιο σενάριο (you know: Πού θα πάτε, πόσο θα μείνετε, ποιός πάει με αεροπλάνο στη Τζαϊπούρ; ) βιώσαμε από τον κρατικό υπάλληλο που προσπαθούσε να μας πουλήσει ενοικίαση αυτοκινήτου του φίλου του και σηκωθήκαμε και φύγαμε χωρίς ούτε πληροφορία, ούτε χάρτη να πάρουμε...
Να φανταστώ οτι, το να βρείς, μέσω διαδικτύου χάρτες και λοιπούς οδηγούς πληροφοριών για περιοχές, πόλεις κτλ, να τα πληρώσεις και απλά να τα παραλάβεις εκεί, δεν "παίζει"...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Να φανταστώ οτι, το να βρείς, μέσω διαδικτύου χάρτες και λοιπούς οδηγούς πληροφοριών για περιοχές, πόλεις κτλ, να τα πληρώσεις και απλά να τα παραλάβεις εκεί, δεν "παίζει"...
Δεν είναι μόνο ότι είναι πολύπλοκο και καθόλου σίγουρο ότι θα σε περιμένει αυτό που παρήγγειλες εκεί που θες, είναι και ότι δεν ξέρεις αν θα έχει φτάσει, συν το ότι τα έξοδα αποστολής εκεί θα είναι "καραβίσια", αλλά σε "δύσκολες" περιοχές, όπου το οδικό δίκτυο είναι προβληματικό, μπορεί η τρέχουσα κατάσταση να είναι διαφορετική απ' αυτή που φαίνεται στο χάρτη ή νομίζεις εσύ ότι είναι. Δυο φορές αλλάξαμε σχέδια στο Λαντάκ, τη μία γιατί ο δρόμος που θέλαμε να πάρουμε απλά ήταν αδιάβατος (κι ας φαινόταν εντάξει στο χάρτη) και τη δεύτερη... τη δεύτερη θα τη μάθεις αργότερα! ;)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.414
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν είναι μόνο ότι είναι πολύπλοκο και καθόλου σίγουρο ότι θα σε περιμένει αυτό που παρήγγειλες εκεί που θες, είναι και ότι δεν ξέρεις αν θα έχει φτάσει, συν το ότι τα έξοδα αποστολής εκεί θα είναι "καραβίσια", αλλά σε "δύσκολες" περιοχές, όπου το οδικό δίκτυο είναι προβληματικό, μπορεί η τρέχουσα κατάσταση να είναι διαφορετική απ' αυτή που φαίνεται στο χάρτη ή νομίζεις εσύ ότι είναι. Δυο φορές αλλάξαμε σχέδια στο Λαντάκ, τη μία γιατί ο δρόμος που θέλαμε να πάρουμε απλά ήταν αδιάβατος (κι ας φαινόταν εντάξει στο χάρτη) και τη δεύτερη... τη δεύτερη θα τη μάθεις αργότερα! ;)
Δεν αμφιβάλλω καθόλου για αυτό που λές μετά απο αυτά που διαβάζω!
Έχοντας ενδιαφερθεί ελάχιστα (δυστυχώς), να διαβάσω και να ενημερωθώ γενικά για την Ινδία, η ιστορία του ταξιδιού σας μου έχει προκαλέσει ανάμεικτα συναισθήματα και η άγνοια μου για την χώρα και τις συνθήκες που επικρατούν, αυτό το κάνει πιο έντονο....άντε να δώ τι άλλο θα διαβάσω :)
Οι φωτογραφίες είναι υπέροχες και ειδικά αυτές που ξεδιπλώνουν την καθημερινότητα των ντόπιων, με άριστα αυτή που δείχνει τα παιδάκια στο σχολείο....μοναδική !!!...αυτές είναι ανεκτίμητης αξίας φώτο.-
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Καλή μου @isabelle το ταξίδι μου αυτό - στην πραγματικότητα - ήταν αυτό που θα μπορούσε να πει κανείς "επιστροφή στις 'ρίζες' μου" με την έννοια ότι το πρώτο μου (ουσιαστικά) μεγάλο ταξίδι εκτός Ευρώπης το είχα κάνει στην Ινδία πριν πολλά χρόνια. Το πρώτο κομμάτι του, που περιγράφεται συνοπτικά στο προηγούμενο κεφάλαιο, ήταν αυτό που έκανα και την πρώτη φορά (χωρίς κάποιους άλλους προορισμούς και με την προσθήκη - τώρα - των Jaipur, Fatehpur Sikri, Abhaneri και Orccha).

Όσον αφορά την "υπέροχη μπίχλα", κάνε λίγη υπομονή και θα την συναντήσεις αργότερα στην ιστορία. :) Να διευκρινίσω κάτι, ωστόσο: Σε όλα μου τα ταξίδια, ποτέ δεν επεδίωξα τις άθλιες συνθήκες διαμονής. Έχω τύχει πολλές φορές σε δύσκολες καταστάσεις (με αποκορύφωμα πέρυσι στο Salar de Uyuni) κι έχω περάσει προβληματικές βραδυές αλλά τότε είτε δεν υπήρχε άλλη επιλογή ή αυτές που υπήρχαν ήταν απλησίαστες οικονομικά (π.χ. δεν θα πλήρωνα ποτέ $250 επιπλέον τη βραδυά - σ' ένα ήδη ακριβό πακέτο - προκειμένου να μην κρυώσει ο kwlos μου). Όπως έγραψα και πιο πάνω, η ακριβότερη διαμονή μας (80 ευρώ) ήταν αυτή στο αεροδρόμιο του Δελχί. Όταν βρίσκω με 50 ευρώ το Hilton, με 40 ευρώ το Radisson και με 28 ευρώ το υπέροχο παλάτι στη Jaipur, δεν έχω κανένα λόγο να ψάχνω για "τρώγλες" που θα μου κοστίσουν φτηνότερα. Πόσο φτηνότερα δηλαδή; Το κέρδος μου θα ήταν λιγότερο από το 10% του συνολικού κόστους του ταξιδιού. Όχι και τόσο καλό "value for money" προκειμένου να στερηθώ κάποια πράγματα που - ας το παραδεχθώ - (τώρα που μεγάλωσα και έχω και κάποια προβληματάκια υγείας) τα έχω ανάγκη.
Μα το ξέρω, τα έχουμε πει κι από κοντά, αλλά να μην σε τσιγκλίσω λιγάκι; :bleh:

υ.γ. Χιλτον και Ράντισον με απωθούν σε οποιαδήποτε τιμή. Πες το προκατάληψη, αλλά έχω μια αλλεργία σε ο,τι συμβολίζουν τέτοιου τύπου αλυσίδες. Υποκλίνομαι όμως μπροστά στο παλατάκι στην Τζαιπούρ. Με 28 ευρώ τη διανυκτέρευση ομολογώ ότι κι εγώ θα υπέκυπτα.:xalara:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Υποκλίνομαι όμως μπροστά στο παλατάκι στην Τζαιπούρ. Με 28 ευρώ τη διανυκτέρευση ομολογώ ότι κι εγώ θα υπέκυπτα.:xalara:
Επειδή η ιστορία μου αναφέρεται βασικά στο Ladhak (μιας και για τους άλλους πιο γνωστούς προορισμούς του πρώτου μέρους του ταξιδιού μας υπάρχουν αρκετές πληροφορίες στο φόρουμ) δεν θέλησα να βάλω περισσότερες φωτογραφίες από τη Jaipur και το μέρος που μείναμε Pearl Palace Heritage Guesthouse . Το σχόλιό σου μου δίνει την ευκαιρία να πω δυο λόγια παραπάνω και να βάλω μερικές φωτογραφίες.

Το μέρος είναι με μια λέξη: εκπληκτικό! Κάν'τε έναν κόπο και περιηγηθείτε στις σελίδες του με τα δωμάτια ή δείτε φωτογραφίες και σχόλια ταξιδιωτών στο Tripadvisor ή στο Booking . Θα πάθετε πλάκα - όπως έπαθα κι εγώ όταν το "ανακάλυψα". Αν ποτέ θελήσετε να πάτε, μην κλείσετε από το Booking, κλείστε απ' ευθείας με το ξενοδοχείο, θα έχετε πολύ καλύτερη τιμή και υπηρεσίες.

Το πρωινό μπορεί να σερβιριστεί είτε στο δωμάτιό σας, είτε στην τραπεζαρία του σπιτιού του ιδιοκτήτη που μένει στο ίδιο κτίριο. Εξαιρετικά καλόγουστος αισθητικά χώρος και αυτός, όπου μπορεί κανείς να δει και αντικείμενα τέχνης που έχει φέρει από (τα όχι λίγα) μέρη που έχει ταξιδέψει. Εξαιρετικά καλλιεργημένος, δίνει πολύ μεγάλη σημασία στην άψογη εξυπηρέτηση των πελατών. Σκεφτείτε ότι έχει γράψει ο ίδιος έναν οδηγό 56 σελίδων για την πόλη με πληθώρα πληροφοριών, όχι μόνο πρακτικών, αλλά και για την ιστορία της Ινδίας, τις θρησκείες, τους Σιχ, τις κάστες, τους γάμους και την οικογένεια, την εκπαίδευση, τους μισθούς, και τόσα άλλα. Ο οδηγός υπάρχει σε κάθε δωμάτιο και ειναι δωρεάν για τους επισκέπτες.

Κάτι άλλο, επίσης εντυπωσιακό, είναι ότι οι μεταλλικές καρέκλες του εστιατορίου του Peacock Rooftop Restaurant είναι σχεδιασμένες απ' τον ίδιο, χειροποίητες και μοναδικές - καμμιά δεν είναι ίδια με την άλλη!

Δείτε τώρα μερικές φωτογραφίες: τοιχογραφίες από το δωμάτιό μας, το μπάνιο, την εξώπορτά του, την εσωτερική σκάλα του οικήματος και το "lobby".

DSCF5993.JPG
DSCF5994.JPG
DSCF5995.JPG

DSCN1827.JPG

DSCF5991.JPG

DSCN1947.JPG

DSCN1844.JPG
DSCN1845.JPG
DSCN1846.JPG
DSCN1847.JPG

DSCN1848.JPG
DSCN1850.JPG
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ήλπιζα ότι θα καταφέρω να γράψω ακόμη ένα κεφάλαιο πριν αναχωρήσουμε για τη φετινή μας περιπέτεια. Δυστυχώς οι προετοιμασίες και κάποια απρόοπτα της τελευταίας στιγμής (σήμερα - ή, μάλλον καλύτερα χτες, το πρωί έκλεισα το τελευταίο αεροπορικό εισιτήριο) δεν μου το επέτρεψαν. Νά'μαστε καλά και όταν επιστρέψουμε με το καλό μετά από 5 βδομάδες να συνεχίσουμε αυτήν την ιστορία αλλά να γράψουμε και 2-3 ακόμη από μέρη που και η εμφάνιση δυτικού τουρίστα αποτελεί είδηση και για τα οποία ελάχιστα ή και τίποτα δεν έχει γραφεί σ' αυτό εδώ το φόρουμ. Καλή συνέχεια καλοκαιριού σε όλους.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
καλό σας ταξίδι και καλή επάνοδο.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλό ταξίδι!

Μπορεί να έχουμε μια ιδέα για τα "άγνωστα" μέρη;
Επιστρέψαμε χτες. Το ταξίδι ήταν στην Κίνα, σε "κλασσικές" περιοχές όπως Shanghai, Guilin, Yangshuo, Xinping, Luoyang, Xi'an, Beijing, κάποιες λιγότερο συνηθισμένες όπως Kunming, Dali, Shaxizhen και κάποιες ακόμη λιγότερο συνηθισμένες όπως Urumqi, Tianshan, Turpan, Jiayuguan, Yumenguan, Dunhuang. Παντού οι ξένοι επισκέπτες ήταν ελαχιστότατοι.

Οι προσδοκίες ήταν μεγάλες (εξ ου και η πρόθεση ν'αποτυπωθούν οι εμπειρίες σε 2-3 ιστορίες) αλλά στο μεγαλύτερο βαθμό δεν εκπληρώθηκαν - δυστυχώς. Δεν ξέρω πώς θα είναι η διάθεσή μου μετά από μερικούς μήνες, αλλά τώρα δεν έχω καμμία επιθυμία να γράψω κάτι για μια χώρα που μερικές φορές μας έφερε στα πρόθυρα νευρικής κρίσης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.209
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom