Στη ρώμη οικογενειακώς με αυτοκίνητο

roumpini

Member
Μηνύματα
45
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Σας διαβάζω τακτικά αλλά πρώτη φορά χρειάζομαι τη βοήθειά σας.Αρχές Ιουλίου θα επισκεφτώ την Ιταλία με την οικογένειά μου (2 ενήλικες,2 παιδιά 10 και 7 ετών) με καράβι από Ανκόνα.Θα βρίσκομαι στη Ρώμη από 11 εώς 16 Ιουλίου (5 διανυκτερεύσεις).Εχώ κλείσει ξενοδοχείο κοντά στο Ciampino προς 333,75 ευρώ με πρωινό και πάρκιγκ(θα έχουμε το δικό μας αυτοκίνητο) και δωρεάν ακύρωση (βαθμολογία 8 στο booking.com).Θα ήθελα να με βοηθήσετε στα εξής:
1)Πώς μπορώ να επισκέπτομαι τη Ρώμη καθημερινώς?
2)Θα μπορούσα να παρκάρω με ασφάλεια (κυριώς από πρόστιμα) το αυτοκίνητό μου σε κάποιο πάρκιγκ και να χρησιμοποιώ συγκοινωνίες?
3)Έχετε να μου προτίνετε καποια άλλη συμπαθητική και οικονομική πρόταση για διαμονή?
Λάβετε υπ' όψιν ότι λόγω περικοπών μισθών το ταξίδι απότελεί ήδη άθλο οικογενειακής οικονομίας(ακόμα και τα κάλαντα έχουν συμβάλλει).
Περιμένω απάντησή σας και θα επανέλθω με περεταίρω ερωτήσεις για το πρώτο μέρος του ταξιδιού μας.(Τοσκάνη)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.​
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
απ οσο γνωρίζω και εχω ψαξει τα ακτοπολοικά εισητηρια ,ειναι σε πολύ υψηλες τιμες....να ρωτησω γιατι επιλεξατε να ταξιδεψετε με πλοιο? ψαχνοντας για αερεοπορικά μπορει να βρισκατε καλύτερη τιμη συνολικά, αλλα και παραπανω λιγο να βγουν τα αεροπορικά θα γλιτωσεις τα εξοδα του παρκιγκ,της βενζινης ,των διοδιων,θα γλιτωσεις και χρονο...αν θελετε να πατε μονο ρωμη,γιατι δε σκεφτηκατε να πατε με αεροπλανο?
 

roumpini

Member
Μηνύματα
45
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Το ταξίδι περιλαμβάνει άλλες 7 διανυκτερεύσεις σε Τοσκάνη και κάτι ακόμα.Ο σύζυγος αποφεύγει τα αεροπλάνα.Το κόστος των αεροπορικών έβγαινε για τέσσερα άτομα γύρω στα 550 ευρώ και η ενοικίαση αυτοκινήτου για 6 από τις δώδεκα μέρες που θα ήμαστε Ιταλία γύρω στα 300 ευρώ .Βάλε και 200 ευρώ πηγαιν έλα Αθήνα (Ζω στην επαρχία) μου έβγαινε αρκετά αν συγκρίνεις με τα 652 ευρώ με καμπίνα που έκλεισα με early booking.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Το ταξίδι περιλαμβάνει άλλες 7 διανυκτερεύσεις σε Τοσκάνη και κάτι ακόμα.Ο σύζυγος αποφεύγει τα αεροπλάνα.Το κόστος των αεροπορικών έβγαινε για τέσσερα άτομα γύρω στα 550 ευρώ και η ενοικίαση αυτοκινήτου για 6 από τις δώδεκα μέρες που θα ήμαστε Ιταλία γύρω στα 300 ευρώ .Βάλε και 200 ευρώ πηγαιν έλα Αθήνα (Ζω στην επαρχία) μου έβγαινε αρκετά αν συγκρίνεις με τα 652 ευρώ με καμπίνα που έκλεισα με early booking.


α,οκ αν εχεται και αλλο προορισμο εκτος απο τη ρωμη,ενταξει,λογικο φαινεται....
 

prod21

Member
Μηνύματα
39
Likes
8
1) Υπάρχουν τρένα από το Ciampino που πάνε στο Termini, το κεντρικό σταθμό της Ρώμης. Δε νομίζω όμως ότι σας συμφέρει να μείνετε σε ξενοδοχείο κοντά στο Ciampino, για 5 νύχτες κιόλας. Αν θα πηγαίνετε κάθε μέρα με αυτοκίνητο μέχρι κάπου και μετά παίρνετε συγκοινωνίες για να πάτε στο κέντρο της Ρώμης, θα είναι φασαρία, πρόσθετα έξοδα για παρκινγκ, εισιτήρια λεωφορείων, τρένων κλπ. Καλύτερα να βρείτε ένα ξενοδοχείο κοντά στο κέντρο όπου θα βολεύουν οι συγκοινωνίες, και να μπορείτε και να περπατήσετε άνετα την πόλη.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
1)Πώς μπορώ να επισκέπτομαι τη Ρώμη καθημερινώς?​
2)Θα μπορούσα να παρκάρω με ασφάλεια (κυριώς από πρόστιμα) το αυτοκίνητό μου σε κάποιο πάρκιγκ και να χρησιμοποιώ συγκοινωνίες?​
1)αυτην την πληροφορια,πρεπει να στην παρεχει το ξενοδοχειο...
2)μεσα στην Ρωμη,υπαρχουν ιδιωτικα παρκινγκ,η παρκαρεις στον δρομο,μονο εκει που υπαρχει μπλε γραμμη,με παρκομετρο...
Μαλλον,το καλυτερο,ειναι να βρεις ξενοδοχειο,που βρισκεται κοντα σε σταθμο τρενου,η που διαθετει shutlle για μεταφορα απο και προς τον σταθμο και να μην μετακινησεις το αμαξι
Δες και εδω...http://www.tripadvisor.com/Hotels-g187791-zfa7-Rome_Lazio-Hotels.html
 

prod21

Member
Μηνύματα
39
Likes
8
Roumpini καλωσήρθες στο φόρουμ, ξέχασα να σε καλωσορίσω πριν. Πολύ καλή και η επιλογή του ταξιδιού που θα κάνετε, η Ρώμη και η Τοσκάνη είναι υπέροχες.

To ξενοδοχείο που έκλεισες με 333 ευρώ είναι 4κλινο για 5 διανυκτερεύσεις; Σε τόσο χαμηλή τιμή κοντά στο κέντρο δε νομίζω να υπάρχει κάποιο καλό. Τα αξιοπρεπή 4κλινα για 5 διανυκτερεύσεις ξεκινάνε από περίπου 500 ευρώ, π.χ. εδώ.

Αν θέλετε να μείνετε στο ξενοδοχείο που έχετε ήδη κλείσει, μπορείτε να πηγαίνετε προς το κέντρο με το αυτοκίνητο και να το αφήνετε σε κάποιο πάρκινγκ. Yπολόγισε όμως ότι θα κάνετε 40 χλμ κάθε μέρα (πήγαινε-έλα από το ξενοδοχείο) και είναι περίπου ένα 40λεπτο οδήγηση από την περιοχή του Ciampino μέχρι το κέντρο της Ρώμης.
 

roumpini

Member
Μηνύματα
45
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
prod21 Ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι ότι αγχώθηκα λίγο μετά από τις πολύ σωστές παρατηρήσεις σας και ξανακοίταξα.Αλλά δεν βρίσκω κανένα ξενοδοχείο συμπαθητικό έστω και με λίγο περισσότερα χρήματα.Το 40λεπτο οδήγησης δεν με πειράζει ιδιαίτερα.Άλλωστε δεν πάμε για ξενύχτια.Το ξενοδοχείο που έχω κλείσει μέχρι στιγμής είναι αυτό www.booking.com/89514e76f7752efc
Έχεις καμιά πρόταση για πάρκιγκ μέσα στην πόλη?Πόσο περίπου μπορεί να κοστίζει?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Αλλά δεν βρίσκω κανένα ξενοδοχείο συμπαθητικό έστω και με λίγο περισσότερα χρήματα.Το 40λεπτο οδήγησης δεν με πειράζει ιδιαίτερα.Άλλωστε δεν πάμε για ξενύχτια.Το ξενοδοχείο που έχω κλείσει μέχρι στιγμής είναι αυτό www.booking.com/89514e76f7752efc
2.Έχεις καμιά πρόταση για πάρκιγκ μέσα στην πόλη?Πόσο περίπου μπορεί να κοστίζει?
1. πρεπει να ανεβεις αρκετα >500 για κατι ισαξιο κεντρικό..
2. http://www.parkopedia.it/parcheggi/roma/
στο 29 για Trinita dei Monti. υπολογισε βεβαια καλα το κοστος του παρκιν. σε σχεση με αποσταση κλπ.
 

roumpini

Member
Μηνύματα
45
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Απ'ότι είδα θα μου κοστίσει το πολύ 18 ευρώ τη μέρα,άρα λιγότερο από 100 ευρώ για 5 μέρες.Το αυτοκίνητο κινείται με υγραέριο και έτσι κι αλλιώς συγκοινωνία και ποδαρόδρομο θα χρησιμοποιούσα. Συνεπώς με 435 περίπου ευρώ μήπως με συμφέρει καλύτερα το ξενοδοχείο αυτό που έχω κλείσει?Τα 40 λεπτά τη μέρα οδήγησης δεν είναι και τόσο τραγικά.Τι λέτε?Να μείνω ή να το ψάξω και άλλο?
(έχω και άλλες απορροίες μετά)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Απ'ότι είδα θα μου κοστίσει το πολύ 18 ευρώ τη μέρα,άρα λιγότερο από 100 ευρώ για 5 μέρες.Το αυτοκίνητο κινείται με υγραέριο και έτσι κι αλλιώς συγκοινωνία και ποδαρόδρομο θα χρησιμοποιούσα. Συνεπώς με 435 περίπου ευρώ μήπως με συμφέρει καλύτερα το ξενοδοχείο αυτό που έχω κλείσει?Τα 40 λεπτά τη μέρα οδήγησης δεν είναι και τόσο τραγικά.Τι λέτε?Να μείνω ή να το ψάξω και άλλο?
(έχω και άλλες απορροίες μετά)
ειναι προσωπική η απόφαση. παντως αυτο που εχεις διαλεξει ειναι μακριά. πολύ μακριά. και με 2 παιδια μικρά δεν θα το αποτολμούσα να κινηθώ με ΜΜΜ.
προσωπική μου άποψη: δωστε 500 κ μεινετε κεντρικά. πχ:
http://www.tripadvisor.com.gr/Hotel...ews-Grand_Olympic_Aurum_Hotel-Rome_Lazio.html
ή μεινετε εκει που διαλεξες κ κινηθειτε με το ΙΧ σας. προσοχή μονο στο δακτυλιο, παρκαρετε εκτος ιστορικου κεντρου. εκτος ZTL δηλ.
http://www.agenziamobilita.roma.it/ztl/ztl.html
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.752
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom