Στη ρώμη οικογενειακώς με αυτοκίνητο

roumpini

Member
Μηνύματα
45
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία

prod21

Member
Μηνύματα
39
Likes
8
Μη μπερδεύεσαι roumpini, υπάρχουν επιλογές :) Και η Villa Aurelia εντάξει φαίνεται κι έχει και δωρεάν πάρκινγκ, κι αυτό που σου προτείνει ο Samion είναι σε καλή περιοχή. Το site που προτείνει η Ivana δε το γνώριζα, έχει μερικά διαμερίσματα στο κέντρο σε καλές τιμές, π.χ. αυτό.
 

roumpini

Member
Μηνύματα
45
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Ivana με τα διαμερίσματα τι γίνεται πρέπει να τα καθαρίσεις πριν τα παραδόσεις?
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Ivana με τα διαμερίσματα τι γίνεται πρέπει να τα καθαρίσεις πριν τα παραδόσεις?
Φαντάζομαι πως αυτό εξαρτάται από τους όρους του κάθε διαμερίσματος, καλό είναι να τα κοιτάξεις. Εμείς δεν είχαμε κάτι τέτοιο.

Πάντως είναι καλή επιλογή όταν ταξιδεύεις με φίλους ή με την οικογένεια, το διαμέρισμα στην Λισσαβώνα ήταν τέλειο, κεντρικότατο με 60 ευρώ τα 4 άτομα.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ivana με τα διαμερίσματα τι γίνεται πρέπει να τα καθαρίσεις πριν τα παραδόσεις?
Οχι,δεν τα καθαριζεις εσυ...σε καποια μπορουν να ζητανε ενα ποσο πχ 20 η 30 ευρω για το καθαρισμα,αλλα αυτο πρεπει να το γραφουν στους ορους.
Συμφωνω με Ιβανα,το διαμερισμα,οταν ειναι οικογενεια,ειναι η καλυτερη λυση.Ειδικα,με τα παιδια ..
 

roumpini

Member
Μηνύματα
45
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Και κοιτάζω οποιαδήποτε περιοχή αρκεί να έχει κοντά μετρό?Ή μερικές συγκεκριμένα?Τι πρέπει να ελέγχω?
 

roumpini

Member
Μηνύματα
45
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Μπήκα και στο "hotels combined" και βρήκα :
α)Bed and Breakfast Mellini 39 (Prati) με 475ευρώ
β)Β&Β Roma Appia Davila 25 με 325ευρώ
γ)San Pietro Rooms (Prati) με 325 ευρώ
Σας παρακαλώ κοιτάξτε τα και πείτε μου αν είναι κανένα εντάξει για τις προϋποθέσεις που βάλαμε (μέσα στην πόλη με πάρκιγκ και προσιτό με συγκοινωνίες).Μπορώ να τα κλείσω με ασφάλεια από αυτές τις ταξιδιωτικές ιστοσελίδες?
Αν κλείσω μέσα στην πόλη πώς θα μπω με το αυτοκίνητο μέσα αφου υπάρχει δακτύλιος? (χαζή ερώτηση αλλά δεν έχω ιδέα πώς λειτουργεί το σύστημα).
Samion, prod21 και λοιποί ΒΟΗΘΕΙΑ!!!
 

prod21

Member
Μηνύματα
39
Likes
8
Τα α και γ είναι καλά και κεντρικά. Το β είναι λίγο πιο έξω αλλά με το μετρό σε 20 λεπτά είσαι στο κέντρο της Ρώμης. Δες τι χρεώνει το καθένα για πάρκινγκ για να δεις ποιο σε συμφέρει, αλλιώς βάζεις το αυτοκίνητο σε ένα άλλο πάρκινγκ (σου έδωσε το χάρτη ο Samion στην πρώτη σελίδα). Διάλεξε ένα που σου φαίνεται καλό και σε συμφέρει και η τιμή, γιατί όσο πιο πολλά βλέπεις τόσο πιο πολύ θα μπερδεύεσαι.
 

roumpini

Member
Μηνύματα
45
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Έχω πειστεί για τη αναγκαιότητα της Roma Pass ,αλλά θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις .
1)Πρέπει να βγάλω και για τα παιδιά κανονική?Δεν έχει καμία έκπτωση?
2)Ισχύει για 3 μέρες?
3)Θα είμαι με αυτοκίνητο(ακινητοποιημένο εννοείται στη Ρώμη), από πού θα την προμυθευτώ?
4)Να πάρω το Hop on hop off λεωφορείο και αν ναι για πόσες μέρες ισχύει?Δεν συμπεριλαμβάνεται η υπηρεσία στη Roma Pass?(Νομίζω στην αντίστοιχη του Παρισιού σου έδινε 2 μέρες η ίδια η κάρτα για το λεωφορείο αυτό).
Ευχαριστώ πολύ.
 

prod21

Member
Μηνύματα
39
Likes
8
1) Τα παιδιά κάτω από 10 ετών κυκλοφορούν ελεύθερα σε λεωφορείο και μετρό, διάβασε εδώ. Και ναι, ισχύει για 3 μέρες το Roma Pass. Γενικά στο παραπάνω site σου λύνονται όλες οι απορίες που έχεις. Tα λεωφορεία Hop on Hop off δεν έχουν σχέση με το Roma Pass απ'όσο γνωρίζω. Από τη στιγμή που είναι δωρεάν τα λεωφορεία & το μετρό με το Roma Pass εγώ δε θα έπαιρνα τα λεωφορεία ΗοΗο, ειδικά όταν ακολουθώ δικό μου πρόγραμμα, αλλά αν σου αρέσει μπορείς να κάνεις τουρ και με αυτά.
 

roumpini

Member
Μηνύματα
45
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Έτσι αγοράζω δύο κάρτες και στα πρώτα δύο μουσεία πληρώνω το μειωμένο αντίτιμο για τα παιδιά(περνώντας την ουρά εννοείται)?Το ένα παιδί θα έχει μόλις κλείσει τα 10 είναι ο.κ.?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Και ποιος θα το ξερει οτι εχει μολις κλεισει τα 10; Και στην τελικη αν σε ρωτησουν πες οτι ειναι 8 ή 9.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.741
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom