Σουηδία Στοκχολμη-πληροφοριες

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Η δωρεάν κρουαζιέρα από την κάρτα είναι η λιγότερο τουριστική -και γραφική θα μπορούσα να πω- από τις προσφερόμενες. Επίσης μη χάσετε εφόσον έχετε μέρες την επίσκεψη στο παλάτι του Drottningholm, στο οποίο μπορείτε να πάτε με καραβάκι από τη Στοκχόλμη.
Αν σας αρέσει η ζωγραφική αξίζει επίσης το μουσείο μοντέρνας τέχνης, το οποίο έχει μία πολύ ωραία καφετέρια-εστιατόριο με μία όμορφη θέα της πόλης.
Μια φωτογραφια απο το παλατι του drottningholm που εχει Ελλαδα.
Επισης στο παλατι θα δειτε και το περιφημο chinese pavilion
DSC02623.jpg
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.756
Likes
15.382
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
σαιτα σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες σου.
 

chania-2005

Member
Μηνύματα
56
Likes
1
αγαπητά Χανιά-2005 για δώσε περισσότερες πληροφορίες,σε ποιό ξεν/χείο έμεινες και που αλλού πήγες????
ενώ στην αρχή έλεγα να πάω με τη σύζυγο στο Ελσίνκι μάλλον προσανατολίζομαι για ένα ταξίδι στη στοκχόλμη για 6 μέρες στα τέλη Ιουλίου και θα ήθελα πληροφορίες για κάποιο καλό ξεν/χείο στο κέντρο.
Εμεις μειναμε στο Best Western Capital hotel. Δεν ειναι κεντρο (4,5 χλμ απεχει), αλλα ειναι κοντα σε σταθμο τρενου, οποτε αν εχεις καρτα για τα ΜΜΜ δεν εχει διαφορα -ετσι τουλαχιστον το βλεπω εγω.
Αλλου δεν πηγα, Στοκχολμη εμεινα μονο γιατι ειχα λιγες μερες. Αλλα δε στενοχωρηθηκα καθολου!!!:D
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
129
Likes
36
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΕΝΥΑ
Ενα νεο ξενοδοχειο στο κεντρο της Στοκχολμης ειναι το : omenahotel Copenhagen | Hotels | Omenahotels.com
η διαφορα με τα αλλα ειναι οτι ειναι ιντερνετικο, δηλαδη δεν υπαρχουν υπαλληλοι ουτε υποδοχη. Ολα γινονται μεσω ιντερνετ και κινητου με κωδικους. Το ξενοδοχειο ειναι πολυ καλο.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.756
Likes
15.382
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
λοιπόν παιδιά έφθασε ο καιρός να κλειστούν τα εισητήρια για στοκχόλμη γιατί τώρα οριστικοποιήθηκαν οι ημερομηνίες της εκδρομής οι οποίες θα είναι απο 6 ιουλίου έως 14 ιουλ.επειδή η έδρα μας είναι η θεσ/νίκη δημιουργήθηκε το εξής δείλημα:να πάμε στοκχόλμη και να επιστρέψουμε απο Οσλο.η σκέψη μου είναι να μείνουμε 3 μέρες στοκχόλμη με καμιά ημερήσια εκδρομή σε Ουψάλα ή Κάρλσταντ,κατόπιν πτήση για Μπέργκεν με 2 διανυκτερεύσεις εκεί με μία εκδρομή στα νορβηγικά φιόρδ και μία μέρα πριν την αναχώρηση πτήση απο Μπέργκεν (ή με τρένο) στο Οσλο.
θα παρακαλούσα όποιον έκανε κάτι παρόμοιο ή έχει να προτείνει κάτι άλλο να με βοηθήσει στον προγραμματισμό του ταξιδιού μου.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.306
Likes
5.054
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
H επίσκεψη στα νορβηγικά φιορδ συμπίπτει με το δρόμο επιστροφής από Μπέργκεν προς Όσλο. Βγαίνει πιο οικονομικά έτσι απ' το να επισκεφτείς τα φιορδ, να επιστρέψεις στο Μπέργκεν και να πληρώσεις πάλι αεροπλάνο/τρένο με κατεύθυνση το Όσλο.

Y.Γ. Αφού φτάνεις μέχρι Κάρλσταντ γιατί δε συνεχίζεις μέχρι Όσλο και από εκεί κάνεις το Norway in a Nutshell μέχρι Μπέργκεν? Η επιστροφή στο Όσλο γίνεται με αεροπλάνο/τρένο ανάλογα από ποιο αεροδρόμιο φεύγεις.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.756
Likes
15.382
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
H επίσκεψη στα νορβηγικά φιορδ συμπίπτει με το δρόμο επιστροφής από Μπέργκεν προς Όσλο. Βγαίνει πιο οικονομικά έτσι απ' το να επισκεφτείς τα φιορδ, να επιστρέψεις στο Μπέργκεν και να πληρώσεις πάλι αεροπλάνο/τρένο με κατεύθυνση το Όσλο.
σ'ευχαριστώ πολύ North66 για την απάντησή σου,αλλά επειδή δεν γνωρίζω καθόλου τον τρόπο αυτόν που λές,(μόλις τώρα άρχισα το ψάξιμο),κάντο μου όσο πιό λιανά μπορείς αυτό που λές,καθώς επείσης πώς βλέπεις το πρόγραμμα που λέω,έχεις να προτείνεις κάτι που θα με βοήθούσε????
σ'ευχαριστώ
 

North66

Member
Μηνύματα
4.306
Likes
5.054
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το κλασικό Norway in a Nutshell που κάνουν oι περισσότεροι.
Norway in a nutshell

Είτε το κλείνεις από ένα site όπως το πιο πάνω (επιλέγεις one-way από Όσλο-Μπέργκεν ή αντίστροφα, 1430ΝΟΚ) είτε το κλείνεις μόνος σου και σου έρχεται φθηνότερα (αν κλείσεις τα τρένα νωρίτερα).

Επειδή προσωπικά δεν το έχω κάνει και πολλοί λένε ότι υπάρχουν καλύτερες διαδρομές από την πιο πάνω, κοίτα και άλλα πακέτα επίσκεψης φιορδ για ιδέες.
Explore the Norwegian fjords - tours and vacation packages in Norway
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.756
Likes
15.382
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Το κλασικό Norway in a Nutshell που κάνουν oι περισσότεροι.
Norway in a nutshell

Είτε το κλείνεις από ένα site όπως το πιο πάνω (επιλέγεις one-way από Όσλο-Μπέργκεν ή αντίστροφα, 1430ΝΟΚ) είτε το κλείνεις μόνος σου και σου έρχεται φθηνότερα (αν κλείσεις τα τρένα νωρίτερα).

Επειδή προσωπικά δεν το έχω κάνει και πολλοί λένε ότι υπάρχουν καλύτερες διαδρομές από την πιο πάνω, κοίτα και άλλα πακέτα επίσκεψης φιορδ για ιδέες.
Explore the Norwegian fjords - tours and vacation packages in Norway
κατ'αρχάς να σε ρωτήσω:αξίζει η επίσκεψη στο Μπέργκεν???
κατα δευτερον,ενοείς ότι ενώ θα είμαι στο Μπέργκεν και φεύγοντας για Οσλο μπορώ να επιλέξω κρουαζιέρα στα φιόρδ η οποία θα καταλήξει στο Οσλο???
 

North66

Member
Μηνύματα
4.306
Likes
5.054
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ναι μπορείς να επιλέξεις κρουαζιέρα απ' το Μπέργκεν κατά μήκος ενός φιορδ και από εκεί να πάρεις τρένο που καταλήγει στο Όσλο ή στο αεροδρόμιο.

Η κρουαζιέρα μπορεί να ξεκινά απ' το Μπέργκεν και αυτή είναι η πιο χρονοβόρα και ακριβότερη επιλογή και μπορεί να ξεκινά από ενδιάμεσο σημείο της διαδρομής Μπέργκεν-Όσλο στο οποίο φθάνεις με τρένο απ' το Μπέργκεν. Αυτή είναι η φθηνότερη και γρηγορότερη επιλογή.

Για το Μπέργκεν δεν μπορώ να σου απαντήσω αν αξίζει. Αν όμως σου μένει χρόνος, αξίζει μια βόλτα στο Όσλο αφού εκεί στην ουσία καταλήγει το τρένο απ' το Μπέργκεν.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.756
Likes
15.382
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
σ'ευχαριστώ πολύ North για τις απαντήσεις σου,θα περιμένω και τη γνώμη απο κάποιον που έχει κάτι παρόμοιο και μετά θα επανέλθω με άλλες ερωτήσεις.
δεν μου απάντησες όμως πώς βλέπεις το πρόγραμμά μου,είναι δύσκολο?? εσύ ας πούμε θα έκανες κάτι παρόμοιο ή θα άλλαζες κάτι.την γνωμη σου θέλω.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.756
Likes
15.382
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
σ'ευχαριστώ πολύ North για τις απαντήσεις σου,θα περιμένω και τη γνώμη απο κάποιον που έχει κάνει κάτι παρόμοιο και μετά θα επανέλθω με άλλες ερωτήσεις.:lol::lol:
δεν μου απάντησες όμως πώς βλέπεις το πρόγραμμά μου,είναι δύσκολο?? εσύ ας πούμε θα έκανες κάτι παρόμοιο ή θα άλλαζες κάτι.την γνωμη σου θέλω.
αν κατάλαβα καλά προτείνεις φεύγοντας απο στοκχόλμη για καρλσταντ να μην γυρίσω πίσω αλλά να συνεχίσω για όσλο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.072
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom