Σουηδία Στοκχολμη-πληροφοριες

theo211

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Καλησπέρα,
Την Δευτέρα πετάω από Θεσσαλονίκη για Στοκχόλμη στο αεροδρόμιο Σκαβστα!
Ήθελα να ρώτησα γιατί δεν κατάλαβα ακριβώς.... περί του λεωφορείο από αεροδρόμιο προς Στοκχόλμη, που κόβω εισιτήριο μέσα στο λεωφορείο ή έχει κάποιο γκισε και από που το παίρνω ;
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Καλησπέρα,
Την Δευτέρα πετάω από Θεσσαλονίκη για Στοκχόλμη στο αεροδρόμιο Σκαβστα!
Ήθελα να ρώτησα γιατί δεν κατάλαβα ακριβώς.... περί του λεωφορείο από αεροδρόμιο προς Στοκχόλμη, που κόβω εισιτήριο μέσα στο λεωφορείο ή έχει κάποιο γκισε και από που το παίρνω ;
Μόλις βγεις από το αεροπλάνο και μπεις στον χώρο του αεροδρομιου, θα δεις τα μηχανήματα από τα οποία μπορείς να βγαλεις εισητηριο. Μπορείς όμως να βγαλεις και ηλεκτρονικά, από την ιστοσελίδα τους. Μόλις βγεις έξω από το αεροδρόμιο, θα περιμενεις κάπου εκεί μπροστά, που θα δεις σίγουρα να έχει μαζευτεί κόσμος, και θα έρθει το λεωφορείο. Μια σταλιά είναι το αεροδρόμιο, μην ανησυχείς, θα το βρεις :p Ζηλεύω πολύ!
 

theo211

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Μόλις βγεις από το αεροπλάνο και μπεις στον χώρο του αεροδρομιου, θα δεις τα μηχανήματα από τα οποία μπορείς να βγαλεις εισητηριο. Μπορείς όμως να βγαλεις και ηλεκτρονικά, από την ιστοσελίδα τους. Μόλις βγεις έξω από το αεροδρόμιο, θα περιμενεις κάπου εκεί μπροστά, που θα δεις σίγουρα να έχει μαζευτεί κόσμος, και θα έρθει το λεωφορείο. Μια σταλιά είναι το αεροδρόμιο, μην ανησυχείς, θα το βρεις :p Ζηλεύω πολύ!

Σε ευχαριστώ πολύ ! Λατρεύω τα μικρά αεροδρόμια ΧΑΧΧΑΑ!
 
Μηνύματα
90
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
ελβετια
Ονειρεμένο Ταξίδι
φιλανδια
Παιδιά καλημέρα σε ένα μήνα πηγαίνω Στοκχόλμη για 5 ημέρες. Θα ήθελα οποίος ξέρει να μου προτείνει για απογευματινες και βραδυνές ώρες όχι πολύ αργά κάποιο καλό μαγαζί για μπύρες ποτό και σνακ.Εννοω όχι κλαμπ. Όποιος πήγε κάπου και του άρεσε και μπορεί να βοηθησει περιμένω τις προτάσεις σας
 

Foteini faih

Member
Μηνύματα
30
Likes
17
Παιδιά καλημέρα σε ένα μήνα πηγαίνω Στοκχόλμη για 5 ημέρες. Θα ήθελα οποίος ξέρει να μου προτείνει για απογευματινες και βραδυνές ώρες όχι πολύ αργά κάποιο καλό μαγαζί για μπύρες ποτό και σνακ.Εννοω όχι κλαμπ. Όποιος πήγε κάπου και του άρεσε και μπορεί να βοηθησει περιμένω τις προτάσεις σας

Καλησπέρα, παίρνω το θάρρος να σε ρωτήσω μιας και ήρθε η ώρα να ξανά ξεκινήσω τα ταξίδια μου!! Σκέφτομαι κι εγώ για Στοκχόλμη αρχές Δεκέμβρη, έχεις κάποιες πληροφορίες να μου πεις? Γνωρίζεις καθόλου για περιορισμούς? Δεν έχω ψάξει τίποτα από ότι μπορεί να χρειάζεται ακόμη πάρα μόνο έριξα μια ματιά στα εισιτήρια και ξενοδοχεία.
 

ntomata!

Member
Μηνύματα
88
Likes
42
Παιδιά καλημέρα σε ένα μήνα πηγαίνω Στοκχόλμη για 5 ημέρες. Θα ήθελα οποίος ξέρει να μου προτείνει για απογευματινες και βραδυνές ώρες όχι πολύ αργά κάποιο καλό μαγαζί για μπύρες ποτό και σνακ.Εννοω όχι κλαμπ. Όποιος πήγε κάπου και του άρεσε και μπορεί να βοηθησει περιμένω τις προτάσεις σας
Αν θελεις για σουηδικη/βικινγκ εμπειρια να πας στο Aifur Krog & Bar.ειναι λιγο τουριστικο αλλα ειναι κατι πολυ διαφορετικο.εχει φαγητο κ ποτο.χρειαζεται κρατηση κ εχει συνταγες απο τις εποχες των βικινγκς το οποιο τρως σε πηλινα πιατα με μαχαιροπιρουνα ας πουμε οπως τοτε.παιζουνε μουσικη με παραδοσιακα οργανα κ χωρις καν καλωδια ή ηχεια.δεν εχει φωτισμο αλλα μονο κερια.φυσικα οι του μαγαζιου ειναι ντυμενοι αναλογα με την τοτε εποχη κ γενικα ηταν τελεια εμπειρια!

Επισης στο Kaffekopen στη Gamla Stan το οποιο χρονολογειται απο τα 1600 περιπου.να πατε κατω στο υπογειο προτεινω.
 
Μηνύματα
90
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
ελβετια
Ονειρεμένο Ταξίδι
φιλανδια
Καλησπέρα, παίρνω το θάρρος να σε ρωτήσω μιας και ήρθε η ώρα να ξανά ξεκινήσω τα ταξίδια μου!! Σκέφτομαι κι εγώ για Στοκχόλμη αρχές Δεκέμβρη, έχεις κάποιες πληροφορίες να μου πεις? Γνωρίζεις καθόλου για περιορισμούς? Δεν έχω ψάξει τίποτα από ότι μπορεί να χρειάζεται ακόμη πάρα μόνο έριξα μια ματιά στα εισιτήρια και ξενοδοχεία.
Από περιορισμούς τπτ αν είσαι εμβολθασμενη αλλιώς pcr test 48 ώρες πριν. Ξενοδοχείο έκλεισα στο connect city hotel φθηνό και καλό, 50 ευρώ το δίκλινο με πρωινό και κοντά στο κέντρο skansen αναλόγως με τον καιρό, fotografiska, Vasa μάλλον ναι. Επίσης χριστουγενιστικη αγορά στην παλιά πόλη
 

Foteini faih

Member
Μηνύματα
30
Likes
17
Από περιορισμούς τπτ αν είσαι εμβολθασμενη αλλιώς pcr test 48 ώρες πριν. Ξενοδοχείο έκλεισα στο connect city hotel φθηνό και καλό, 50 ευρώ το δίκλινο με πρωινό και κοντά στο κέντρο skansen αναλόγως με τον καιρό, fotografiska, Vasa μάλλον ναι. Επίσης χριστουγενιστικη αγορά στην παλιά πόλη

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!
Οι χριστουγεννιατικες αγορές θα ανοίξουν κανονικά?
 
Μηνύματα
90
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
ελβετια
Ονειρεμένο Ταξίδι
φιλανδια
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!
Οι χριστουγεννιατικες αγορές θα ανοίξουν κανονικά?
Ναι στις 20 Νοεμβρίου η αγορά που είναι στην παλιά πόλη αλλά είναι μικρή από ότι μου είπαν,και όχι κάτι το ιδιαίτερο, μπορείς να κάνεις και βόλτα με τα πλοιαρια τους έχει δύο ειδών διαδρομές η μία στις 11 το πρωί που κρατάει 2μιση ώρες και περνάει κατά από τις κυριότερες γέφυρες, και η άλλη κρατάει μια ώρα περίπου και ξεκινάει νομίζω στις 1και μισή το μεσημέρι και κάνει την διαδρομή γύρω από το τζουγκαρντεν.
 

Foteini faih

Member
Μηνύματα
30
Likes
17
Ναι στις 20 Νοεμβρίου η αγορά που είναι στην παλιά πόλη αλλά είναι μικρή από ότι μου είπαν,και όχι κάτι το ιδιαίτερο, μπορείς να κάνεις και βόλτα με τα πλοιαρια τους έχει δύο ειδών διαδρομές η μία στις 11 το πρωί που κρατάει 2μιση ώρες και περνάει κατά από τις κυριότερες γέφυρες, και η άλλη κρατάει μια ώρα περίπου και ξεκινάει νομίζω στις 1και μισή το μεσημέρι και κάνει την διαδρομή γύρω από το τζουγκαρντεν.
Τέλεια!! Σε ευχαριστώ πολύ!!! 😊
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Εχει μεινει κανεις στην αλυσιδα ξενοδοχειων Clarion? Επειδη μου φαινεται ιδιαιτερα ακριβη πολη, το οτι βρισκω δωματιο (με παραθυρο, ειναι φοβερο οτι διαθετουν τοσα ξενοδοχεια ποντικοτρυπες χωρις παραθυρο), με πρωινο και βραδινο φαγητο μου φαινεται καλη ιδεα. Το δοκιμασα και στη Βενετια και ηξερα το κοστος διαμονης και διατροφης χωρις εκπληξεις.
Αν αντι γι αυτο παμε σε κανονικο εστιατοριο, ποσο κοστιζει ενα κανονικο δειπνο χωρις αλκοολ? Δεν ειμαι πολυ του street food για βραδυ, μ αρεσει το φαγητο σε τραπεζια χαλαρα, οποτε δεν θελω να συγκρινω το κοστος street food με του ξενοδοχειου, αλλα ενος μεσου εστιατοριου με του ξενοδοχειου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom