Ισλανδία Σουηδία Στοκχόλμη/Μπέργκεν ή Ισλανδία;

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Για μέσα απριλίου (Πάσχα) και με άδεια 6 ημερών ποιο ταξίδι θα προτιμούσατε;
Στοκχόλμη για 3 μέρες, και πτήση για Μπέργκεν (αλλες 3 μέρες με ημερήσια κρουαζιέρα στα φιορδ)
ή 6 μέρες Ισλανδία με αυτοκίνητο και ότι προλάβουμε;
Από άποψη εποχής/καιρού που θαναι καλύτερα; Από άποψη κόστους που είναι ακριβότερα;
Υπάρχουν οργανωμένες εκδρομές στην Ισλανδία σε περίπτωση που δε νοικιάσουμε αυτοκίνητο;
Κλίνω περισσότερο προς Στοκχόλμη επειδή πιστευω στο 6ημερο θα προλάβουμε να δούμε περισσότερα και επειδή έχουμε γνωστούς για να μείνουμε φθηνά σε καλό ξενοδοχείο.. Στο Μπέργκεν βέβαια βλέπω είναι πανάκριβα αλλά κάτι διάβασα για hotel pass.. Οποιαδήποτε συμβουλή είναι χρήσιμη!
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
θα χει στη Νορβηγια καλο καιρο για να απολαυσετε το μερος; ;)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Κατά τη γνώμη μου οι 6 μέρες Ισλανδία δεν φτάνουν ούτε για μυρωδιά καλά καλά. Δεν έχω πάει Σουηδία, αλλά απ'την εμπειρία μου στην Ισλανδία, δε θα πρότεινα σε κανέναν να πάει εκεί για λιγότερες από 10 ημέρες.Ακριβά στο Μπέργκεν; Μπορεί. Έχεις ελέγξει όμως τι τιμές παίζουν στην Ισλανδία;; Άσε...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Eγώ πάλι θα αναζητούσα κάτι εντός Σουηδίας σαν εκδρομή
Την επιλογή του Bergen δεν την καταλαβαίνω, συμπαθητικό μέρος αλλά μόνο αν έχει καλό καιρό.
Και όπως προείπε ο Αντώνης μην "κάψετε" την Ισλανδία για 6 μέρες, τουλάχιστον 10ήμερο
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Ευχαριστώ παιδιά,οπότε για Στοκχόλμη μας βλέπω..από εκεί θέλουμε Οσλο ή Μπεργκεν (βρίσκω πτήσεις με επιστροφή στα 100-125 ευρώ) γιατί από εκεί ξεκινάνε οι κρουαζιέρες στα φιόρδ.. Προτιμώ Μπεργκεν γιατί εχω ακούσει πολύ καλά σχόλια.. Εκδρομή εντός Σουηδιας υπάρχει κάτι που αξίζει περισσοτερο; Για το καιρό δε ξέρω τι να περιμένω πάντως ξέρω πως τουλάχιστον η μέρα θάχει μεγαλώσει αρκετά μετά τις 20 απρίλη που θαμαστε εκεί..
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Στη Στοκχόλμη πήγαμε πέρυσι το Πάσχα, δηλαδή 15 Απριλίου. Η διάρκεια της ημέρας αυτή την εποχή είναι λίγο μεγαλύτερη από την αντίστοιχη στην Ελλάδα. Η θερμοκρασία όμως αρκετά χαμηλότερη.

Εμείς πετύχαμε κατά τη διάρκεια της ημέρας 0-8 βαθμούς και μας έκανε όλους του καιρούς. Βροχή, ήλιο, ακόμα και χιόνι.

Αν δεν την έχεις διαβάσει, μπορείς να πάρεις μια ιδέα από την ταξιδιωτική μου ιστορία:
http://www.travelstories.gr/community/threads/Στοκχόλμη-–-Τέσσερις-ημέρες-τέσσερις-εποχές.39016/
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Έχω περάσει και εγώ Πάσχα στην Στοκχόλμη. Ήταν απίθανη, πετύχαμε και εμείς και ήλιο και χιονάκι μες στην εβδομάδα, κυρίως ήλιο όμως!!!Η πόλη είναι από τις πιο όμορφες που έχω επισκεφτεί (στην Ευρώπη) και τα πράγματα και οι εκδρομές που μπορείς να κάνεις είναι ατελείωτα!!Ναι, είναι ακριβή η Σουηδία (εννοώ ότι δεν έχει τις τιμές άλλων φτηνών πόλεων της Ευρώπης, έχει τιμές Ελλάδας!) Ισλανδία δεν έχω πάει..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κι εγώ τα ίδια με τους πάνω θα σου έλεγα: 6 μέρες Ισλανδία = πολύ λίγες και φτηνή δεν την λες. Η Στοκχόλμη όμορφη κι έχει πολλές εκδρομές που μπορείς να κάνεις πέριξ, αλλά δε θεωρώ πως είναι προορισμός επιπέδου Ισλανδίας από πλευράς "καταπληκτικότητας",
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Κανε οικονομία από τώρα για το ταξίδι ....
Ωραία η πόλη ,γεμάτη πράσινο , αλλα πολυ ακριβή βρε παιδι μου..
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Mια εκδοχή θα ήταν να εκδράμετε Uppsala, εγώ θα έβαζα και 1 μέρα σ' ένα όμορφο ξύλινο σπιτάκι με σάουνα δίπλα σε λίμνη, από τα σουπερ ζεστά στα σουπερ παγωμένα
Το Bergen δεν έχει να προσφέρει τίποτα αν ο καιρός δεν έιναι σύμμαχος. Εμείς κατακαλόκαιρο είχαμε χαμηλή νέφωση, ψιλόβροχο συνεχώς και κρύο. Βαρεθήκαμε τη ζωή μας.
Αν ο καιρός σε βοηιήσει κάνε τη διαδρομή Bergen - Flam που λέγεται ότι είναι γοητευτική. Για τις κρουαζιέρες στα φιορδ μην παίρνεις κι όρκο ότι είναι συγκλονιστικές. Εκανα το Geirangeer και σκυλοβαρέθηκα
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Σας διαβάζω όλους με προσοχή και ευχαριστώ που μπηκατε στο κόπο να βοηθήσετε! Για Στοκχόλμη έβρισκα πριν λίγες μέρες εισητηρια στα 200 ευρώ αλλά με κακές ανταποκρίσεις και δεν έκλεισα γιατί δεν έχει βγάλει ακόμα πρόγραμμα για απρίλη η aegean..τι να περιμένω περίπου;
Mεχρι μάρτη πάει σε συνδυασμό με SAS και μέσω Βρυξελλών.. Μετά βγάζει και απευθείας; τώρα για εκδρομές από εκεί πρέπει να το ψάξω καλυτερα.. Και θα επανέλθω με απορίες..:)

ps: την Ισλανδία την αφήνουμε για κάποιο καλοκαίρι για ναχουμε τουλάχιστον 10 μέρες..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.748
Σας διαβάζω όλους με προσοχή και ευχαριστώ που μπηκατε στο κόπο να βοηθήσετε! Για Στοκχόλμη έβρισκα πριν λίγες μέρες εισητηρια στα 200 ευρώ αλλά με κακές ανταποκρίσεις και δεν έκλεισα γιατί δεν έχει βγάλει ακόμα πρόγραμμα για απρίλη η aegean..τι να περιμένω περίπου;
Mεχρι μάρτη πάει σε συνδυασμό με SAS και μέσω Βρυξελλών.. Μετά βγάζει και απευθείας; τώρα για εκδρομές από εκεί πρέπει να το ψάξω καλυτερα.. Και θα επανέλθω με απορίες..:)
Η Lufthansa ήδη έχει βγάλει πρόγραμμα για Απρίλιο. Με μια αναζήτηση στο skyscanner βγάζει κάτω από 250 ευρώ με αλλαγή στη Γερμανία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.497
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom