Σουηδία Στοκχόλμη.....

loulou

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη ή Άμστερνταμ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλησπέρα, ή μάλλον καλημέρα παιδιά....Μιας και το καλοκαίρι τελείωσε....(δυστυχώς), ήρθε ο καιρός να σχεδιάσουμε ταξιδάκια στο εξωτερικό....Θέλω τη βοήθειά σας, μιας κι όλο και κάποιος θα έχει πάει εκεί....Χριστούγεννα λέει ένα ταξίδι για Στοκχόλμη????Ο καιρός τι λέει?????Θα είναι μέρα ή νύχτα, μιας και κάτι παίζει με τις πολικές νύχτες....Θέλω να με ενημερώσετε για ότι ξέρετε....



:D:D:D Thank you.....
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Μεχρι να απαντησει καποιος που εχει παει αυτοπροσωπως θα σου πω 2 πραγματα που ξερω. Εκεινη την περιοδο στη στοκχολμη θα ειστε τυχεροι αν εχει 0 βαθμους και σε συνδυασμο με την υψηλη υγρασια μαλλον θα δαγκωνει.
Απο εκει κ περα η μερα δε θα διαρκει πολυ, καποια στιγμη το μεσημερι θα αρχιζει η καθοδικη πορεια του ηλιου, τι ωρα ακριβως θα σε γελασω, αλλα αφου εδω νυχτωνει γυρω στις 5 εκει πιθανον να συμβαινει γυρω στις 3...
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Καλησπέρα, ή μάλλον καλημέρα παιδιά....Μιας και το καλοκαίρι τελείωσε....(δυστυχώς), ήρθε ο καιρός να σχεδιάσουμε ταξιδάκια στο εξωτερικό....Θέλω τη βοήθειά σας, μιας κι όλο και κάποιος θα έχει πάει εκεί....Χριστούγεννα λέει ένα ταξίδι για Στοκχόλμη????Ο καιρός τι λέει?????Θα είναι μέρα ή νύχτα, μιας και κάτι παίζει με τις πολικές νύχτες....Θέλω να με ενημερώσετε για ότι ξέρετε....



:D:D:D Thank you.....
Λοιπον Στοκχολμη δεν εχω παει εκεινη την περιοδο αλλα εμενα στο διπλανο Ελσινκι,που ειναι στο ιδιο υψος!Εκεινη την περιοδο ειχαμε 5 ωρες μερα και -5 μεση θερμοκρασια!
Η πολη πανεμορφη παντως αλλα δεν ξερω αν θα μπορεσεις να την χαρεις τοτε!Δες και το αλλο thread για τη Στοκχολμη!
 

feygatos39

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Cuba
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΤΙΑ ΑΜΕΡΙΚΗ
σιγουρα θα εχει πολυ κρυο και μικρη μερα...ημουν μαιο και ηταν πολυ καλυτερα ...και φυσικα ειναι πανακριβη
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Αλήθεια, είναι πανάκριβη??Δεν το είχα υπόψιν μου!!Θέλω κι εγώ να πάω πολυ!!!!
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Αλήθεια, είναι πανάκριβη??Δεν το είχα υπόψιν μου!!Θέλω κι εγώ να πάω πολυ!!!!
Θαρρώ πως όλη η Σκανδιναβία είναι λιγο "τζιζ"...εχω κλείσει αεροπορικά από τώρα για Ιούλιο-αυτά φθηνά-αλλά με τα ξενοδοχεία τα βρήκα λίγο μπαστούνια...Στη Στοκχόλμη-τα χοτελ-εντάξει είναι μέσα σε κάπως λογικά πλαίσια...το φαγητό όμως φίλος που πάει συχνά λόγω δουλειάς λέει πως θέλει ένα ψάξιμο...
 

aikcos

Member
Μηνύματα
29
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
;
Πήγα Στοκχόλμη τον Ιανουάριο για 5 ημέρες. Η πόλη είναι μαγική. Αν και η θερμοκρασία ήταν 10 κάτω του 0, η ζεστασιά και η ευγένεια των κατοίκων τα αντιστάθμιζε. Σε όλα τα αξιοθέατα κυκλοφορεί αρκετός κόσμος...δεν είναι σαν την Αθήνα που με λίγο κρύο την αράζουμε στα ζεστά... Ψάξε για προσφορές στα ξενοδοχεία. Βρήκαμε Sheratron κεντρικό, περίπου 70 ευρώ το δίκλινο. Φαγητό, καφέδες δεν είναι ακριβά.....πολλα είδη φθηνότερα από την πατρίδα μας και η ποιότητα εξαιρετική. Οι Σουηδοί την νύκτα την έχουν κάνει ημέρα..... Στην διάθεση σου για αλλες πληροφορίες.
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Για ξενοδοχεία δε ξέρω γιατί είχα μείνει σε φίλο. στο φαγητό όμως δεν είναι κ τόσο ακριβά. Είναι κατάτι πιο ακριβά από Ελλάδα, δηλαδή επί 1.25 με 1.50 περίπου.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Γεια σας! Πάω Σουηδία σε 20 μέρες! Έχετε καμία καλή πρόταση για φαγητό σε Στοκχόλμη και Ουψάλα? Επίσης κάτι καλό για καφέ και ποτό?
 

aikcos

Member
Μηνύματα
29
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
;
Ποιοτικό και φθηνό φαγητό στα μικρά εστιατόρια του Νομισματικού Μουσειου (ψαρόσουπα σπεσιαλ), του Μουσείου Βάσα (Τιτανικος της Σουηδίας) και στην αγορά Saluhall (τοπικές γευσεις). Επίσης στη Παλαια πόλη (Gamla Stan), ιδιαίτερα για ιταλικο φαγητο, καφέ,γλυκά,κλπ.
 

Kate7

Member
Μηνύματα
122
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Europe roadtrip by moto
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Eιχα πάει παλιότερα γύρω στις 25 Νοεμβρίου. Εβρεχε συνέχεια. Το κρυο μπορούσαμε να το αντέξουμε. Εκατσα 4 μέρες εκεί και με φίλους που έμεναν μόνιμα στην Στοκχόλμη.
Δεν μου φάνηκε ιδιαίτερα ακριβή η πόλη, (έχει σημασία με τι συγκρινεις) αν και όπου πήγα πήγα με τους φίλους που είχα εκεί...
Μάλιστα ψώνισα αρκετά πραγματα και πολλά χριστουγενιάτικα στολίδια... πράγμα που δεν έκανα όταν πήγα στο Οσλο!!!! Δεν ψώνισα απολύτως τίποτε!!!!
Φαντάζομαι οτι τα χριστούγεννα θα είναι καταπληκτικά!!!!
Ευχομαι να περάσεις τέλεια :)
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Λέω να βγάλω την stocholme card μέσω internet αλλά αναρωτιέμαι πώς θα την παραλάβω; Ξέρει μήπως κανείς; Αν τελικά την βγάλω στη Στοκχόλμη από πού την αγοράζω;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.746
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom