Γαλλία Γερμανία Στουτγκάρδη - Αλσατία - Μέλανας Δρυμός

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Ψαχνω μια ωραια γραφικη διαδρομή με προορισμο το φραιμπουργκ που θα διανυκτερευσουμε και 1-2 χωρια της περιοχης για μικρες στασεις,εντυπωσεις,χαρακτηριστικα της περιοχης!!
χμ...μαλλον δεν μπορω να σε βοηθησω. Γενικα η διαδρομη του Hochschwarzwaldstrasse ειναι πολυ ωραια και κατα την αποψη μου οποιο χωριο εκει και αν επισκεφτεις ωραιο ειναι. Αλλα βασικα δεν ειναι να με ακους και πολυ γιατι ειμαι αρκετα προκατηλειμμενος και τα βλεπω ολα ομορφα.... (σωστα δεν το εγραψα???)
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
τα χωριά Eguisheim και Riquewihr είναι κουκλίστικα.
Ναι όσον αφορά την Αλσατία επειδή θα έχω μια μέρα αφιερωμένη από το Freiburg ως το Strabourg (που θα διανυκτερευσουμε )και γω εχω ξεχωρισει το Eguisheim,το Colmar και αν προλάβουμε να επισκεφτούμε και το Riquewihr!! Αν έχεις πάει έχεις να προτείνεις κάνα μαγαζί για φαγητό,καφε ή ζαχαροπλαστείο στην περιοχή?? Όχι απαραίτητα για καλό φαγητό αλλά να συνδιαζει ωραία τοποθεσία!!Επισης τπτ αλλο που σου εκανε εντυπωση??
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
φίλε Desiro στο Colmar πήγα το 2009 και δεν ήμουν μέλος του travelstories για να κρατάω σημειώσεις όπως κάνω τώρα. αυτό που θυμάμαι είναι η περιοχή στο Colmar που λέγεται Petite Venice με ωραία καφέ που έχουν μπαλκονακια πάνω στα κανάλια.
τα χωριά που σου έγραψα πιο πάνω είναι πανέμορφα.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
φίλε Desiro στο Colmar πήγα το 2009 και δεν ήμουν μέλος του travelstories για να κρατάω σημειώσεις όπως κάνω τώρα. αυτό που θυμάμαι είναι η περιοχή στο Colmar που λέγεται Petite Venice με ωραία καφέ που έχουν μπαλκονακια πάνω στα κανάλια.
τα χωριά που σου έγραψα πιο πάνω είναι πανέμορφα.
Σε ευχαριστώ πολύ θα την έχω υποψιν!! Αποψη σου πόσες ώρες πρέπει να αφιερώσω στην Colmar?
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
δεν ξέρω πόσο χρόνο θα έχεις στην διάθεσή σου αλλά νομίζω ότι μισή μέρα είναι καλά.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
τα χωριά αυτά το χειμώνα είναι ψιλοέρημα! Πήγαμε τον Ιανουάριο πρωινές ώρες και δεν υπήρχε ψυχή.. Αντιθέτως Colmar έχει άπειρα μαγαζιά ανοιχτά restaurants cafe και ότι άλλο θες... Μισή μέρα πάντως για Colmar φτάνει για να δεις αρκετά πράγματα.. Το Στρασβούργο θέλει οπωσδήποτε τουλάχιστον 2 μέρες..
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Desiro φιλε,εχουν δικιο κι ο Μακης κι η Γιαννουλα αλλα αν δεν εχεις πολυ χρονο νομιζω οτι 3-4 ωρες στο Colmar ειναι OK,συγκεκριμενα αξιοθεατα δεν θυμαμαι,περπατησε το χωριο και πιες εναν καφε εκει που λεει ο Μακης.Το Στρασβουργο παλι θελει βεβαια περισσοτερο χρονο,σε μια μερα τα βασικα τα βλεπεις.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Desiro φιλε,εχουν δικιο κι ο Μακης κι η Γιαννουλα αλλα αν δεν εχεις πολυ χρονο νομιζω οτι 3-4 ωρες στο Colmar ειναι OK,συγκεκριμενα αξιοθεατα δεν θυμαμαι,περπατησε το χωριο και πιες εναν καφε εκει που λεει ο Μακης.Το Στρασβουργο παλι θελει βεβαια περισσοτερο χρονο,σε μια μερα τα βασικα τα βλεπεις.
Έχεις δικιο φίλε μου!! Επειδη μ αρεσει ο προγραμματισμός και όλοι ξέρουμε ότι θέλουμε όλοι να έχουμε πολλές μέρες,αλλά δεν έχουμε,γι αυτο προσαρμοζομαστε!! Θα προσπαθησω να αφιερωσω 3-4 ωρες στο colmar ,1-2 ωρες στο eguisheim και σε κανενα αλλο χωριο με επικρατεστερο το riquewihr!! Ενας καφες,μια βολτα ειναι οτι πρεπει!! Εξαλλου το αγχος να τα δρις ολα,μονο κακο μπορει να φερει!! Για το strasbourg που θα διανυκτερευσουμε θα αφιερωσω ενα βραδυ και την υπολοιπη ολοκληρη μερα!!
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Έχεις δικιο φίλε μου!! Επειδη μ αρεσει ο προγραμματισμός και όλοι ξέρουμε ότι θέλουμε όλοι να έχουμε πολλές μέρες,αλλά δεν έχουμε,γι αυτο προσαρμοζομαστε!! Θα προσπαθησω να αφιερωσω 3-4 ωρες στο colmar ,1-2 ωρες στο eguisheim και σε κανενα αλλο χωριο με επικρατεστερο το riquewihr!! Ενας καφες,μια βολτα ειναι οτι πρεπει!! Εξαλλου το αγχος να τα δρις ολα,μονο κακο μπορει να φερει!! Για το strasbourg που θα διανυκτερευσουμε θα αφιερωσω ενα βραδυ και την υπολοιπη ολοκληρη μερα!!
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες... Colmar σε λίγες ώρες γυρίζεται...αν θέλετε μπορείτε να κάνετε κ βαρκάδα.

Στο Στρασβούργο, επίσης, μπορείτε να πάρετε το πλοιαράκι που θα σάς περάσει κ από το Ευρωκοινοβούλιο κ με ακουστικά θα πάρετε τις διάφορες πληροφορίες για τα κτίρια που θα βλέπετε...η εικόνα της Petite France από το πλοιαράκι είναι όλα τα λεφτά!!! παραθέτω το λίνκ

Κοίτα κ εδώ τί έχουμε γράψει

κάνω κ γω κάποιες προτάσεις στο σχόλιο #36 (βέβαια απότι βλέπω με το street view το "brasseur" ψιλοάλλαξε...κάποτε είχε 2,3 μεγάλους πάγκους απέξω όπου κ έτρωγες... κ τώρα βλέπω κακόγουστες καρέκλες :( ελπίζω να μην έχει αλλάξει κ μέσα ή το φαγητό του...α! κ το happy hour άλλαξε...

Δεν ξέρω αν θα σάς ενδιέφερε να δείτε το αστρονομικό ρολόι σε λειτουργεία (βρίσκεται μέσα στον Καθεδρικό) πολύ καλύτερο απ'αυτό της Πράγας!

Αν σάς πιάσει λιγουρίτσα περάστε από την épicerie: φτιάχνει tartines (ψημένο ψωμάκι κ από πάνω βάζεις διάφορα υλικά), το αγαπημένο μου ήταν με κατσικίσιο τυρί, μέλι κ αμύγδαλα... μπορεί να μην ακούγεται πολύ καλός συνδυασμός...αλλά εμένα μου άρεσε πολύ... κ το περιβάλλον σούπερ...παλιό μπακαλικάκι...βέβαια είναι μικρούλι κ γίνεται ο κακός χαμός!


Αν θέλετε μπυρίτσα, ωραία είναι στους frères Berthom

Σημείωσα κ δρόμους-στενά που κατά τη γνώμη μου αξίζει να δείτε...φυσικά δεν είναι μόνο αυτά...εγώ προσωπικά αυτά θα έλεγα να δείτε πρώτα κ αν σάς μείνει χρόνος πάτε κ σε άλλους δρόμους που σάς "γυαλίζουν"

Κ όταν περάσετε από την rue Brûlée (πίσω από την place Broglie) να χαιρετήσετε το παλιό μου σπιτάκι :klaps:
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες... Colmar σε λίγες ώρες γυρίζεται...αν θέλετε μπορείτε να κάνετε κ βαρκάδα.

Στο Στρασβούργο, επίσης, μπορείτε να πάρετε το πλοιαράκι που θα σάς περάσει κ από το Ευρωκοινοβούλιο κ με ακουστικά θα πάρετε τις διάφορες πληροφορίες για τα κτίρια που θα βλέπετε...η εικόνα της Petite France από το πλοιαράκι είναι όλα τα λεφτά!!! παραθέτω το λίνκ

Κοίτα κ εδώ τί έχουμε γράψει

κάνω κ γω κάποιες προτάσεις στο σχόλιο #36 (βέβαια απότι βλέπω με το street view το "brasseur" ψιλοάλλαξε...κάποτε είχε 2,3 μεγάλους πάγκους απέξω όπου κ έτρωγες... κ τώρα βλέπω κακόγουστες καρέκλες :( ελπίζω να μην έχει αλλάξει κ μέσα ή το φαγητό του...α! κ το happy hour άλλαξε...

Δεν ξέρω αν θα σάς ενδιέφερε να δείτε το αστρονομικό ρολόι σε λειτουργεία (βρίσκεται μέσα στον Καθεδρικό) πολύ καλύτερο απ'αυτό της Πράγας!

Αν σάς πιάσει λιγουρίτσα περάστε από την épicerie: φτιάχνει tartines (ψημένο ψωμάκι κ από πάνω βάζεις διάφορα υλικά), το αγαπημένο μου ήταν με κατσικίσιο τυρί, μέλι κ αμύγδαλα... μπορεί να μην ακούγεται πολύ καλός συνδυασμός...αλλά εμένα μου άρεσε πολύ... κ το περιβάλλον σούπερ...παλιό μπακαλικάκι...βέβαια είναι μικρούλι κ γίνεται ο κακός χαμός!


Αν θέλετε μπυρίτσα, ωραία είναι στους frères Berthom

Σημείωσα κ δρόμους-στενά που κατά τη γνώμη μου αξίζει να δείτε...φυσικά δεν είναι μόνο αυτά...εγώ προσωπικά αυτά θα έλεγα να δείτε πρώτα κ αν σάς μείνει χρόνος πάτε κ σε άλλους δρόμους που σάς "γυαλίζουν"

Κ όταν περάσετε από την rue Brûlée (πίσω από την place Broglie) να χαιρετήσετε το παλιό μου σπιτάκι :klaps:

Σε ευχαριστώ πολύ για τις τέλειες πληροφορίες σου! Την μπυραρία Berthom θα την επισκεφτώ σίγουρα Σάββατο βράδυ μιας και πιστεύω οι επιλογές για βράδυ θα είναι μετρημένες! Σε ευχαριστώ πολύ και για τις οδούς που μου σχεδίασες!! Για το L' epicerie και το Au Brasser μπορείς μήπως να με πληροφορήσεις αν θα είναι ανοιχτά την Κυριακή? Γτ 2-3 μαγαζιά που πρόσεξα είναι κλειστά την Κυριακή και μας βλέπω να τρώμε Στουτγκάρδη! :p
 
Last edited by a moderator:

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Εγώ σ'ευχαριστώ που μου θύμισες μέρη, πρόσωπα, καταστάσεις, στιγμές... μοναδικές!!!

Λοιπόν, το Berthom μαζεύει πολύ κόσμο, ειδικά το Σάββατο κ κλείνει κατά τη 1.30 θ'ακούσετε κ καμπανάκι για τις τελευταίες παραγγελείες.

Η épicerie είναι ανοιχτή κάθε μέρα (κ Κυριακές) από τις 11.30 το πρωί ως τη 1.30 το βράδυ κ tartines σερβίρονται από τις 12 ως τις 12.

Ο Brasseur είναι ανοιχτά κάθε μέρα (κ Κυριακές) από τις 11 το πρωί ως τις 12 το βράδυ. Τα υπόλοιπα κλείνουν κατά τις 14-14:30 οπότε θα σάς βολέψει πολύ κ δε θα αγχωθείτε. Εκτός αυτού έχει τέλεια tarte flambée, εκτός από τις αλμυρές, φοβερή ήταν κ με μήλο-κανέλα-αλκοόλ κ ερχόταν φλεγόμενη, για να μη μιλήσω για τις χύμα μπύρες!!! Αχ! Πάρε καλέ κ ένα take away για μένα...τόσες πληροφορίες έδωσα κ μου άνοιξε κ η όρεξη!!! :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.456
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom