Γαλλία Γερμανία Στουτγκάρδη - Αλσατία - Μέλανας Δρυμός

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εγώ σ'ευχαριστώ που μου θύμισες μέρη, πρόσωπα, καταστάσεις, στιγμές... μοναδικές!!!

Λοιπόν, το Berthom μαζεύει πολύ κόσμο, ειδικά το Σάββατο κ κλείνει κατά τη 1.30 θ'ακούσετε κ καμπανάκι για τις τελευταίες παραγγελείες.

Η épicerie είναι ανοιχτή κάθε μέρα (κ Κυριακές) από τις 11.30 το πρωί ως τη 1.30 το βράδυ κ tartines σερβίρονται από τις 12 ως τις 12.

Ο Brasseur είναι ανοιχτά κάθε μέρα (κ Κυριακές) από τις 11 το πρωί ως τις 12 το βράδυ. Τα υπόλοιπα κλείνουν κατά τις 14-14:30 οπότε θα σάς βολέψει πολύ κ δε θα αγχωθείτε. Εκτός αυτού έχει τέλεια tarte flambée, εκτός από τις αλμυρές, φοβερή ήταν κ με μήλο-κανέλα-αλκοόλ κ ερχόταν φλεγόμενη, για να μη μιλήσω για τις χύμα μπύρες!!! Αχ! Πάρε καλέ κ ένα take away για μένα...τόσες πληροφορίες έδωσα κ μου άνοιξε κ η όρεξη!!! :haha:
Καλά είσαι τέλεια,δεν έχω λόγια!!! Νομίζω μου έλυσες το θέμα φαγητού αμέσως!! Μια tarta flambee Σαββατο βράδυ (αν πρόσεξα καλά είναι σε μέγεθος πίτσας οπότε με μια χορταίνεις άνετα) και μια μπύρα στο Berthom.Και την Κυριακή αφού θα έχουμε πρωινό στο ξενοδοχείο και λογικά θα το τιμήσουμε δεόντως :p με μια tartina κατα τη διάρκεια της βόλτας αργότερα,ένα καφέ ή τσάι και κάνα γλυκάκι θα είμαστε καλυμμένοι 100%!! Είσαι σούπερ οπότε πες διεύθυνση να στη στείλω συστημμένη χαχαχα
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
αν πρόσεξα καλά είναι σε μέγεθος πίτσας οπότε με μια χορταίνεις άνετα) και μια μπύρα στο Berthom.
Είναι σε μέγεθος πίτσας αλλά είναι πολύ λεπτή. Μπορείτε να πάρετε μία αλμυρή κ μία γλυκιά...πάρτε καλέ κ μία μπύρα χύμα, αξίζει... κ μετά πίνετε μία δεύτερη στο Berthom ;)
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Είναι σε μέγεθος πίτσας αλλά είναι πολύ λεπτή. Μπορείτε να πάρετε μία αλμυρή κ μία γλυκιά...πάρτε καλέ κ μία μπύρα χύμα, αξίζει... κ μετά πίνετε μία δεύτερη στο Berthom ;)
Μιας και όταν θα φτάσουμε θα έχει νυχτώσει θα το ρίξουμε στο φαί και στο πότο!! :) Το Στρασβούργο θα μας δείξει τα κάλλη του την Κυριακή το πρωί νομίζω :) Εκτός αν από εμπειρία το Στρασβούργο είναι πανέμορφο και τη νύχτα!! Έχει τπτ ιδιαίτερους φωτισμούς πχ??
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Μιας και όταν θα φτάσουμε θα έχει νυχτώσει θα το ρίξουμε στο φαί και στο πότο!! :) Το Στρασβούργο θα μας δείξει τα κάλλη του την Κυριακή το πρωί νομίζω :) Εκτός αν από εμπειρία το Στρασβούργο είναι πανέμορφο και τη νύχτα!! Έχει τπτ ιδιαίτερους φωτισμούς πχ??
Το Στρασβουργάκι είναι ΠΑΝΤΑ πανέμορφο! Ναι, φωτίζεται ο καθεδρικός, αλλά ιδιαίτερους φωτισμούς δε θα έλεγα οτι έχει.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Το Στρασβουργάκι είναι ΠΑΝΤΑ πανέμορφο! Ναι, φωτίζεται ο καθεδρικός, αλλά ιδιαίτερους φωτισμούς δε θα έλεγα οτι έχει.
Από πάρκα έχει κανένα ιδιαίτερο που να αξίζει να αφιερώσω λίγη ώρα για χαλάρωση και είναι σχετικά μέσα στην πόλη?? Για την Κυριακή πρωί σε ρωτάω που λογικά ο κόσμος που μένει εκεί θα έχει ανάγκη μια βόλτα σε ένα πάρκο :) Και γενικά εκτός από τον καθεδρικό,την Petite France,την ομορφιά του να περπατάς και μόνο στο κέντρο,έχεις να μου προτείνεις κάτι ιδιαίτερο για επίσκεψη που θα μας κάνει εντύπωση?
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Μπορεις να πας με το τραμ στη συνοικια που ειναι οι διαφοροι διεθνεις οργανισμοι.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μπορεις να πας με το τραμ στη συνοικια που ειναι οι διαφοροι διεθνεις οργανισμοι.
Μηπως την θυμασαι ποια ειναι φιλε greco? ειναι μακρια; Γτ οπως σου ανελυσα το προγραμμα δυστυχως δεν θα εχω πολυ χρονο!! :/
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Δεν θυμαμαι πως λεγεται αλλα ειναι κοντα,περιπου 10¨ με το τραμ.Σημειωτεον οτι το τραμ τους ειναι τελειως αυτοματο,χωρις οδηγο δηλαδη.
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Μηπως την θυμασαι ποια ειναι φιλε greco? ειναι μακρια;
Orangerie λέγεται το πάρκο, αλλά όπως είπε κ ο greco είναι κοντά στους διεθνείς οργανισμούς. Παίρνεις το τραμ κ πηγαίνεις αλλά από τη στάση έχει περπάτημα. Είναι πολύ όμορφο, αλλά θα σάς πάρει πολύ χρόνο, δε θα προλάβετε κ να δείτε την πόλη, να την χαρείτε κ να πάτε κ στο πάρκο αφού έχετε σκοπό να φύγετε το μεσημέρι. Πάρκα σίγουρα έχετε ξαναδεί κ θα ξαναδείτε. Αξιοθέατα όχι δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο εκτός από το ωραίο αστρονομικό ρολόι που σου ανέφερα στον καθεδρικό, μπορείτε να ανέβετε κ στον καθεδρικό κ να δείτε τη θέα από ψηλά, υπάρχει κ ένα μουσείο, αλλά κ να μην πάτε δεν πειράζει κ μετά τη βόλτα με το καραβάκι που σε περνάει κ από τους διεθνείς οργανισμούς (όχι δεν μπορείς να κατέβεις για να πας στο πάρκο!!!). Η διαδρομή που σού σχεδίασα δεν είναι πολύ σύντομη...άσχετα με το τι λέει το google maps εσείς θα χαζεύετε, θα βγάζετε φωτογραφίες, θα σταματήσετε να πιείτε καφέ, να φάτε κάτι, κτλ. οπότε θα σάς πάρει όλο το πρωινό.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μήπως γνωρίζει κανείς οτιδήποτε από προσωπική εμπειρία για την schwarzwaldhochstraße? την αναφέρουν σε πολλά site και μιας και είναι από τις πιθανές διαδρομές για Freiburg θέλω να ξέρω αν αξίζει μια (αρκετα μεγαλη) παράκαμψη!!
 

antouan28

Member
Μηνύματα
41
Likes
210
Επόμενο Ταξίδι
Μέλανας δρυμός, Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Χαιρετίζω την ευχάριστη ταξιδιάρικη παρέα! :clap::clap::clap:
Θα ήθελα την βοήθειά σας όσον αφορά την επιλογή του ταξιδιού μας την περίοδο του Πάσχα. Είμαστε ένα ζευγάρι και είμαστε στη φάση αναζήτησης πληροφοριών για το που και πιο ακριβώς θα είναι το ταξίδι μας αυτό, με μοναδικό κριτήριο το να πάμε σε κάποιο μέρος όπου να απολαύσουμε φύση και όμορφες εικόνες, νοικιάζοντας αυτοκίνητο βέβαια. Οι διαθέσιμες ημέρες είναι 6-7 και το μπάτζετ όχι πάνω από 1500 ευρώ το ζευγάρι. Έχοντας κάνει μια αρχική έρευνα, με την βοήθεια βέβαια και των ιστοριών του Travelstories, είμαι ανάμεσα στα εξής:
1) Με αφετηρία το Μόναχο, να κατευθυνθούμε νότια, να πάρουμε μια γεύση από τις Βαυαρικές άλπεις, έπειτα να πάμε δυτικά στον Μέλανα δρυμό για 2-3 μέρες και - αν βγαίνει το πρόγραμμα- να πάρουμε και μια γεύση από Αλσατία, αποχωρώντας τελικά από Στουτγάρδη.
2) Αφετηρία το Μιλάνο, πρώτες μέρες στη λίμνη Κομό και περίχωρα, έπειτα δυτικά για Ελβετία και Ζερμάτ, Μάτερχορν για άλλες 2-3 μέρες, κι επιστροφή Μιλάνο για αποχώρηση.
Ποιο από τα παραπάνω προτείνετε; :rolleyes-80::rolleyes-80::rolleyes-80:
Θα ήθελα βέβαια την βοήθειά σας και για διορθώσεις στο πρόγραμμα ή λεπτομέρειες που θα έπρεπε να προσέξω.
Ευχαριστώ προκαταβολικάααααα!!!!:lol:
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Χαιρετίζω την ευχάριστη ταξιδιάρικη παρέα! :clap::clap::clap:
Θα ήθελα την βοήθειά σας όσον αφορά την επιλογή του ταξιδιού μας την περίοδο του Πάσχα. Είμαστε ένα ζευγάρι και είμαστε στη φάση αναζήτησης πληροφοριών για το που και πιο ακριβώς θα είναι το ταξίδι μας αυτό, με μοναδικό κριτήριο το να πάμε σε κάποιο μέρος όπου να απολαύσουμε φύση και όμορφες εικόνες, νοικιάζοντας αυτοκίνητο βέβαια. Οι διαθέσιμες ημέρες είναι 6-7 και το μπάτζετ όχι πάνω από 1500 ευρώ το ζευγάρι. Έχοντας κάνει μια αρχική έρευνα, με την βοήθεια βέβαια και των ιστοριών του Travelstories, είμαι ανάμεσα στα εξής:
1) Με αφετηρία το Μόναχο, να κατευθυνθούμε νότια, να πάρουμε μια γεύση από τις Βαυαρικές άλπεις, έπειτα να πάμε δυτικά στον Μέλανα δρυμό για 2-3 μέρες και - αν βγαίνει το πρόγραμμα- να πάρουμε και μια γεύση από Αλσατία, αποχωρώντας τελικά από Στουτγάρδη.
2) Αφετηρία το Μιλάνο, πρώτες μέρες στη λίμνη Κομό και περίχωρα, έπειτα δυτικά για Ελβετία και Ζερμάτ, Μάτερχορν για άλλες 2-3 μέρες, κι επιστροφή Μιλάνο για αποχώρηση.
Ποιο από τα παραπάνω προτείνετε; :rolleyes-80::rolleyes-80::rolleyes-80:
Θα ήθελα βέβαια την βοήθειά σας και για διορθώσεις στο πρόγραμμα ή λεπτομέρειες που θα έπρεπε να προσέξω.
Ευχαριστώ προκαταβολικάααααα!!!!:lol:
Προσωπικά νομίζω ότι και τα δυο ειναι υπεροχα ταξίδια....το μόνο αρνητικό που έχει η δεύτερη επιλογή ,είναι ότι βάζεις μέσα Ελβετία η οποία είναι πανάκριβη και ίσως σου ταράξει τον προυπολογισμό!! Μόλις αποφασίσεις ,ευχαρίστως να σου δώσω πληροφορίες για μερικά απ τα παραπάνω μέρη που επισκέφθηκα!!! :) :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom