• Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Νοέμβριο 2016 - Ιανουάριο 2017! Κάντε κλικ εδώ!
  • 9ο επεισόδιο στην εκπομπή μας!! Ταξίδι στην Κολομβία!! - κλικ εδώ

Ηνωμένο Βασίλειο Στο Λονδίνο, για χάρη του Harry Potter.

vasiliss

Member
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Εισαγωγή.

Αφού λοιπόν:
-χάσαμε το καθιερωμένο πασχαλιάτικο ταξίδι μας,
-πάψαμε να σχεδιάζουμε μικρές αεροπορικές αποδράσεις, που δειλά δειλά είχαμε ξεκινήσει να κάνουμε,
-το καλοκαιρινό οδικό ταξίδι μας στην Τουρκία βαίνει προς ακύρωση,
ας διηγηθώ το ταξίδι που έκανα πέρυσι, περίπου τέτοια εποχή με την κόρη μου στο Λονδίνο,
για να παρηγορηθώ λιγάκι. :)
Είναι ένα από τα αγαπημένα μου ταξίδια, γιατί ήταν διαφορετικό (για πολλούς λόγους) από αυτά που συνήθως κάνω.

IMG_20190621_194747.jpg

Αν κάποιος μου έλεγε πριν από 10 χρόνια να πάω στο Λονδίνο, θα του έλεγα ότι δεν τρελάθηκα ακόμη, υπάρχουν πολύ πιο ενδιαφέροντα μέρη που θα ήθελα να ξοδέψω τα λεφτά μου για να πάω.

Αν μου το έλεγε πριν από 3 χρόνια, θα το σκεφτόμουν και θα του απαντούσα ότι ίσως κάποια στιγμή αργότερα, τώρα έχω άλλες προτεραιότητες.

Όταν πριν από ενάμιση χρόνο μου ζήτησε η μεγάλη κόρη μου να πάμε να δούμε το στούντιο του Harry Potter στο Λονδίνο, δέχτηκα σχεδόν αμέσως και της είπα ότι θα πάμε τα Χριστούγεννα του 2020.
Όμως το συνεχές πρέσινγκ και η ανυπομονησία της, αλλά και κάποια δικά μου ταξίδια που ακυρώθηκαν τότε λόγω σπασμένου ποδιού, έφεραν το ταξίδι αυτό πιο κοντά, στον Ιούνιο του 2019.

IMG_20190623_200039.jpg

Γιατί όλος αυτός ο πρόλογος;
Ταξιδιωτικά όνειρα είχα από παλιά, όμως κάποιες περιοχές του πλανήτη μας ( στην συγκεκριμένη περίπτωση και το Λονδίνο), δεν μου έλεγαν κάτι ώστε να τις εντάξω στα ταξιδιωτικά μου σχέδια ή όνειρα.
Όμως η καθημερινή παρακολούθηση του travelstories όλα αυτά τα χρόνια, άλλαξαν πολλά στα θέλω και τα ταξιδιωτικά όνειρά μου.

Θυμάμαι έντονα ένα μήνυμα κάποιου που είχε γράψει χιουμοριστικά στο φόρουμ περίπου αυτό:
Εσείς φταίτε που πήγα εκεί κι εκεί κι εκεί …… και ονειρεύομαι να πάω εκεί κι εκεί κι εκεί…….”

IMG_20190621_210046.jpg

Η κόρη μου ακόμη αναρωτιέται, “μα πως κατάφερα τόσο εύκολα και σε έπεισα;” γιατί δεν έχει καταλάβει πως το ταξιδιωτικό σαράκι και το travelstories, είχαν προετοιμάσει το έδαφος για να παρθεί η απόφαση αυτή τόσο εύκολα.
Τώρα βέβαια, λέει γιατί βιάστηκε και δεν το άφησε να πάμε τα Χριστούγεννα, για να δούμε την πόλη στολισμένη, αλλά και το στούντιο με την ανάλογη θεματολογία. Μάλλον έμοιασε στον πατέρα της και θέλει να τα δει όλα.

Στο Λονδίνο πήγα κρατώντας μικρό καλάθι.
Ο πρώτος λόγος είναι ότι οι μεγαλουπόλεις δεν μου ασκούν έντονη γοητεία.
Ο δεύτερος και σημαντικότερος ήταν η προετοιμασία. Όσο περισσότερο ψάχνω για ένα ταξίδι, τόσο λιγότερο εντυπωσιάζομαι από αυτά που θα δω όταν το πραγματοποιήσω. Και γι’ αυτό το ταξίδι είχα ξοδέψει πολλές ώρες στο ψάξιμο.

IMG_20190622_205533.jpg

Για το Λονδίνο έχουν γραφτεί πολύ ωραίες ιστορίες, με πολλές χρηστικές πληροφορίες. Ο λόγος που τελικά κάθισα να γράψω την δική μου, είναι ότι ήθελα να υπάρχει κάτι σαν ημερολόγιο για το πρώτο ταξίδι που κάναμε μόνοι εγώ και η μεγάλη κόρη μου.

Ας δούμε λοιπόν τι άφησε σε εμένα αυτή η μεγαλούπολη που λέγεται Λονδίνο.

IMG_20190622_120722.jpg IMG_20190622_145356.jpg IMG_20190622_152614.jpg IMG_20190622_163332-EFFECTS.jpg IMG_20190623_121240.jpg IMG_20190623_182521.jpg IMG_20190624_125954.jpg IMG_20190624_133801.jpg

vasiliss

Member
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Ημέρα 1η:

Μετά του τερπνού και το ωφέλιμο.
Αφού θα βρισκόμασταν στην Αθήνα, είπα να το εκμεταλλευτούμε και να διεκπεραιώσουμε και κάποιες υποθέσεις που είχαμε εκεί. Έτσι η ημέρα μας ξεκινάει πολύ νωρίς το πρωί και αφού έδωσε ο θεός και τελειώσαμε τις δουλειές μας στην Αθήνα, καταφέραμε να βρεθούμε στο αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος με την ψυχή στο στόμα.

Για εμένα ήταν το πρώτο αεροπορικό ταξίδι μετά από 10 ακριβώς χρόνια, από το 2009 που είχαμε πάει στην Ρώμη. Αντιθέτως η κόρη μου είχε πετάξει ξανά μόλις πριν από δύο μήνες, με προορισμό την Λιθουανία.

1.jpg

Με πολύ μικρή καθυστέρηση, φτάσαμε στο Λούτον στις 15.20 τοπική ώρα και πολύ σύντομα τελειώσαμε τα διαδικαστικά και βρεθήκαμε στην στάση του λεωφορείου της National Express. Τα δύο εισιτήρια τα είχαμε κλείσει μόλις με 9€ από το σάιτ της Easy Bus.
Το λεωφορείο άργησε πολύ να έρθει και έτσι τελικά στις 18.00 καταφέραμε και βρεθήκαμε στον σταθμό της Baker Street.

Για εμένα είχα ήδη αποφασίσει ότι θα χρησιμοποιήσω την κάρτα της Revolut σαν Oyster, αλλά για την κόρη μου δεν ήξερα πως θα της έβγαζα την Oyster για παιδιά από 10 έως 15 χρονών.
Ένας υπάλληλος λοιπόν, μας εξήγησε πως να βγάλουμε μία Oyster από το μηχάνημα, να την φορτίσουμε με χρήματα και έπειτα μας ρώτησε μέχρι πότε θα είμαστε στο Λονδίνο, μπήκε με τους κωδικούς του στο μηχάνημα και ενεργοποίησε την κάρτα να έχει την συγκεκριμένη έκπτωση μέχρι μία ημέρα αφότου φύγουμε.

Έτσι πια ήμασταν έτοιμοι να πάμε στο ξενοδοχείο μας που βρισκόταν κοντά στον σταθμό Aldgate East.
Κάναμε check in, αφήσαμε τα πράγματά μας και γρήγορα - γρήγορα βγήκαμε την πρώτη μας βόλτα στην πόλη.
Βρισκόμασταν κοντά στον πύργο του Λονδίνου και από εκεί ξεκινήσαμε την βόλτα μας.

IMG_20190621_193141.jpg

Συνεχίζουμε μέχρι την Tower Bridge και το χαμόγελο φτάνει μέχρι τα αυτιά μας. Είναι ένα από τα πιο εντυπωσιακά και πολυφωτογραφημένα σημεία της πόλης και εντυπωσιαζόμαστε κι εμείς όταν το βλέπουμε live.
Ναι λοιπόν, σιγά σιγά συνειδητοποιούμε ότι βρισκόμαστε πια στο Λονδίνο!!!

3.jpg

Συνεχίζουμε δίπλα από το ποτάμι, έως το London Bridge City Pier. Είναι Παρασκευή προς το βράδυ και πολύς κόσμος κάνει την βόλτα του, ενώ μουσικοί και άλλοι περφόρμερ μαζεύουν κόσμο γύρω τους που τους παρακολουθεί.
Από το London Bridge City Pier θα πάρουμε το φεριμπότ προς το London Eye, για να δούμε ξεκούραστα μερικά από τα σημαντικότερα αξιοθέατα της πόλης τα οποία εξηγώ στην ενθουσιασμένη κόρη μου (Ε).

IMG_20190621_195943.jpg

Όταν φτάσαμε στο London Eye είχε σχεδόν νυχτώσει. Μια μικρή απογοήτευση για την Ε. είναι το καλυμμένο Big Ben, όμως γρήγορα της περνάει καθώς ανηφορίζουμε προς την πλατεία Τραφάλγκαρ, η οποία όμως είναι κι αυτή καλυμμένη και μόνο το άγαλμα του Νέλσον δεσπόζει πάνω από αυτήν.
Εγώ είχα σκοπό να φτάσουμε έως το Piccadilly Circus, όμως η κούραση είχε βαρέσει κόκκινο και η κόρη παρ' όλο τον ενθουσιασμό της, αρνείται για πρώτη φορά να συνεχίσουμε.

IMG_20190621_210914.jpg

IMG_20190621_213346.jpg

Μην ξεχνάμε ότι είμαστε από πολύ πρωί στους δρόμους και αν εδώ το ρολόι λέει 10 μμ στην πραγματικότητα για το βιολογικό μας ρολόι είναι 12 μμ. Έτσι πήραμε κάτι πρόχειρο στο χέρι για φαγητό, όντας σχεδόν νηστικοί όλη την ημέρα και με το μετρό φτάσαμε στο ξενοδοχείο μας χορτασμένοι από όσα είχαμε δει αυτές τις λίγες ώρες, αλλά και ψόφιοι από την κούραση.

IMG_20190621_194330.jpg IMG_20190621_194350.jpg IMG_20190621_194403.jpg IMG_20190621_201223.jpg IMG_20190621_202906.jpg IMG_20190621_210048.jpg

Attachments

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.789
Μέλη
35.484
Νεότερο μέλος
Erik cepa