Ηνωμένο Βασίλειο Στο Μαντσεστερ με τρένο

geopapageo

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Γεια σας παιδιά,σε δύο μήνες πετάω για Λονδινο και θέλω να βρεθώ για μια μέρα στο Μάντσεστερ.
Θα πάω με τρένο και θέλω να μάθω αν πρέπει να κλείσω νωρίτερα εισιτήρια,πόσο κοστιζουν και αν υπάρχει φοιτητική έκπτωση?

Ευχαριστώ
 

sofoclacos

Member
Μηνύματα
65
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
ΤΡΕΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΙΑΝΑΡΑ!

Λοιπόν, μάλλον το ίδιο σκεπτικό έχουμε. Και γω για τον αγώνα θα πάω. Θα ήθελα να σου προτείνω όμως ότι το Μάντσεστερ (όσο κι αν σου φανεί παράξενο) έχει πάρα πολλά αξιοθέατα και δραστηριότητες για να περάσεις τη μέρα σου. Τραίνο έχει πολύ συχνά και διάφορες εταιρείες. Αν θέλεις να σου προτείνω μερικές. Έχω ταξιδέψει, είναι ωραία αλλά υπάρχει και αεροπλάνο πάμφθηνο. Αν όμως θέλεις να αγνοήσεις το Μάντσεστερ για το πολύβουο Λονδίνο δεν σου το προτείνω. Εγώ θα πάω με τα δυο μου παιδιά και τη γυναίκα μου την Πέμπτη, ημέρα του αγώνα και θα καθήσουμε άλλες δύο ημέρες στην πόλη. Αλλά πιστεύω ότι η raileasy έχει τα πάντα. Forca αριανάρα! Καλά να περάσεις. :xmas_wink:
 

eirpap77

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ-ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ(ΑΡΗΣ)
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
YELLOW RIVER!!!!

Φίλε μου, κι εμείς θα πάμε από Λονδίνο - Μάντσεστερ, φυσικά για τη λατρεία μας τον ΑΡΗ! Μπορείς να κάνεις online κράτηση στο Advance train tickets & great deals on rail fares | Virgin Trains όπου βρίσκεις εισιτήριο μετ'επιστροφής ακόμη και με 23 λίρες.. Επίσης, έχει αρκετές ώρες αναχώρησης και το ταξίδι διαρκεί περίπου δύο ώρες.
Καλό ταξίδι να έχουμε όλοι,
VAMOS!!! :xmas_smile:
 

saiko

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
α

Λοιπόν, μάλλον το ίδιο σκεπτικό έχουμε. Και γω για τον αγώνα θα πάω. Θα ήθελα να σου προτείνω όμως ότι το Μάντσεστερ (όσο κι αν σου φανεί παράξενο) έχει πάρα πολλά αξιοθέατα και δραστηριότητες για να περάσεις τη μέρα σου. Τραίνο έχει πολύ συχνά και διάφορες εταιρείες. Αν θέλεις να σου προτείνω μερικές. Έχω ταξιδέψει, είναι ωραία αλλά υπάρχει και αεροπλάνο πάμφθηνο. Αν όμως θέλεις να αγνοήσεις το Μάντσεστερ για το πολύβουο Λονδίνο δεν σου το προτείνω. Εγώ θα πάω με τα δυο μου παιδιά και τη γυναίκα μου την Πέμπτη, ημέρα του αγώνα και θα καθήσουμε άλλες δύο ημέρες στην πόλη. Αλλά πιστεύω ότι η raileasy έχει τα πάντα. Forca αριανάρα! Καλά να περάσεις. :xmas_wink:
καλησπερα φιλε μου, κ εγω για τον αρη θα παω και εχω μονο 4-5 μερες και θα με βολευε πολυ να μεινω μονο μαντσεστερ,οταν λες παμφθηνα αεροπορικα τι εννοεις?ειδα και απο σοφια με easy jet αλλα πιο πολυ συμφερει το λονδινο,εχεις κατι αλλο να μου προτεινεις?ευχαριστω και vamos!!!
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Νομίζω πως η καλύτερη λύση είναι με british, βέβαια την Πέμπτη φτάνει στις 18.40 Μάντσεστερ μέσω Λονδίνου, προλαβαίνεις δεν προλαβαίνεις το ματς...
Οσο για την επιστροφή εμείς κλείσαμε πάλι με ba από Λονδίνοτην Κυριακή απευθείας για Θεσσαλονίκη.
 

saiko

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
a

Νομίζω πως η καλύτερη λύση είναι με british, βέβαια την Πέμπτη φτάνει στις 18.40 Μάντσεστερ μέσω Λονδίνου, προλαβαίνεις δεν προλαβαίνεις το ματς...
Οσο για την επιστροφή εμείς κλείσαμε πάλι με ba από Λονδίνοτην Κυριακή απευθείας για Θεσσαλονίκη.
μαλλον δεν προλαβαινω,παω να το κοιταξω σ'ευχαριστω πολυ παντως!:xmas_smile:
 
Μηνύματα
46
Likes
60
Επόμενο Ταξίδι
τωρα με ΔΝΤ... βρασε ρυζι
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια
Ωχ βοηθατε γιατι εχω λιωσει τα ματια μου να ψαχνω 2 μερες τωρα, κ ακρη δε βγαζω
Ο στόχος μου ειναι να παω απ το Λονδινο στο Μαντσεστερ στις 18/11/2013, με τρενο, κ δε βγαζω ακρη με τις εταιριες.. Στο site "national rail enquires" βρηκα με 34λιρες, σε μια εταιρια "virgin trains" βρηκα με 12λιρες και μπες απο δω, μπες απο κει, εχω καταμπερδευτει κ δεν ξερω τί διαβαζω κ φοβαμαι μη βρεθω στο Ζαιρ αντι για το Μαντσεστερ
Να τα κλεισω απο τωρα τα εισητηρια των τρενων? απο ποια εταιρια?
Μηπως τζαμπα αγχονομαι κ μπορω να τα κλεισω επιτοπου απο εκει, αφου φτασω;

για την ιστορια να αναφερω οτι απο το Μαντσεστερ σκοπευω να συνεχισω για το Ινβερνες, παλι με τρενο... οποτε, αν υπαρχει κ εκει καποιο hind, κατι να προσεξω, να προλαβω οτιδηποτε... σας ευχαριστω πολυ κ ευχομαι σε ολους εναμ ομορφο και δημιουργικο χειμωνα!
 

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
Καλησπέρα,

Πας ση κεντρική σελίδα του National Rail. Ολα τα τρένα από Λονδίνο αναχωρούν από τον σταθμό London Euston κ η άφιξη στο Μάντσεστερ γίνεται στο σταθμό Manchester Piccadilly και αντίστροφα. Διαλέγεις κ τα υπόλοιπα κ πατάς 'GO'. Επιλέγεις δρομολόγιο πατώντας 'buy now'. To πιο φθηνό εισ. γράφει 'cheapest fare' σε κίτρινη πινακίδα. Στην επόμενη σελίδα επιλέγεις παράθυρο ή διάδρομο. Στο coach type το quiet είναι το βαγόνι της απόλυτης ησυχίας. Ακόμα κ το κινητό πρέπει να το χεις στη δόνηση κ να μην ομιλείς. Η άλλη επιλογή είναι τα 'κανονικά' βαγόνια, όπως αυτά που υπάρχουν στις άλλες χώρες. Προσπερνάς τα υπόλοιπα της σελίδας. Στην επόμενη σελίδα αν δεν έχεις γραφτεί κάνεις Sign up κ ακολουθείς τα βήματα που σου λέει (δεν είναι κάτι δύσκολο). Προτίμησε τα εισ. να τα τυπώσεις απο δώ, όταν σου αποσταλούν στο προσωπικό σου e-mail.

Ολα τα τρένα που εκτελούν τη συγκεκριμένη διαδρομή είναι τα virgin trains. τα θεωρώ άβολα. Σχετικά στενές θέσεις, αποθηκευτικός χώρος πάνω από τις θέσεις μικρός. Τουλάχιστον το ταξίδι διαρκεί γύρω στις 2h 10'.

Εναλλακτικά, πιο οικονομικά , κ αν έχεις άνεση χρόνου, μπορείς να πραγματοποιήσεις το ταξίδι με τα λεοφωρεία της megabus. Κράτηση γίνεται μόνο ηλεκτονικά. Τιμές one way από 5 λίρες. http://uk.megabus.com/
 
Μηνύματα
46
Likes
60
Επόμενο Ταξίδι
τωρα με ΔΝΤ... βρασε ρυζι
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια
Αγαπητε Thch81, σ ευχαριστω παρα πολυ, δεν ξερω γιατι ειχα κολλησει τοσο πολυ κ δεν καταλαβαινα οτι το "nationalrail.co.uk" αφορά σε όλες τις εταιριες.. :( Τα λεωφορεια ειναι οντως παρα πολυ φτηνα, αλλα δυστυχως, απ οτι ειδα κανουν παρα πολυ ωρα κ δεν εχω τοση ανεση χρονου... οποτε θα προτιμησω το τρενο. Σ ευχαριστω κ παλι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom