Ηνωμένο Βασίλειο Στο Μαντσεστερ με τρένο

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
Το αρνητικό με τα λεοφωρεία είναι ότι ο χρόνος του ταξιδιού στη καλύτερη των περιπτώσεων ειναι διπλάσιος. Γι αυτο χρειάζεται άνεση χρόνου. Ελπίζω τουλάχιστον να έχεις άνεση χρόνου στο Μάντσεστερ για να γυρίσεις καλά τη πόλη κ να κάνεις κ καμιά εκδρομή. Ο,τι πληροφορία θες για Μάντσεστερ με ρωτάς εννοείται. Καλό ταξίδι!
 
Μηνύματα
46
Likes
60
Επόμενο Ταξίδι
τωρα με ΔΝΤ... βρασε ρυζι
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια
Αγαπητέ μου Thch81, μήπως μπορείς να με κατατοπίσεις σχετικά με αυτή τη διαβολική oystercard; Το τελευταίο 3ωρο προσπαθώ να βγάλω άκρη με τις πληροφορίες που υπάρχουν στα σχετικά topics, αλλά πάλι δεν το πιάνω..
Ήμουν 100% βέβαιη ότι πρέπει να βγάλω Oyster Card μόλις φτάσω στο Heathrow, αλλά βλέπω εδώ ότι υπάρχει κ η Travel Card, που μπορεί να είναι κ ημερήσια, μπορεί να είναι κ εβδομαδιαία, και μπορεί και να «φορτωθεί» στην Oyster και διάφορα άλλα τέτοια..
Σχετικά με τις μετακινήσεις από αεροδρόμιο, θα χρειαστεί να πάω μόνο από το Heathrow στο Clapham Junction (επιστροφή στην Ελλάδα έχω από άλλη πόλη)
Στο Λονδίνο θα κάτσω 4- 5 μέρες, κ επειδή τα σπουδαιότερα αξιοθέατα / μουσεία τα έχω ήδη δει, λέω σίγουρα μια μέρα να αφιερώσω στα 4 γήπεδα (Wembley, Stamford, Emirates και White Heart Lane). Αυτά, απ ότι βλέπω στον χάρτη μου, είναι μέσα στις ζώνες 1, 2 και 3, μόνο το Wembley είναι στην 4η ζώνη.
Σίγουρα να βγω κ παραέξω, στο Greenwichας πούμε, στο οποίο πας κ με τρένο (βρήκα κάτι για Docklands Light Railway) αλλά και με λεωφορείο, φαντάζομαι.

Αν έχεις κάτι κατά νου… σ ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
Καλησπέρα,

Oσο αφορά τις κάρτες προσωπικά χρησιμοποιώ την Oyster, γιατί επισκέπτομαι το Λονδίνο σχετικά αραιά κ αυτό κανα Σ/Κ για να δω φίλους που μένουν εκεί. Οπότε με συμφέρει η Oyster εφόσον δεν έχει ημερομηνία λήξης του διαθέσιμου ποσού. Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω χρησιμοποιήσει-ούτε το χω ψάξει λεπτομερώς- για την travelcard. Ρίξε μια ματιά κ εδώ- oyster card vs travelcard http://www.londontoolkit.com/briefing/travelcard_oyster.htm

To Greenwich, αν δεν έχεις πάει ωραίο είναι για βόλτα. Είχαν πραγματοποιήσει κ έργα ανάπλασης λόγω των Ολυμπιακών. Εκεί πολύ σωστά πας με το DLR. Αυτό είναι ένα σύστημα σαν το μετρό με πιο αραιά δρομολόγια, κάτι σαν το δικό μας προαστιακό θα έλεγα. κ κει χρησιμοποιείς κανόνικά την Oyster Card. Kοντά στο Greenwich με το DLR μπορείς να επισκεφθείς τo Canary Wharf, μια business περιοχή του λονδλινου με ουρανοξύστες. αν δεν σ ενδιαφέρει αυτό το στυλ, μια χαρά μπορείς να δεις τους ουρανοξύστες και απο το Greenwich.

Σε βλέπω πολυ ποδοσφαιρόφιλη με τόσα γήπεδα που θες να εισκεφθείς. Περιμένουμε την γνώμη σου κ για μας που δεν έχουμε πάει στα γήπεδα του Λονδίνου. Σκέφτεσαι να πάς στα γήπεδα της City & της United στο Μάντσεστερ;
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Στο Λονδίνο θα κάτσω 4- 5 μέρες, κ επειδή τα σπουδαιότερα αξιοθέατα / μουσεία τα έχω ήδη δει, λέω σίγουρα μια μέρα να αφιερώσω στα 4 γήπεδα (Wembley, Stamford, Emirates και White Heart Lane). Αυτά, απ ότι βλέπω στον χάρτη μου, είναι μέσα στις ζώνες 1, 2 και 3, μόνο το Wembley είναι στην 4η ζώνη.
Σίγουρα να βγω κ παραέξω, στο Greenwichας πούμε, στο οποίο πας κ με τρένο (βρήκα κάτι για Docklands Light Railway) αλλά και με λεωφορείο, φαντάζομαι.
Επιτέλους μια ακόμη γυναίκα ποδοσφαιρόφιλη. Το Εmirates είναι το αγαπημένο μου :)
Tώρα όσον αφορά το Greenwich θα σου πρότεινα να πας με πλοιαράκι μέσα από τον Τάμεση. Είναι μαγική διαδρομή και δεν κοστίζει πολύ.
 
Μηνύματα
46
Likes
60
Επόμενο Ταξίδι
τωρα με ΔΝΤ... βρασε ρυζι
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια
Σε βλέπω πολυ ποδοσφαιρόφιλη με τόσα γήπεδα που θες να εισκεφθείς. Περιμένουμε την γνώμη σου κ για μας που δεν έχουμε πάει στα γήπεδα του Λονδίνου. Σκέφτεσαι να πάς στα γήπεδα της City & της United στο Μάντσεστερ;
Ηταν η αμεσως επομενη ερωτησή μου, αφου νομιζω κατάλαβα τα μυστικά των καρτών των ΜΜΜ του Λονδινου.. Στο Μαντσεστερ θα καθισω μια μερα, θα φυγω κατα τις 9 απ το Euston και θα φτασω στο Piccadilly σε περιπου 2 ωρες, συμφωνα με αυτα που εχω βρει στο nationalrail.co.uk . Χρειαζομαι το μυστικό πώς από το Piccadilly φτάνουμε στο γηπεδο της UNITED (παιδια, ποια city τωρα.. ). Απ την σελιδα των τρενων, μου δινει ακυρο για 21 Νοεμβριου, δεν έχει λέει για εκεινη την ημερα, αλλα δεν μπορεί, κάποιος τρόπος θα υπάρχει. Κ μετά απο εκει, πρεπει να παω στο Portstock, αν το λεω σωστα,οπου κ θα διανυκτερευσω.

τις ημερες που θα ειμαι στο Λονδινο, θα παιξει η Αγγλια με την Γερμανια φιλικό στο wembley. :shock:
 
Μηνύματα
46
Likes
60
Επόμενο Ταξίδι
τωρα με ΔΝΤ... βρασε ρυζι
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια
Επιτέλους μια ακόμη γυναίκα ποδοσφαιρόφιλη. Το Εmirates είναι το αγαπημένο μου :)
Tώρα όσον αφορά το Greenwich θα σου πρότεινα να πας με πλοιαράκι μέσα από τον Τάμεση. Είναι μαγική διαδρομή και δεν κοστίζει πολύ.
επειδη τα εψαξα ολα, ειδα οτι δεν ειναι πολυ ακρυβα τα tour, οπως φοβομουν... οποτε λεω, αν μπορεσω να παω σε ολα! Στο White Heart βεβαια, εχω παει... αλλα αυτό ειναι μια πονεμενη ιστορια!


Εκτος απ το Greenwitch, ποια αλλη περιοχη θα αξιζε να επισκευτω; κάποιο κοντινό χωριουδάκι ή κάτι τέτοιο!
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
επειδη τα εψαξα ολα, ειδα οτι δεν ειναι πολυ ακρυβα τα tour, οπως φοβομουν... οποτε λεω, αν μπορεσω να παω σε ολα! Στο White Heart βεβαια, εχω παει... αλλα αυτό ειναι μια πονεμενη ιστορια!


Εκτος απ το Greenwitch, ποια αλλη περιοχη θα αξιζε να επισκευτω; κάποιο κοντινό χωριουδάκι ή κάτι τέτοιο!
Για το Greenwich δεν χρειάζεται να πάρεις το πλοιαράκι που κάνει τουρ, μπορείς να πάρεις αυτό που είναι ΜΜΜ που είναι και πιο φθηνό...Τώρα για άλλες περιοχές υπάρχουν πιο αρμόδιοι από εμένα να σε βοηθήσουν :)
 
Μηνύματα
46
Likes
60
Επόμενο Ταξίδι
τωρα με ΔΝΤ... βρασε ρυζι
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια
Σε βλέπω πολυ ποδοσφαιρόφιλη με τόσα γήπεδα που θες να εισκεφθείς. Περιμένουμε την γνώμη σου κ για μας που δεν έχουμε πάει στα γήπεδα του Λονδίνου. Σκέφτεσαι να πάς στα γήπεδα της City & της United στο Μάντσεστερ;
Επανερχομαι στο θεμα του Μαντσεστερ, κ το πως θα φτασω στο γηπεδο.. απ τις σελιδες των τρενων δεν δινει καποιο δρομολογιο, κ απ το google maps, βλεπω πολυ ποδαροδρομο. Δεν υπαρχει κατι που να βγαζει στο γηπεδο; Δεν ειμαι καμια τεμπελα που βαριεται να περπατησει, αλλα λογω προγραμματος θα σερνω κ την βαλιτσα μου μαζι! Όλοι οι φιλαθλοι που δεν πηγαινουν με τα αυτοκινητα τους, περπατανε τοσο πολυ; Δεν μπορει, καποιο μυστικο υπαρχει, ε? Στο Μαντσεστερ θα καθισω μονο μια μερα, κ πραγματικα θελω να παω εστω κ απ εξω να το δω
 
Μηνύματα
46
Likes
60
Επόμενο Ταξίδι
τωρα με ΔΝΤ... βρασε ρυζι
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια
Τελεια! αν εχει κ Lockers να παρκαρω τη βαλιτσα, μη την ειδατε την Κλεοπατρα!
Ευχαριστω! Νομιζω πως δεν εχω αλλες ερωτησεις! :clap:
 

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
O σταθμός Old Trafford του metrolink (κοινώς τραμ) σε αφήνει κοντά στο γήπεδο κρίκετ. απο κει θες περίπου 10 λεπτά περπάτημα για το γήπεδο ποδοσφαίρου. Αν μένεις κέντρο Manchester ο πιο εύκολος τρόπος είναι από το Piccadilly Gardens (κεντρική πλατεία στο κέντρο της πόλης, όπου εκέι είναι οι περισσότερες αφετηρίες των λεοφωρείων) να πάρεις το λεοφωρέιο 250 (Piccadilly to Trafford Centre) . Η στάση του λεοφωρείου είναι ακριβώς έξω από το γήπεδο ποδοσφαίρου, τα δε δρομολόγια συχνά. Πες στον οδηγό ότι πας στο γήπεδο για να σου πει σε ποια στάση θα κατέβεις. Στο old trafford η ξενάγηση στο γήπεδο γίνεται σε γκρουπ (οργανωμένη ξενάγηση), οπότε δες τι ώρες υπάρχουν για τη μέρα που θες. μερικές μέρες ενδέχεται να υπάρχεει πολύ κόσμος κ να υπάρχει διαθεσιμότητα σε 2 ώρες. Για το Μουσείο δεν ακολουθείς το γκρουπ, μπαίνεις μόνο το εισητήριο

Αν είσαι ποδοσφαιρόφιλη στο κέντρο της πόλης υπάρχει το καινούργιο Εθνικό Μουσείο ποδοσφαίρου στο Urbis. Επίσης κοντά στο γήπεδο της United, βρίσκεται μια από τις ωραιότερες κ μοντέρνες περιοχές της πόλης, το Salford Quays. Mόνο μια μέρα Manchester? Τι σκέφτεσαι να δες;

Ξέχασα να αναφέρω οτι το λεοφωρείο 250 είναι της εταιρίας Stagecoach, αν κ δεν εξυπηρετεί άλλη εταιρια λεοφωρείων το κέτρο της πόλης με το γήπεδο
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
46
Likes
60
Επόμενο Ταξίδι
τωρα με ΔΝΤ... βρασε ρυζι
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια
wow, απο κει που ημουν τελειως πελαγωμενη, τωρα φαινονται ολα πολυ ευκολα!
Επειδη σκοπευω να φυγω νωρις απ το Λονδινο για προλαβω να δω κ κατι το Μαντσεστερ, με το που θα κατευω απ το τρενο, θα κινηθω προς Θεατρο των Ονειρων, αρα θα ειμαι κοντα στο Piccadilly Gardens, αρα μπορω να παρω το λεωφορειο! Εχω τσεκαρει τις ωρες των τουρς κ εχουν πολλες διαθεσιμες θεσεις! Τωρα αν μπορει καποιος να μου πει ποσην ωρα πρεπει να υπολογισω απ το Πικαντιλι για το γηπεδο, για να κλεισω κ το αναλογο τουρ, θα ηταν καλοδεχουμενο, αλλιως, βλεποντας κ κανοντας.
Λιγο με προβληματιζει η βαλιτσα μου, αν δε βρω πουθενα να την παρκαρω, θα ερθει μαζι μου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.159
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom