Γαλλία Στο παρισι με οικογενεια / παιδιά

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Προφανώς το 5ο άτομο δημιουργεί περιορισμούς, όπως και στην Ελλάδα. Όπως είπα και πιο πάνω προφανώς σε κεντρικό ξενοδοχείο θα έμενα και σε δύο δωμάτια (έστω μη συγκοινωνουντα) και οι γονείς θα χωριζόμασταν, όπως είναι λογικό (ούτως ή αλλως για ύπνο θα πηγαινουμε).
Το σερί πρόγραμμα με 3 παιδιά όντως είναι θέμα (Κυρίως για τον μικρό και για αυτό το ψάχνω για κάτι πιο κεντρικό), μιας και αυτό που είδα σαν τιμή για Παρίσι μου φάνηκε λογική
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
δεν ξερω το budjet σου μεχρι που θέλεις αλλά το ibis montparnasse tour montparnasse με 200ευρώ περιπου για τα 2 δωματια την βραδια ειναι καλή επιλογη, εχει και εντελως δωρεαν ακυρωση πολυ σημαντικο, το κλεινεις κι αν βρεις κατι καλυτερο το αλλάζεις.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Γυρίσαμε από Παρίσι λοιπόν
Μείναμε στην αρχική μας επιλογή και δεν το μετανιώσαμε

Welcome at our MEININGER Hotel Paris Porte de Vincennes

Καταρχήν είναι ένα άκρως οικογενειακό ξενοδοχείο.
Παντού βλέπεις οικογένειες με παιδιά.
.Με ειδική αίθουσα για όσες οικογένειες δεν έχουν πληρώσει πρωινό και θέλουν να πάρουν πρωινό με δικά τους Προϊόντα.
Διακόσμηση λιτή και μοντέρνα.
Πεντακάθαρο.

Σε απόσταση 7 λεπτών από στάση του μετρό της γραμμής 1 και σε απόσταση λίγων στάσεων από τα περισσότερα βασικά αξιοθεατα
Ασφαλής περιοχή, κοντά σε κεντρικό δρόμο με πρόχειρο φαγητό super market μανάβικο κλπ.

Στα λεφτά του σίγουρα μια πολύ καλή επιλογή για οικογένειες.

Το Παρίσι αν και κρύο απλά υπέροχο.
Ενθουσιασμενος που ξαναταξιδεψα στο εξωτερικο μετα απο 14 χρονια.

.
 

Panzo

Member
Μηνύματα
19
Likes
27
Hello και απο εμενα,
Φευγουμε και εμεις σε 2 βδομαδες για Παρισι - Disneyland με την 9 ετων κορη,
Παρισι εχω κλεισει στο Ibis porte d'italie ouest , Εχω περιθοριο να ακυρωσω οποτε αν εχετε καμια πληροφορια οσον αναφορα το συγκεκριμενο ξενοδοχειο εκφταστειτε ελευθερα.
Τωρα σανν προγραμμα λεμε μα να ακολουθησουμε το εξης ωστε να δουμε τα high light του Παρισιου αλλα να μην την κουρασουμε και πολυ και θα θελα την γνωμη των πιο εμπειρων.

1η ημερα φτανουμε στις 2μμ.
Luxembourg Gardens
Notre-Dame de Paris
Panthéon

2η ημερα
Montmartre
Eiffel Tower

3η ημερα
Louvre Museum
Champs-Élysées

4η ημερα
Palace of Versailles
Μεταφορα σε ξενοδοχειο κοντα σε Disneyland

5η - 6η ημερα
Disneyland

7η ημερα
Provins
Αεροδρομιο για επιστροφη
 
Last edited:

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Hello και απο εμενα,
Φευγουμε και εμεις σε 2 βδομαδες για Παρισι - Disneyland με την 9 ετων κορη,
Παρισι εχω κλεισει στο Ibis porte d'italie ouest , Εχω περιθοριο να ακυρωσω οποτε αν εχετε καμια πληροφορια οσον αναφορα το συγκεκριμενο ξενοδοχειο εκφταστειτε ελευθερα.
Τωρα σανν προγραμμα λεμε μα να ακολουθησουμε το εξης ωστε να δουμε τα high light του Παρισιου αλλα να μην την κουρασουμε και πολυ και θα θελα την γνωμη των πιο εμπειρων.

1η ημερα φτανουμε στις 2μμ.
Luxembourg Gardens
Notre-Dame de Paris
Panthéon

2η ημερα
Montmartre
Eiffel Tower

3η ημερα
Louvre Museum
Champs-Élysées

4η ημερα
Palace of Versailles
Μεταφορα σε ξενοδοχειο κοντα σε Disneyland

5η - 6η ημερα
Disneyland

7η ημερα
Provins
Αεροδρομιο για επιστροφη

Για το ξενοδοχειο δεν έχω άποψη.
Για το πρόγραμμα ειναι ανάλογα με τα γούστα του καθενός, αλλά μου φαίνονται αρκετές οι μετακινησεις σας.

Το Παρίσι είναι μια πανεμορφη πόλη με πολύ ωραίες γειτονιές που πρέπει να την περπατήσεις για να την απολαύσεις.

Εγώ προσωπικά σε επταημερο πρόγραμμα αφησα εξω τις Βερσαλίες (μονος μου εχω πάει), πήγα μια νυκτα disneyland, πήγα σε 2 μουσεία Λουβρο και Ορσε (και μόνο για το κτιριο εσωτερικα παλιος σιδηροδρομικός σταθμός, με πανέμορφη αιθουσα χορού αξίζει με χίλια).

Αλλά το βασικό περπατήσαμε πολύ, πάρα πολυ (και πίστεψε με αντεξε και ο 5 χρονος γιος μου)
Πχ κοντά στο metro paris hotel de ville διπλα στον Σηκουάνα υπάρχει παιδική χαρα, μικρο γηπέδο ποδοσφαιρου και καρεκλές με θέα τον Σηκουανα.
Πολύ κοντα εκεί είναι η γειτονιά marais, το ζορζ πομπιντού.
Αλλη πανέμορφη γειτονια η st germain (κοντά στους κήπους) με το περίφημο cafe de flore αλλά και το γνωστό le procope.

Aιφελ για εμένα πρεπει να πάτε δυο φορές (και ημέρα και βραδυ αλλη εμπειρια)

Αν βρεθειτε κοντα στο Λαφαγετ να ανεβείτε στην ταρατσα του και να βγάλετε φωτο με θεα το Παρισι από ψηλά.

Μονμαρτη επίσης υπέρχοχη (θέλει αρκετές ώρες)

Καλά να περάσετε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom