Γαλλία Στο παρισι με οικογενεια / παιδιά

kristy

Member
Μηνύματα
70
Likes
19
Καλησπέρα!
Να ρωτησω κι εγω για διαμονη στο Παρισι! Δεν εχω κλεισει και επειδη θελω να παω με τη μαμα μου θελω κατι κοντα σε μεσα ή κοντα στα πιο βασικα αξιοθεατα, ευκολα προσβασιμο γενικα!
Γενικα, δεν ταξιδευω με γκρουπ, αλλα λογω χωρας και γλωσσας μηπως ειναι καλυτερο να το ψαξω ετσι? Γιατι θελουμε και ξεναγηση! Ευχαριστω πολυ!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σε ποια αξιοθεατα θελετε να πατε; Πολλα εχουν audioguide ή apps για το κινητο που μπορεις να ξεναγηθεις και μονος. Αλλιως μπορεις να νοικιασεις εναν ξεναγο στο Παρισι ή στα μερη που πηγαινεις να βρισκεις ξεναγους, να κολλας μαζι τους και να τους πληρωνεις για τις υπηρεσιες που σου προσφερουν.

Το γκρουπ δεν το βρισκω καλη λυση απο πολλες αποψεις.
 

chronis7

Member
Μηνύματα
30
Likes
4
Σε ποια αξιοθεατα θελετε να πατε; Πολλα εχουν audioguide ή apps για το κινητο που μπορεις να ξεναγηθεις και μονος. Αλλιως μπορεις να νοικιασεις εναν ξεναγο στο Παρισι ή στα μερη που πηγαινεις να βρισκεις ξεναγους, να κολλας μαζι τους και να τους πληρωνεις για τις υπηρεσιες που σου προσφερουν.

Το γκρουπ δεν το βρισκω καλη λυση απο πολλες αποψεις.
Tripakia SOS.... Η αναζητηση σπιτιου στο Παρίσι αποδεικνύετε πολυ δυσκολη. Αρχίζω να πιστευω οτι οι ενοικιαστες με αποριπτουν λογω των 3 παιδιων. Αναγκαστικα αρχιζω να κοιταω και λιγο εως πολυ πιο εξω απο το κεντρο. Η περιοχη Fontanay πως σου φενεται? Απο το streetview ειναι αρκετα ομορφο προαστιο αλλα τα 20 λεπτα μεχρι το κεντρο θεωρεις οτι ειναι οκ?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν ειναι στο νοτιο τμημα κοντα στο Bois de Vincennes εκει που ειναι ο σταθμος RER Fontenay-sous-Bois ειναι μια πολυ καλη bobo (μποεμ-μπουρζουαζι) περιοχη. Αν ειναι στο βορειο τμημα προς Montreuil ή στο Val de Fontenay ξεχνα το. Επικρατει ενα χαος. Η περιοχη ειναι γκετοποιημενη. Εγκληματικοτητα, βρωμια, αναρχια.
 

chronis7

Member
Μηνύματα
30
Likes
4
Αν ειναι στο νοτιο τμημα κοντα στο Bois de Vincennes εκει που ειναι ο σταθμος RER Fontenay-sous-Bois ειναι μια πολυ καλη bobo (μποεμ-μπουρζουαζι) περιοχη. Αν ειναι στο βορειο τμημα προς Montreuil ή στο Val de Fontenay ξεχνα το. Επικρατει ενα χαος. Η περιοχη ειναι γκετοποιημενη. Εγκληματικοτητα, βρωμια, αναρχια.
Τελικα ανεβασα λιγο το μπατζετ και εκλεισα στο 17ο διαμερισμα, πιστευω να εκανα καλη επιλογη....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Με ελαχιστες εξαιρεσεις το 17ο ειναι ενα πολυ καλο διαμερισμα. Υπαρχει μονο ενα μικρο προβλημα στο βορειοανατολιτικο τμημα στη γειτνιαση με το 18ο. Ελπιζω να μην εκλεισες εκει. Σε καθε περιπτωση ειναι καλυτερα απο Montreuil και βορειο Fontenay.
 

chronis7

Member
Μηνύματα
30
Likes
4
Με ελαχιστες εξαιρεσεις το 17ο ειναι ενα πολυ καλο διαμερισμα. Υπαρχει μονο ενα μικρο προβλημα στο βορειοανατολιτικο τμημα στη γειτνιαση με το 18ο. Ελπιζω να μην εκλεισες εκει. Σε καθε περιπτωση ειναι καλυτερα απο Montreuil και βορειο Fontenay.
Ακριβώς δίπλα στη στάση porte de clichy έκλεισα.... Μου φάνηκε καλή επιλογή λόγω αυτής της δυνατότητας με τη συγκοινωνία
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ακριβώς δίπλα στη στάση porte de clichy έκλεισα.... Μου φάνηκε καλή επιλογή λόγω αυτής της δυνατότητας με τη συγκοινωνία
Μια χαρα! Το πιο αρνητικο ειναι η ligne 13 του μετρο που ειναι απο τις χειροτερες απο αποψη πολυκοσμιας και συνωστισμου τις ωρες αιχμης. Προσοχη σε πορτοφολαδες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ακριβώς δίπλα στη στάση porte de clichy έκλεισα.... Μου φάνηκε καλή επιλογή λόγω αυτής της δυνατότητας με τη συγκοινωνία
Μάθε και μια νέα Γαλλική λέξη τώρα: Porte σημαίνει εξορία :)
 

kristy

Member
Μηνύματα
70
Likes
19
Καλημέρα! Επανέρχομαι στη ερώτηση που έκανα πριν μερικούς μήνες γιατί τελικά τον Άυγουστο θα επισκεφθώ το Παρίσι. Το 12ο διαμέρισμα είναι καλό για διαμονή? Αν όχι ποιο μου προτείνετε? Ευχαριστώ
 

kristy

Member
Μηνύματα
70
Likes
19
Κανεις μια βοηθεια; 1μιση μερα πριν και δεν εχω κλεισει τιποτα! Που ειναι καλα για να μεινουμε; Επισης απο αεροδρομιο τι θα παρω για να φτασω κεντρο; Υπαρχει καποιο λεωφορειο;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.713
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom