Γαλλία Στο παρισι με οικογενεια / παιδιά

coco_

Member
Μηνύματα
1.324
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Ειρήνη, τον Ιουλη πήγαμε με την κόρη μας 7 χρονων. Πρωτο ταξίδι για εκεινη κ ενθουσιαστηκε. Αφου εχετε κ οι 3 πιστοποιητικο καταλαβαινω οτι νοσησατε σχετικα πρσφατα οποτε εισαστε λιγο πιο ησυχα απο θεμα covid. Εμεις περπατησαμε πολυ, η μικρη μας είναι πολυ εκπαιδευμενη στο θέμα περπάτημα, οπότε στο μετρό μπήκαμε στο ελαχιστο δυνατο αλλά και πάλι δεν συναντήσαμε καταστάσεις συνωστισμου. Καθε 1 ειχε συρμο οχι όπως εδω! Disneyland τοτε είχε πολυ κόσμο τώρα (60 λεπτα αναμονης ανα παιχνιδι σε high season εμαθα φτανει 90-120) ίσως είναι πιο χαλαρά αλλά γενικά με εχε υποψη σου οτι την βροχη δεν την γλιτωσαμε ουτε εμεις τον ιουλη. Σχεδον καθε μερα ψιλοβρεχε για λιγο επι 1 βδομαδα. Αν η θερμοκρασια ειναι 10 βαθμοι οκ, γιατι εμπειριες φίλων μου τον χειμωνα στο Παρίσι ελεγαν για λιγο πιο τσουχτερο κρυο 😀
Μπορεις να δεις κ να αποφασισεις εκει αλλα σε καθε περιπτωση να τα κλεισεις ηλεκτρονικα πριν πας, δεν θυμαμαι αν λογω κοβιντ επιτρεπουν να βγαλεις επι τοπου, αλλα ουτως ή αλλως ειναι αρκετα πιο ακριβα εκει κ θα χασετε χρονο. Απο/ προς αεροδρομιο ειχαμε κινηθει με ταξι (ειχαμε προσγειωθει στο orly) και μειναμε κοντα στην οπερα στο opera maintenon hotel paris. Αρκετα βολικο για τα αξιοθεατα. Για μπιστρο, καφε μου αρεσε η περιοχη γυρω απο την οδο montorgueil. Το ραπιντ γινεται κ σε φαρμακεια και τοτε κοστιζε 25ε. Εχει σε πολλα σημεια. Καλα να περασετε.
 

Eir1n1

Member
Μηνύματα
19
Likes
14
Ειρήνη, τον Ιουλη πήγαμε με την κόρη μας 7 χρονων. Πρωτο ταξίδι για εκεινη κ ενθουσιαστηκε. Αφου εχετε κ οι 3 πιστοποιητικο καταλαβαινω οτι νοσησατε σχετικα πρσφατα οποτε εισαστε λιγο πιο ησυχα απο θεμα covid. Εμεις περπατησαμε πολυ, η μικρη μας είναι πολυ εκπαιδευμενη στο θέμα περπάτημα, οπότε στο μετρό μπήκαμε στο ελαχιστο δυνατο αλλά και πάλι δεν συναντήσαμε καταστάσεις συνωστισμου. Καθε 1 ειχε συρμο οχι όπως εδω! Disneyland τοτε είχε πολυ κόσμο τώρα (60 λεπτα αναμονης ανα παιχνιδι σε high season εμαθα φτανει 90-120) ίσως είναι πιο χαλαρά αλλά γενικά με εχε υποψη σου οτι την βροχη δεν την γλιτωσαμε ουτε εμεις τον ιουλη. Σχεδον καθε μερα ψιλοβρεχε για λιγο επι 1 βδομαδα. Αν η θερμοκρασια ειναι 10 βαθμοι οκ, γιατι εμπειριες φίλων μου τον χειμωνα στο Παρίσι ελεγαν για λιγο πιο τσουχτερο κρυο 😀
Μπορεις να δεις κ να αποφασισεις εκει αλλα σε καθε περιπτωση να τα κλεισεις ηλεκτρονικα πριν πας, δεν θυμαμαι αν λογω κοβιντ επιτρεπουν να βγαλεις επι τοπου, αλλα ουτως ή αλλως ειναι αρκετα πιο ακριβα εκει κ θα χασετε χρονο. Απο/ προς αεροδρομιο ειχαμε κινηθει με ταξι (ειχαμε προσγειωθει στο orly) και μειναμε κοντα στην οπερα στο opera maintenon hotel paris. Αρκετα βολικο για τα αξιοθεατα. Για μπιστρο, καφε μου αρεσε η περιοχη γυρω απο την οδο montorgueil. Το ραπιντ γινεται κ σε φαρμακεια και τοτε κοστιζε 25ε. Εχει σε πολλα σημεια. Καλα να περασετε.
Ευχαριστώ πολύ Coco!! Πολύ πολύ χρήσιμα όσα καταγράφεις!! Άντε και στα επόμενα!! 🙏🌟🌈
 

Eleni_5

New Member
Μηνύματα
2
Likes
4
Γεια σας είμαι νέο μέλος. Χαίρομαι που υπάρχει ένα γκρουπ αποκλειστικά για ταξίδια.
ηθελα να ρωτήσω σχετικά με το Παρίσι αν θα είναι εντάξει να πληρώνουμε με τις χρεωστικές μας εθνική,Πειραιώς η χρειάζεται να βγάλουμε άλλη κάρτα π.χ revolut
Επισης έχουμε κλείσει εισιτήρια για Disneyland η μεγάλη μας κόρη είναι 10 κ η μικρή σχεδόν 2 ετών.Θα αφιερώσουμε μια μέρα στη Disneyland ξέρω είναι λίγο αλλά θελουμε να δούμε κ το Παρίσι καθώς δεν έχουμε ξαναπάει.. οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη😀 Καλά ταξίδια σε όλους!!! Ευχαριστώ για την αποδοχή
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.855
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Γεια σας είμαι νέο μέλος. Χαίρομαι που υπάρχει ένα γκρουπ αποκλειστικά για ταξίδια.
ηθελα να ρωτήσω σχετικά με το Παρίσι αν θα είναι εντάξει να πληρώνουμε με τις χρεωστικές μας εθνική,Πειραιώς η χρειάζεται να βγάλουμε άλλη κάρτα π.χ revolut
Επισης έχουμε κλείσει εισιτήρια για Disneyland η μεγάλη μας κόρη είναι 10 κ η μικρή σχεδόν 2 ετών.Θα αφιερώσουμε μια μέρα στη Disneyland ξέρω είναι λίγο αλλά θελουμε να δούμε κ το Παρίσι καθώς δεν έχουμε ξαναπάει.. οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη😀 Καλά ταξίδια σε όλους!!! Ευχαριστώ για την αποδοχή
:welcome2:
Με τις χρεωστικές κάρτες είστε εντάξει.
Αυτό που πρέπει να κάνετε πρώτα πρώτα είναι να κλείσετε ξενοδοχεία όσο το δυνατόν γρηγορότερα (αν δεν το κάνατε ήδη) γιατί είναι πολύ ακριβά.
Καλά να περάσετε.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.324
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Γεια σας είμαι νέο μέλος. Χαίρομαι που υπάρχει ένα γκρουπ αποκλειστικά για ταξίδια.
ηθελα να ρωτήσω σχετικά με το Παρίσι αν θα είναι εντάξει να πληρώνουμε με τις χρεωστικές μας εθνική,Πειραιώς η χρειάζεται να βγάλουμε άλλη κάρτα π.χ revolut
Επισης έχουμε κλείσει εισιτήρια για Disneyland η μεγάλη μας κόρη είναι 10 κ η μικρή σχεδόν 2 ετών.Θα αφιερώσουμε μια μέρα στη Disneyland ξέρω είναι λίγο αλλά θελουμε να δούμε κ το Παρίσι καθώς δεν έχουμε ξαναπάει.. οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη😀 Καλά ταξίδια σε όλους!!! Ευχαριστώ για την αποδοχή
Καλως ηρθές!
Δεν χρειαζεται καποια καρτα, με τις χρεωστικες-πιστωτικες σας δεν θα εχετε καποια εξτρα χρεωση αφου οι συναλλαγες ειναι σε ευρω.
Για disneyland, μαλλον θα πρεπει να χωριστειτε καθως αλλα παιχνιδια είναι για την μεγαλη σας κορη κ αλλα για την μικρη. Οι ουρες ειναι ατελειωτες κ δεν αξιζει να περιμενετε σε παιχνιδια που δεν πολυενδιαφερουν ισως κ τα δυο.
Σιγουρα είναι μια πολη που θελει αρκετες μερες αλλα με ενα καλο προγραμμα αναλογα με τις μερες που θα πατε, θα περασετε ομορφα. Μπορεις να διαβασεις πολλα σχετικα θεματα εδω μεσα.
Αν θελεις καποια συγκεκειμενη πληροφορια εδω ειμαστε!
 

Eleni_5

New Member
Μηνύματα
2
Likes
4
Καλως ηρθές!
Δεν χρειαζεται καποια καρτα, με τις χρεωστικες-πιστωτικες σας δεν θα εχετε καποια εξτρα χρεωση αφου οι συναλλαγες ειναι σε ευρω.
Για disneyland, μαλλον θα πρεπει να χωριστειτε καθως αλλα παιχνιδια είναι για την μεγαλη σας κορη κ αλλα για την μικρη. Οι ουρες ειναι ατελειωτες κ δεν αξιζει να περιμενετε σε παιχνιδια που δεν πολυενδιαφερουν ισως κ τα δυο.
Σιγουρα είναι μια πολη που θελει αρκετες μερες αλλα με ενα καλο προγραμμα αναλογα με τις μερες που θα πατε, θα περασετε ομορφα. Μπορεις να διαβασεις πολλα σχετικα θεματα εδω μεσα.
Αν θελεις καποια συγκεκειμενη πληροφορια εδω ειμαστε!
Σ ευχαριστώ πολύ😀

:welcome2:
Με τις χρεωστικές κάρτες είστε εντάξει.
Αυτό που πρέπει να κάνετε πρώτα πρώτα είναι να κλείσετε ξενοδοχεία όσο το δυνατόν γρηγορότερα (αν δεν το κάνατε ήδη) γιατί είναι πολύ ακριβά.
Καλά να περάσετε.
Έχουμε κλείσει από Νοέμβριο!!! Πράγματι για 5 βράδια/4 άτομα μας πήγε 700 ευρώ ένα διαμέρισμα Airbnb 10 λεπτά από το Πύργο του Άιφελ. Δε κλείσαμε ξενοδοχείο γιατί ήταν πανάκριβα και τα πιο οικονομικά ήταν χρεπια🤔
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Καλησπέρα αγαπητοί συνταξιδιώτες.

Aν και παλιός στο φορουμ πανώ από δεκαετία λόγω διάφορων συγκυριών έχω περιοριστεί σε ταξίδια εντός Ελλάδος,
Σκεφτόμαστε πολύ σοβαρά φέτος να κάνουμε το πρώτο μας οικογενειακό ταξίδι εκτός Ελλάδος.
Προορισμός το Παρίσι, διακαής πόθος της μεγάλης μου κόρης.
Σύνθεση οικογένειας 2 ενήλικες και 3 παιδιά , ηλικίας 13 ετών, 10 ετών και 5 ετών.
Χρόνος ταξιδιού: Πιθανότατα αρχες Αυγούστου, με εναλλακτικό σενάριο τέλη Ιουνίου (τσεκάρω λιγο τιμές σε αεροπορικά)
Διάρκεια ταξιδιού: 5 διανυκτερεύσεις minimum

H πρώτη βοήθεια λοιπόν που θα ήθελα είναι στην αναζήτηση ξενοδοχείου για 5 μελή οικογένεια:
Εξυπακούεται ότι θα ήθελα να είναι κοντά σε μετρό, σε γειτονιά ασφαλή που το βράδυ δεν θα φοβάσαι, σχετικά κοντά στο κέντρο (νομίζω απόσταση 20 λεπτών με το μετρό είναι οκ).

Ιδανικό να είναι ένα δωμάτιο, αλλά αν υπάρχει καλή πρόταση και για ξενοδοχείο με 2 δωμάτια, όπου οι ενήλικες θα μοιραστούμε με τα παιδιά, δεν είναι θέμα.

Σε μια πολύ γρήγορη αναζήτηση βρήκα αυτό

Welcome at our MEININGER Hotel Paris Porte de Vincennes

Στο site έχει τιμή 156 € ανά ημέρα πλην φόρου και πρωινού

Κάθε πρόταση δεκτή.

Να ρωτήσω τι να υπολογιζω μέσο όρο κόστος ανά ημέρα για φαγητό και μετακινήσεις (για μουσεία κλπ φυσικά δε ρωτάω), ωστε σε συνδυασμό με το κοστος ξενοδοχείου να δω την ακριβή διάρκεια του ταξιδιού.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Να ρωτήσω τι να υπολογιζω μέσο όρο κόστος ανά ημέρα για φαγητό και μετακινήσεις (για μουσεία κλπ φυσικά δε ρωτάω), ωστε σε συνδυασμό με το κοστος ξενοδοχείου να δω την ακριβή διάρκεια του ταξιδιού.

Αν έχετε τρώτε πρωινό στο ξενοδοχείο περίπου 230-250€ νομίζω είναι ικανοποιητικά για φαγητό και μετακινήσεις. Ίσως με επιλογές αυστηρά street food/supermarket βγαίνει και με 150-180€. Βέβαια μπορεί να πάει όσο δεν φτάνει. Εξαρτάται από το τι διακοπές θέλετε να κάνετε.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Αν έχετε τρώτε πρωινό στο ξενοδοχείο περίπου 230-250€ νομίζω είναι ικανοποιητικά για φαγητό και μετακινήσεις. Ίσως με επιλογές αυστηρά street food/supermarket βγαίνει και με 150-180€. Βέβαια μπορεί να πάει όσο δεν φτάνει. Εξαρτάται από το τι διακοπές θέλετε να κάνετε.
Oκ σε ευχαριστώ.
Μήπως έχεις καμια ιδέα για ξενοδοχείο;
Αυτό που εγραψα πιο πάνω σαν περιοχή τι λέει
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Oκ σε ευχαριστώ.
Μήπως έχεις καμια ιδέα για ξενοδοχείο;
Αυτό που εγραψα πιο πάνω σαν περιοχή τι λέει
γενικά να ξέρεις είναι δύσκολο το ξενοδοχείο 2+3 παιδιά ... εγώ εκλεισα για αρχες αυγούστου τον περασμενο οκτώβριο και από τότε οι τιμές ανεβαίνουν συνέχεια.... τα δωμάτια που έκλεισα είναι 2ενηλικες 1 παιδί το κάθε δωμάτιο , η τιμή που πέτυχα είναι 145ευρώ στην καρδιά της st germain , οι τιμές αεροπορικών αυγουστο για να γυρίσεις ελλάδα είναι πολύ ψηλά... μία περιοχή που έχω μείνει 3 φορές και με βολεψε πάρα πολύ είναι η la defense μιλάω για τα ξενοδοχεία που ακουμπανε στην γραμμη μετρο 1 και πας καρφι οπου θες με μαξιμουμ μια αλλαγή μετρο στην παλαια αψιδα ( στην la defense ειναι ευθυγραμισμενη η νεα αψιδα ) λογικά θα χρειαστείς διαμέρισμα σε ξενοδοχειο διαμερισματων τυπου adagio στην αλυσιδα accor τα δωματια ξενοδοχειων θα σε οδηγήσουν σε σουιτες πολύ ακριβες. μια ακόμη λυση ειναι τα δωματια που επικοινωνουν αλλα δυσκολο να βρεις τιμη κατω απο 200-250 (για τα δυο δωματια)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Oκ σε ευχαριστώ.
Μήπως έχεις καμια ιδέα για ξενοδοχείο;
Αυτό που εγραψα πιο πάνω σαν περιοχή τι λέει
Σαν περιοχή μια χαρά είναι. Αν δεν βρεις κάτι πιο κεντρικό κλείσε σε αυτό.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
επίσης η αλυσιδα accor τρεχει μία προσφορα οικογενειακη όπου προσφερει το δευτερο ιδιο δωματιο μιση τιμή, βεβαια πάλι στα καλα ξενοδοχεια ξεφευγουν οι τιμες αλλά εχει και πολυ καλές τιμες σε δωμάτια τυπου ibis τα 2 δωματια και για τα 5 ατομα ξεκινανε απο 110ευρώ, τα περισσότερα ξενοδοχεία με λογικες τιμές βρίσκονται στον περιφερειακό του παρισιού γυρω γυρω απο το παρίσι δλδ , εχουν μετρο κοντα τα περισσότερα και οι τοποθεσίες ξεκινανε με την φραση porte de...... όπως αυτό που μας εδειξες, το μειονέκτημα σε αυτές τις επιλογές είναι ότι θα πρεπει να κανετε σερι προγραμμα απο το πρωι μεχρι όσο αντεχουν τα παιδιά .... προσωπικά για αυτό επέλεξα το ξενοδοχείο clement 2* στην st germain για να μπορω να κανω break το μεσημερι με τα παιδιά ( 1 και 12 ετων) είναι αρκετη ταλαιπωρια να πας και να ερθεις δυο φορές την μερα στον περιφερειακο. Η γνωμη μου ειναι αυτη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom