Βέλγιο Γαλλία Στρασβουργο ή μπρυζ για Χριστούγεννα;

tats21

Member
Μηνύματα
15
Likes
6
Αυτή τη στιγμή παίζουν αεροπορικά 30-50€ με Ράιαν για Μπάντεν Μπάντεν πάντως, που είναι δίπλα στην Αλσατία.
αυτα ακριβως εκλεισα και εγω

έχω νοικιάσει αυτοκίνητο και η μόνη εκκρεμότητα που άφησα είναι οι διανυκτερεύσεις...3 μέρες είναι μόνο δυστυχώς και για αυτό το σκέφτομαι να το σπάσω(2 Στρασβούργο και 1 Κολμαρ,ή 3 μόνο Στρασβούργο)Πάντως για να σχολιάσω και τα προηγούμενα έχω πάει και Μπριζ και ήταν μαγευτικά,από τα ομορφότερα ταξίδια. Να επισημάνω ότι περίοδο εορτών όταν νυχτώνει έχει ωραία μαγαζιά για φαγητό και υπέροχες μπύρες(έστω μέχρι τις 11-12).
 
Last edited by a moderator:

Zack

New Member
Μηνύματα
3
Likes
9
Πέρυσι με road-trip μείναμε για 2 νύχτες στο Στρασβούργο αρχές Δεκεμβρίου και ξετρελάθηκαμε με τη Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα που έβγαινε από κάθε γωνιά της πόλης. Πριν 3 χρόνια μείναμε ξανά σε road-trip στο Μπρυζ. Εξίσου μαγική πόλη.
Για περίοδο όμως των Χριστουγέννων έχω την άποψη ότι το Στρασβούργο έχει ένα προβάδισμα. Άλλωστε και τα γύρω κοντινά χωριά της Αλσατίας είναι σκέτος πειρασμός.
 

Attachments

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Το Μπριζ /Μπρουζ/Μπρούχε/Μπρούχας/(η)Βρύγη όπως και να το πείς, δεν παίζεται .Ίσως η πιο καλοδιατηρημένη μεσαιωνική πόλη της Ευρώπης και προσωπικά για μένα Νο2 πίσω από τη Βενετία ως ευρωπαϊκός προορισμός μικρής πόλης. Αβλεπή Μπρίζ θα πήγαινα.
Το γραφικό κομμάτι του Στρασβούργου είναι λίγο μικρότερο ,αλλά σε συνδυασμό με αλσατικά χωριά είναι καλή επιλογή.Χωριά Γαλλίας=μηδέν λάθη.

Εννοείται και τα δύο θα τα απολαύσεις από το μεσημέρι και έπειτα όταν αρχίζουν να εξαφανίζονται τα γκρουπ .Όπως λένε και οι Άγγλοι ,'you can't go wrong' με κανένα από τα δύο.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Αυτό το 'η πιο καλοδιατηρημένη μεσαιωνική πόλη της Ευρώπης' είναι μια ακόμα απάτη που έχει δημιουργηθεί λόγω του όγκου τουριστών και του μύθου που έχει χτιστεί. Τα περισσότερα κτίρια που θα δει κάποιος στη Μπρυζ ειναι χτισμένα μεταμεσαιωνικά έως προπολεμικά του Α' ΠΠ ειδικά αυτά που περιβάλλουν την κεντρική πλατεία. Υπάρχει χιλιοφωτογραφημένη γέφυρα που έχει χτιστεί πριν τον Α' ΠΠ, δηλαδή δεν υπήρχε καν το Μεσαίωνα. Επίσης το Μεσαίωνα τα περισσότερα κτίρια ήταν ξύλινα τα οποία δε διασώθηκαν λόγω πυρκαγιών.
 

tats21

Member
Μηνύματα
15
Likes
6
Η απόφαση λοιπόν να μείνουμε 3 βράδια Στρασβούργο πάρθηκε...τώρα αν κάποιος έχει να αναφέρει εστιατόρια που ίσως αξίζει να φάμε ή οτιδήποτε άλλο νομίζει ότι αξίζει να αναφερθεί....θα του είμαι ευγνώμων
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Η απόφαση λοιπόν να μείνουμε 3 βράδια Στρασβούργο πάρθηκε...τώρα αν κάποιος έχει να αναφέρει εστιατόρια που ίσως αξίζει να φάμε ή οτιδήποτε άλλο νομίζει ότι αξίζει να αναφερθεί....θα του είμαι ευγνώμων
Διάβασε αυτά τα θέματα και τις ιστορίες για την Αλσατία https://www.travelstories.gr/community/search/16537661/?q=αλσατια&o=date&c[title_only]=1 και αυτά για Στρασβούργο https://www.travelstories.gr/community/search/16538616/?q=στρασβουργο&t=post&o=date&c[title_only]=1. Θα βρεις πολλές πληροφορίες.
 

tats21

Member
Μηνύματα
15
Likes
6
Καλησπέρα στην παρέα και πάλι,να επισημάνω κάτι θα ήθελα μιας και μόλις επέστρεψα από το ταξίδι μου....Όποιος δεν έχει ταξιδέψει Κολμαρ(ειδικά Χριστούγεννα)να το κάνει οπωσδήποτε.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.501
Καλησπέρα στην παρέα και πάλι,να επισημάνω κάτι θα ήθελα μιας και μόλις επέστρεψα από το ταξίδι μου....Όποιος δεν έχει ταξιδέψει Κολμαρ(ειδικά Χριστούγεννα)να το κάνει οπωσδήποτε.
Το ίδιο και το Πάσχα !
 

emmanouella

Member
Μηνύματα
15
Likes
3
Επέστρεψα από το 4ημερο στο Στρασβούργο. Για φαγητό εμείς πήγαμε στο l'ancienne chapelle για πάπια. Στο porcus για το παραδοσιακό κρεατο κατάσταση τους. Στο au schnockeloch για αλσιατικα. Επίσης στο au brasseur εχει happy hour καθημερινά 5 με 7 για μπύρες στην τιμή της μικρής η μεγάλη και για tarte flambe μισή τιμη. Όσον αφορά τα φαγητά τιμές 20 ευρώ το πιάτο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom