Γαλλία Γερμανία Ελβετία Λουξεμβούργο Στρασβούργο...παντός καιρού και εκδρομές!

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Απαντάω εδώ για να μην ψάχνεις.

Πάμε για τάρτα στο Epicerie ή στο Au Brasseurs και καφέ στο Christian ή στο Au fond du jardin.
Η Epicerie δε φτιάχνει τάρτα αλλά tartine (φρυγανισμένο ψωμί με διάφορα υλικά) είναι σα σνακ κ δε θα χορτάσετε. Ψηφίζω τη δεύτερη επιλογή.
Το 'Au fond du jardin' φημίζεται για την ατέλειωτη ποικιλία τσαγιού κ το Christian για τη σοκολάτα του όχι καφέ.

Επιστροφή στο Στρασβούργο βραδάκι. Ποτό πού??
Αν θέλετε απλώς ποτό, μπορείτε να πάτε στα καραβάκια που αναφέρω, ή στο 'Le gayot', 'Le saxo' (τίποτα το ιδιαίτερο). Στο 'L'alchimiste' είχε ωραία κοκτέιλς. Επίσης υπάρχει κ η 'perestroica' ρώσικο μπαράκι με μεγάλη ποικιλία σε βότκα (η αγαπημένη μου βότκα-καραμέλα). Αν θέλετε κλαμπάκι, κάνω κάποιες προτάσεις εδώ.

Αν μου έρθει καμιά άλλη αναλαμπή θα σου πω...
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
486
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Για μήνα Μαρτη πως είναι ο καιρός στην περιοχή; συστήνεται ένα ταξιδάκι ή πιο μετά;
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Για μήνα Μαρτη πως είναι ο καιρός στην περιοχή; συστήνεται ένα ταξιδάκι ή πιο μετά;
Μμμ... απρόβλεπτος θα έλεγα. Φαντάσου πως τον Απρίλη του 2007 είχε καύσωνα... κ το εννοώ...θα ερχόταν ο φίλος μου κ του έλεγα να φέρει βερμούδες κ με θεώρησε υπερβολική... ε όταν ήρθε ψάχναμε μαγαζι να αγοράσουμε βερμούδα. Ενώ τον Ιούνιο είχε κρύο κ έβρεχε συνέχεια. Κ τις 2 χρονιές τον Αύγουστο (2006 -2007) είχε επίσης πολύ κρύο. Φυσικά αυτό δε σημαίνει πως είναι πάντα έτσι, αλλά δεν ξερω τι να σου πω, μη σε πάρω κ στο λαιμό μου...
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
486
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Προγραμματίζω ένα τετραήμερο μέσα Μαρτίου για το τρίγωνο Ελβετία Γαλλία Γερμανία. Με προβληματίζει αν θα είναι ο βαρετός χειμώνας με χιόνια κτλ.
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Προγραμματίζω ένα τετραήμερο μέσα Μαρτίου για το τρίγωνο Ελβετία Γαλλία Γερμανία. Με προβληματίζει αν θα είναι ο βαρετός χειμώνας με χιόνια κτλ.
Χιόνι τον Μάρτιο δεν είχε στο Στρασβούργο καμία από τις 2 χρονιές που ήμουν...ελπίζω να μην έχει ούτε φετος... αν κ εκεί είναι οργανωμένα κ καθαρίζουν τους δρόμους.
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
486
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Ο κύβος ερρίφθη, 4 μέρες μέσα του μαρτη. Αφετηρία τερματισμός το αεροδρόμιο στη βασιλεια. @demie εσυ που ξέρεις την περιοχή τι προτείνεις;
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Ο κύβος ερρίφθη, 4 μέρες μέσα του μαρτη. Αφετηρία τερματισμός το αεροδρόμιο στη βασιλεια. @demie εσυ που ξέρεις την περιοχή τι προτείνεις;
Σκάρτες 4 μέρες είναι ή καθαρές; Δεν είναι πολλές...οπότε θα πρότεινα Στρασβούργο κ αλσατικά χωριά. Διάβασε τις πληροφορίες που έχουν γράψει κ οι άλλοι συμφορουμίτες, δες κ φωτό κ αποφάσισε σε ποια χωριά θα πας. Βασιλεία δεν έχω πάει, οπότε δεν ξέρω να σε συμβουλέψω... συμφοιτητές μου που είχαν πάει μού είχαν πει πως μονοήμερη αρκεί...
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
486
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Τέσσερις γεμάτες, έχεις υπόψη σου για το στρατόπεδο συγκεντρώσεως στο Νατζβαιλερ; Βρίσκεται 50 χιλιόμετρα νοτιοδυτικά του Στρασβουργου.
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Μμμ όχι δεν είχα πάει, ούτε γνωρίζω κάποιον που να είχε πάει για να σού δώσω πληροφορίες :confused:
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
486
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Ζήτησα από το ρεσεψιόν στο ξενοδοχείο και μου έδωσαν τις εξής πληροφορίες για το στρατόπεδο συγκέντρωσης.
IMG_1820.JPG

Βρίσκεται στο Νατζβιλερ περίπου 50 λεπτά οδήγημα από το στρασβουργο. Δυστυχώς αν και ήθελα πολύ τελικά δεν τα κατάφερα. Την επόμενη φορά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.717
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom