Γαλλία Στρασβούργο

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Επανέρχομαι με αυτά τα ξενοδοχεία για μέσα στο Στρασβούργο.
Τι να προτιμήσουμε; (με δεδομένο ισως και το αυτοκίνητο)

ibis Styles Strasbourg Stade de La Meinau · 222 Av. de Colmar, 67100 Strasbourg

Best Western Plus Hôtel Villa d'Est · 12 Rue Jacques Kablé, 67000 Strasbourg

OKKO Hotels Strasbourg Centre · 46 Rue du Bass. d'Austerlitz, 67100 Strasbourg

City Residence Access Strasbourg · 11 Rue des Magasins, 67000 Strasbourg

Συνεχίζει να είναι καλοδεχουμενη οποιαδήποτε πρόταση για διαμονή σε κάποιο χωριό παραέξω!
Για εμένα το οκκο είναι το καλύτερο

και πολύ κοντά στο κέντρο με τα πόδια
Δε ξέρω αν έχει πάρκινγκ
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Ευχαριστώ για την απάντηση!! Τελικά κλείσαμε εδώ (με δωρεάν ακύρωση) γιατί έχει σίγουρα πάρκινγκ.

NEUF - Tram - Parking - Ville, Strasbourg, France

Γνωμουλα;; 😅
Καλημερα

Ειναι λιγο εξω (2-3χλμ) απο το ιστορικο κεντρο αλλα ειναι σε περιοχη με τραμ ακριβως μπροστα.
σε 10-15 το πολυ θα ειστε στο κεντρο.
Τωρα εκει πιο κατω εχει κ ενα μεγαλο μαρκετ με διαφορα (Auchan) και ενα auchan και απεναντι ενα lidl οποτε μπορειτε να κανετε τα ψωνια σας.
Θα σου προτεινα δυο ωραια εστιατορια εκει κοντα να πατε να δοκιμασετε..
το ενα ειναι
  • Papa Lisa Papa Lisa · 86 Rue de la Plaine des Bouchers, 67100 Strasbourg (μην σας τρομαξει το εξωτερικο του εχει εξαιρετικο φαγητο με το πιο μεγαλο cordon bleu. καλο θα ηταν να κανετε ενα τηλ για κρατηση η να περασετε απο εκει το μεσιμερι για να κλεισετε ενα τραπεζι ειναι μερικες κοπελες που μιλανε αγγλικα αν δεν μιλατε γαλλικα)
  • Élite Steak House Élite Steak House · 18 Rue du Doubs, 67100 Strasbourg πολυ καλο steak house αλλα επειδη ειναι τουρκικο δεν εχει αλκοολ.... αλλα θα προτεινα να πατε σε ωρα μη αιχμης για φαγητο ειναι εξαιρετικο και ο χωρος πολυ ωραιος.. να παρετε στο τελος μπακλαβα με παγωτο :)

Αν χρειαστειτε κατι αλλο πειτε μ :)
 
Last edited:

vicky_pl

Member
Μηνύματα
174
Likes
459
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλημερα

Ειναι λιγο εξω (2-3χλμ) απο το ιστορικο κεντρο αλλα ειναι σε περιοχη με τραμ ακριβως μπροστα.
σε 10-15 το πολυ θα ειστε στο κεντρο.
Τωρα εκει πιο κατω εχει κ ενα μεγαλο μαρκετ με διαφορα (Auchan) και ενα auchan και απεναντι ενα lidl οποτε μπορειτε να κανετε τα ψωνια σας.
Θα σου προτεινα δυο ωραια εστιατορια εκει κοντα να πατε να δοκιμασετε..
το ενα ειναι
  • Papa Lisa Papa Lisa · 86 Rue de la Plaine des Bouchers, 67100 Strasbourg (μην σας τρομαξει το εξωτερικο του εχει εξαιρετικο φαγητο με το πιο μεγαλο cordon bleu. καλο θα ηταν να κανετε ενα τηλ για κρατηση η να περασετε απο εκει το μεσιμερι για να κλεισετε ενα τραπεζι ειναι μερικες κοπελες που μιλανε αγγλικα αν δεν μιλατε γαλλικα)
  • Élite Steak House Élite Steak House · 18 Rue du Doubs, 67100 Strasbourg πολυ καλο steak house αλλα επειδη ειναι τουρκικο δεν εχει αλκοολ.... αλλα θα προτεινα να πατε σε ωρα μη αιχμης για φαγητο ειναι εξαιρετικο και ο χωρος πολυ ωραιος.. να παρετε στο τελος μπακλαβα με παγωτο :)

Αν χρειαστειτε κατι αλλο πειτε μ :)
Σ ευχαριστώ τόσο πολύ για την απάντηση και τις προτάσεις σου!!!
Κυρίως θέλουμε να τριγυρνάμε με το αμάξι στα (κρασο)χώρια, θεώρησα πως φεύγεις πιο εύκολα απο εκεί που είναι το κατάλυμα για προς τα έξω, γι αυτο και αυτή η επιλογή αν και ακόμα υπάρχει και το OKKO σαν σκέψη.

Αν έχεις να προτείνεις κάποιο must οινοποιείο θα χαρώ να το βάλω στην λίστα μου.
Επίσης αν υπάρχουν και προτάσεις για φαγητό στα χωριά και πάλι είμαι όλη αυτιά!

Το τραμ γενικά μέχρι τι ώρα λειτουργεί ?

Ευχαριστω!
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Σ ευχαριστώ τόσο πολύ για την απάντηση και τις προτάσεις σου!!!
Κυρίως θέλουμε να τριγυρνάμε με το αμάξι στα (κρασο)χώρια, θεώρησα πως φεύγεις πιο εύκολα απο εκεί που είναι το κατάλυμα για προς τα έξω, γι αυτο και αυτή η επιλογή αν και ακόμα υπάρχει και το OKKO σαν σκέψη.

Αν έχεις να προτείνεις κάποιο must οινοποιείο θα χαρώ να το βάλω στην λίστα μου.
Επίσης αν υπάρχουν και προτάσεις για φαγητό στα χωριά και πάλι είμαι όλη αυτιά!

Το τραμ γενικά μέχρι τι ώρα λειτουργεί ?

Ευχαριστω!
Το τραμ είναι μέχρι τις 00:00 ίσως κ λίγο πιο αργά.
απο εκεί που κλείσατε ειναι δίπλα να βγεις εθνική για να πας στα χωριά
Θα σου στείλω πιο αργά μια λίστα αλλά να ξέρεις τώρα που έχει πολύ κόσμο σε όλα τα χωριά μπορείς να δοκιμάσεις έξω στα σπιτάκια όλες τις νοστιμιές
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Σ ευχαριστώ τόσο πολύ για την απάντηση και τις προτάσεις σου!!!
Κυρίως θέλουμε να τριγυρνάμε με το αμάξι στα (κρασο)χώρια, θεώρησα πως φεύγεις πιο εύκολα απο εκεί που είναι το κατάλυμα για προς τα έξω, γι αυτο και αυτή η επιλογή αν και ακόμα υπάρχει και το OKKO σαν σκέψη.

Αν έχεις να προτείνεις κάποιο must οινοποιείο θα χαρώ να το βάλω στην λίστα μου.
Επίσης αν υπάρχουν και προτάσεις για φαγητό στα χωριά και πάλι είμαι όλη αυτιά!

Το τραμ γενικά μέχρι τι ώρα λειτουργεί ?

Ευχαριστω!

Λοιπον ριξε μια ματια στη λιστα παρακατω:
οινοποιοια: ( Μπορειτε να σταματησετε σε ολα και να δοκιμασετε χωρις χρεωση και να σας εξηγησου καθε λεπτομερια για καθε ποικιλια)
τωρα για φαγητο στα χωρια δεν εχω κατσει καπου τοσα χρονια γενικα εχει καλο φαγητο οπου κ να διαλεξετε..
 

vicky_pl

Member
Μηνύματα
174
Likes
459
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Λοιπον ριξε μια ματια στη λιστα παρακατω:
οινοποιοια: ( Μπορειτε να σταματησετε σε ολα και να δοκιμασετε χωρις χρεωση και να σας εξηγησου καθε λεπτομερια για καθε ποικιλια)
τωρα για φαγητο στα χωρια δεν εχω κατσει καπου τοσα χρονια γενικα εχει καλο φαγητο οπου κ να διαλεξετε..
Σε υπερευχαριστω!!! Χρωστάω Riesling!!
 

titikos

Member
Μηνύματα
164
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Καλησπέρα σε όλους.
Θα ήθελα να ρωτήσω όλους αλλά κυρίως τον Nitrous, την γνώμη σου για 3 περιοχές σύμφωνα με τα ξενοδοχεία που βρίσκω. Κυρίως αν υπάρχουν τραμ, μετρο, ηλεκτρικος για το κέντρο.
Σκεφτομαστε να επισκεφτούμε το Στρασβούργο και είπα να ξεκινήσω την οργάνωση του ταξιδιού από το ξενοδοχείο-δωρεαν ακύρωση και στη συνέχεια με τα αεροπορικά.
Παραθέτω 3 ξενοδοχεία κ επαναλαμβάνω ΄θελω τις απόψεις σας για τις περιοχές

NEUF - Tram - Parking - Ville, Strasbourg, France

★★★ Nemea Appart Hotel Elypseo Strasbourg Port, Strasbourg, France

Charmant Appartement 2/3 pièces, Strasbourg, France

Ευχαριστώ πολύ και Καλές Γιορτές
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Καλησπέρα σε όλους.
Θα ήθελα να ρωτήσω όλους αλλά κυρίως τον Nitrous, την γνώμη σου για 3 περιοχές σύμφωνα με τα ξενοδοχεία που βρίσκω. Κυρίως αν υπάρχουν τραμ, μετρο, ηλεκτρικος για το κέντρο.
Σκεφτομαστε να επισκεφτούμε το Στρασβούργο και είπα να ξεκινήσω την οργάνωση του ταξιδιού από το ξενοδοχείο-δωρεαν ακύρωση και στη συνέχεια με τα αεροπορικά.
Παραθέτω 3 ξενοδοχεία κ επαναλαμβάνω ΄θελω τις απόψεις σας για τις περιοχές

NEUF - Tram - Parking - Ville, Strasbourg, France

★★★ Nemea Appart Hotel Elypseo Strasbourg Port, Strasbourg, France

Charmant Appartement 2/3 pièces, Strasbourg, France

Ευχαριστώ πολύ και Καλές Γιορτές

καλησπερα..

Θα ελεγα το πρωτο ειναι σε καλο σημειο μπροστα σε σταση τραμ που παει συνεχεια κεντρο,
το τριτο οχι και η καλυτερη περιοχη θα ελεγα να το αποφυγεις
το δευτερο το εχουν χρησιμοποιησει αρκετοι συναδελφοι για λιγο χρονο ειναι σαν δωματια αλλα οχι κατι το ιδιαιτερο. εχει κοντα σταση τραμ ισως λιγο πολυ λιγο ομως πιο μακρια απο το πρωτο,
Θα ελεγα το πρωτα αν ειχα να διαλεξω απο τα τρια... απο οτι θυμαμαι το πρωτο το εκλεισε και μια αλλη κοπελα απο εδω...

καλη περιπτωση αν βρεις ειναι κοντα στο σταθμο του τρενου (gare centrale) ειναι πραγματικα ολα πολυ κοντα και δεν χρειαζεσαι καποια συγκοινωνια για να γυρισεις τη πολη...

αν βρεις καποια ακομα στειλε μου με χαρα να σας βοηθησω.

για ποια περιοδο λες να ερθετε και απο που θα ταξιδεψετε?
 
Last edited:

titikos

Member
Μηνύματα
164
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
καλησπερα..

Θα ελεγα το πρωτο ειναι σε καλο σημειο μπροστα σε σταση τραμ που παει συνεχεια κεντρο,
το τριτο οχι και η καλυτερη περιοχη θα ελεγα να το αποφυγεις
το δευτερο το εχουν χρησιμοποιησει αρκετοι συναδελφοι για λιγο χρονο ειναι σαν δωματια αλλα οχι κατι το ιδιαιτερο. εχει κοντα σταση τραμ ισως λιγο πολυ λιγο ομως πιο μακρια απο το πρωτο,
Θα ελεγα το πρωτα αν ειχα να διαλεξω απο τα τρια... απο οτι θυμαμαι το πρωτο το εκλεισε και μια αλλη κοπελα απο εδω...

καλη περιπτωση αν βρεις ειναι κοντα στο σταθμο του τρενου (gare centrale) ειναι πραγματικα ολα πολυ κοντα και δεν χρειαζεσαι καποια συγκοινωνια για να γυρισεις τη πολη...

αν βρεις καποια ακομα στειλε μου με χαρα να σας βοηθησω.

για ποια περιοδο λες να ερθετε και απο που θα ταξιδεψετε?
Καλησπέρα κ ευχαριστώ πολύ.
Ναι το πρώτο το έκλεισε μια κοπέλα κ απλά το έβαλα για την σύγκριση των περιοχών. Πράγματι εκεί στο σταθμό των τρένων έχει αρκετά ξενοδοχεία.
Μπορεί να σου φανεί παράξενο. Για το Νοέμβρη κοιτάω. Απλα είπα να ξεκινήσω με τις περιοχές των ξενοδοχείων, εύρος τιμών και να σταμπαρω κανένα ξενοδοχείο. Στη συνέχεια να κλείσω κάποιο με δωρεάν ακύρωση κ να είμαι έτοιμος για τα αεροπορικά.
Βλέπεις είμαστε 5 άτομα κ είναι δύσκολη υπόθεση η εύρεση ξενοδοχείου γιατί δεν υπάρχουν αρκετά με οικογενειακά δωμάτια ή πρέπει να κλείσω 2 δωμάτια..
Ευχαριστώ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.018
Καλησπέρα κ ευχαριστώ πολύ.
Ναι το πρώτο το έκλεισε μια κοπέλα κ απλά το έβαλα για την σύγκριση των περιοχών. Πράγματι εκεί στο σταθμό των τρένων έχει αρκετά ξενοδοχεία.
Μπορεί να σου φανεί παράξενο. Για το Νοέμβρη κοιτάω. Απλα είπα να ξεκινήσω με τις περιοχές των ξενοδοχείων, εύρος τιμών και να σταμπαρω κανένα ξενοδοχείο. Στη συνέχεια να κλείσω κάποιο με δωρεάν ακύρωση κ να είμαι έτοιμος για τα αεροπορικά.
Βλέπεις είμαστε 5 άτομα κ είναι δύσκολη υπόθεση η εύρεση ξενοδοχείου γιατί δεν υπάρχουν αρκετά με οικογενειακά δωμάτια ή πρέπει να κλείσω 2 δωμάτια..
Ευχαριστώ
Δεν θα κοιτουσα αλλο απο το Ibis ειδικα αν εχετε και μικρα παιδια που εχουν δωρεαν διαμονη. Συνηθως εχουν λογικοτατες τιμες. Μπραβο που κοιτας με τη σωστη σειρα, πρωτα τη διαμονη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.457
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom