Συγκεκριμένες απορίες για Εύβοια..

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Από Κύμη υπάρχει πρόσβαση, 2-3 δρομολόγια, ανά κατεύθυνση, την ημέρα, σε βολικές ώρες. Και τα εισιτήρια είναι αρκετά φθηνά, δε θυμάμαι όμως τη σελίδα που τα είχα βρει όλα αυτά.
: - SKYROS island : Welcome
εδώ θα βρεις πολλές απαντήσεις.
και η κυμη πρεπει να ειναι πολυ ομορφη και να αξιζει σα μερος.....
 

Ellinaras

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΣΚΩΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
Μα η παραλία που λες βγαίνει κοντά στην Κάρυστο, ή μήπως μπερδεύομαι? Δηλ. πολύ μακριά από τη διαδρομή που αναφέρω...
Πως να μην μπερδευτείς εφόσον υπάρχουν 3 Λιβαδάκια και ένα Λιβάδι! :p
Είναι 1-2 Κμ δυτικά της Χιλιαδούς σε ευθεία απλά για να την προσεγγίσεις πρέπει να κάνεις τον κύκλο μέσω του δρόμου που αναφέρεις.
Γενικά πάντως να ξέρεις ότι το οδικό δίκτυο του νησιού δεν είναι καλό και πρέπει να το λάβεις σοβαρά υπόψη στο προγραμματισμό σου. Επίσης ειδικά για την Εύβοια ισχύει σε μεγάλο βαθμό ότι τα πιο ωραία μέρη της έχουν άθλια ή καθόλου πρόσβαση. Από την άλλη αυτή ακριβώς είναι και η ομορφιά της!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Και για μενα η Κυμη δε λεει τιποτα σπουδαιο.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
πω πω , και ειχα ακουσει πολυ καλα λογια για Κυμη, πολυ καλα , όμως!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Κοιταξε ..τωρα αν εχει ωραια χωρια ..ή ωραιες παραλιες παραπανω..παρακατω ..παραδιπλα ..γενικα σαν τοποθεσια ..δεν ξερω να σου πω ....αλλα η ιδια η πολη που ειδα ....δεν ηταν κατι το φοβερο στο ματι.
 

danisg

Member
Μηνύματα
33
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
καπου στην Ευρώπη..
Η κύμη πρέπει να συνδυάζεται με Σκύρο, ή παραλίες Β. Εύβοιας γενικότερα, για να πεις ότι είδες όμορφα και ξεχωριστά τοπία. Διαφορετικά δεν αξίζει θα έλεγα σαν μοναδικός προορισμός διακοπών.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Συμφωνώ.Αν είναι να μείνεις μερικές μέρες καλό είναι να απολαύσεις έναν έστω μίνι γύρο της Β.Εύβοιας και να απολαύσεις τις παραλίες και τα χωριά της,όχι μόνο Κύμη.
 

AngelaAlex

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
γενικοτερα για Σκυρο απο Εύβοια έχουμε πληροφορίες? Από πού φεύγουν πλοια? Νομιζω σιγουρα από Κυμη.....Εχει και απο αλλου?
Για Σκύρο εχει καθε μερα 2 δρομολογια νομίζω από το λιμάνι της Κύμης!! Το δρομολογιο διαρκει 2 ωρες, το καραβι λεγεται Λυκομηδης!!! Ειμαι από την Κύμη, αλλα Σκυρο ειχα περασει πριν 12 χρονια περιπου και δε θυμαμαι πολλα πραγματα!!! Θυμαμαι την ωραια Χωρα και τις ωραιες αμμουδερες παραλίες!!
 

magic_jim

Member
Μηνύματα
72
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Δυσκολη επιλογη!
Ταξίδι-Όνειρο
Αστυπαλαια
εχει παει κανεις στις παραλιες βυθουρι η πεταλι να μας πει λεπτομερειες?ειναι τοσο ωραιες οσο φαινονται στις φωτο?διαβασα οτι για τη πρωτη εχει 5km χωματοδρομο,για μενα που εχω απλο αυτοκινητο αξιζει να παω?αν η παραλια το αξιζει εννοω
 

Ellinaras

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΣΚΩΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
εχει παει κανεις στις παραλιες βυθουρι η πεταλι να μας πει λεπτομερειες?ειναι τοσο ωραιες οσο φαινονται στις φωτο?διαβασα οτι για τη πρωτη εχει 5km χωματοδρομο,για μενα που εχω απλο αυτοκινητο αξιζει να παω?αν η παραλια το αξιζει εννοω
Πρόκειται για δύο παραλίες άγριας ομορφιάς δηλαδή δεν θα βρεις χρυσαφένια άμμο και τυρκουαζ νερά στυλ Ελαφόνησου.Και αν τις πετύχεις σε βοριά μπορεί και να μην μπεις μέσα... Από τις δύο πιο πολύ μου άρεσε η Πετάλη, και σ' αυτή έχει βέβαια χωματόδρομο σχετικά καλής βατότητας. Για Βύθουρη έχει χειρότερο χωματόδρομο αλλά πας και με συμβατικό όχημα. Εξαρτάται από το τι θέλεις,τι τύπος είσαι και ποια είναι η βάση σου. Εγώ ψηφίζω Πετάλη καθώς είναι πιο εντυπωσιακή παραλία,έχει γειτονικές παραλίες αν βαρεθείς, ο Λιμνιώνας είναι δίπλα (χωματόδρομος) για φαγητό, καφέ...
 

magic_jim

Member
Μηνύματα
72
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Δυσκολη επιλογη!
Ταξίδι-Όνειρο
Αστυπαλαια
απο αθηνα θα ξεκινησω και σκεφτομαι για μονοημερη.απο φωτογραφιες και βιντεο το βυθουρι μου φαινεται πιο εντυπωσιακο και το βλεπω λιγο πιο κλειστο κολπο οποτε ισως να μην πιανει και κυμα. ο δρομος ειναι ενα θεμα γιατι ενα αγχος μη διαλυσω το αμαξακι μου το χω.ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom