Συγκεκριμένες απορίες για Εύβοια..

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Η ευρύτερη περιοχή της Κύμης έχει πραγματικά πανέμορφα τοπία. Προσωπικά θα σου συνέστηνα να επισκεφθείς το γυναικείο μοναστήρι της Μεταμόρφωσης του Σωτήρα. Είναι σε πολύ ωραίο σημείο με απίστευτη θέα στη θάλασσα και τις Σποράδες απέναντι, και εάν πετύχεις λειτουργία, πραγματικά γαληνεύεις ακούγοντας τις καλόγριες να ψέλνουν. Θα σου συνέστηνα επίσης να επισκεφθείς την πηγή στο Χωνευτικό λίγο πριν από την Κύμη και να περπατήσεις στο δασάκι και να πιεις νερό από την πηγή. Επίσκεψη αξίζει και το παραλιακό χωριουδάκι της Χηλης που είναι λίγο βορειότερα από την Κύμη. Ιδιαίτερο μέρος με βραχώδη ακτή και με τις βάρκες των ντόπιων που φυλάγονται στα "σύρματα" (όπως σε κάποια νησιά των Κυκλάδων) . Εάν βρεθείς Ιούνιο, τσέκαρε πότε είναι η γιορτή του καλαμαριού. Τέλος, θα σου πρότεινα να επισκεφθείς και το χωριό Μετόχι αν και ο δρόμος είναι δύσκολος (δεν είναι πολύ μακριά από την Κύμη, ο δρόμος απλά θέλει προσοχή). Διασχίζοντας μια ορεινή διαδρομή όπου στο οπτικό σου πεδίο μπορεί να βλέπεις και έλατα και θάλασσα, φτάνεις στο Μετόχι το οποίο έχει και φανταστικά κεράσια (εάν πας Μάιο τα κόβεις και με το χέρι από το δρόμο). Το χωριό επεκτείνεται και μέχρι τη θάλασσα και διαθέτει μια φανταστική αμμουδιά (στο στυλ της Χιλιαδούς). Ακόμα και εάν πας άνοιξη, και δεν κάνεις μπάνιο, αξίζει να περπατήσεις στην παραλία να χαζέψεις τη θέα και να φας στην ταβέρνα εκεί (το καλύτερο τηγανόψωμο που δοκίμασα στην Εύβοια)
Πολύ ενδιαφέροντα , όσα προτείνεις, εγώ που έιμαι από τη Χαλκίδα δεν τα ξερω τα πιο πολλα. Ουτε τη Μονή που ανέφερες ούτε το Χωνευτικό ούτε τη Χηλή.
Εμένα μου αρέσει η Κύμη και η Πλατάνα και θα πρότεινα να γυρίσει αυτά τα μέρη.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Πολύ ενδιαφέροντα , όσα προτείνεις, εγώ που έιμαι από τη Χαλκίδα δεν τα ξερω τα πιο πολλα. Ουτε τη Μονή που ανέφερες ούτε το Χωνευτικό ούτε τη Χηλή.
Εμένα μου αρέσει η Κύμη και η Πλατάνα και θα πρότεινα να γυρίσει αυτά τα μέρη.
Παράλειψή μου όντως να αναφέρω την Πλατάνα. Εϊναι συμπαθέστατο παραλιακό χωριό με ωραία περαντζάδα ακόμα και τώρα την άνοιξη
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Προσωπικα, η Στενη ειναι απο τα αγαπημενα μου μερη στην Ευβοια για εκδρομη.Συνηθως την συνδιαζουμε με επισκεψη στην Αγια Κυριακη, οπου βρισκεται σε υπεροχο φυσικο περιβαλλον. Πλατανια παντου, τρεχουμενα νερα και η απολυτη ηρεμια! Υπαρχει μια μονο ταβερνα εκει...με πεντανοστιμο φαγητο και πολυ ωραια θεα! Οσον αφορα την ταβερνα ως χωρο, ειναι περιποιημενη αλλα ειναι παλια....πολυ παλια. Δεν ξερω αν εχουν κανει καποιες αλλαγες τωρα. Οντως η αποσταση απο Κυμη ειναι μεγαλη.
Οσον αφορα την Κυμη συγκεκριμενα, θα την προτιμουσα καλοκαιρι. Οχι οτι δεν προσφερει ενδιαφερουσες επιλογες οπως αυτες που αναφερει ο Thanos75 παραπανω.
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Πω πω, ταχύτατη και πλούσια ανταπόκριση! Ευχαριστώ θερμά όλους! :clap: Σε γενικές γραμμές ήταν υπερπλήρης και όμορφη εκδρομή, δεν προτείνεται ωστόσο από εμένα για πάνω από 3ήμερο (ειδικά εκτός καλοκαιριού). Ακολουθήσαμε βασικά τις συμβουλές του Θάνου (ευχαριστούμε πάααααααααρα πολύ!!!:)) και επισκεφτήκαμε τις πηγές στο Χωνευτικό (ελπίζω να ήταν αυτό που είδαμε!:p), τη Μονή της Μεταμόρφωσης μόνο εξωτερικά (πράγματι απίστευτη θέα και φοβερό κτίσμα) τη Χηλή (συμπαθητικό χωριουδάκι έδειχνε από ψηλά αλλά από κοντά μισοεγκατελειμένο, απεριποίητο και πολύ μικρή σχέση είχε με το Κλήμα ή άλλα χωριά με "σύρματα" στη Μήλο) και φυσικά την Κύμη, την παραλία Κύμης και την Πλατάνα. Ομορφότερες εντυπώσεις από το άνω χωριό της Κύμης (γραφικότητα και κάποια ζωντάνια το βράδυ, πολύ νόστιμο φαγητό στο "Καπιτσαλιό" και γλυκά -ιδίως τοπικοί μπακλαβάδες και αλησμόνητο ραβανί στις "αδερφές Σιδεράκη"!), και το ξενοδοχείο πάνω από την Πλατάνα (μαγευτική θέα του Αιγαίου και του μικροσκοπικού χωριού). Δρόμοι τραγικοί, και στα παραθαλάσσια χωριά (ιδίως Πλατάνα αλλά και παραλία Κύμης) τρελή εγκατάλειψη... οι αρμόδιες αρχές έχουν μεγάααααλο έργο να πράξουν αλλιώς προβλέπω να πέφτει κάνα τούβλο στο κεφάλι κανενός ή να σπάζει κανένα πόδι απ΄τον κυριολεκτικά κομματιασμένο (!) δημ. δρόμο της Πλατάνας και να ζητούνται αποζημιώσεις (αν δεν έχουν ζητηθεί ήδη...) Για να μην σας μαυρίσω την ψυχή και επειδή πέρασα πραγματικά πολύ όμορφα ακολουθεί σύντομο φωτορεπορτάζ:

(παραλία λίγο έξω απ' την Πλατάνα)
DSC_1615.JPG


Η θέα της Πλατάνας απ' το δωμάτιο
DSC_1616.JPG



DSC_1663.JPG



Πλατάνα (αν πάτε χειμώνα, σιγουρευτείτε ότι τα έχετε πολύ καλά με τον εαυτό σας!)
DSC_1638.JPG


DSC_1645.JPG



Παραλία Κύμης
DSC_1631.JPG

DSC_1632.JPG



(Ορεινή) Κύμη
DSC_1722.JPG


DSC_1723.JPG


DSC_1726.JPG

(η μεσαία και δεξιά επισήμανση νομίζω δεν χρήζει σχολιασμού..:confused: εξ άλλου σκέφτηκα να εμφανιστώ με πλεξουδάκια!:haha:)
DSC_1725.JPG



(όταν λέμε Απόλαυση...ας είναι με άλφα κεφαλαίο!)
DSC_1724.JPG


(Διακρίνεται -ακόμη!- το μισοφαγωμένο τηγανόψωνο που ανέφερε παραπάνω ο φίλος Θάνος!!:D)
DSC_1658.JPG


Πηγές λίγο παραέξω
DSC_1699.JPG


DSC_1703.JPG


DSC_1711.JPG


DSC_1715.JPG



Χηλή

DSC_1670.JPG


DSC_1684.JPG


DSC_1686.JPG


DSC_1683.JPG


DSC_1677.JPG


Μονή Μεταμόρφωσης του Σωτήρος:
DSC_1687.JPG


DSC_1689.JPG


DSC_1690.JPG


Και ολίγη από Χαλκίδα για αποχαιρετισμό:

DSC_1731.JPG


DSC_1738.JPG


DSC_1740.JPG
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Πολύ ωραίες φωτος και χαίρομαι που περάσατε πραγματικά όμορφα. Τί ωραία που μου θύμισες και τα απίστευτα γλυκά του Σιδεράκη!!! Οι μπακλαβάδες γενικά στην Κύμη είναι θεικοί. Στην Κύμη προσωπικά είχα βρεθεί πριν 2 χρόνια φιλοξενούμενος από φίλο εκπαιδευτικό που υπηρετεί εκεί και έτσι γύρισα αρκετά την περιοχή. Να αναφέρω ότι δυστυχώς φέτος το Γενάρη η Κύμη χτυπήθηκε από απίστευτο χιονιά (κακοκαιρία Αριάδνη) και υπήρξαν μεγάλες ζημιές στις υποδομές. Ο φίλος μου ανέφερε ότι σχεδόν 1 βδομάδα δεν μπορούσαν να βγουν από το σπίτι και να κυκλοφορήσουν, ενώ για 2 μέρες δεν είχαν καλά καλά ούτε νερό!!! Οι ντόπιοι τους έλεγαν ότι ήταν γενικά η χειρότερη κακοκαιρία που είχαν δει εδώ και πολλά χρόνια. Ίσως για αυτό να είδετε τόσο χάλια το οδικό δίκτυο (εδώ να πω πως πάλι καλά που δεν με ακούσατε να πάτε και στο Μετόχι, ειλικρινά δεν ξέρω πως μπορεί να είναι ο δρόμος μέχρι σήμερα προς τα εκεί). Τέλος να αναφέρω και για μελλοντικούς επισκέπτες της Κύμης, πως η κωμόπολη διαθέτει και ένα από τα πιο ωραία λαογραφικά μουσεία που έχω δει στην Ελλάδα. Επίσης αξίζει μια επίσκεψη και το σπίτι του Γεώργιου Παπανικολάου (του γιατρού που ανακάλυψε το test pap), ο οποίος ήταν από εκεί!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Από Λιμνιώνα για Σαρακίνηκο, διασχίζεις το"πέρασμα του Λύκου" που λεν οι ντόπιοι. Χρειάζεσαι τζιπ με 4χ4. Είναι δύσκολη και κουραστική διαδρομή με κοφτερές πέτρες και χαντάκια. Εμείς με ενα ΚΙΑ τζιπ κουραστήκαμε μέχρι να φτάσουμε. Όμως δεν είναι επικίνδυνα. Ι.Χ. απλό δεν πάει με τίποτα!!
Αυτή η περιγραφή ισχύει ακόμα; Αν τυχόν έχει κάποιος φωτογραφίες του δρόμου θα βοηθούσε, γιατί το πόσο κακος είναι ένας δρόμος είναι λίγο σχετικό.


Γενικά οι δρόμοι στην Εύβοια είναι....:(
Για πες, τι εννοείς;
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
862
Likes
1.909
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Είχα κάνει πριν πολλά χρόνια την διαδρομή Προκοπι-Πήλι-Βλαχια-Λιμνιωνας-Ψαχνα με μηχανή δρόμου μετά της συμβίας. Δεν θυμάμαι να δυσκολεύτηκα κάπου πλην της τελευταίας ανηφόρα από Λιμνιωνα που με πήρε λίγο πίσω σε μια στροφή και π
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Είχα κάνει πριν πολλά χρόνια την διαδρομή Προκοπι-Πήλι-Βλαχια-Λιμνιωνας-Ψαχνα με μηχανή δρόμου μετά της συμβίας. Δεν θυμάμαι να δυσκολεύτηκα κάπου πλην της τελευταίας ανηφόρα από Λιμνιωνα που με πήρε λίγο πίσω σε μια στροφή και π
Δεν θα είμαι με μηχανή δρόμου αλλά με ΙΧ. Έχει τόσο μεγάλη κλήση αυτό το πέρασμα;
Θα ψάξω να βρω και βίντεο να δω, αλλά αν τυχόν έχει πάει κάποιος πρόσφατα και μπορεί να μου δείξει και φώτο, θα βοηθούσε καλύτερα.
Ευχαριστώ πάντως!
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
862
Likes
1.909
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Δεν θα είμαι με μηχανή δρόμου αλλά με ΙΧ. Έχει τόσο μεγάλη κλήση αυτό το πέρασμα;
Θα ψάξω να βρω και βίντεο να δω, αλλά αν τυχόν έχει πάει κάποιος πρόσφατα και μπορεί να μου δείξει και φώτο, θα βοηθούσε καλύτερα.
Ευχαριστώ πάντως!
Με ιχ δεν έχεις πρόβλημα με την κλίση. Δεν γνωρίζω την παρούσα κατάσταση του δρόμου, τα προβλήματα συνήθως είναι από τα νεροφαγωματα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Με ιχ δεν έχεις πρόβλημα με την κλίση. Δεν γνωρίζω την παρούσα κατάσταση του δρόμου, τα προβλήματα συνήθως είναι από τα νεροφαγωματα.
Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να δω βίντεο, αλλά έχω χρόνο να το ψάξω.
Από σημεία ενδιαφέροντος, (αρχαία, μουσεία, μνημεία κτλ), εκτός από αυτά που έχεις γράψει αλλού και τα έχω σημειώσει :), έχεις να προτείνεις κάτι άλλο;
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
862
Likes
1.909
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να δω βίντεο, αλλά έχω χρόνο να το ψάξω.
Από σημεία ενδιαφέροντος, (αρχαία, μουσεία, μνημεία κτλ), εκτός από αυτά που έχεις γράψει αλλού και τα έχω σημειώσει :), έχεις να προτείνεις κάτι άλλο;
http://goevia.com/el Από το κινητό δεν μπορώ να σου γράψω πολλά γι αυτό μπες σε αυτή τη σελίδα. Περισσότερα την Δευτέρα πρωί που θα είμαι σε υπολογιστή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom