Aegean Airlines Ryanair Γενικά Συζήτηση για αεροπορικές εταιρείες στην Ελλάδα.

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.676
Το δρομολογιο με aegean ειναι στο 80% των πτησεων στα 60 ευρω μ επιστροφη μεχρι τον επομενο Σεπτεμβρη.Αρα αν ο Οσε το χει 69,το κτελ 58 τοτε φυσικα και θα προτιμησω aegean στα 60 και θα ειμαι σε 25 λεπτα στον προορισμο μου.Αλλιως υπαρχει και το αυτοκινητο με κανα 60αρι ευρω διοδια και κανα 80αρι βενζινες πηγαινε ελα...ο καθενας ας κανει τις επιλογες του
Ρίξε καμιά ματιά στους πίνακες της Aegean Απρίλιο ,που πήγαν μινιμουμ 80 + με τις περισσότερες 100+
Ίδιες τιμές πήγε και η Ellinair.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πώς είναι 25 λεπτά βρε φιλε μου το Αθηνα-Θεσσαλονικη;
Η καθαρή πτήση ναι είναι κάπου στα 40 λεπτά, θες και άλλα 30λεπτα να πας στο αεροδρόμιο αφιξης και άλλα 30 να φύγεις από το αεροδρόμιο προορισμού και άλλα 30-60λεπτα σε ελέγχους και περπάτημα μέσα στο αεροδρόμιο...
Παντως 5 και 6 ωρες μεσα σ ενα μεταφορικο μεσο δε θα εισαι
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Το δρομολογιο με aegean ειναι στο 80% των πτησεων στα 60 ευρω μ επιστροφη μεχρι τον επομενο Σεπτεμβρη.Αρα αν ο Οσε το χει 69,το κτελ 58 τοτε φυσικα και θα προτιμησω aegean στα 60 και θα ειμαι σε 25 λεπτα στον προορισμο μου.Αλλιως υπαρχει και το αυτοκινητο με κανα 60αρι ευρω διοδια και κανα 80αρι βενζινες πηγαινε ελα...ο καθενας ας κανει τις επιλογες του
Αυτό το 25 λεπτά είναι απλά μη πραγματικό και υπερβολικά ωραιωποιημενο προς τα κάτω.
Ο χρόνος ενός ταξιδιού ξεκινάει από την ώρα που φεύγεις από το σπίτι σου έως την ώρα που φτάνεις στην είσοδο του σπιτιου/καταλύματος σου.
Με το αεροπλάνο συνολικά θες κανένα τρίωρο περίπου,
Με το ΚΤΕΛ 7,5ωρο περίπου όσο κ με τον Οσε
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αυτό το 25 λεπτά είναι απλά μη πραγματικό και υπερβολικά ωραιωποιημενο προς τα κάτω.
Ο χρόνος ενός ταξιδιού ξεκινάει από την ώρα που φεύγεις από το σπίτι σου έως την ώρα που φτάνεις στην είσοδο του σπιτιου/καταλύματος σου.
Με το αεροπλάνο συνολικά θες κανένα τρίωρο περίπου,
Με το ΚΤΕΛ 7,5ωρο περίπου όσο κ με τον Οσε
Aκομα και ετσι υπαρχει συγκριση?Στο ενα μεσο θα ειμαι μεσα το πολυ μιση ωρα κ στα αλλα θα μου φυγει η ψυχη μεχρι να φτασω.Και ολα αυτα με το αεροπλανο να κοστιζει λιγοτερα
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Εάν βάλεις και το κόστος μεταφοράς από και προς το αεροδρόμιο το συνολικό κόστος για τέτοιους κοντινούς προορισμούς είναι άμεσα συγκρίσιμο.
Επίσης πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι με το αεροπλάνο είναι χρηματιστήριο ενώ τα άλλα μέσα έχουν σταθερές τιμές.
Σίγουρα προτιμάμε αεροπλάνο αλλά και το ΚΤΕΛ/καράβι/τρένο έχουν τα θετικά τους.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Aκομα και ετσι υπαρχει συγκριση?Στο ενα μεσο θα ειμαι μεσα το πολυ μιση ωρα κ στα αλλα θα μου φυγει η ψυχη μεχρι να φτασω.Και ολα αυτα με το αεροπλανο να κοστιζει λιγοτερα
Συμφωνώ μαζί σου 1000%. Και 2 ώρες να κάνεις με το αεροπλάνο ποιο γρήγορα θα φτάσεις. Όλα τ άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε πάλι...

Εάν βάλεις και το κόστος μεταφοράς από και προς το αεροδρόμιο το συνολικό κόστος για τέτοιους κοντινούς προορισμούς είναι άμεσα συγκρίσιμο.
Επίσης πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι με το αεροπλάνο είναι χρηματιστήριο ενώ τα άλλα μέσα έχουν σταθερές τιμές.
Σίγουρα προτιμάμε αεροπλάνο αλλά και το ΚΤΕΛ/καράβι/τρένο έχουν τα θετικά τους.
Μα τι λες φίλε μου? Ποιο κόστος μεταφοράς? Οποίο κόστος και να βαλεις άμα άμα το εισιτήριο το έχεις βρει σε προφορά δεν υπάρχει καν συγκριση. Δηλαδή σοβαρά τώρα συγκρίνεις ένα ταξίδι 6 ωρών με ένα ταξίδι Μαξ 1 ώρας με το αεροπλάνο?

Μπορείς να συγκρίνεις την τιμή της Ryanair 17€ για Σαντορίνη Ιούνιο - Ιούλιο - Σεπτέμβρη που σε 30 λεπτά είσαι εκεί με το να πας με καράβι σε 7 ώρες και με 100€ φεύγα?
 
Last edited:

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Συμφωνώ μαζί σου 1000%. Και 2 ώρες να κάνεις με το αεροπλάνο ποιο γρήγορα θα φτάσεις. Όλα τ άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε πάλι...



Μα τι λες φίλε μου? Ποιο κόστος μεταφοράς? Οποίο κόστος και να βαλεις άμα άμα το εισιτήριο το έχεις βρει σε προφορά δεν υπάρχει καν συγκριση. Δηλαδή σοβαρά τώρα συγκρίνεις ένα ταξίδι 6 ωρών με ένα ταξίδι Μαξ 1 ώρας με το αεροπλάνο?

Μπορείς να συγκρίνεις την τιμή της Ryanair 17€ για Σαντορίνη Ιούνιο - Ιούλιο - Σεπτέμβρη που σε 30 λεπτά είσαι εκεί με το να πας με καράβι σε 7 ώρες και με 100€ φεύγα?
και δεν ειναι μονο τα 100 ευρω,διοτι εκει μεσα ολο και κατι θα φας,θα πιεις ...7+ ωρες θα τα δεις ολα...και ας μη μιλησουμε για τιποτα κω,ροδο,κλπ που θες ενα 15ωρο
 
Last edited:

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Φιλε Θανο διαβασες κατι απο τα παραπανω η οχι;

Αμα βρεις προσφορα ναι τοτε συμφαιρει, αλλα θα βρισκεις παντα; Τωρα η υπερφτηνη εταιρια λενε οτι σταματαει το Αθηνα-Θεσσαλονικη και οι αλλες το εχουν 60ευρω (δεν το ελεγξα καν, απλα το διαβασα απο καποιον παραπανω).
Πως ειναι συγκριση να βαζεις την προσφορα που εχει δυο μερες τον χρονο και υπολογιζοντας σαν χρονο την στιγμη που το αεροπλανο τρεχει στον διαδρομο με την στιγμη που οι τροχοι πατανε κατω οταν απο την αλλη μερια συγκρινεις τιμες που βρισκεις σχεδον σταθερες ολο τον χρονο;

Ναι Αθηνα-Θεσσαλονικη με αεροπλανο θες περιπου 2,5-3ωρες και οχι δεν εχει κοστος 6ευρω (το εχω βρει και εχω παει με 6ευρω αλλα ξαναλεω οτι ηταν προωθητικη ενεργεια, πως το λετε εσεις εδω; ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ)

Οποτε επιστρεφω την ερωτηση μα τι λες φιλε μου;
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Φιλε Θανο διαβασες κατι απο τα παραπανω η οχι;

Αμα βρεις προσφορα ναι τοτε συμφαιρει, αλλα θα βρισκεις παντα; Τωρα η υπερφτηνη εταιρια λενε οτι σταματαει το Αθηνα-Θεσσαλονικη και οι αλλες το εχουν 60ευρω (δεν το ελεγξα καν, απλα το διαβασα απο καποιον παραπανω).
Πως ειναι συγκριση να βαζεις την προσφορα που εχει δυο μερες τον χρονο και υπολογιζοντας σαν χρονο την στιγμη που το αεροπλανο τρεχει στον διαδρομο με την στιγμη που οι τροχοι πατανε κατω οταν απο την αλλη μερια συγκρινεις τιμες που βρισκεις σχεδον σταθερες ολο τον χρονο;

Ναι Αθηνα-Θεσσαλονικη με αεροπλανο θες περιπου 2,5-3ωρες και οχι δεν εχει κοστος 6ευρω (το εχω βρει και εχω παει με 6ευρω αλλα ξαναλεω οτι ηταν προωθητικη ενεργεια, πως το λετε εσεις εδω; ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ)

Οποτε επιστρεφω την ερωτηση μα τι λες φιλε μου;
Μιλάμε μόνο άμα βρεις προσφορά! Δεν είπαμε όλες τις μέρες του χρόνου! Αλλά ναι ξέχασα εσύ είσαι αυτός που τα θες όλα όπως τα θες ΕΣΥ και μόνο! Βαλίτσες τσάμπα θέσεις τσάμπα...Ε να μην έχεις και όλο το χρόνο φτηνά εισιτήρια για εκεί που θες ΕΣΥ ?

Να προσθέσω πως ο καθένας αγοράζει αυτό που βολεύει εκείνον! Αν όμως είσαι τυχερός και θες να πας κάπου και βρεις προσφορά τότε...Δεν συμφέρει ?
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
γιατι το 60 ευρω δεν ειναι προσφορα?θα τρελαθουμε?τσαμπα θα πεταμε?φιλανθρωπικα ιδρυματα ειναι?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.910
Να προσθέσω πως ο καθένας αγοράζει αυτό που βολεύει εκείνον! Αν όμως είσαι τυχερός και θες να πας κάπου και βρεις προσφορά τότε...Δεν συμφέρει ?
Επειδη εβαλα εγω το ερωτημα, μιλαμε για το Αθηνα Θεσσαλονικη και τη ληξη των πτησεων σε λιγο με Ryanair.
Οχι καπου.
Και επειδη με τις εκπτωσεις μεσω εφαρμογης και προκρατηση πριν ενα μηνα ριχνεις το εισιτηριο τρενου με επιστροφη στα 50+ ευρω και μαλιστα με βαλιτσα εναντι 60 ανα διαδρομη και χωρις βαλιτσα, δηλαδη 120 συνολο στην καλυτερη περιπτωση και με βαλιτσα δωρεαν μονο στην Ellinair, αν θες στην Aegean παμε στα 150 ευρω!! , θεωρω οτι το 3-πλασιο ποσο ειναι πολυ μεγαλη διαφορα για 4ωρες κερδισμενες.

Υπο προυποθεσεις συμφερει να πας με low cost μεσω Ρωμης η Μιλανου να πιεις κι εναν καφε της προκοπης εδω που το φτασαν :haha:.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.809
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom