Aegean Airlines Ryanair Γενικά Συζήτηση για αεροπορικές εταιρείες στην Ελλάδα.

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Εγω τελος, δεν ξαναποσταρω ερωτημα περι Ryan σε δημοσια συζητηση. Απο χθες εχω διαβασει ο,τι πιο τραγελαφικο μπορει να φανταστει κανεις: οτι η πτηση Αθηνα Θεσσαλονικη διαρκει 25 λεπτα, οτι η εταιρεια μπλοφαρει και κανει ναζια στους Ελληνες και παρακολουθει κρυφα τις αντιδρασεις των Ελληνων ταξιδιωτων ειδικα , οτι στελεχη με τρομερες σπουδες προφανως για να προσληφθουν απο κολοσσο εχουν ικανοτητες ψιλικατζηδων και υπολογιζουν λαθος.
Καλη συνεχεια στην κουβεντα σας, δεν εχω διαθεση να χασω και το λιγο μυαλο που μου εμεινε.
Καλησπέρα, δεν εκφέρω άποψη για τη Ryanair, αν κ δεν έχω την καλύτερη, παρόλαυτα φυσικά κ την χρησιμοποιώ όταν βολεύει. Η παρέμβαση μου είναι μόνο στο κομμάτι των στελεχών κ των εταιριών, που η προσωπική άποψη από εμπειρία κάποιων χρόνων σε επιχειρήσεις είναι ότι «λάθη» συμβαίνουν κ στις καλύτερες «οικογένειες», που λέει κ ο θυμόσοφος λαός! Κ μάλιστα καθημερινά στα μεγαλύτερα brainstorming κ στις μεγαλύτερες καμπάνιες παγκόσμιως. Απλά μετά μένει να βρες το τρόπο να το μαζέψεις. Κ κάποιες εταιρίες τον βρίσκουν κ κάποιες όχι κ χαιρετούν. Οψόμεθα
Ps sorry για το offtopic
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
Πιθανον να γινεται. Για το off topic, ειναι συμπτωμα του φορουμ τελευταια στις συζητησεις να προσπαθουμε να τα βγαλουμε περα με μανιες καταδιωξης. Ο Θανασης @ThanasisU2 βεβαια εδειξε τον δρομο, δεν παλευεται αλλο.
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Πραγματικά δεν μπορω να καταλαβω γιατί υπαρχει ατιμωρησία και ανοχή στις αεροπορικές εταιρείες . Εχουν γίνει σαν τις τράπεζες . Εχεις ενα σωρό υποχρεώσεις και κανενα δικαίωμα . Εχει τύχη σε φιλο μου να ταξιδεύει Μιλάνο - Ηράκλειο και ο πθλοτος της easy jet μετα απο μια ωρα αναμονής στο αεροπλάνο ανακοινώνει απεργία. Ο φιλος μου μεταφέρθηκε σε ξενοδοχείο απο την εταιρεια αλλα ως εκει. Πλήρωσε 750€ το εισητήριο επιστροφής. Πρόσφατα ταξίδεψα με Swiss απο Αθήνα - Γενεύη -Λονδίνο πλήρωσα 250€ και στην πτήση Γενευη-Λονδινο μας εδωσαν ενα ποτηράκι νερό ΜΟΝΟ !! Οταν διαμαρτυρήθηκα μου απάντησαν οτι η Γενεύη ειναι ετσι . Δεν βγάζεις άκρη ακομα κι αν διαμαρτυρηθείς official με φόρμα της Ε. U .
Ατιμωρησία . !!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Λάθος τους που δε σου απάντησαν. Έπρεπε να σου απαντήσουν να διαβάζεις καλύτερα τους όρους του εισιτηρίου που κλείνεις και να μη διαμαρτύρεσαι για παροχές που δε δικαιούσαι.

https://www.swiss.com/gr/EN/fly/on-board/food-and-beverage/meals-swiss-economy
Food isn't included in Economy Light fare on flights from/to Geneva. The same applies to all SWISS Economy fares on flights shorter than 1 hour from/to Switzerland.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Οι οροι μιας εταιριας ειναι ενα πραγμα, οι κανονισμοι και οι νομοι ενος κρατους ειναι κατι αλλο.
Σε μια κοινωνια το κρατος θα πρεπει να προστατευει τους πολιτες απο τετοιες απαραδεκτες συμπεριφορες εταιριων, οπως προστατευει τους πολιτες απο εγκληματιες, ετσι θα πρεπει να εχει αυστηρους νομους στο τι θα γινεται σε τετοιες περιπτωσεις. Και εαν δεν γινονται σωστα ολα οπως πρεπει τοτε να υπαρχουν κυρωσεις. (εξαλου και εγω εαν δεν τηρησω τα ορια πχ των αποσκευων εχω κυρωσεις, δεν παει μονοπαντα το παιχνιδι)

Ειμαι σιγουρος οτι θεωρεις οτι οι οροι μιας εταιριας υπερισχυουν των νομων του κρατους.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.220
Αγαπητέ οrck, νομίζω οι οροι μιας εταιρειας διεπονται απο το εμπορικο δικαιο καθε χωρας και δεν γινεται να ειναι ασυμβατοι.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Γιατί υπάρχει ελληνικός νόμος που να λέει ότι στο αεροπλάνο πρέπει να σου δίνουν υποχρεωτικά φαγητό, ποτό και επιδόρπιο; Υπάρχει ελληνικός νόμος που να λέει ότι απαγορεύεται οι πιλότοι να απεργήσουν; Αν δεν μπορείτε να διαβάζετε τους όρους εισιτηρίων που κλείνετε μην ταξιδεύετε ή μη διαμαρτύρεστε άσκοπα.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Γιατί υπάρχει ελληνικός νόμος που να λέει ότι στο αεροπλάνο πρέπει να σου δίνουν υποχρεωτικά φαγητό, ποτό και επιδόρπιο; Υπάρχει ελληνικός νόμος που να λέει ότι απαγορεύεται οι πιλότοι να απεργήσουν; Αν δεν μπορείτε να διαβάζετε τους όρους εισιτηρίων που κλείνετε μην ταξιδεύετε ή μη διαμαρτύρεστε άσκοπα.
Υπαρχει ελληνικος νομος που να λεει οτι οταν αγοραζεις εισητηριο προς εναν προορισμο θα πρεπει να σε πανε εκει την ωρα και ημερα με αεροπλανο; Σε πηγαν με αεροπλανο την ωρα και την ημερα αυτη καπου αλλου, πχ δυο χωρες παραπερα, σιγα το πραγμα....γκρινιαριδες ολοι, πως θα παμε μπροστα ετσι;

Αυτο που λες North66 ειναι μερος της συμφωνιας που κανει ο πελατης με την εταιρια, αλλος επιλεγει να δωσει φαγητο/ποτο στην πτηση και το βαζει στην τιμη του εισητηριου, αλλος δεν δινει τιποτα και σου τα χρεωνει ολα επιπλεον.
Αλλα εδω δεν λεμε καν αυτο, εαν δεν καταφερει να σε παει στην ωρα σου, τι κανεις μεχρι να φτασεις στον προορισμο σου; Ποιος πληρωνει για φαγητο/διαμονη και το αλλο μεσο που θα πας τελικα στον προορισμο σου;
Ισως να βαλουν αλλη μια παραγραφο στους ορους ταξιδιου "να κρατατε μαζι σας 1000ευρω επιπλεον γιατι μπορει να σας παμε αλλου και επειδη ειμαστε τερμα τσιπηδες θα πρεπει να πληρωσετε εσεις τα εξοδα φαγητου, διαμονης και μεταφορας μεχρι εκει που αρχικα συμφωνησαμε, φυσικα ολα αυτα γινονται για την μεγιστη ευελιξια και πληθωρα επιλογων για τους πελατες μας"
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.676
Αλλα εδω δεν λεμε καν αυτο, εαν δεν καταφερει να σε παει στην ωρα σου, τι κανεις μεχρι να φτασεις στον προορισμο σου; Ποιος πληρωνει για φαγητο/διαμονη και το αλλο μεσο που θα πας τελικα στον προορισμο σου;
Το πληρώνεις από την τσέπη σου και αν έχεις δίκιο τα παίρνεις πίσω.Ναι τα παίρνεις πίσω.
Ισως να βαλουν αλλη μια παραγραφο στους ορους ταξιδιου "να κρατατε μαζι σας 1000ευρω επιπλεον γιατι μπορει να σας παμε αλλου και επειδη ειμαστε τερμα τσιπηδες θα πρεπει να πληρωσετε εσεις τα εξοδα φαγητου, διαμονης και μεταφορας μεχρι εκει που αρχικα συμφωνησαμε, φυσικα ολα αυτα γινονται για την μεγιστη ευελιξια και πληθωρα επιλογων για τους πελατες μας"
Πάντα πρέπει να έχεις τα κουμάντα σου,ακόμα κι αν πας με το αυτοκίνητο σου στα Τρίκαλα,Καλαμάτα ή οπουδήποτε
αν χαλάσει το αυτοκίνητο σου θα πρέπει να έχεις να το πληρώσεις.
Έτσι κάνουν οι νοικοκύρηδες,εκτός αν έχεις να προτείνεις κάτι άλλο.Προβλέπουν τον αστάθμητο παράγοντα.
Δεν σε είδα να κάνεις παράπονο στην ΟΠΕΛ, ΦΙΑΤ ή ότι έχεις αν έχεις.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Αυτό που δεν έχω σκεφτεί ποτέ, γιατί ποτέ δεν χρησιμοποίησα, είναι αν μια ταξιδιωτική ασφάλεια σου καλύπτει όλα αυτά και μια νομική προστασία, ίσως πρέπει να το πάρουμε απόφαση ότι θα κάνουμε ασφάλεια.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.676
Αυτό που δεν έχω σκεφτεί ποτέ, γιατί ποτέ δεν χρησιμοποίησα, είναι αν μια ταξιδιωτική ασφάλεια σου καλύπτει όλα αυτά και μια νομική προστασία, ίσως πρέπει να το πάρουμε απόφαση ότι θα κάνουμε ασφάλεια.
Όσες φορές έπρεπε να αποζημιωθώ αποζημιώθηκα,εκτός από την Ολυμπιακή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom