Aegean Airlines Ryanair Γενικά Συζήτηση για αεροπορικές εταιρείες στην Ελλάδα.

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Αν θες να δώσεις 300αρια στην κλεφτοgean που σε εκβίαζε κανονικά τα τελευταία χρόνια, δεν είναι λογαριασμός κανενός.
Εγώ με την Ryanair πάντοτε παίρνω σάντουιτς και το τρώω στις μεγάλες πτήσεις. Αναφορικά με το νερό μπορείς να το αγοράσεις 70 λεπτά πριν την πύλη επιβίβασης.
Το θέμα δεν είναι ότι δεν μπορείς να τα βρεις αλλά ότι δεν θες. ( Δεν μιλάω προσωπικά)
Κι εγω πεταω με Ryan αν βρω πολυ πολυ φτηνοτερα απο Aegean. Και για 20-30 ευρω πτηση εξωτερικο , να αγορασω και νερο, να παρω και σαντουιτς, να κουβαλαω και σακουλακια και αλλαξιες στο τσαντακι για ολα τα "μηπως και..." Ομως πλεον δεν θα μου στοιχισει ποτε ξανα καμια πτηση τοσο λιγο, με ολα τα εξτραδακια που μπηκαν προσφατα. Ενδεικτικα, πεταξα με Aegean εσωτερικο με 19, οταν ειχε 18 η Ryan αλλα μου ανεβαινε πολυ πανω απο 20 με την αγορα θεσης (υποχρεωτικη για οικογενειες).
Αναφερθηκε οτι αν καποιος εβρισκε στην ιδια τιμη το εισιτηριο Aegean και Ryan, θα προτιμουσε τη Ryan.
Ε τωρα τι να πω, ας φορτωθει τα συμπραγκαλα του για να τους τιμωρησει για την τιμολογιακη πολιτικη τους στα νησια. Πολυ σοβαρη κινηση.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Αν θες να δώσεις 300αρια στην κλεφτοgean που σε εκβίαζε κανονικά τα τελευταία χρόνια, δεν είναι λογαριασμός κανενός... Τώρα αν δικαιολογείται το να δώσεις 100 και 200 ευρώ παραπάνω μόνο και μόνο επειδή ξες ότι θα πάρεις τον υπάλληλο της aegean και θα σου μιλήσει στα ελληνικά το θεωρώ εκτός εποχής και υπερβολικά ελληναραδικο.
Eίσαι πολύ βαθιά νυχτωμένος αν νομίζεις ότι δίνουμε 300άρια για να πετάξουμε με Aegean. Μια χαρά προσφορές βγάζει και μια χαρά προστασία σου προσφέρει αν ακυρώσει. Σε αντίθεση με τη Ryanair που όταν ακυρώνει γεμίζει το φόρουμ με ποστ διαμαρτυρόμενων Ελληναράδων (που δε θέλουν οι αεροσυνοδοί τους να ξέρουν ελληνικά).
Επίσης μια χαρά 200άρια και 250άρια one-way πουλάει η Ryanair αν ζεις εξωτερικό και χρειαστεί να επιστρέψεις τελευταία στιγμή ή γιορτές (και χωρίς νεράκι ή μπισκοτάκι Παπαδοπούλου).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Κι εγω επειδη μου αρεσουν οι υπολγισμοι, ας συγκρινω το ταξιδι των 19 ευρω της Aegean που εκανα με το 18 της Ryan με τις ιδιες ακριβως παροχες (καφες, νερο, επιλογη της θεσης που μου αρεσει, την χειραποσκευη μαζι για να κερδισω μιση ωρα απο την αναμονη. Δε βαζω την υποχρεωση να πληρωσω για να καθομαι με το παιδι που ανεβαζει κι αλλο το κοστος)
Στη Ryan πληρωνω
0,70 το νερο, αν το θυμηθω εξω
3 ευρω τον καφε
3,60 την επιλογη θεσης
6, 20 την δυνατοτητα να παρω μαζι την χειραποσκευη και να μην περιμενω
Συνολο 13 ευρω επιπλεον
Ακομη, περναω το εισιτηριο της Aegean στην πιστωτικη μου και παιρνω 150 μιλια και μου δινει 200 συν ακομη 200 η πτηση γιατι επεσα σε περιοδο προσφορας διπλων μιλιων, αρα 550 μιλια. Αυτο αντιστοιχει στο 10% ενος εισιτηριου εσωτερικου που φυσικα θα κλεισω στο μελλον με μιλια στην ακριβοτερη περιοδο γιορτων στην ιδια διαδρομη ,που μια μεση τιμη ειναι 60 ευρω αφαιρουμενων των φορων, συνεπως εχω και cash back 6 ευρω.
Αρα της Aegean μου στοιχιζει καθαρα 13 ευρω και της Ryan 31.
Ποια λες να προτιμω αν βρω στην ιδια τιμη;
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Κι εγω επειδη μου αρεσουν οι υπολγισμοι, ας συγκρινω το ταξιδι των 19 ευρω της Aegean που εκανα με το 18 της Ryan με τις ιδιες ακριβως παροχες (καφες, νερο, επιλογη της θεσης που μου αρεσει, την χειραποσκευη μαζι για να κερδισω μιση ωρα απο την αναμονη. Δε βαζω την υποχρεωση να πληρωσω για να καθομαι με το παιδι που ανεβαζει κι αλλο το κοστος)
Στη Ryan πληρωνω
0,70 το νερο, αν το θυμηθω εξω
3 ευρω τον καφε
3,60 την επιλογη θεσης
6, 20 την δυνατοτητα να παρω μαζι την χειραποσκευη και να μην περιμενω
Συνολο 13 ευρω επιπλεον
Ακομη, περναω το εισιτηριο της Aegean στην πιστωτικη μου και παιρνω 150 μιλια και μου δινει 200 συν ακομη 200 η πτηση γιατι επεσα σε περιοδο προσφορας διπλων μιλιων, αρα 550 μιλια. Αυτο αντιστοιχει στο 10% ενος εισιτηριου εσωτερικου που φυσικα θα κλεισω στο μελλον με μιλια στην ακριβοτερη περιοδο γιορτων στην ιδια διαδρομη ,που μια μεση τιμη ειναι 60 ευρω αφαιρουμενων των φορων, συνεπως εχω και cash back 6 ευρω.
Αρα της Aegean μου στοιχιζει καθαρα 13 ευρω και της Ryan 31.
Ποια λες να προτιμω να βρω στην ιδια τιμη;
Προφανώς, θα προτιμήσεις χωρίς κουβέντα αυτή που σε συμφέρει!!
Εγώ ουδέποτε δεν παρότρυνα να πάρει κάποιος ryanair αν είναι πιό ακριβή.
Είπα ότι μου έχει τύχει να μην την επιλέγω ενώ είχε την ίδια τιμή για συγκεκριμένους λόγους!
Επίσης, καλό θα ήταν να μην παθιαζόμαστε με τους ισολογισμούς άλλων εταιρειών και με τα πλούτη άλλων.
Προφανώς και θα επιλέγουμε τις καλύτερες υπηρεσίες με τα λιγότερα χρήματα.

Αυτό που τόνισα είναι ότι προσωπικά θα στηρίξω περισσότερο την Ryanair παρά την κλεφτόgean γιατί αν κλείσει η Ryanair η λέξη ταξίδι θα είναι μία καλή ανάμνηση για πολλούς.
Γιατί να είστε σίγουροι ότι αν φύγει, κλείσει, ακριβύνει η Ry... η Aegean θα ξαναβγάλει το ψευκρυμμένο αρπακτικό πρόσωπο της. (όλως τυχαίως)
Και δεν θα ξεχάσω το απαράδεκτο μονοπώλιο που είχε...πόσω μάλλον δεν θα βάλω το λιθαράκι μου ώστε να το αναβιώσω.
Αν η Aegean έχει γίνει ''φθηνή'' και την χαίρεστε αυτό οφείλεται στην Ry που ανατίναξε τις μονοπωλιακές τακτικές.

Οπότε καλό θα ήταν να μην χαιρόμαστε με εξελίξεις πτώσεως της Ry γιατί ο πέλεκυς θα πέσει στα κεφάλια μας.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
αγαπάμε τη ryanair και όλες τις low cost που έσπασαν το μονοπώλειο και ταξιδεύουμε πολύ οικομικά και ας κοριακάζουμε, και ας καθόμαστε και σε διαφορετική θέση από τη παρέα μας!
Ολα καλα μεχρι να κατσει η στραβη...μετα αρχιζει η γκρινια
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Δεν καταλαβαίνω γιατί στη συζήτηση για την πολιτική τιμών της Αegean και ειδικά πριν μπουν νέοι παίκτες στην αγορά, πολλοί ποιούν την νήσσαν και τη συγκρίνουν αστόχως με την Ryan λες και αυτό είναι το θέμα...προφανέστατα και δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των δύο εταιρειών, η Aegean είναι μία καθόλα κανονική αεροπορική με φυσιολογικές επιχειρηματικές πρακτικές σχετικά με τις υπηρεσίες που παρέχει και οι Ιρλανδοί είναι μία εταιρεία της οποίας την γραφικότητα εξαργυρώνει (όχι φθηνά όντως κάποιες φορές) πολύς κόσμος προκειμένου να πετάει φτηνά σε διάφορους άλλοτε απρόσιτους προορισμούς.
Το θέμα λοιπόν είναι ότι η Aegean για μεγάλα χρονικό διάστημα έγδυνε στην κυριολεξία τον κόσμο που ήθελε να πετάξει όχι μόνο σε δύσκολους προορισμούς αλλά και σε εύκολους προορισμούς εντός Ελλάδας (Θεσ/νίκη -Κρήτη χαρακτηριστικό παράδειγμα). Το αν προσφέρει φαγητό στις εκτός Ελλάδος πτήσεις ή οτιδήποτε άλλο δεν δικαιολογεί την πολιτική τιμών που ακολούθησε όλα τα προηγούμενα χρόνια...
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Η aegean ακομα κ οταν ηταν μονοπωλειο ειχε παντα προσφορες για ολoυς τους προορισμους.τωρα αν καποιος ηθελε να πεταξει την επομενη μερα θα το πληρωνε οπως το πληρωνει κ με τη ryan..αρκει να ανατρεξετε σε παλια τοπικ του φορουμ..οι παλιοι θα θυμουνται προσφορες σ ολο το δικτυο εξωτερικου με 60 ευρω....
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
οσες φορες εχω πεταξει με ryanair απο Χανια, ολα ηταν μια χαρα...να χτυπησω ξυλο δεν εχω αντιμετωπισει ακομα κανενα προβλημα! ουτε σε πτησεις απο ευρωπαίκες χωρες για αλλη χωρα...
 

schumigirl

Member
Μηνύματα
101
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Κ εγω χρησιμοποιω χρονια κ φετος πρωτη φορα μ ακυρωσε..και αναγκαστικα θα πεταξω απο Αθηνα και οχι Θεσσαλονιλη και μενω Ξανθη ταλαιπωρια δλδ...

κ τωρα μ αλλαξε κ τη ωρα μιας πτησης.....ευτυχως μικρη διαφορα...

Αποψη για πιλοτους??

Ακουσα οτι εφυγαν μαζικα πολλοι..κ ερχονται νεοοι μ λιγες ωρες πτησης.....
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ότι δηλαδή όσοι θεωρούν κλέφτρα την Aegean αν ήταν ιδιοκτήτες της, θα τα είχαν φθηνότερα τα εισιτήρια? Θα είχαν αεροπορική εταιρεία χωρίς ανταγωνισμό σε ένα μέρος και θα έδινα κοψοχρονιά τα εισιτήρια? Δεν νομίζω Τάκη.
Και εγώ σε νησί μένω, άγονη γραμμή, που για πολλά χρόνια έκανε πάρτυ η Aegean. Και καλά έκανε λέω. Δεν καταλαβαίνω γιατί το βλέπουν μερικοί συναισθηματικά. Η άλλη επιλογή είναι το καράβι. Που αν μιλάμε για προηγούμενα χρόνια από Σάμο συγκεκριμένα χρειαζόσουν 12-15 ώρες για Αθήνα (και για να μην κρυβόμαστε, με όχι και τόση ασφάλεια όσο η Aegean). Ωραιότατη επιλογή, να μην στα τρώει και η...κλέφτρα. Ακόμα και τώρα που οι χρόνοι έχουν πέσει αισθητά (8 ώρες) και με ανώτερα καράβια ένα 50άρικο το θες.
Το να σε πάει σε 35 λεπτά στον προορισμό σου η κάθε Aegean είναι σούπερ παροχή (μπροστά στο πλοίο) και πρέπει να πληρωθεί. Ειδικά αν παίζει μόνη της (δεν εξετάζω αν κατάφερε το μονοπώλιο της με αδιαφανείς διαδικασίες, δεν είναι το θέμα αυτό). Και εγώ τα έχω χρυσοπληρώσει πολλές φορές χωρίς γκρίνια όμως. Business κάνουν δεν μας κάνουν χάρη. Ας το συνηθίσουμε.
Και που έδινε μίλια...πολλά σας ήταν. Εγώ θα τα έκοβα και αυτά.:haha:
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Εσύ ώς ολιγάρχης μπορείς να κάνεις ότι θες.
Βάλε τα εισιτήρια 1000 ευρώ την οικονομική θέση, χωρίς βαλίτσα και χωρίς χειραποσκευή στην άγονη γραμμή.
Εγώ ως καταναλωτής θα σε ΜΑΥΡΙΣΩ και είτε θα σε κλείσω είτε θα σε κάνω να συμμορφωθείς διαλέγοντας άλλη εταιρεία, μέχρι να με παρακαλάς βάζοντας το εισιτήριο 19 ευρώ.
(Χμμ.....κάτι μου θυμίζει αυτή η ιστορία.......)
Αν νομίζεις ότι επειδή έχεις (λέμε τώρα) μία επιχείρηση μπορείς να κάνεις ότι θες...λυπάμαι αλλά αυτή η αντίληψη μας έχει πάει πίσω.
Στο παιχνίδι υπάρχουν ρυθμιστικοί κανόνες που θεσπίζει το κράτος.
Αν το κράτος είναι σοβαρό και όχι μπανανία (Ελλάδα) θα σε τσακίσει, θα σου πάρει τις άγονες γραμμές, θα σου ρίξει πρόστιμα για αθέμιτο ανταγωνισμό και είτε θα κλείσεις είτε θα συμμορφωθείς.

Τα αεροπλάνα εν έτει 2017 δεν είναι πιά πολυτέλεια. Οπότε εκφράσεις τύπου πάρε το καράβι δεν χωράνε.
Τα αεροδρόμια τα έχει φτιάξει ο έλληνας φορολογούμενος οπότε και θα πρέπει να απαιτεί καλύτερη σχέση ποιότητας-τιμής.
Αυτά το ολίγα γιατί μου μερικοί φανατίζεστε ενώ δεν βλέπετε ότι προκαλείται ζημία στην ίδια σας την τσέπη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.700
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom