Aegean Airlines Ryanair Γενικά Συζήτηση για αεροπορικές εταιρείες στην Ελλάδα.

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Το κανατε θεμα διοτι υπηρχε αρθρο που το εκανε θεμα,λες και η αγαπημενη ετζιαν θα μας ταιζε αστακο!και οσοι σας ειπαμε οτι σιγα το πραγμα που επαναφερει κατι το οποιο προυπηρχε πεσατε να μας φατε οπως κανεις κ τωρα!αρα δεν εχει νοημα να συζητησω κατι περαιτερω,καλο θα ταν να κλεισει εδω το οφ τοπικ
Κοντή μνήμη έχεις, αλλά δε πειράζει.. Κάποιος πόσταρε απλά την ανακοίνωση που μιλούσε για "επαναφορά των γευμάτων" και αμέσως άρχισες τα σχόλια για χρύσωμα χαπιού, τι συζητάμε τώρα.
 

Sexyflyer

Member
Μηνύματα
13
Likes
11
Καλησπέρα,

Να σας περιγράψω το σκηνικό της Aegean. Για ταξίδι στην Κέρκυρα με την παρέα μου, ταξιδεύαμε σε διαφορετικές θέσεις και ειχα δει Online οτι υπήρχαν πολλές θέσεις κενές, αλλά θα έκανα το checkin στο αεροδρόμιο μιας και θα έδινα βαλίτσα. Όταν πήγα να κάνω check-in, και ενώ το αεροπλάνο ήταν μισοάδειο η κοπέλα στο γκισε που είχε και αντιτουριστική φάτσα και ήταν τέρμα κομπλεξικη έτσι όπως μας κοίταζε, μας χρεώσε ντε και καλα για την αλλαγή θέσης. Στην επιστροφή, δεν υπήρξε τέτοιο πρόβλημα!

Θα μου πείτε έκανε τη δουλειά της..ναι, αλλά οκ το αεροπλάνο ήταν άδειο, και είχαμε ήδη αργήσει και δε σκέφτηκα απλά να κάτσουμε σε μια θέση τυχαία μαζί.

Αυτά! Τα έγραψα μιας και είχα χρόνο σήμερα να γκρινιάξω, οχι επειδή έχω κάνει πάνω από 100 ταξίδια με Aegean, όχι επειδή τα 3 ευρω που έδωσα τα κλαίω, αλλα επειδη το αεροπλάνο ήταν άδειο!
 

nick07

Member
Μηνύματα
290
Likes
526
Καλησπέρα,

Να σας περιγράψω το σκηνικό της Aegean. Για ταξίδι στην Κέρκυρα με την παρέα μου, ταξιδεύαμε σε διαφορετικές θέσεις και ειχα δει Online οτι υπήρχαν πολλές θέσεις κενές, αλλά θα έκανα το checkin στο αεροδρόμιο μιας και θα έδινα βαλίτσα. Όταν πήγα να κάνω check-in, και ενώ το αεροπλάνο ήταν μισοάδειο η κοπέλα στο γκισε που είχε και αντιτουριστική φάτσα και ήταν τέρμα κομπλεξικη έτσι όπως μας κοίταζε, μας χρεώσε ντε και καλα για την αλλαγή θέσης. Στην επιστροφή, δεν υπήρξε τέτοιο πρόβλημα!

Θα μου πείτε έκανε τη δουλειά της..ναι, αλλά οκ το αεροπλάνο ήταν άδειο, και είχαμε ήδη αργήσει και δε σκέφτηκα απλά να κάτσουμε σε μια θέση τυχαία μαζί.

Αυτά! Τα έγραψα μιας και είχα χρόνο σήμερα να γκρινιάξω, οχι επειδή έχω κάνει πάνω από 100 ταξίδια με Aegean, όχι επειδή τα 3 ευρω που έδωσα τα κλαίω, αλλα επειδη το αεροπλάνο ήταν άδειο!
Εφόσον η Aegean (δυστυχως) εχει τετοια πολιτικη, αυτο θα επρεπε να κανουν ολοι οι υπαλληλοι στο αεροδρομιο ανεξαρτητως της πληροτητας του αεροσκαφους.
 

Sexyflyer

Member
Μηνύματα
13
Likes
11
Ποιος ο ορισμός αυτού του είδους φάτσας;:rolleyes-80:
Αφορά εκείνους που καλό θα ήταν να αποφεύγουν την επαφή με τουρίστες καθώς και μόνο που τους βλέπεις σου χαλάνε ακόμα και οι διακοπές. Υπάρχει στο πρόσωπό τους μια ξυνίλα και ένας κομπλεξισμός που δεν θα έπρεπε να είναι αποδεκτά στοιχεία σε εργασίες που έχουν άμεση επαφή με κόσμο. Ζουν ανάμεσά μας
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.181
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
Τελικα ΟΛΕΣ οι αεροπορικες εταιρειες, μαλλον μας θεωρουν ανοητους.

Εχω βαρεθει να λαμβανω συνεχως mails, με υποτιθεμενες προσφορες για φτηνες διαδρομες, που μονο φθηνες δεν ειναι.
Δλδ ποσο ανοητο με θεωρουν, όταν προσπαθουν να με δελεασουν με ενα φθηνο εισητηριο ΜΟΝΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ, του οποιου η μονη "φθηνη" επιστροφη είναι την επομενη της αναχωρησης, ή μετα από 10-15 ημερες, που φυσικα είναι αχρηστη, αφου κανεις δεν κανει τοσο μικρα, ή τοσο μεγαλα ταξιδια;

Ακομη μεγαλυτερη όμως αποδεικνυεται η εξαπατηση τους, όταν διαπιστωνεις ότι οι τιμες των «βολικων» ημερων επιστροφης ειναι 4πλασιας αξιας.

Προσωπικα μπλοκαρω πλεον όλα αυτά τα fake mails των ΤΑΧΑ προσφορων και θεωρω ολες αυτές τις εταιρειες ως αναξιοπιστες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Κακως τις μπλοκαρεις γιατι μπορεις να αγορασεις μονο το εισιτηριο τηε φθηνης διαδρομης και να κλεισεις με καποια αλλη εταιρεια επιστροφη η απο αλλο αεροδρομιο. Αν μιλαμε για Ευρωπη, εχω πεταξει πισω και απο αλλη χωρα, αν το αεροδρομιο απεχει 2-3 ωρες με τρενο.
 
Last edited:

domino

Member
Μηνύματα
290
Likes
269
Εσύ είσαι πολύ φίλη μου.

Θεματοθετη, άκουσε την και παρτο αλλιώς .

Όχι μόνο από κοντινό αεροδρόμιο με τραίνο η λεωφορείο αλλά με φτηνές πτήσεις από το αεροδρόμιο που προσγειώθηκες σε άλλο με επόμενη βολικής τιμής για Ελλάδα. Τις εποχές δε που το trolley ήταν μέσα στην τιμή στις loco ταξίδευες τζάμπα
Κακως τις μπλοκαρεις γιατι μπορεις να αγορασεις μονο το εισιτηριο τηε φθηνης διαδρομης και να κλεισεις με καποια αλλη εταιρεια επιστροφη η απο αλλο αεροδρομιο. Αν μιλαμε για Ευρωπη, εχω πεταξει πισω και απο αλλη χωρα, αν το αεροδρομιο απεχει 2-3 ωρες με τρενο.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Τελικα ΟΛΕΣ οι αεροπορικες εταιρειες, μαλλον μας θεωρουν ανοητους.

Εχω βαρεθει να λαμβανω συνεχως mails, με υποτιθεμενες προσφορες για φτηνες διαδρομες, που μονο φθηνες δεν ειναι.
Δλδ ποσο ανοητο με θεωρουν, όταν προσπαθουν να με δελεασουν με ενα φθηνο εισητηριο ΜΟΝΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ, του οποιου η μονη "φθηνη" επιστροφη είναι την επομενη της αναχωρησης, ή μετα από 10-15 ημερες, που φυσικα είναι αχρηστη, αφου κανεις δεν κανει τοσο μικρα, ή τοσο μεγαλα ταξιδια;

Ακομη μεγαλυτερη όμως αποδεικνυεται η εξαπατηση τους, όταν διαπιστωνεις ότι οι τιμες των «βολικων» ημερων επιστροφης ειναι 4πλασιας αξιας.

Προσωπικα μπλοκαρω πλεον όλα αυτά τα fake mails των ΤΑΧΑ προσφορων και θεωρω ολες αυτές τις εταιρειες ως αναξιοπιστες.
Ναι ισχυει αυτο που λες αλλα οπως λεει η φιλη @paefstra κανεις δε σε υποχρεωνει να κλεισεις και την επιστροφη σου με την ιδια εταιρια, το ιδιο αεροδρομιο κτλ. Βαλε λιγη φαντασια. Σκεψου εξω απο το κουτι...:bleh:
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Πάντοτε μπορείς να παίξεις και με τα μιλια για την πτήση επιστροφής αν βρεις καλο deal για το πήγαινε.. Απλα επιστροφή μπορεί να ειναι απο κοντινο ή κάποιο αλλο αεροδρόμιο και να βολευει κιολας να επισκεφτείς και κάποιο αλλο μερος.. Αγαπημένα jaw flights...
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.181
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
Κακως τις μπλοκαρεις γιατι μπορεις να αγορασεις μονο το εισιτηριο τηε φθηνης διαδρομης και να κλεισεις με καποια αλλη εταιρεια επιστροφη η απο αλλο αεροδρομιο. Αν μιλαμε για Ευρωπη, εχω πεταξει πισω και απο αλλη χωρα, αν το αεροδρομιο απεχει 2-3 ωρες με τρενο.
Ταξιδευω για αναψυχη κι οχι για περιπετεια (που ειναι ενας εξισου ενδιαφερον τροπος, αλλα οχι για μενα), οπως και η συντριπτικη πλειοψηφια και επειδη νομιζω οτι, στους ταξιδιωτες σαν εμενα απευθυνονται οι εταιρειες, γι' αυτο αγανακτω.
Σιγουρα υπαρχουν ελαχιστες περιπτωσεις, που εξυπηρετουνται με αυτον τον τροπο (πχ επισκεψη σε οικειο προσωπο για μεγαλο διαστημα), αλλα οι εξαιρεσεις -απλα- ενισχυουν τον κανονα
Ναι ισχυει αυτο που λες αλλα οπως λεει η φιλη @paefstra κανεις δε σε υποχρεωνει να κλεισεις και την επιστροφη σου με την ιδια εταιρια, το ιδιο αεροδρομιο κτλ. Βαλε λιγη φαντασια. Σκεψου εξω απο το κουτι...:bleh:
Ωραια,δωστε μου ενα πραγματικο παραδειγμα, χωρις διαφορετικα αεροδρομια, αναμονες ωρων μεταξυ πτησεων, check in και αλλαγες εισιτηριων με ιδια ευθυνη, πτησεις στις 1 και 5 το πρωι και τελος με καλη τιμη εισιτηριου και θα με πεισετε.
Για να μην νομιζετε οτι μονο εσεις ταξιδευετε και ξερετε, απλα οπως προειπα και προφανως δεν το αξιολογησατε σωστα, Ταξιδευω για αναψυχη κι οχι για περιπετεια :bleh::bleh:
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
541
Likes
2.297
Συμφωνώ με τον θεματοθέτη.

Μετά την κορόνα, η κατάσταση των τιμών των εισητηρίων στην Ευρώπη είναι αφόρητη (βάλε και τις αλλαγές/ακυρώσεις πτήσεων, μετρήσεις χιλιογραμμαρίου χειραποσκευής και άλλα).

Και όχι. Η λύση δεν είναι η φαντασία και τα jaw flights (λες και η μετάβαση από το Α στο Β είναι τζάμπα ή δεν τρώει χρόνο). Για ανθρώπους με συνηθισμένη καθημερινότητα (αυστηρότητα στις άδειες, χρονικοί και οικονομικοί περιορισμοί, δυνατότητα ρίσκου) όσα ειπώθηκαν πιο πάνω δεν είναι λύσεις. Ούτε μπορεί ο καθένας να κάνει κοπτοραπτική επί μήνες για μια απλή πτήση.

Η πραγματικότητα δυστυχώς είναι ότι οι τιμές είναι εξωφρενικές. Τα γιατί ας μας τα εξηγήσει κάποιος ειδικότερος. Αλλά η διαπίστωση δεν αλλάζει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.783
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom