Aegean Airlines Ryanair Γενικά Συζήτηση για αεροπορικές εταιρείες στην Ελλάδα.

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Προσωπικά αντιπαθώ την Aegean και θα τα έδινα στην Ry ακόμη και αν ήταν παρόμοια η τιμή ή ακόμη και λίγο μικρότερο (10 ευρώ ας πούμε).
Μέχρι πρόσφατα σε ορισμένες ''άγονες'' περιοχές εκβίαζε τους ντόπιους λέγοντας τους ''ή το χρυσοπληρώνεις ή δεν πάς και εγκλωβίζεσαι στην περιοχή σου''.
Αναφορικά με τους νέους προορισμούς...σήμερα κοίταξα για φινλανδία και τα είχε 30-35 ευρώ 75 πήγαινε-έλα.
Η Ry έχει την τάση να βγάζει ως πρώτη τιμή μία μεσαία τιμή και στην πορεία τα μειώνει.
Μου έχει τύχει να κοιτάζω εισιτήριο 4 μήνες πρίν στα 70 και το ίδιο να το βρίσκω στον 1,5 μήνα στην μισή τιμή.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.752
Προσωπικά αντιπαθώ την Aegean και θα τα έδινα στην Ry ακόμη και αν ήταν παρόμοια η τιμή ή ακόμη και λίγο μικρότερο (10 ευρώ ας πούμε).
Μέχρι πρόσφατα σε ορισμένες ''άγονες'' περιοχές εκβίαζε τους ντόπιους λέγοντας τους ''ή το χρυσοπληρώνεις ή δεν πάς και εγκλωβίζεσαι στην περιοχή σου''.
Αναφορικά με τους νέους προορισμούς...σήμερα κοίταξα για φινλανδία και τα είχε 30-35 ευρώ 75 πήγαινε-έλα.
Η Ry έχει την τάση να βγάζει ως πρώτη τιμή μία μεσαία τιμή και στην πορεία τα μειώνει.
Μου έχει τύχει να κοιτάζω εισιτήριο 4 μήνες πρίν στα 70 και το ίδιο να το βρίσκω στον 1,5 μήνα στην μισή τιμή.
Αν αφησω για εναμιση μηνα πριν την κρατηση Ιουλιου- Αυγουστου δεν εχω κανενα κανενα κερδος, θα πληρωσω χρυσο το ξενοδοχειο.
Δεν γνωριζω για εκβιασμους, αλλα πρεπει να εισαι ο μονος που προτιμα low cost και ακριβοτερη απο συμβατικη που δινει πληρη εξυπηρετηση και τηρηση των κανονισμων σε περιπτωση καθυστερησης/ ακύρωσης.
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Αν αφησω για εναμιση μηνα πριν την κρατηση Ιουλιου- Αυγουστου δεν εχω κανενα κανενα κερδος, θα πληρωσω χρυσο το ξενοδοχειο.
Δεν γνωριζω για εκβιασμους, αλλα πρεπει να εισαι ο μονος που προτιμα low cost και ακριβοτερη απο συμβατικη που δινει πληρη εξυπηρετηση και τηρηση των κανονισμων σε περιπτωση καθυστερησης/ ακύρωσης.
Οι βασικοι κανονισμοί είναι ενιαίοι για όλους. Συγγνώμη αλλά δεν θεωρώ πλήρη εξυπηρέτηση το ένα σνακ που χρυσοπληρώνεις στην aegean και την χειραποσκευή 8 κιλών.
Στην Ryanair υπάρχει περιορισμός μόνο στις διαστάσεις. Άρα περισσότερα κιλά συνήθως.
Δεν μου έχει τύχει να βρω ακριβότερη τιμή στην Ryanair αλλά μου έχει τύχει να βρω ίδια τιμή και να προτιμήσω οποιαδήποτε και αν είναι η άλλη εταιρεία. Επίσης προτιμω να δώσω τα ίδια λεφτά σε άλλη εταιρεία ακόμη και αν με παει με ανταπόκριση.
Δεν ξέρω αν είμαι προκατειλημμένος αλλά προσωπικά.. συμβουλεύω μακριά από aegean. ( εκτός και συμφέρει πραγματικά)
Απαράδεκτοι στις πρώην άγονες γραμμές.
Επίσης, θυμηθείτε τι τιμές είχε η aegean στους προορισμούς πριν γίνει "γνωστή" η Ryanair στην ελλαδα.
Καθαρό μονοπώλιο είχε και έπαιζε όπως ήθελε το παιχνίδι. Τώρα που δεν βρίσκει επιβάτες άρχισε να βάζει τις " απίστευτες προσφορές" των 50 και 60 ευρώ ανά διαδρομή και για πολύ λίγες θέσεις.
Γενικά όλα αυτά με απομακρύνουν.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Στην Ryanair υπάρχει περιορισμός μόνο στις διαστάσεις.
Διαβασε καλυτερα τους κανονισμους της που μαλλον δεν κατεχεις καλά κ τα ξαναλεμε.
Αν τηρεί τους κανονισμους οπως ολοι φανηκε με τους εκατονταδες χιλιαδες επιβατες που αφησε ικανοποιημενους με τις ακυρωσεις της. Ακομα αναζητειται ο ενας (1) που πηρε rerouting με regular...
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
''Απαράδεκτοι στις πρώην άγονες γραμμές.
Επίσης, θυμηθείτε τι τιμές είχε η aegean στους προορισμούς πριν γίνει "γνωστή" η Ryanair στην ελλαδα.
Καθαρό μονοπώλιο είχε και έπαιζε όπως ήθελε το παιχνίδι. Τώρα που δεν βρίσκει επιβάτες άρχισε να βάζει τις " απίστευτες προσφορές" των 50 και 60 ευρώ ανά διαδρομή και για πολύ λίγες θέσεις.''

δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Η τιμολογιακή πολιτική της Aegean στις πτήσεις προς τη νησιωτική Ελλάδα ήταν τραγική για χρόνια πολλά...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το μπισκοτακι παπαδοπουλου κ τη μια γουλια καφε;
Η μονη εταιρεια πλεον στην Ευρωπη που προσφερει γευμα σε διεθνεις πτησεις <2 ωρων...ασε που εξυπηρέτηση δεν ενοουσε μονο αυτο. Παρτε ενα τηλ στη ραιαν για αλλαγη της ακυρωμενης πτησης σας κ μετα στην Aegean κ συγκρινετε εξυπηρέτηση. Το μισο+ εκατομμύριο επιβατων της ραιαν κατι ξερουν.
Η Α3 ειναι μια εταιρεια κοσμημα, πολυβραβευμενη κ υποδειγμα απεναντι στις λοου κοστ σε μια ηπειρο που οι υπολοιπες κλείνουν η μια μετα την αλλη. Μην την απαξιωνετε αδικα με ατοπες συγκρισεις. Ειναι ετη φωτος καλυτερη απο τη ραιαν κ ετσι θα ειναι παντα ελπιζουμε.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Ναι, εγω αναφερομουν σε ταξιδια στο εσωτερικο. Αλλα και στο εξωτερικο, σε μια πτηση μιαμισης ωρας για τη Ρωμη γιατι να πληρωσω 60 αντι 30 ευρω για να εχω απλα - μετρημενες - 5 μπουκιες φαγητο; δε διαφωνο πως ειναι μια απο τις λιγες εταιριες ποθ προσφερουν φαγητο εντος ευρωπης αλλα να αξιζει αυτο που πληρωνουμε. Αθηνα - Ρωμη με φαγητο 60 ευρω Α3, 30 ευρω FR χωρις φαγητο. Πληρωνω κ 10 ευρω κ αγοραζω φαγητο. Αλλο 40, αλλο 60...
Ναι, οσο αναφορα rerouting και αλλα δικαιωματα επιβατων, ναι, οτι πληρωνεις παιρνεις. Αν η τσεπη σου το αντεχει, αν δε θες να παρεις το παρα πολυ μικρο αυτο ρισκο τοτε πας με Aegean. Εγω παντως συμφωνω πως ακκμα και 5 ευρω φθηνοτερη να ηταν η Ryan παλι με αυτους θα πηγαινα για μικρης διαρκειας πτηση. Η aegean περυσι το χειμωνα θυμηθηκε τα 20αρια για Μυκονο, ποσο πληρωναν οι μυκονιατες τους προηγουμενους χειμωνες, ποσο θα πληρωνουν φετος;
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τα 30ρια της ραιαν ειναι πολυ σπανια. Ακομα κι ετσι μη συγκρινεις ανομοια πραγματα. Αλλο Φιουμιτσινο αλλο ενα περιφερειακο αεροδρομιο. Τωρα για το τι θα συμβει αν κλεινεις με ραιαν ρωτηστε τους 700.000+ που ακυρωθηκαν τα ταξιδια τους. Αν πας ενα ΣΚ στη Ρωμη δεν χανεις κ τπτ, κλεισε με το φθηνοτερο. Αν εχεις κλεισει μια βδομαδα διακοπες με την οικογενεια σου χανεις παρα πολλα. Παντα να έχετε plan B. Οι πολλες συζητησεις επ αυτου δεν ωφελουν. Η αγορα νομιζω μιλαει μονη της. Στην Ιταλια κυριαρχει (που παιρνει ακομα τρελλες επιδοτησεις...) εδω σημανε υποχωρηση οπου υπαρχει η Aegean.
 
Last edited:

travelsgeo

Member
Μηνύματα
29
Likes
37
Οι βασικοι κανονισμοί είναι ενιαίοι για όλους. Συγγνώμη αλλά δεν θεωρώ πλήρη εξυπηρέτηση το ένα σνακ που χρυσοπληρώνεις στην aegean και την χειραποσκευή 8 κιλών.
Στην Ryanair υπάρχει περιορισμός μόνο στις διαστάσεις. Άρα περισσότερα κιλά συνήθως.
Δεν μου έχει τύχει να βρω ακριβότερη τιμή στην Ryanair αλλά μου έχει τύχει να βρω ίδια τιμή και να προτιμήσω οποιαδήποτε και αν είναι η άλλη εταιρεία. Επίσης προτιμω να δώσω τα ίδια λεφτά σε άλλη εταιρεία ακόμη και αν με παει με ανταπόκριση.
Δεν ξέρω αν είμαι προκατειλημμένος αλλά προσωπικά.. συμβουλεύω μακριά από aegean. ( εκτός και συμφέρει πραγματικά)
Απαράδεκτοι στις πρώην άγονες γραμμές.
Επίσης, θυμηθείτε τι τιμές είχε η aegean στους προορισμούς πριν γίνει "γνωστή" η Ryanair στην ελλαδα.
Καθαρό μονοπώλιο είχε και έπαιζε όπως ήθελε το παιχνίδι. Τώρα που δεν βρίσκει επιβάτες άρχισε να βάζει τις " απίστευτες προσφορές" των 50 και 60 ευρώ ανά διαδρομή και για πολύ λίγες θέσεις.
Γενικά όλα αυτά με απομακρύνουν.
Θα διαφωνίσω λίγο, δεν διαφωνω στο οτι η aegean ήταν απαραδεκτη όσο είχε το μονοπώλιο. Εφόσον ομως οι τιμές (χάρη στην ραιαναιρ και για αυτο θα πρέπει να την ευχαριστούμε) έπεσαν δεν υπάρχει λόγος στο να την αποφευγουμε. Αυτό με τις πολύ λίγες θέσεις δεν ξέρω αν ισχύει αλλά προσφατα σκεφτομουν για κανενα μήνα πριν κλείσω εισιτήρια Αθήνα-Λισαβωνα Βαρκελωνη-Αθηνα σύνολο 130 το άτομο, η μονη διαφορα που ειδα αυτόν τον μήνα ειναι απο 115 να μου βγαινει 130 οπότε δεν θεωρω οτι ήταν τοσο λίγες οι θεσεις.
*Θεωρώ πολυ καλό που υπάρχουν διαφορετικές απόψεις πάνω στο θέμα για να διατηρούνται διαφορες εταιρείες και να μην ξαναζησουμε την εποχη aegeanμονοπωλιο που περιγραφεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.752
Το μπισκοτακι παπαδοπουλου κ τη μια γουλια καφε;
Δεν αναφερομουν στο φαγητο, προφανως, αλλα στον σεβασμο των δικαιωμάτων του ταξιδιώτη σε περίπτωση ακύρωσης ή και στη σίγουρη ώρα πτήσης (έχω υποφέρει αρκετές φορές απο ξαφνική αλλαγή ωρας αναχώρησης με τη Ryan)
Αλλά αν το θέτεις έτσι, ναι, και στον καφέ και το αναψυκτικό και το ποτό και κυρίως στο δωρεάν νερό σε τρίωρες ωρες και τετράωρες πτήσεις. Γιατί αν ταξιδεύει ολόκληρη οικογένεια με παιδιά τα οποία δε θα αφήσεις να λυσσάξουν στην πείνα και τη δίψα, μάντεψε πόσο ανεβαίνει η τιμή του ταξιδιού μαζί με το επί πληρωμή δικαίωμα να κάθεσαι μαζί με τα ανήλικα παιδίά σου, το οποίο πληρώνεται στην Ryan, ή την πολυτέλεια να έχεις τη χειραποσκευή για καμιά αλλαξιά σε περίπτωση "ατυχήματος" στην πτήση, το οποίο επίσης πια πληρώνεται. Δεν σου εχει τυχει να τρεχει πανικοβλητο το πληρωμα της Ryan να βρει σακουλιτσα εμετου (αυτο, ρε φιλε, ουτε καν αυτο δωρεαν) το οποιο και δεν προλαβαν φυσικα, οταν βρηκαν να φερουν.
'Οπως βλέπεις δεν αναφέρομαι σε πολυτέλειες, αλλά σε αυτονόητα πράγματα.
 
Last edited:

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Δεν αναφερομουν στο φαγητο, προφανως, αλλα στον σεβασμο των δικαιωμάτων του ταξιδιώτη σε περίπτωση ακύρωσης ή και στη σίγουρη ώρα πτήσης (έχω υποφέρει αρκετές φορές απο ξαφνική αλλαγή ωρας αναχώρησης με τη Ryan)
Αλλά αν το θέτεις έτσι, ναι, και στον καφέ και το αναψυκτικό και το ποτό και κυρίως στο δωρεάν νερό σε τρίωρες ωρες και τετράωρες πτήσεις. Γιατί αν ταξιδεύει ολόκληρη οικογένεια με παιδιά τα οποία δε θα αφήσεις να λυσσάξουν στην πείνα και τη δίψα, μάντεψε πόσο ανεβαίνει η τιμή του ταξιδιού μαζί με το επί πληρωμή δικαίωμα να κάθεσαι μαζί με τα ανήλικα παιδίά σου, το οποίο πληρώνεται στην Ryan, ή την πολυτέλεια να έχεις τη χειραποσκευή για καμιά αλλαξιά σε περίπτωση "ατυχήματος" στην πτήση, το οποίο επίσης πια πληρώνεται. Δεν σου εχει τυχει να τρεχει πανικοβλητο το πληρωμα της Ryan να βρει σακουλιτσα εμετου (αυτο, ρε φιλε, ουτε καν αυτο δωρεαν) το οποιο και δεν προλαβαν φυσικα, οταν βρηκαν να φερουν.
'Οπως βλέπεις δεν αναφέρομαι σε πολυτέλειες, αλλά σε αυτονόητα πράγματα.
Εντάξει.
Όπως βολεύεται ο καθένας.
Αν θες να δώσεις 300αρια στην Aegean που σε εκβίαζε κανονικά τα τελευταία χρόνια, δεν είναι λογαριασμός κανενός.
Εγώ με την Ryanair πάντοτε παίρνω σάντουιτς και το τρώω στις μεγάλες πτήσεις. Αναφορικά με το νερό μπορείς να το αγοράσεις 70 λεπτά πριν την πύλη επιβίβασης.
Το θέμα δεν είναι ότι δεν μπορείς να τα βρεις αλλά ότι δεν θες. ( Δεν μιλάω προσωπικά)

Με την Ryanair δεν έχω δώσει ποτέ πάνω από 120 ευρώ. (Πήγαινε-έλα)
Τα κιλά είναι τα ίδια, Ίσως και παραπάνω.
Το πλήρωμα είναι φρεσκαδουρα Ενώ τα αεροπλάνα είναι μέχρι στιγμής άθικτα.
Αναφορικά με τις ακυρώσεις... Σε όλες τις εταιρείες ισχύουν πάνω κάτω τα ίδια.
Τώρα αν δικαιολογείται το να δώσεις 100 και 200 ευρώ παραπάνω μόνο και μόνο επειδή ξες ότι θα πάρεις τον υπάλληλο της aegean και θα σου μιλήσει στα ελληνικά το θεωρώ εκτός εποχής και υπερβολικά ελληναραδικο.
Με τις τελευταίες ακυρώσεις όντως, έχασε μέρος της αξιοπιστίας της... και πρέπει να το ανακτήσει.
Μην νομίζει κάνεις ότι κάνω αγιογραφία στην Ryanair... Όταν κάνει πατάτες θα είμαι απέναντι της.

Αλλά δεν ξεχνάω ότι εξαιτίας της το ζήτημα ταξίδι έχει γίνει πολύ εύκολο.

Θυμάμαι την πρώτη φορά που την χρησιμοποίησα πριν χρόνια... Για ένα επείγον ταξίδι στα Χανιά και είχε απαγόρευση απόπλου....
Παρασκευή το έκλεισα 18 ευρώ και Κυριακή πέταξα.
Το πλοίο έκανε 20 ευρώ με την φοιτητική έκπτωση και ήταν 8 ώρες ταξίδι.
Δεν περιγράφω άλλο :p
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.528
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom