Aegean Airlines Ryanair Γενικά Συζήτηση για αεροπορικές εταιρείες στην Ελλάδα.

D

Delmem37668

Guest
Γνωρίζει κανείς αν στις θέσεις business δίνουν κανονικά γεύματα όπως πριν?? Κυρίως για την Aegean με ενδιαφέρει αλλά αν έχετε πρόσφατη εμπειρία από άλλες αεροπορικές δεκτή η απάντησή σας
ναι δίνουν, ακόμα και σε πτήσεις εσωτερικού.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Θα αποχαιρετίσω την Aegean με αυτό το ποστ, όπως περίπου το ανέβασα και στο tripadvisor. Αφορά την πτήση Αθήνα Λισαβόνα (3 Αυγούστου) Καταρχάς το εισιτήριο είχε αγοραστεί υπό άλλες συνθήκες (light) πριν από τις low cost πρακτικές της τόσο σε βαλίτσες όσο και σε γεύματα αλλά και αγορά θέσεων οπότε ένα τόσο ακριβό εισιτήριο υπό τέτοιες συνθήκες δεν συμφέρει. Υποτίθεται ότι θα πετούσαμε με neo και είχαμε φέρει και φορτιστές για τις περίφημες πρίζες usb στις θέσεις. Τελικά μόνο στην επιστροφή γυρίσαμε με neo (που σημειοτέον οι θέσεις στο neo έχουν γίνει πολύ στενές). Το περιβόητο σνακ τους (όχι κανονικό φαγητό) ένα σάντουιτσ με γαλοπούλα δεν έφτασε από το μισό αεροπλάνο και κάτω και μας έδωσαν vegan κάτι σε χούμους που εννοείται δεν φάγαμε. Όσο αφορά τα μέτρα; Ας γελάσω. Το τραπεζάκι δεν ήταν καθαρό εμφανώς, άλλωστε μόλις είχε έρθει το αεροπλάνο και ξαναέφυγε αμέσως. Τετράωρη πτήση και κάποιοι βραζιλιάνοι επιβάτες που νόμιζαν ότι ακόμα είναι στη Μύκονο την είχαν μονίμως κατεβασμένη τη μάσκα. ( Πολύ φασαρία, μέχρι μουσική είχαν βάλει και μιλούσαν τόσο δυνατά ώστε άκουσα το Μύκονος, δεν το είπα τυχαία ούτε ρατζιστικά, άλλωστε κι εγώ πήγα τριήμερο στη Μύκονο φέτος) Το προσωπικό τους έκανε μια παρατήρηση και τέλος. Αυτοί στον κόσμο τους. Άρα εκ των πραγμάτων μια η καθαριότητα, μια η αδυναμία επιβολής της μάσκας μέτρα δεν υπάρχουν. Έχουμε μαζευτεί πολλοί δυσαρεστημένοι για πολλούς λόγους. Για voucher που υποχρεωτικά πήραμε ενώ θέλαμε επιστροφή χρημάτων την περίοδο της πανδημίας, για πρακτικές low cost σχεδόν στα πάντα. Τέλος για μένα η Aegean.
Μην περιμενεις κατι καλυτερο απο τις low cost σε συνθηκες πτησης. Αλλα για αυτα που πληρωνεις, οντως δεν αξιζει τοσα χρηματα.

Μπορεις παρολα αυτα να συνεχισεις να μαζευεις μιλια για κανενα δωρεαν εισιτηριο χωρις κοπο μεσω booking, Attica, marks and spencer, duty free κλπ η συνεργαζομενα εστιατορια. Τοτε για πτηση μονο με τους φορους αξιζει μια χαρα για τη σχετικη συνεπεια και ακριβεια στις πτησεις της.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Μπορεις παρολα αυτα να συνεχισεις να μαζευεις μιλια για κανενα δωρεαν εισιτηριο χωρις κοπο μεσω booking, Attica, marks and spencer, duty free κλπ η συνεργαζομενα εστιατορια. Τοτε για πτηση μονο με τους φορους αξιζει μια χαρα για τη σχετικη συνεπεια και ακριβεια στις πτησεις της.
Πριν λίγο καιρό που ταξίδεψα αεροπορικώς, και θέλησα να ψωνίσω κάτι από τα duty free, δεν μου πίστωσαν μίλια από την αγορά (τους έδειξα φυσικά την κάρτα μου), γιατί όπως μου είπαν σταμάτησε η συνεργασία μεταξύ duty free & aegean miles and bonus. :cry:. Εντύπωση μου έκανε....Εκτός τί να πω, εάν έπεσα σε τόσο άσχετη υπάλληλο. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω, ας διαφωτίσει btw
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Πριν λίγο καιρό που ταξίδεψα αεροπορικώς, και θέλησα να ψωνίσω κάτι από τα duty free, δεν μου πίστωσαν μίλια από την αγορά (τους έδειξα φυσικά την κάρτα μου), γιατί όπως μου είπαν σταμάτησε η συνεργασία μεταξύ duty free & aegean miles and bonus. :cry:. Εντύπωση μου έκανε....Εκτός τί να πω, εάν έπεσα σε τόσο άσχετη υπάλληλο. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω, ας διαφωτίσει btw
Προσωρινή αναστολή συνεργασίας με τα καταστήματα Hellenic Duty Free Shops | Miles+Bonus
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Πριν λίγο καιρό που ταξίδεψα αεροπορικώς, και θέλησα να ψωνίσω κάτι από τα duty free, δεν μου πίστωσαν μίλια από την αγορά (τους έδειξα φυσικά την κάρτα μου), γιατί όπως μου είπαν σταμάτησε η συνεργασία μεταξύ duty free & aegean miles and bonus. :cry:. Εντύπωση μου έκανε....Εκτός τί να πω, εάν έπεσα σε τόσο άσχετη υπάλληλο. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω, ας διαφωτίσει btw
Δεν ψωνιζω ποτε απο ελληνικο duty free κατι που μπορω να βρω και στο Αττικα με απειρες ατοκες δοσεις, διπλα μιλια και πολλαπλα bonus στην καρτα. Μικρη η απωλεια.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δεν ψωνιζω ποτε απο ελληνικο duty free κατι που μπορω να βρω και στο Αττικα με απειρες ατοκες δοσεις και πολλαπλα bonus στην καρτα. Μικρη η απωλεια.
Καλά εννοείται πως ούτε εγώ το κάνω συνήθως. Απλά επειδή ταξίδευα με απλό flex ναύλο (δηλαδή χειραποσκευή + 1 μικρή προσωπική τσάντα στην καμπίνα), είπα να αγοράσω ένα αντιηλιακό για να έχω στις διακοπές (αφού δεν μπορούσα διαφορετικά να το έχω στο αεροπλάνο). Και εκεί ανακάλυψα την "αναστολή της συνεργασίας" :rolleyes:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Καλά εννοείται πως ούτε εγώ το κάνω συνήθως. Απλά επειδή ταξίδευα με απλό flex ναύλο (δηλαδή χειραποσκευή + 1 μικρή προσωπική τσάντα στην καμπίνα), είπα να αγοράσω ένα αντιηλιακό για να έχω στις διακοπές (αφού δεν μπορούσα διαφορετικά να το έχω στο αεροπλάνο). Και εκεί ανακάλυψα την "αναστολή της συνεργασίας" :rolleyes:
Μια βολτα στο Tiger στην Ερμου και βρισκεις συσκευασιες ταξιδιου για υγρα καθως και πολλα αλλα γκατζετακια. Σορι για το off topic.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
προφανώς το συσκευασμένο φαγητό έχει να κάνει με τον κοβιντ. δίνανε ζεστό φαγητό και για Λισσαβόνα και για Μαδρίτη προ κοβιντ. αν θες λίγο καλύτερης ποιότητας φαγητό όσο κρατάει η πανδημία παρήγγειλε Εβραίκο η μουσουλμανικό γεύμα αν είναι διαθέσιμο κατά την κράτηση η λίγες μέρες πριν την πτήση. είναι κονσερβοποιημένο αλλά σαφώς ανώτερης ποιότητας από το σάντουιτς και με προδιαγραφές.
σχεδόν όλες οι εταιρίες πια δεν δίνουν τίποτε.
η άνεση στις πίσω θέσεις δεν υπάρχει και αν αποφασίσει ο μπροστά σου να κάνει ανάκληση την έβαψες. η πολιτική με τις βαλίτσες είναι η ίδια που έχουν πια όλες οι εταιρείες.
το προσωπικό δεν μπορεί να κάνει και πολλά εκτός και αν κάποιοι υπερβούν τα όρια, αλλα με τον κοβιντ δεν παίζουμε και έπρεπε να είναι παρα πολύ αυστηροί.
θα πρέπει να χρησιμοποιείς την αεροπορική όχι να σε χρησιμοποιεί.
όταν κλείνεις το ταξίδι σου βάλε όλα τα έξτρα κοστολόγησε και αποφάσισε.
είναι ένα ιπτάμενο λεωφορείο, δεν είναι οι αεροπορικές που ξέραμε παλιά.
το μόνο που πρέπει να κάνουν για μένα είναι να μπλοκάρουν την ανάκληση στα καθίσματα για μεγαλύτερη άνεση του επιβάτη.
αυτά.
Ταξιδεύω χρόνια και με low cost και με συμβατικές. Παλιά ταξίδευα συχνά με ryannair, πλήρωνα τα πάντα και μου ερχόταν λίγο πιο κάτω από τη συμβατική. Τα τελευταία χρόνια προτιμούσα agean. To τελευταίο μου ταξίδι μαζί της ήταν Βρυξέλλες Χριστούγεννα 2019. Ξέρω πολύ καλά τι πρόσφερε. Θυμάμαι με το γεύμα μου ήπια κρασί. Τώρα ούτε τα σαντουιτσ τους έφτασαν για όλους και άρα ούτε αυτό δεν μας πρόσφερε σε τετράωρη πτήση (Όταν είχα πάει Λονδίνο με ryannair με 5 ευρώ αγοράσαμε το γεύμα μας). Ο κόβιντ είναι δικαιολογία. Προσφέρουν καφέ και αναψυκτικά από ανοιχτά μπουκάλια όχι ατομικά αλλά όχι αλκοόλ πια γιατί προφανώς με το αλκοόλ κολλάει εκτός αν είσαι α θέση που πάλι δεν κολλάει. Εννοείται ότι δεν πετώ για να φάω. Ειδικά με τον κόβιντ. Αλλά απλά προτιμώ να ξέρω τι πληρώνω, κι όχι εκ των υστέρων να με αναγκάζουν να αγοράσω απλές θέσεις για να είμαι σίγουρη ότι τα παιδιά μου (15-17 χρονών) θα κάτσουν μαζί μου. Κατά τ΄ άλλα ενδιαφέρεται για τον κοβιντ. Έχασε εμένα που ταξιδεύω 2-3 φορές το χρόνο εξωτερικό και κουβαλώ μαζί μου 4-5 άτομα, χάνει την αδερφή μου που κάνει και εσωτερικού πολλά και αν μπείτε tripadvisor θα δείτε τον τελευταίο καιρό μόνο αρνητικά σχόλια.
 
Last edited:

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μην περιμενεις κατι καλυτερο απο τις low cost σε συνθηκες πτησης. Αλλα για αυτα που πληρωνεις, οντως δεν αξιζει τοσα χρηματα.

Μπορεις παρολα αυτα να συνεχισεις να μαζευεις μιλια για κανενα δωρεαν εισιτηριο χωρις κοπο μεσω booking, Attica, marks and spencer, duty free κλπ η συνεργαζομενα εστιατορια. Τοτε για πτηση μονο με τους φορους αξιζει μια χαρα για τη σχετικη συνεπεια και ακριβεια στις πτησεις της.
Η πτήση η συγκεκριμένη ήταν ακριβώς σαν low cost. Χωρίς όμως τις τιμές των low cost. Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Μια βολτα στο Tiger στην Ερμου και βρισκεις συσκευασιες ταξιδιου για υγρα καθως και πολλα αλλα γκατζετακια. Σορι για το off topic.
Είχα εξοπλιστεί και από αυτά:p:cool:. Μαγικά αυτά τα νεσεσεράκια με τα 4 μπουκαλάκια (νομίζω κάτι παρόμοιο έχει και ο Hondos) και πάμφθηνα- Τα συστήνω σε όλους. . Απλά είχα πάρει μόνο 1 και τα είχα ήδη γεμίσει με αφρο-ντους, σαμπουάν και λοσιόνς. Sorry gia to off-topic και από εμένα, αν και νομίζω ότι είναι χρήσιμες τέτοιες συμβουλές για όλους μας
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Και κάτι άλλο που όμως δεν ξέρω αν ήταν υπαιτιότητα της Aegean ή του αεροδρομίου της Λισαβόνας. Στην πτήση Λισαβόνα- Αθήνα (10 Αυγούστου) δεν υπήρχε e check in. Στο app έβγαζε ότι το αεροδρόμιο δεν διαθέτει e check in. Δεν γινόταν ούτε στα αυτόματα μηχανήματα (υπήρχαν ονόματα άλλων εταιριών να κάνεις αλλά όχι της Aegean), μόνο στον γκισέ με τη γνωστή ουρά. Βέβαια είδαμε άλλους από άλλες αεροπορικές με e check in
 
Last edited:
D

Delmem37668

Guest
Και κάτι άλλο που όμως δεν ξέρω αν ήταν υπαιτιότητα της Aegean ή του αεροδρομίου της Λισαβόνας. Στην πτήση Λισαβόνα- Αθήνα (10 Αυγούστου) δεν υπήρχε e check in. Στο app έβγαζε ότι το αεροδρόμιο δεν διαθέτει e check in. Δεν γινόταν ούτε στα αυτόματα μηχανήματα (υπήρχαν ονόματα άλλων εταιριών να κάνεις αλλά όχι της Aegean), μόνο στον γκισέ με τη γνωστή ουρά. Βέβαια είδαμε άλλους από άλλες αεροπορικές με e check in
προφανώς για να ελέγξουν τα πιστοποιητικά υγείας εισόδου στη χώρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom