Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Συγκριτικά με χώρες όπως Κολομβία, Βραζιλία, Αργεντινή προσωπικά θα προτιμούσα να ζω στην Κούβα.
Ή Κολομβία η Βραζιλία και η Αργεντινή δε δίνουν πλέον ούτε καν τουριστικές βίζες στους Κουβανούς διότι επέλεγαν να μην επιστρέψουν στην Κούβα, κατά χιλιάδες.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ουδεμία σύγκριση υπάρχει μεταξύ της Βραζιλίας, ακόμα και της Αργεντινής, και της Κούβας. Μα ουδεμία. Και δεν θα πω για το βιοτικό επίπεδο και την οικονομική δύναμη. Θα υπενθυμίσω ότι στη Βραζιλία μπορείς να είσαι ομοφυλόφιλος, αντικυβερνητικός, κατά του συστήματος. Στην Κούβα δεν μπορείς να είσαι. Αυτό ίσως είναι το μείζον.

Δεν διαφωνώ. Εξάλλου απ'την αρχή έγραψα ότι το πρόβλημα μου με αυτές τις χώρες είναι ότι οι κυβερνήσεις κάνουν ότι γουστάρουν. Αλλά είναι άδικο να συγκρίνεται η Κούβα με κυριαρχες χώρες σε οικονομικό επίπεδο.

Ή Κολομβία η Βραζιλία και η Αργεντινή δε δίνουν πλέον ούτε καν τουριστικές βίζες στους Κουβανούς διότι επέλεγαν να μην επιστρέψουν στην Κούβα, κατά χιλιάδες.
Θα το θέσω αλλιώς. Θα προτιμούσα να μην έχω λεφτά και να ζω στην Κούβα απ'το να έχω λεφτά και να ζω στη Βραζιλία.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα το θέσω αλλιώς. Θα προτιμούσα να μην έχω λεφτά και να ζω στην Κούβα απ'το να έχω λεφτά και να ζω στη Βραζιλία.
Ούτε καν. Κι αυτοί που αυτομολουν από την Κούβα και πάνε σε αυτές τις χώρες, χωρίς λεφτά είναι. Δεν υπάρχει σύγκριση, μην το ψάχνεις. Εδώ αυτομολουν στην ταλαιπωρημένη Αϊτή.

Δε θα επανέλθω στο νήμα.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Senor Nada σχετικά με την Κουβα .

Οταν επρεπε το 2004 να αποφασισω , λογω γαμου με Κουβανο , σε ποιά χώρα θα ζήσω χωρίς δευτερη σκέψη διαλεξα Ελλαδα . Μετά απο 15 χρόνια επισκεπτομενη τακτικά και με πολυμηνες παραμονές το νησί δεν εχω αλλαξει γνώμη ουτε μια φορά . Δεν αντέχεται η καθημερινότητα εκει.
Νε την ευκαιρία, τα σέβη μου στους συντρόφους για τις αντοχές τους .

Αν ενδιαφερεσαι πες μου να στο αναλύσω .

Απο την άλλη αν είχα να διαλεξω να ζήσουμε σε ουδετερη χωρα στην Κεντρικη και Λατ. Αμερικη και επροκειτο για Αργεντινη , Χιλή , Βραζιλία και Περου θα πηγαινα .
Αν επρόκειτο για διεφθαρμενη , επικινδυνη μπανανία θα διάλεγα Κούβα .

Λέμε και κάνα αστειο με παροιμίες να περνάει η ωρα αλλά οι επαναστασεις ηταν χρησιμες και ωφέλιμες οταν έγιναν .
Το 2019 θέλω και άλλα πραγματα για να ειναι καλύτερη η διαβιωση μου .
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Senor Nada σχετικά με την Κουβα .

Οταν επρεπε το 2004 να αποφασισω , λογω γαμου με Κουβανο , σε ποιά χώρα θα ζήσω χωρίς δευτερη σκέψη διαλεξα Ελλαδα . Μετά απο 15 χρόνια επισκεπτομενη τακτικά και με πολυμηνες παραμονές το νησί δεν εχω αλλαξει γνώμη ουτε μια φορά . Δεν αντέχεται η καθημερινότητα εκει.
Νε την ευκαιρία, τα σέβη μου στους συντρόφους για τις αντοχές τους .

Αν ενδιαφερεσαι πες μου να στο αναλύσω .

Απο την άλλη αν είχα να διαλεξω να ζήσουμε σε ουδετερη χωρα στην Κεντρικη και Λατ. Αμερικη και επροκειτο για Αργεντινη , Χιλή , Βραζιλία και Περου θα πηγαινα .
Αν επρόκειτο για διεφθαρμενη , επικινδυνη μπανανία θα διάλεγα Κούβα .

Λέμε και κάνα αστειο με παροιμίες να περνάει η ωρα αλλά οι επαναστασεις ηταν χρησιμες και ωφέλιμες οταν έγιναν .
Το 2019 θέλω και άλλα πραγματα για να ειναι καλύτερη η διαβιωση μου .

Αν έχεις χρόνο να γράψεις κάποια πράγματα πιο αναλυτικά, φυσικά και θα μ'ενδιεφερε να διαβάσω!
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Πάλι καλά που είναι ο @Yorgos και η @KIKI να λένε καμία αλήθεια, γιατί κάποιοι εδώ μέσα πιστεύουν ότι οι κακοί Αμερικάνοι και υπόλοιποι δυτικοί λένε όλα αυτά τα προπαγανδιστικά για Κούβα / Βόρεια Κορέα κτλ. Όχι ότι δεν γίνετε (και) προπαγάνδα, αλλά δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά.

Δημοκρατικό δείγμα ενός κράτους (έφυγα από την Κούβα και την Βόρεια Κορέα για να μην γίνω γραφικός)

https://www.amnesty.org/en/latest/n...n-prison-and-111-lashes-a-shocking-injustice/
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ θέλω να δω ένα αντίστοιχο για την Ελλάδα, πόσοι Έλληνες μπορούν να βρουν όχι η βόρειο Κορέα, αλλά την Ιρλανδία ή τη Λευκορωσία σε ένα χάρτη, που είναι και στην ήπειρο τους.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.005
Εγώ θέλω να δω ένα αντίστοιχο για την Ελλάδα, πόσοι Έλληνες μπορούν να βρουν όχι η βόρειο Κορέα, αλλά την Ιρλανδία ή τη Λευκορωσία σε ένα χάρτη, που είναι και στην ήπειρο τους.
Η Ελλαδα δεν ειναι πολυ ψηλα στη λιστα των ζαβων
https://www.google.com/amp/s/www.in...ndex-ipsos-mori-poll-survey-a7481196.html?amp
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.537
Η έρευνα αυτή που δημοσιεύθηκε και στους times έχει πολλές προεκτάσεις. Το ότι μόνο το 36% ήξερε που είναι η Κορέα δεν οφείλεται μόνο σε αναλφαβητισμό. Το ποσοστό αυτό ήταν κοντά στο 50% για κατόχους τουλάχιστον ενός πτυχίου. Το ότι στην έρευνα η ερώτηση ήταν για τη Β Κορέα Επίσης είναι άσχετο με τη λογική κ η Ουκρανία να τους ρωτήσεις που είναι πάνω κάτω τα ίδια αποτελέσματα θα λάβεις. Είναι γεγονός ότι οι Ευρωπαίοι είναι πιο ευαίσθητοι σε γεωπολιτικά κτλ θέματα από τόυς Αμερικανούς, αυτή είναι η γνώμη μου . Μια αντίστοιχη έρευνα στη Γαλλία πχ θα μπορούσε να είναι ένα μέτρο σύγκρισης. Γενικά οι Αμερικανοί, λόγω του λαιφ σταιλ, λόγω κοινωνίας δεν ασχολούνται παραέξω Όχι μόνο από την Αμερική, ούτε καν από τη πολιτεία, για να μη πω την πόλη αν ειδικά είναι μεγάλη. Στην τηλεόραση η οποία έχει ειδήσεις κάθε 2 ώρες που λέει ο λόγος, παίζονται αστεία κατά τη γνώμη μου θέματα, που είναι αποκλειστικά της πολιτείας. Μόνο κάποιες ειδήσεις τύπου μακελειό με πιστόλια ή αεροπορικα δυστυχήματα ανα το κόσμο θα παιχτούν . Εν πάσει περιπτώσει κάνεις δε λέει ότι η ζωή σε μια χώρα όπως την Βόρεια Κορέα ή τη Κούβα είναι καλύτερη από τις καπιταλιστικές δυτικές κοινωνίες, αλλά να έχουμε πάντα υπόψιν οτι και εκεί υφίστανται καταστάσεις που είναι ντροπή για την ανθρωπότητα το 2019. Φτώχια, αναλφαβητισμός έλλειψη ασφάλειας κ πολλά άλλα συμβαίνουν ΚΑΙ στις δυτικές κοινωνίες.

Υ.Γ παραθέτω το λινκ της έρευνας. Κάποια στιγμή που θα περάσω θα ανεβάσω φωτογραφίες από το "αβατο" του south side Σικάγο που περνάω που κ που να δείτε φωτογραφίες που θα νομίζετε ότι είμαστε στην Αϊτή που λέει και ο Γιώργος. Και δεν υπερβάλλω καθόλου χωρίς να έχω πάει εκεί απ ότι έχω δει μόνο...

https://www.nytimes.com/interactive...p-theyre-more-likely-to-prefer-diplomacy.html
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Αν έχεις χρόνο να γράψεις κάποια πράγματα πιο αναλυτικά, φυσικά και θα μ'ενδιεφερε να διαβάσω!
Θα σου δωσω με π.μ. το τηλεφωνο μου .Ετοιμασου να μιλησουμε για πολλη ωρα !
Αλλοιώς πρέπει να γραψω σεντόνια και δεν ευκαιρώ .
Αφου διαλεξα Ελλάδα δουλευω πολύ και σκληρά !

Αν διαλεγα Κουβα θα δουλευα ελάχιστα και θα εγραφα νουβελα .
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν την είδα στις 40 χώρες που συμμετείχαν.

Εχθές έτρωγα με μεταπτυχιακούς Έλληνες, ο ένας δεν ήξερε πού είναι η Ωκεανία, άλλη νομιζε ότι η Νέα Ζηλανδία ακόμη είναι αποικία της Μεγάλης Βρετανίας και ο τρίτος πολύ διακριτικά ρώτησε αν η Νέα Ζηλανδία είναι κοντά στη Χαβάη. For the record, μιλάμε για γιατρό , οικονομολόγο και ιδιοκτήτη μεγάλης εταιρείας, όλοι με μεταπτυχιακά στο εξωτερικό.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom