Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907

Raul

Member
Μηνύματα
64
Likes
195
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
Νομιζω οτι θα δουμε εμφυλιο πολεμο. Οτι θα πεφτει ξυλο εξω απο τις εκκλησιες μεταξυ πιστων και απιστων οταν θα αρχισουν να κατεβαινουν τα πρωτα φερετρα απο τις πολυκατοικιες.
https://www.kathimerini.gr/1068264/...korwnoios-den-metadidetai-me-th-8eia-koinwnia
Δηλαδή, εδώ δεν πρέπει να παρέμβει εισαγγελέας;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Όσοι προσέρχονται «μετά φόβου Θεού, πίστεως και αγάπης» και απολύτως ελεύθερα χωρίς κανένα δυναστικό καταναγκασμό, κοινωνούν το Σώμα και το Αίμα του Χριστού, που γίνεται «φάρμακο αθανασίας», «εις άφεσιν αμαρτιών"
Οποιος εχει υποψιν του τη θεωρια του Popper περι διαψευσιμοτητας αντιλαμβανεται ποσο σατανικα (ουπς) ειναι διατυπωμενη αυτη η φραση.
Στις επιστημονικες θεωριες αυτο που λες διαψευδεται η δε διαψευδεται. Τελος.
Εδω λεει πως αν σωθεις, ειναι γιατι πιστευες, αν πεθανεις συνεβη γιατι δεν πιστευες αρκετα. Η πιστη δεν διαψευδεται -ουτε επιβεβαιωνεται- αρα η θ. Κοινωνια ειναι ασφαλης.
Τις ιδιες μεθοδους χρησιμοποιουν και οι προβλέψεις των ζωδιων.
https://sciencearchives.wordpress.com/2012/01/14/έ-ό-9/
 
Last edited:

Manos46

Member
Μηνύματα
589
Likes
2.461
Ταξίδι-Όνειρο
???
Οποιος εχει υποψιν του τη θεωρια του Popper περι διαψευσιμοτητας αντιλαμβανεται ποσο σατανικα (ουπς) ειναι διατυπωμενη αυτη η φραση.
Στις επιστημονικες θεωριες αυτο που λες διαψευδεται η δε διαψευδεται. Τελος.
Εδω λεει πως αν σωθεις, ειναι γιατι πιστευες, αν πεθανεις συνεβη γιατι δεν πιστευες αρκετα. Η πιστη δεν διαψευδεται -ουτε επιβεβαιωνεται- αρα η θ. Κοινωνια ειναι ασφαλης.
Τις ιδιες μεθοδους χρησιμοποιουν και οι προβλέψεις των ζωδιων.
Για αυτό δεν πιστεύω ούτε τα ζώδια :bleh:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Για αυτό δεν πιστεύω ούτε τα ζώδια :bleh:
Εχει πλακα και η αναγωγη στις κλινικες μελετες. Πχ.
-Κολλας κορωνοιο με τη Θ. Κοινωνια?
-Δεν υπαρχουν αρκετες κλινικες μελετες, ας μην ειμαστε απολυτοι.
Αυτο μπορει να επεκταθει και σε αλλα ερωτηματα. π.χ. Αν βαρεσουν 200 ατομα το κεφαλι τους εθελοντικα με 2 μεγαλα τουβλα εκατερωθεν, θα ουρλιαξουν, αλλα δεν εχουν γινει αρκετες κλινικες μελετες, γι αυτο ας μην ειμαστε απολυτοι.
Αυτη η περιοδος μπορει να στειλει στα καγκελα τους επιστημολογους :p
Ας μεταφερθει στο σωστο τοπικ αυτη η συζητηση, ειμαστε off εδω.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Υπαρχει σχετικη Υπουργος-καντηλαναφτρια.
Βλέπω μια ιδιαίτερη ''αγάπη'' στη φυσική σου προϊσταμένη .. λίγο σεβασμός στη Σορβόννη και στο Χάρβαρντ παρακαλώ.. πάλι καλά που δεν την είπες καντηλανάφτρα (show the slang) να φας και καμιά μήνυση..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Βλέπω μια ιδιαίτερη ''αγάπη'' στη φυσική σου προϊσταμένη .. λίγο σεβασμός στη Σορβόννη και στο Χάρβαρντ παρακαλώ.. πάλι καλά που δεν την είπες καντηλανάφτρα (show the slang) να φας και καμιά μήνυση..
Δεν εχω χασει τις ελπιδες μου οτι μπορει να το διαχειριστει σωστα στο τελος. Αν δεν μπορεσει, θα κριθει, οπως ολοι μας αλλωστε ( σ αυτη τη ζωη :p)
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Έρευνα για το πως βλέπουν οι λαοί την πολυπολιτισμικότητα στη χώρα τους. Αν πατήσετε το λινκ έχει όλη την έρευνα που έχει πολύ ενδιαφέρον:


Έχω τις επιφυλάξεις μου για τα αποτελέσματα κάποιων χωρών.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Έρευνα για το πως βλέπουν οι λαοί την πολυπολιτισμικότητα στη χώρα τους. Αν πατήσετε το λινκ έχει όλη την έρευνα που έχει πολύ ενδιαφέρον:


Έχω τις επιφυλάξεις μου για τα αποτελέσματα κάποιων χωρών.
Καλα ειδικά ότι μόνο το 13% των Εγγλέζων αλλά και το 23% των Γάλλων δεν θέλει την πολυπολιτισμικότητα ενώ το υπόλοιπο 85 τοις εκατό και 70 αντίστοιχα το βρίσκει ως θετικό στοιχείο βγάζει μάτι. Όλοι ξέρουμε για ποιους λόγους υπερψήφισαν το μπρεξιτ. Επίσης όλοι ξέρουμε τι εστί Λεπέν! Το μόνο που δείχνει η έρευνα είναι ότι στην Αγγλία ή στην Γαλλία είναι πιο ταμπού να δηλώσεις ρατσιστής απ' ότι π.χ. στην Ελλάδα!
 
Last edited:

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.745
Όχι, όλοι ξέρουμε πώς αιτιολογησαν τα μέσα την επικράτηση του Brexit. Γενικά όλα είναι πιο σύνθετα.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.776
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom