Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Το ότι άλλες θρησκείες ή διαφορετικά δόγματα απο το ορθόδοξο της Ελλάδας κλείνουν τόπους λατρείας ή αλλάζουν το τρόπο άσκησης της λατρείας, νομίζω οτι είναι επιπλέον κίνητρο για τους πιστούς ωστε να πάνε και να ασκήσουν τα θρησκευτικά τους καθήκοντα ωστε να αποδείξουν και στον πιο άπιστο οτι δεν κινδυνεύεις στην εκκλησία.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το ότι άλλες θρησκείες ή διαφορετικά δόγματα απο το ορθόδοξο της Ελλάδας κλείνουν τόπους λατρείας ή αλλάζουν το τρόπο άσκησης της λατρείας, νομίζω οτι είναι επιπλέον κίνητρο για τους πιστούς ωστε να πάνε και να ασκήσουν τα θρησκευτικά τους καθήκοντα ωστε να αποδείξουν και στον πιο άπιστο οτι δεν κινδυνεύεις στην εκκλησία.
Αυτο ακριβως. Εδω φαινεται ποιος πιστευει στο πραγματικο θεο και ποιοι στους fake.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Το ότι άλλες θρησκείες ή διαφορετικά δόγματα απο το ορθόδοξο της Ελλάδας κλείνουν τόπους λατρείας ή αλλάζουν το τρόπο άσκησης της λατρείας, νομίζω οτι είναι επιπλέον κίνητρο για τους πιστούς ωστε να πάνε και να ασκήσουν τα θρησκευτικά τους καθήκοντα ωστε να αποδείξουν και στον πιο άπιστο οτι δεν κινδυνεύεις στην εκκλησία.
Η απουσια ΜΜΜ στις μικρες πολεις θα δημιουργουσε τεραστια ανισορροπια στη διασπορα των κρουσματων. Η προσελευση των κατοικων της υπαιθρου στις εκκλησιες θα εξασφαλισει την απαραιτητη ισορροπια και θα καθησυχασει τους πολιτες πως Ελλαδα δεν ειναι μονο η Αθηνα.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Αρχικά άσε αυτά τα "για όσους έχουν την καλή διάθεση να καταλάβουν".

Μια χαρά διάθεση έχω και μπορώ να ξεχωρίσω τη διαφορά μεταξύ των λεγόμενων ενός παπά και μιας λοιμωξιολογου.

Η γιαγιά στην Χ Αμαλιάδα βλέποντας τη λοιμωξιολογο να λέει απ'τη μία "να καθίσουν σπίτι οι επικίνδυνες ομάδες" αλλά απ'την άλλη "δεν κολλάς με τη θεία κοινωνία" σου λέει αυτή είναι ειδική, ξέρει τι λέει.

Δεν ξέρω γιατί δεν αντιλαμβάνεσαι τη διαφορά.

Όποιος επιστήμονας θέλει να πάει να κοινωνήσει μπορεί να το κάνει. Μπορεί όμως να υπογράψει χαρτί πως δεν μεταδίδεται ο ιός με αυτό τον τρόπο; Έχει γίνει κάποια μελέτη και το ξέρει ή απλά είναι θέμα πίστης κι ας ελπίσουμε η μη εξάπλωση του ιού να εξαρτάται από ένα θαύμα που ποτέ δεν θα μπορέσουμε να αποδείξουμε αλλά μπορούμε να πάρουμε τις κατάλληλες προφυλάξεις ώστε να μη χρειαστεί η βοήθεια του θαύματος;
Ουτε κι εγώ ξέρω γιατί δεν αντιλαμβάνεσαι την διαφορά των όσων έγραψα ...
Η γιαγιά σου θα μπορούσε να μην πάει για θεία κοινωνία ούτε καν να παρευρεθεί στην θεία λειτουργία αλλά απλά για μερικα λεπτά να περάσει απο την εκκλησία ν ανάψει ένα κεράκι ...θα σπρώξει θα ακουμπησει το πόμολο την πόρτα της εκκλησίας θα έρθει σε επαφή με τα παγκάρια κλπ δυνητικά πάλι ελοχεύει ο κίνδυνος γι αυτήν να"πάρει"τον ιό ο οποίος έμεινε εκεί απο΄κάποιον νοσούντα... και απ ότι λεγεται ..εφόσον έχει διαφορετική συμπεριφορά από τους μέχρι τώρα γνωστούς ιούς μπορεί να μείνει για αρκετές ώρες!
Αν πάλι πάει να εκκλησιαστει αλλά ΔΕΝ θα μεταλαβει ,...κάθεται κάπου και δίπλα της κάθεται ό άγνωστος φορέας η ήπια ασθενής που δεν έχει ιδέα αν πάσχει απο τη συγκεκριμένη νόσο,έχει ένα ήπιο ηπιότατο συναχάκι,...ΚΑΙ αυτή αλλα΄και όσοι κάθονται διπλα αριστερα δεξια πισω μπρος ΔΥΝΗΤΙΚΑ κινδυνευουν,
πράγμα που ισχύει για όλους τους χώρους για τα πάντα ...γι αυτό λέμε όσο το δυνατόν αποφυγή συγχρωτισμού,
μη μου λετε λοιπον για τη θεία κοινωνία....
η θα μπουμε σε καραντίνα όπως είπα σε προηγούμενο μου μηνυμα η συνεχίζουμε τη ζωή μας προσέχοντας με βάση τις οδηγίες που έχουν δοθεί απο τους επίσημους αρμόδιους φορείς αυτά που μπορουμε να προσέξουμε
ωραίο το post του sevro 1337 στο θεμα νεος κοροναιος και τωρα τι
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ουτε κι εγώ ξέρω γιατί δεν αντιλαμβάνεσαι την διαφορά των όσων έγραψα ...
Η γιαγιά σου θα μπορούσε να μην πάει για θεία κοινωνία ούτε καν να παρευρεθεί στην θεία λειτουργία αλλά απλά για μερικα λεπτά να περάσει απο την εκκλησία ν ανάψει ένα κεράκι ...θα σπρώξει θα ακουμπησει το πόμολο την πόρτα της εκκλησίας θα έρθει σε επαφή με τα παγκάρια κλπ δυνητικά πάλι ελοχεύει ο κίνδυνος γι αυτήν να"πάρει"τον ιό ο οποίος έμεινε εκεί απο΄κάποιον νοσούντα... και απ ότι λεγεται ..εφόσον έχει διαφορετική συμπεριφορά από τους μέχρι τώρα γνωστούς ιούς μπορεί να μείνει για αρκετές ώρες!
Αν πάλι πάει να εκκλησιαστει αλλά ΔΕΝ θα μεταλαβει ,...κάθεται κάπου και δίπλα της κάθεται ό άγνωστος φορέας η ήπια ασθενής που δεν έχει ιδέα αν πάσχει απο τη συγκεκριμένη νόσο,έχει ένα ήπιο ηπιότατο συναχάκι,...ΚΑΙ αυτή αλλα΄και όσοι κάθονται διπλα αριστερα δεξια πισω μπρος ΔΥΝΗΤΙΚΑ κινδυνευουν,
πράγμα που ισχύει για όλους τους χώρους για τα πάντα ...γι αυτό λέμε όσο το δυνατόν αποφυγή συγχρωτισμού,
μη μου λετε λοιπον για τη θεία κοινωνία....
η θα μπουμε σε καραντίνα όπως είπα σε προηγούμενο μου μηνυμα η συνεχίζουμε τη ζωή μας προσέχοντας με βάση τις οδηγίες που έχουν δοθεί απο τους επίσημους αρμόδιους φορείς αυτά που μπορουμε να προσέξουμε
ωραίο το post του sevro 1337 στο θεμα νεος κοροναιος και τωρα τι
Μα ποιος διαφωνεί με αυτές τις γενικές απόψεις;
Προφανώς κάποιος μπορεί να μην πάει στην εκκλησία, προφανώς και αν πάει μπορεί να κολλήσει απ'τα πομολα, ή αν κάποιο φτερνιστεί στη στάση του λεωφορείου, ή αν αγγίξει την κουπαστή σε κυλιόμενες σκάλες, αυτά όλα είναι γενικότητες και έχουν βγει σχετικές οδηγίες προφύλαξης.

Αυτό που συζητάμε εδώ είναι πως λοιμωξιολόγοι βγαίνουν στην τηλεόραση να καταθέσουν την επιστημονική τους άποψη ώστε να αποφευχθεί η διάδοση του ιού, κυρίως στις ευπαθείς ομάδες, αλλά αντί γι'αυτό καταθέτουν διαπιστευτήρια πίστης στην εκκλησία.

Γράφεις ''η συνεχίζουμε τη ζωή μας προσέχοντας με βάση τις οδηγίες που έχουν δοθεί απο τους επίσημους αρμόδιους φορείς αυτά που μπορουμε να προσέξουμε''

Οι αρμόδιοι επίσημοι φορείς είναι οι λοιμωξιολόγοι που χωρίς στοιχεία λένε πως δεν κολλάς με τη θεία λειτουργία μην τυχόν και δυσανασχετήσουν την εκκλησία;

Πρόσεξέ με, δεν τα βάζω με την εκκλησία ως εκκλησία, ούτε με την πίστη του καθενός, ούτε ξέρεις πόσο δυνατή μπορεί να είναι η πίστη μου.
Αυτό όμως που δεν αντέχω είναι πως αντιμετωπίζουμε ένα πολύ σημαντικό ζήτημα με καταστροφικές συνέπειες σε πολλούς τομείς και αντί να αναλύουμε τα στοιχεία και να μιλάμε βάση αυτών στηριζόμαστε στην πίστη του καθενός και στην καλή θέληση του αν νοιώσει λίγο άρρωστος να μην μεταλάβει, να μην πάει εκκλησία την ίδια στιγμή που ακούει επιστήμονες στην τηλεόραση να του λένε το αντίθετο.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μα ποιος διαφωνεί με αυτές τις γενικές απόψεις;
Προφανώς κάποιος μπορεί να μην πάει στην εκκλησία, προφανώς και αν πάει μπορεί να κολλήσει απ'τα πομολα, ή αν κάποιο φτερνιστεί στη στάση του λεωφορείου, ή αν αγγίξει την κουπαστή σε κυλιόμενες σκάλες, αυτά όλα είναι γενικότητες και έχουν βγει σχετικές οδηγίες προφύλαξης.

Αυτό που συζητάμε εδώ είναι πως λοιμωξιολόγοι βγαίνουν στην τηλεόραση να καταθέσουν την επιστημονική τους άποψη ώστε να αποφευχθεί η διάδοση του ιού, κυρίως στις ευπαθείς ομάδες, αλλά αντί γι'αυτό καταθέτουν διαπιστευτήρια πίστης στην εκκλησία.

Γράφεις ''η συνεχίζουμε τη ζωή μας προσέχοντας με βάση τις οδηγίες που έχουν δοθεί απο τους επίσημους αρμόδιους φορείς αυτά που μπορουμε να προσέξουμε''

Οι αρμόδιοι επίσημοι φορείς είναι οι λοιμωξιολόγοι που χωρίς στοιχεία λένε πως δεν κολλάς με τη θεία λειτουργία μην τυχόν και δυσανασχετήσουν την εκκλησία;

Πρόσεξέ με, δεν τα βάζω με την εκκλησία ως εκκλησία, ούτε με την πίστη του καθενός, ούτε ξέρεις πόσο δυνατή μπορεί να είναι η πίστη μου.
Αυτό όμως που δεν αντέχω είναι πως αντιμετωπίζουμε ένα πολύ σημαντικό ζήτημα με καταστροφικές συνέπειες σε πολλούς τομείς και αντί να αναλύουμε τα στοιχεία και να μιλάμε βάση αυτών στηριζόμαστε στην πίστη του καθενός και στην καλή θέληση του αν νοιώσει λίγο άρρωστος να μην μεταλάβει, να μην πάει εκκλησία την ίδια στιγμή που ακούει επιστήμονες στην τηλεόραση να του λένε το αντίθετο.
Ας τοποθετηθεί λοιπόν ο Ε.Ο.Δ.Υ ,εχει δώσει οδηγίες ,ας τοποθετηθεί επί του θέματος,ας μιλήσουν κι άλλοι,
με ρώτησες και εξέφρασα μιά άποψη,ούτε εκπρόσωπος τύπου της Γιαμαρέλλου είμαι ούτε την ξέρω προσωπικά,
δεν υπάρχει λογος να κοντραριζόμαστε,
δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εξαλλου αν επαθαν τιποτε, δεν εζησε και κανεις to tell the story.
Στις νεότερες δηλώσεις του ο Μόσιαλος είπε ότι δεν έχουν καταγραφεί περιπτώσεις τα 21 τελευταία χρόνια. Κάποιος του σφύριξε, φαίνεται, ότι το 1998 είχε καταγραφεί! (ράντισμα με αγιασμό)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ας τοποθετηθεί λοιπόν ο Ε.Ο.Δ.Υ ,εχει δώσει οδηγίες ,ας τοποθετηθεί επί του θέματος,ας μιλήσουν κι άλλοι,
με ρώτησες και εξέφρασα μιά άποψη,ούτε εκπρόσωπος τύπου της Γιαμαρέλλου είμαι ούτε την ξέρω προσωπικά,
δεν υπάρχει λογος να κοντραριζόμαστε,
δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο
Και πάλι το αντιλαμβάνεσαι λάθος, δεν κοντραριζόμαστε, απλή συζήτηση κάνουμε, ούτε είπα πως είσαι εκπρόσωπος τύπου της,κάθε, Γιαμαρέλλου, πάνω στο θέμα της μη επιστημονικής τοποθέτησης του εοδυ και των λοιπών λοιμωξιολόγων

Ανακοινώθηκαν και άλλα μέτρα σήμερα, αντιγράφω από καθημερινή.
Αναστολή λειτουργίας των ΚΑΠΗ σε όλη τη χώρα για 4 εβδομάδες.

Επίσης, για 4 εβδομάδες δεν θα μπορεί να διενεργηθεί κανένα συνέδριο στην επικράτεια.

Για 2 εβδομάδες σταματούν οι σχολικές εκδρομές εντός της χώρας, ενώ επίσης για 2 εβδομάδες όλες οι αθλητικές διοργανώσεις θα γίνονται κεκλεισμένων των θυρών χωρίς θεατές

Επίσης αποφασίστηκε η προληπτική αναστολή, όπως ήδη ισχύει, της λειτουργίας σχολείων ανά περίπτωση, όταν συνδέονται με επιβεβαιωμένα κρούσματα.


Έκλεισαν τα ΚΑΠΗ αλλά κουβέντα για την εκκλησία, κατάλαβες τώρα το σκεπτικό μου;
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Ούτε τις δικαστικές αίθουσες εκλεισαν, αυτό πως το εξηγείς;

Συγνώμη δεν κρατήθηκα
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom