Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καμία σχέση!

1. Ε όλο και σε κάτι πιστεύεις δλδ


2. Αυτο εννοώ και ποίος σου είπε ότι δεν έχει εφαρμογή αυτό; Έχει να κάνει με το φόβο του ανθρώπου για το άγνωστο, για ότι δεν έχει μπορέσει ακόμα η επιστήμη να κατανοήσει ή για την αδυναμία πολλών ανθρώπων να δεχτούν πολλά άλλα θέματα.

Να μου βάλεις γ' για το γραμματικό μου λάθος
1. Ε ναι σε κατι πιστευω. Επισης πιστευω πως γεννηθηκα και πως θα πεθανω, πως εχω 4 παιδια και αλλα πολλα, αν αυτο σε ικανοποιει. Ειπες δεν σου αρεσει το παιχνιδι των λεξεων αλλα εχεις χτυπησει high score προκειμενου να πεισεις τον εαυτο σου πως ολοι καπου πιστευουν.

2. Σειρα μου να πω: Καμια σχεση! Φοβο για το αγνωστο εχεις εσυ που πιστευεις, εγω δεν εχω κανενα φοβο. Ολα καλοδεχουμενα, εκτος απο αρρωστιες και θανατους αγαπημενων προσωπων. Που πονανε μεν αλλα ποτε δεν μου προκαλεσαν φοβο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ποιου ανθρωπου; Εγω δεν φοβαμαι το αγνωστο. Νομιζω ουτε κι ο @tripakias . Το αγνωστο ειναι αυτο που ειναι, προκλητικο και ενδιαφερον.
Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γιατι; Κανουμε σοβαρη συζητηση, γιατι να κοροιδευω.Ενας ανθρωπος που δεν πιστευει σε τιποτε δεν λειτουργει με πολλες βεβαιοτητες ωστε να νιωθει φοβο μπροστα στην αβεβαιοτητα. Α εχει ισως μονο μια βεβαιοτητα, οτι θα πεθανουμε ολοι καποια στιγμη. Στα υπολοιπα ξερει οτι δεν εχουμε υπογραψει συμβολαιο και τα παντα ειναι θεμα τυχης και αποφασεων. Και οτι η ζωη ειναι κυριως χαοτικη, αλλα προσπαθει να βρει καποιους κανονες σ αυτην, αλλοτε σωστους. αλλοτε τους αναθεωρει, γι αυτο και η φιλοσοφια εξελισσεται στους αιωνες η βασικα υπαρχουν παραλληλες και ταυτοχρονες φιλοσοφικες θεωριες. Αλλα γιατι αυτο θα πρεπει να εμπνεει φοβο; Σε μενα δεν εμπνεει. Φανταζομαι και σε αλλους.
Για να λεμε βεβαια και του στραβου το δικιο, ενα φοβο πως δεν θα γινει η δουλεια μου οταν επισκεπτομαι δημοσια υπηρεσια στην Ελλαδα τον εχω. Και συνηθως πεφτω μεσα.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.012
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Στις προοδευτικες χωρες υπαρχει διαχωρισμος κρατους και εκκλησιας. Δεν εχει δικαιοδοσια το κρατος να την κλεισει, εκτος κι αν αποφασισει να κλεισουν τα παντα σε μια περιοχη. Ειναι πανω κατω σαν να αποφασισει η κυβερνηση να κλεισει μια συγκεκριμενη ιδιωτικη επιχειρηση, γινεται;
Τι σε κάνει να πιστεύεις πως δεν γίνεται;; Σε περιόδους έκτακτης ανάγκης κλείνει επιλεκτικά ό,τι κρίνει, τις εκδρομές ιδιωτικών πρακτορείων του νομού Αχαϊας φερ' ειπείν, μέχρι να φτάσει στα πάντα.

Εσύ δεν το βλέπεις πως είναι αντιαισθητικό (και κάνει δυσανάγνωστο το ποστ) να είναι το μότο σου με μεγαλύτερους χαρακτήρες από τους χαρακτήρες του ποστ?

.....
Το ότι δεν είσαι ευθικτη στην υποτιμηση δείχνει την δύναμη της θρησκείας. Φαντάζομαι ότι απορεις με γυναίκες που πιστεύουν σε άλλες θρησκείες που επίσης τις υποτιμουν.
Καμία σχέση όμως! Δεν είμαι εύθικτη γενικώς, πολύ περισσότερο στην υποτίμηση προς το γυναικείο φύλο. Δε με εντάσσω σε κατηγορίες και έχω κινηθεί περισσότερο σαν αντρικού γένους. Καλώς ή κακώς όταν υποτιμάται η γυναίκα δεν αισθάνομαι ότι υποτιμώμαι εγώ, δεν έχω αισθανθεί ανδρική καταπίεση και δε με αγγίζει.

Επειδή δε μου αρέσει να μιλάω θεωρητικά, σχολιάζετε ό,τι θέλετε από τα ήδη λεχθέντα αλλά, αν γίνεται, χωρίς να μου έρχονται ειδοποιήσεις που με "υποχρεώνουν" να απαντήσω.

Ενδιαφέρον θέμα θα ήταν πάντως, εδώ που τα λέτε, να διερευνήσετε και το κατά πόσο πιστεύει ο καθένας πως μπορεί να προκαλέσει καταστάσεις θετικές ή αρνητικές με τη δύναμη του μυαλού του.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Η Γιαμαρέλλου είπε"στην εκκλησία δεν πρέπει να πηγαίνουν άτομα απο τις ευπαθείς ομάδες κλπ""και στη συνέχεια μίλησε για την θεία κοινωνία εξηγώντας ότι είναι κάτι διαφορετικό..

Είχε δίκιο ο dik-7 που πολλές φορές ανέφερε ότι θα ήταν πιό σωστό να γίνει μιά συζήτηση στο σόσιαλ περί θρησκείας και πίστης για να μπαίνουν κάποια πράγματα στη θέση τους...
Αλλο πράγμα ο συγχρωτισμός ατόμων(εκκλησία όπως και σε θέατρα κινηματογράφους κλπ)και οι "δυνητικοί κίνδυνοι"που προκύπτουν απ αυτόν για διασπορά ιώσεων-μεταδοτικών νοσημάτων και άλλο πράγμα η θεία κοινωνία!
Κατανοώ απολύτως για όσους (είτε πιστεύουν είτε όχι)δεν γνωρίζουν τα του χριστιανικού ορθόδοξου δόγματος..αλλά η "βάση"το θεμέλιο ας πούμε της έκφανσης της χριστιανικής πίστης είναι η θεία λειτουργία η οποία ΔΕΝ γινεται να διαχωρισθεί απο την θεία κοινωνία σαν τελετουργία ,θεία κοινωνία θα βγεί στο τέλός οπωσδήποτε ασχετως αν υπάρχουν η όχι πιστοί να μεταλάβουν(δεν είναι υποχρεωτικό),αν δεν βρεθεί κανείς θα το καταλύσει ο ιερέας.
Πάμε παρακάτω...όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε και απο την Γιαμαρελου και απο τον μητροπολίτη νομίζω που είπε τα ίδια πράγματα...η θεία κοινωνία(όσο αστείο εξωπραγματικό χαζό ακούγεται για όσουν δεν πιστεύουν και οκ δεκτό)για την χριστιανική πίστη αντιπροσωπεύει το σωμα και αίμα χριστού!οχι μόνο πιστεύει ότι ΔΕΝ κινδυνεύει αυτός που θα μεταλάβει από το οτιδήποτε αλλά μετέχει πολλές φορές στη θεία κοινωνία γιατί το βλέπει και σαν "φάρμακο"...
Επομένως η η πολιτεία θα αποφασίσει στα πλαίσια "καραντίνας"να κλείσει τα πάντα...,δικαστήρια σχολεία ΚΑΠΗ και μαζί και τις εκκλησίες ειδάλλως οσο η εκκλησία λειτουργεί θα λειτουργεί με τα τελετουργικά της και οι πιστοί είναι ..πάντα ήταν και είναι ελευθεροι ειτε απλά να πάνε να προσευχηθούν είτε να μεταλάβουν

Η Γιαμαρέλλου μίλησε για το θέμα του κορονοιού ως επιστήμονας ή ως θεολόγος; Γιατί όλα όσα γράφεις δικαιολογούνται αν μίλησε με την ιδιότητα της θεολόγου ή ως παπάς (ιδιαίτερα αφού είπε και τα ίδια πράγματα με τον μητροπολίτη).

Αλλά επειδή καλέστηκε να μιλήσει με την ιδιότητα της λοιμωξιολόγου θεωρείς πως οι απαντήσεις της, με βάση την επιστήμη που σπούδασε και όχι την όποια θρησκεία πιστεύει, ήταν οι σωστές;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εσύ δεν το βλέπεις πως είναι αντιαισθητικό (και κάνει δυσανάγνωστο το ποστ) να είναι το μότο σου με μεγαλύτερους χαρακτήρες από τους χαρακτήρες του ποστ?
Tout ce qui vous plaira Ma'am
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.159
Likes
20.485
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
. Ολα καλοδεχουμενα, εκτος απο αρρωστιες και θανατους αγαπημενων προσωπων. Που πονανε μεν αλλα ποτε δεν μου προκαλεσαν φοβο.
Μα αυτοί είναι οι βασικοί φόβοι ενός ανθρώπου. Ή όχι;....
Ειπες δεν σου αρεσει το παιχνιδι των λεξεων αλλα εχεις χτυπησει high score προκειμενου να πεισεις τον εαυτο σου πως ολοι καπου πιστευουν.
Μπράβο μου!
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.012
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Τι αλλο παραπανω εχεις να το λυσουμε; Τωρα που ειμαι σε mood +
Πίσω μου σ' έχω.. Απάντα χωρίς παράθεση, να κάνουμε και τίποτα άλλο. Τι άλλο να θέλω δηλαδή, να σε αλλαξοπιστήσω;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Η Γιαμαρέλλου μίλησε για το θέμα του κορονοιού ως επιστήμονας ή ως θεολόγος; Γιατί όλα όσα γράφεις δικαιολογούνται αν μίλησε με την ιδιότητα της θεολόγου ή ως παπάς (ιδιαίτερα αφού είπε και τα ίδια πράγματα με τον μητροπολίτη).

Αλλά επειδή καλέστηκε να μιλήσει με την ιδιότητα της λοιμωξιολόγου θεωρείς πως οι απαντήσεις της, με βάση την επιστήμη που σπούδασε και όχι την όποια θρησκεία πιστεύει, ήταν οι σωστές;
https://www.news247.gr/koinonia/gia...koinonisoyn-den-prepei-fovoyntai.7597202.htmlαυτή δεν ήταν η δήλωση της;;
με πολύ σαφήνεια λεει οτι" ΔΕΝ πρέπει να πηγαίνουν στην εκκλησία άτομα απο ευπαθείς ομάδες , αλλά να την παρακολουθουν απο την τηλεόραση."
Και παρακάτω όταν καλείται να απαντήσει για την θεία κοινωνία λέει ως πιστή τι πιστεύει τι θα κάνει η ίδια μια χαρά τα εξηγεί ....για αυτούς που έχουν την καλή διάθεση να καταλάβουν ....
σου λέει αυτός που φοβάται ότι με τη θεία κοινωνία μπορεί να μολυνθεί δεν πιστεύει στο μεγαλύτερο μυστήριο και το αντίθετο....
Είναι επιστήμων αλλά δηλώνει και πιστή το ένα δεν αναιρεί το άλλο
Νομίζω όσες εξηγήσεις και να προσπαθήσω να δώσω είναι άσκοπες γιατί δεν θέλετε να καταλάβετε,κάτι τόσο απλό,
δεν είναι υποχρεωτικό να κοινωνήσει κάποιος,
είναι άλλο πράγμα το να πάει κάποιος στην εκκλησία...εκεί μπορεί να πάει κάποιος για να προσευχηθεί άλλος μπορεί να πάει από περιέργεια,μπορεί να μπεί στην εκκλησία ο άθεος ο αγνωστικιστης ο βουδιστής ο οποιοσδήποτε,
ΑΛΛΑ στην θεία κοινωνία δεν φτάνει ο οποισδήποτε είναι ΔΥΟ διαφορετικά πράγματα,αυτός που θα θελήσει και θα φτάσει να κοινωνήσει πιστεύει ακράδαντα σ αυτό που πιστεύει που ακολουθεί της θείας μετάληψης και ΦΥΣΙΚΑ πριν πάει να το κάνει ξέρει και την προετοιμασία που χρειάζεται να κάνει ,στην εκκλησία μπαίνεις και στα πλαίσια του ..είδα φως και μπήκα ,
στην θεία μετάληψη δεν είναι έτσι τα πράγματα,οπότε ο συνειδητοποιημένος ξέρει πολύ καλά τι κάνει και γιατί το κάνει
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.239
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom