Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.200
Likes
20.634
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Οι ανθρωποι που δεν πιστευουν σε τιποτα δεν θα χρησιμοποιουσαν αυτη την εκφραση. Για τον εαυτο τους γνωριζουν οτι υπαρχει και ειναι αυτο που ειναι. Δεν "πιστευουν" οτι υπαρχει και ειναι αυτο που ειναι.
Και γενικα γνωριζουν η δεν γνωριζουν κατι, δεν "πιστευουν" η "δεν πιστευουν" κατι.
Ξερω ειναι, δυσκολη η κατανοηση μεταξυ των 2 πλευρων :haha:.
Βαριέμαι να παίζω με τις λέξεις.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
8.582
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Είθισται να συγχέεται η έννοια της πίστης με αυτήν της θρησκείας. Εγώ δεν έχω δει κανέναν άνθρωπο να μην πιστεύει σε τίποτα....
Σχετικά με την ερώτηση που έκανες, έχω και εγώ αυτήν την απορία όχι σαν γυναίκα αλλά σαν άνθρωπος. Έχω λάβει και εγώ ως απάντηση ότι σχετίζεται με την παράδοση, αλλά αυτή η απάντηση δεν μου έλυσε την απορία!

Σωστά υπάρχει και το να πιστεύεις σε μια ανώτερη δύναμη. Οι οργανωμένες θρησκείες είναι αυτές που δημιουργούν τα προβλήματα και σε αυτές αναφέρομαι. Το ίδιο έχω ρωτήσει και μουσουλμανες και παίρνω παρόμοιες απαντήσεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.115
Likes
41.394
Βαριέμαι να παίζω με τις λέξεις.
Κι ομως η διαφορα μεταξυ της πεποιθησης και της γνωσης ειναι πρωταρχικη για την επιστημη. Δεν ειναι παιχνιδι λεξεων. Καμια επιστημονικη θεωρια δεν μπορει να βασιστει στην πεποιθηση. Ειναι εξω απο την επιστημη και τη γνωση αυτο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.200
Likes
20.634
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Κι ομως η διαφορα μεταξυ της πεποιθησης και της γνωσης ειναι πρωταρχικη για την επιστημη. Δεν ειναι παιχνιδι λεξεων. Καμια επιστημονικη θεωρια δεν μπορει να βασιστει στην πεποιθηση. Ειναι εξω απο την επιστημη και τη γνωση αυτο.
Αυτο που λες εσύ δεν έχει καμία σχέση με αυτό που λέω εγώ, εκτός αν η έννοια της "πεποιθησης" είναι συνώνυμη με αυτήν της "πίστης".
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.155
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το να πιστεύουμε στον εαυτό μας δεν σημαίνει ότι αυτοαναγορευομαστε θεοί, αν και πολλοί το κάνουν αυτό!...
Τι εννοεις αν πιστευω τοτε; Αν εχω αυτοπεποιθηση; Εχω ενα βαθμο απο δαυτη (αναλογα την περισταση και τις ικανοτητες που εχω καλλιεργησει). Αλλα δεν πιστευω σε καποια φυσικη ή μεταφυσικη δυναμη που εχω. Γενικα πιστευω στα ανθρωπινα δικαιωματα, στην ανθρωπινη αξιοπρεπεια, στα δικαιωματα των ζωων, στην ειρηνη μεταξυ των λαων, στην καταργηση των συνορων, στην απουσια "ιεροτητας" εθνικων, πολιτικων, θρησκευτικων, ομαδικων κλπ συμβολων (δεν θεωρω καμια σημαια και κανενα συμβολο ιερο) και σε αλλα. Π.χ. δεν μου καιγεται καρφι αν καποιος καψει την ελληνικη σημαια αλλα ματωνει η καρδια μου αν καει η κουβερτα ενος αστεγου.
Ειναι δυσκολο εως απιθανο να κατανοησει καποιος που πιστευει σε κατι τι νιωθει ενας απιστος.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.115
Likes
41.394
Αυτο που λες εσύ δεν έχει καμία σχέση με αυτό που λέω εγώ, εκτός αν η έννοια της "πεποιθησης" είναι συνώνυμη με αυτήν της "πίστης".
Ναι, ακριβως. Πεποιθηση ειναι αυτο που πιστευει καποιος. Απο τον ορισμο της λεξης :

πεποίθηση η [pepíθisi] Ο33 : α. σταθερή γνώμη, άποψη, βεβαιότητα ότι αυτό που θεωρεί κάποιος σωστό ισχύει πραγματικά:

Αν εννοεις το "πιστευει στον εαυτο του' ως "εχει εμπιστοσυνη στον εαυτο του", νομιζω οτι δεν εχει καθολικη εφαρμογη αυτο. Αλλοι εχουν, αλλοι δεν εχουν, αλλοι εχουν σε μερικα ζητηματα κλπ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.115
Likes
41.394
Γενικα πιστευω στα ανθρωπινα δικαιωματα, στην ανθρωπινη αξιοπρεπεια, στα δικαιωματα των ζωων, στην ειρηνη μεταξυ των λαων, στην καταργηση των συνορων, στην απουσια "ιεροτητας" εθνικων, πολιτικων, θρησκευτικων, ομαδικων κλπ συμβολων (δεν θεωρω καμια σημαια και κανενα συμβολο ιερο) και σε αλλα. Π.χ. δεν μου καιγεται καρφι αν καποιος καψει την ελληνικη σημαια αλλα ματωνει η καρδια μου αν καει η κουβερτα ενος αστεγου.
Ελα λιγο παιχνιδι λεξεων. Υποστηριζεις τα δικαωματα, αξιπρεπεια, την ειρηνη κλπ, δεν πιστευεις :haha:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.155
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ελα λιγο παιχνιδι λεξεων. Υποστηριζεις τα δικαωματα, αξιπρεπεια, την ειρηνη κλπ, δεν πιστευεις :haha:
Κι αυτο σωστο. Πιστευω πως θα επρεπε να υπαρχουν εννοω. Οχι την παρουσα κατασταση τους.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.200
Likes
20.634
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αλλα δεν πιστευω σε καποια φυσικη ή μεταφυσικη δυναμη που εχω.
Καμία σχέση!
Γενικα πιστευω στα ανθρωπινα δικαιωματα, στην ανθρωπινη αξιοπρεπεια, στα δικαιωματα των ζωων, στην ειρηνη μεταξυ των λαων, στην καταργηση των συνορων, στην απουσια "ιεροτητας" εθνικων, πολιτικων, θρησκευτικων, ομαδικων κλπ συμβολων (δεν θεωρω καμια σημαια και κανενα συμβολο ιερο) και σε αλλα
Ε όλο και σε κάτι πιστεύεις δλδ

Αν εννοεις το "πιστευει στον εαυτο του' ως "εχει εμπιστοσυνη στον εαυτο του", νομιζω οτι δεν εχει καθολικη εφαρμογη αυτο. Αλλοι εχουν, αλλοι δεν εχουν, αλλοι εχουν σε μερικα ζητηματα κλπ.
Αυτο εννοώ και ποίος σου είπε ότι δεν έχει εφαρμογή αυτό; Έχει να κάνει με το φόβο του ανθρώπου για το άγνωστο, για ότι δεν έχει μπορέσει ακόμα η επιστήμη να κατανοήσει ή για την αδυναμία πολλών ανθρώπων να δεχτούν πολλά άλλα θέματα.

Να μου βάλεις γ' για το γραμματικό μου λάθος
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.115
Likes
41.394
Έχει να κάνει με το φόβο του ανθρώπου για το άγνωστο, για ότι δεν έχει μπορέσει ακόμα η επιστήμη να κατανοήσει ή για την αδυναμία πολλών ανθρώπων να δεχτούν πολλά άλλα θέματα.
Ποιου ανθρωπου; Εγω δεν φοβαμαι το αγνωστο. Νομιζω ουτε κι ο @tripakias . Το αγνωστο ειναι αυτο που ειναι, προκλητικο και ενδιαφερον.
Βρε, μην κανεις πλακα με τα γραμματικα λαθη. Σε τετοια ζητηματα η λεξη παιζει ρολο :)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.200
Likes
20.634
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

paefstra

Member
Μηνύματα
13.115
Likes
41.394
Γιατι; Κανουμε σοβαρη συζητηση, γιατι να κοροιδευω.Ενας ανθρωπος που δεν πιστευει σε τιποτε δεν λειτουργει με πολλες βεβαιοτητες ωστε να νιωθει φοβο μπροστα στην αβεβαιοτητα. Α εχει ισως μονο μια βεβαιοτητα, οτι θα πεθανουμε ολοι καποια στιγμη. Στα υπολοιπα ξερει οτι δεν εχουμε υπογραψει συμβολαιο και τα παντα ειναι θεμα τυχης και αποφασεων. Και οτι η ζωη ειναι κυριως χαοτικη, αλλα προσπαθει να βρει καποιους κανονες σ αυτην, αλλοτε σωστους. αλλοτε τους αναθεωρει, γι αυτο και η φιλοσοφια εξελισσεται στους αιωνες η βασικα υπαρχουν παραλληλες και ταυτοχρονες φιλοσοφικες θεωριες. Αλλα γιατι αυτο θα πρεπει να εμπνεει φοβο; Σε μενα δεν εμπνεει. Φανταζομαι και σε αλλους.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.705
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom