Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ενας άνθρωπος που ήδη πιστευει οτι η κοινωνία είναι κάτι το θεικό δεν περιμένει κανένα γιατρό, καμια κυβέρνηση, κανένα οργανισμό να του πει αν είναι ασφαλές ή οχι. Θεωρεί οτι είναι ασφαλές γιατι είναι θεικό. Τοσο απλό είναι.
Ενας ανθρωπος που ήδη έχει κάποιες αμφιβολίες ή γενικά δεν πιστευει δεν περιμένει κανένα γιατρο, καμία κυβέρνηση, κανένα οργανισμό να του πει ότι είναι επικίνδυνο. Θεωρεί ότι είναι επικίνδυνο γιατί μπορει κάποιος απο τους προηγούμενους να ήταν φορέας του ιου. Τοσο απλό είναι.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.060
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Το "πίστευε και μη ερεύνα" βλέπω ζεί ακόμα στις μέρες μας.... Συνεχίζουμε...
Συγνωμη που θα στο χαλάσω αλλά είναι πίστευε και μη, ερευνα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.164
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Θα μπορουσε να πηγαινει και ο καθενας με το δικο του κουταλι και στο τελος να τα λυγιζουν (οπως εκαναν παλια στην τηλεοραση) με τη δυναμη του θεου.

Τελοσπαντων, εμενα δεν με απασχολει τι κανουν οι πιστοι στην εκκλησια. Ας γλειφουν και το πατωμα, βιτσια ειναι αυτα κι ο καθενας εχει τα δικα του. Η ευνοικη της μεταχειρηση ομως απο ενα κρατος που θελει να θεωρειται κοσμικο ειναι αν μη τι αλλο προκλητικη.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.164
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Συγνωμη που θα στο χαλάσω αλλά είναι πίστευε και μη, ερευνα.
Οπως και να ειναι, η εκκλησια εχει να ερευνησει απο την ιδρυση της. Αν θελει να ειναι εξουσια θα της ασκειται κριτικη. Αν δεν της αρεσει, να κανει στην μπαντα και να ασχολειται μονο με τα προβατα της. Οπως κανει καθε σωστος τσομπανης.
 
Last edited:

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Σχετικα με τους θεοφοβουμενους του φόρουμ. Υπάρχουν αρκετές χιλιάδες θεοί σε όλο τον κόσμο ας πούμε 1000. Οι άθεοι δεν πιστεύουμε σε 1000 θεούς, εσείς οι χριστιανοί δεν πιστεύετε στους 999.
Δεν έχουμε και πολύ μεγάλη διαφορά τελικά. Έτσι δεν είναι;
 
Last edited by a moderator:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
8.586
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Αφού η κουβέντα έχει ανοίξει θέλω να ρωτήσω τις γυναίκες-μελη του φόρουμ που πιστεύουν στον Θεό: ποια η άποψη σας για το ότι απαγορεύεται σε μια γυναίκα να είναι ιερέας; Πιστεύετε ότι "έτσι το ήθελε ο Χριστός";

Υπάρχουν και πολλά άλλα στην βάση του χριστιανισμου που υποβαθμιζουν την γυναίκα αλλά αυτό νομίζω είναι το πιο χτυπητο.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.889
Likes
26.928
Αφού η κουβέντα έχει ανοίξει θέλω να ρωτήσω τις γυναίκες-μελη του φόρουμ που πιστεύουν στον Θεό: ποια η άποψη σας για το ότι απαγορεύεται σε μια γυναίκα να είναι ιερέας; Πιστεύετε ότι "έτσι το ήθελε ο Χριστός";

Υπάρχουν και πολλά άλλα στην βάση του χριστιανισμου που υποβαθμιζουν την γυναίκα αλλά αυτό νομίζω είναι το πιο χτυπητο.
Αν και δεν είμαι γυναίκα,θα μπορούσα να σου απαντήσω μόνο σε θεολογική βάση και μόνο αν θέλεις.Σε επίπεδο κουτσομπολιού,όχι.Βέβαια το απόγευμα γιατί ωραία ημέρα σήμερα και πήγα εκδρομουλα.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
548
Likes
1.018
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Επειδη εχει ενδιαφερον αυτο, ενας καλος χριστιανος θα σου πει οτι καποιες ερωτικες πρακτικες ειναι το ιδιο και πιο σιχαμερες αλλα αυτο δεν σταματα τους ανθρωπους.
Επειδη εχει ενδιαφερον, επισης, εψαξα λιγο τις αποψεις ριζοσπαστων θεολογων για το θεμα (υπαρχουν κι αυτοι, απιστευτο ε?). Λοιπον, λενε πως ολη αυτη η θεολογια της Ευθυνης ως πολεμικη της θεολογιας της Ευχαριστιας ειναι παλια ιστορια αλλα αναδεικνυεται πιο εντονα αυτες τις μερες . Ειναι σαν να λενε σε σενα "το να κανεις σεξ ειναι ανευθυνο εναντια στους ηλικιωμενους". Πως θα ενιωθες αν σου ελεγε η γιαγια της Thunberg "you stole my future. How dare you?" με βλοσυρο υφος σε αυτη την περιπτωση γιατι εχεις ευθυνη για την επιβιωση της? Καπως ετσι νιωθουν.
Το τονιζω οτι δεν μεταφερω δικες μου σκεψεις η αποψεις, εγω δεν πιστευω, αλλα εμαθα πως ενας ριζοσπαστης θεολογος θα θεωρουσε πως η μετοχη στην Ευχαριστια σημερα χαρακτηριζεται ως "ανευθυνη" οπως η μετοχη σε καθε ερωτα, ενω ολη αυτη η θεολογια της Ευθυνης δεν ειναι παρα ενας ανεραστος μικροαστισμος. Βρηκα τη σκεψη ενδιαφερουσα, κι ας μην πιστευω.
Βρίσκω ενδιαφέρουσα τη φιλοσοφία περί Ευθύνης αλλά ο παραλληλισμός που είναι διαζευκτικός καθόλου ριζοσπαστικός δε μου φαίνεται. Από πού κι ως πού ή το ένα ή το άλλο;

Αφού η κουβέντα έχει ανοίξει θέλω να ρωτήσω τις γυναίκες-μελη του φόρουμ που πιστεύουν στον Θεό: ποια η άποψη σας για το ότι απαγορεύεται σε μια γυναίκα να είναι ιερέας; Πιστεύετε ότι "έτσι το ήθελε ο Χριστός";

Υπάρχουν και πολλά άλλα στην βάση του χριστιανισμου που υποβαθμιζουν την γυναίκα αλλά αυτό νομίζω είναι το πιο χτυπητο.
Μιλάς για την ορθόδοξη εκκλησία. Μάλλον δεν είμαι αντιπροσωπευτική πιστή για να απαντήσω -αφού δεν θα πήγαινα να κοινωνήσω τώρα, προφανώς δεν έχω αρκετή πίστη μέσα μου. Όμως επειδή έχω κάνει την ίδια ερώτηση, η απάντηση ήταν πως δε βασίζεται σε διδασκαλία αλλά στην παράδοση. Και πάλι τα πρώτα χρόνια υπήρχαν διακόνισσες, χειρότερο το βρίσκω να υπάρχουν διακόνισσες μόνο. Πάντως δεν έχω λόγους να είμαι εύθικτη στην υποτίμηση.

.....Όσο για τη θεία κοινωνία, σηκώνω ψηλά τα χέρια, μέχρι 10 αλκοολικοί βαθμοί βλέπω να προβλέπονται για τον οίνο της μετάληψης, σήμερα τουλάχιστον. Προσωπικά δεν αποκλείω το θαύμα αλλά αν έχει ερείσματα ο ΕΟΔΥ να καθησυχάζει τον καθέναν, πολύ θα ήθελα να τα ακούσω...
.....
Μια απάντηση ήταν πως δεν ακουμπάει το κουταλάκι στο στόμα, τουλάχιστον κατάλαβα γιατί τρως παρατήρηση αν δεν το ανοίξεις μέχρι που δεν παίρνει.

Αφήνω τους "Ταλιμπάν" (έτσι αναφέρθηκε πιο πάνω ωστόσο στο μεταξύ σβήστηκε το υβριστικό ποστ) να τα λέτε, σε καμία περίπτωση δε θα έπαιρνα μέρος σε δημόσια συζήτηση κάτω από τέτοιο τίτλο. Άλλο να ερχόταν το topic στο social. άλλο να μεταφερθούν τα posts κάτω από τέτοια συζήτηση που ούτε ξέρω τι έχει γραφτεί πιο πριν (ψιλά γράμματα). Άλλωστε είχε χαθεί η ουσία, κανείς δεν απάντησε γιατί στις "προοδευτικές" χώρες οι εκκλησίες δεν έκλεισαν να προφυλάξουν τους επισκέπτες έστω, ούτε πώς ισχυριζόμαστε πως φέρονται με ευμένεια οι δήμοι στις εκκλησίες αφού δεν είναι αρμοδιότητα δήμου (ενώ τα σχολεία είναι και δήμου για προφανείς λόγους, βλέπε τοπικές καιρικές συνθήκες και υποχρεωτικό θεσμό). Μόνο ευκαιρία να δημιουργηθούν εντυπώσεις είναι η κουβέντα και να ξεσπάσει κάθε κατακαημένος τα απωθημένα και την καταπίεσή του. Λες και θα πείσει κάποιος κάποιον, όπως γράφτηκε και παραπάνω, άσε που ποιος να πείσει ποιον..
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.119
Likes
41.411
Δεν ειμαι σιγουρος κι εγω αν καταλαβα τι γραφεις αλλα τι σχεση εχει το σεξ που κανεις με εναν ανθρωπο που σου αρεσει με το κουταλι που το γλειφουν δεκαδες αλλοι ασχετοι;
Δεν ειμαι θεολογος ουτε σεξολογος, αλλα υποψιαζομαι πως ενας ριζοσπαστης θεολογος μπορει να εχει μεγαλη φαντασια και να χαρακτηρισει αυτο το ειδος σεξ που περιγραφεις "μικροαστικο". Ειναι μεγαλες σιγανοπαπαδιες :haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.119
Likes
41.411
Δεν κατάλαβα λέξη. Ίσως φταίει η ώρα, ίσως το ότι τα θρησκευτικά πάντα με "μέσον" τα περνούσα, δεν έχει σημασία κι έτσι κι αλλιώς οφφ-τόπικ είναι, απλά το διάβασα τρεις φορές αλλά δεν... και είπα να το γράψω. Τόσο άσχετος είμαι;
Οριστε τι επαθα τωρα, να εξηγω επιχειρηματα που δεν πιστευω απλα προσπαθησα να καταλαβω (και πλησιασα αρκετα, χωρις να τα αποδεχομαι, αλλα προσπαθω να μην τα βλεπω ολα ασπρο- μαυρο)
Υποψιαζομαι, με καθε επιφυλαξη, πως η ρητορικη της Ευθυνης για την καθε γιαγιουλα που κινδυνευει μοιαζει με την υστερια της Greta Thunberg στα αυτια τους. Ε, γι αυτο πιο παραστατικα βαζουν το παραδειγμα της πιθανως υστερικης γιαγιας της που κουναει το δαχτυλο. Δεν ξερω αν εγινα κατανοητη, ερμηνευντας επιχειρημα που δεν ασπαζομαι και αυτο αρχιζει να ξεπερναει τη διερευνηση τους θεματος που εκανα, ουφ!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.119
Likes
41.411
Βρίσκω ενδιαφέρουσα τη φιλοσοφία περί Ευθύνης αλλά ο παραλληλισμός που είναι διαζευκτικός καθόλου ριζοσπαστικός δε μου φαίνεται. Από πού κι ως πού ή το ένα ή το άλλο;
Ισχει ο,τι ειπα παραπανω. Δεν ξερω απο Θεολογια, δεν ξερω την ιστορια της, προσπαθησα να καταλαβω και εφτασα αρκετα κοντα, νομιζω. Να εξηγησω δεν μπορω. Ας πουν οι θελογοι.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
548
Likes
1.018
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Οk, δε ρωτάω εσένα, σχολιάζω κι αναρωτιέμαι.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.274
Μηνύματα
885.887
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom