Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
2. Μου ερχεται να ξερασω και μονο στην ιδεα να το βαζω στο στομα μου. Δεν ειναι αηδια;
Επειδη εχει ενδιαφερον αυτο, ενας καλος χριστιανος θα σου πει οτι καποιες ερωτικες πρακτικες ειναι το ιδιο και πιο σιχαμερες αλλα αυτο δεν σταματα τους ανθρωπους.
Επειδη εχει ενδιαφερον, επισης, εψαξα λιγο τις αποψεις ριζοσπαστων θεολογων για το θεμα (υπαρχουν κι αυτοι, απιστευτο ε?). Λοιπον, λενε πως ολη αυτη η θεολογια της Ευθυνης ως πολεμικη της θεολογιας της Ευχαριστιας ειναι παλια ιστορια αλλα αναδεικνυεται πιο εντονα αυτες τις μερες . Ειναι σαν να λενε σε σενα "το να κανεις σεξ ειναι ανευθυνο εναντια στους ηλικιωμενους". Πως θα ενιωθες αν σου ελεγε η γιαγια της Thunberg "you stole my future. How dare you?" με βλοσυρο υφος σε αυτη την περιπτωση γιατι εχεις ευθυνη για την επιβιωση της? Καπως ετσι νιωθουν.
Το τονιζω οτι δεν μεταφερω δικες μου σκεψεις η αποψεις, εγω δεν πιστευω, αλλα εμαθα πως ενας ριζοσπαστης θεολογος θα θεωρουσε πως η μετοχη στην Ευχαριστια σημερα χαρακτηριζεται ως "ανευθυνη" οπως η μετοχη σε καθε ερωτα, ενω ολη αυτη η θεολογια της Ευθυνης δεν ειναι παρα ενας ανεραστος μικροαστισμος. Βρηκα τη σκεψη ενδιαφερουσα, κι ας μην πιστευω.
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.805
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ειναι σαν να λενε σε σενα "το να κανεις σεξ ειναι ανευθυνο εναντια στους ηλικιωμενους". Πως θα ενιωθες αν σου ελεγε η γιαγια της Thunberg "you stole my future. How dare you?" με βλοσυρο υφος σε αυτη την περιπτωση γιατι εχεις ευθυνη για την επιβιωση της? Καπως ετσι νιωθουν.
Δεν κατάλαβα λέξη. Ίσως φταίει η ώρα, ίσως το ότι τα θρησκευτικά πάντα με "μέσον" τα περνούσα, δεν έχει σημασία κι έτσι κι αλλιώς οφφ-τόπικ είναι, απλά το διάβασα τρεις φορές αλλά δεν... και είπα να το γράψω. Τόσο άσχετος είμαι;
 

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
κατά λάθος όταν μεταλαμβανε ένα παιδάκι με μιά άγαρμπη κίνηση κατά λάθος έχυσε ένα μέρος απο τη θεία κοινωνία...αμέσως ο ιερέας σταμάτησε τον κόσμο και έσκυψε και έγλυψε από το πάτωμα ό,τι χύθηκε!
Παρακαλώ μην το χλευάσετε...είναι η υπέρτατη ένδειξη σεβασμού και πίστης στον Χριστό
Είναι πραγματικά αξιοθαύμαστο το τι μπορεί να κάνει ο άνθρωπος προκειμένου να δηλώσει πίστη σε θεσμούς της φαντασίας του.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Επειδη εχει ενδιαφερον αυτο, ενας καλος χριστιανος θα σου πει οτι καποιες ερωτικες πρακτικες ειναι το ιδιο και πιο σιχαμερες αλλα αυτο δεν σταματα τους ανθρωπους.
Επειδη εχει ενδιαφερον, επισης, εψαξα λιγο τις αποψεις ριζοσπαστων θεολογων για το θεμα (υπαρχουν κι αυτοι, απιστευτο ε?). Λοιπον, λενε πως ολη αυτη η θεολογια της Ευθυνης ως πολεμικη της θεολογιας της Ευχαριστιας ειναι παλια ιστορια αλλα αναδεικνυεται πιο εντονα αυτες τις μερες . Ειναι σαν να λενε σε σενα "το να κανεις σεξ ειναι ανευθυνο εναντια στους ηλικιωμενους". Πως θα ενιωθες αν σου ελεγε η γιαγια της Thunberg "you stole my future. How dare you?" με βλοσυρο υφος σε αυτη την περιπτωση γιατι εχεις ευθυνη για την επιβιωση της? Καπως ετσι νιωθουν.
Το τονιζω οτι δεν μεταφερω δικες μου σκεψεις η αποψεις, εγω δεν πιστευω, αλλα εμαθα πως ενας ριζοσπαστης θεολογος θα θεωρουσε πως η μετοχη στην Ευχαριστια σημερα χαρακτηριζεται ως "ανευθυνη" οπως η μετοχη σε καθε ερωτα, ενω ολη αυτη η θεολογια της Ευθυνης δεν ειναι παρα ενας ανεραστος μικροαστισμος. Βρηκα τη σκεψη ενδιαφερουσα, κι ας μην πιστευω.
Δεν ειμαι σιγουρος κι εγω αν καταλαβα τι γραφεις αλλα τι σχεση εχει το σεξ που κανεις με εναν ανθρωπο που σου αρεσει με το κουταλι που το γλειφουν δεκαδες αλλοι ασχετοι;
 

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
Πάμε παρακάτω...όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε και απο την Γιαμαρελου και απο τον μητροπολίτη νομίζω που είπε τα ίδια πράγματα...η θεία κοινωνία(όσο αστείο εξωπραγματικό χαζό ακούγεται για όσουν δεν πιστεύουν και οκ δεκτό)για την χριστιανική πίστη αντιπροσωπεύει το σωμα και αίμα χριστού!
Ο μητροπολίτης δεν θα με ενοχλήσει οτι και να πει αφού ειναι υψηλόβαθμος εκπρόσωπος ενός θεσμού και δεν περιμένω αντικειμενικότητα (όπως και ένας εκπρόσωπός της θύρας 13 δεν θα πει ότι ο Ολυμπιακός έπαιξε καλυτέρα στο ντέρμπι ).


Όμως η κυρία Γιαμαρελου προσκλήθηκε να μιλήσει στην εκπομπή λόγω όχι της πίστης της αλλά της θέσης της ως επιφανής επιστήμονας στο χώρο της Λοιμωξιολογίας. Σαυτό το πλαίσιο θεωρώ τελείως απαράδεκτο να χρησιμοποιεί εκφράσεις όπως αυτήν
"Τα άτομα που θέλουν να κοινωνήσουν δεν πρέπει να φοβούνται ότι από τη θεία κοινωνία μπορεί να μεταδοθεί ποτέ μικρόβιο."


Είναι εντελώς ανεύθυνο εκ μέρους της και είμαι σίγουρος οτι σε άλλο κράτος θα είχε δεχτεί επίπληξη για την δήλωση της
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Για όλα σε αυτή τη ζωή υπάρχουν διαφορετικές απόψεις μεταξύ των ανθρώπων. Δε χρειάζεται ωστόσο ορισμένοι να φτάνετε σε σημείο να προσβάλλετε τους άλλους για τα (μη) πιστεύω τους.
Ευχαριστώ.
 
Last edited by a moderator:

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
2020 είναι,δεν νομίζεις ότι δεν πρέπει να προσβάλλεις τους ανθρώπους που δεν συμφωνούν
μαζί σου.Σκέφτηκες να μεγαλώσεις και να είσαι πιο ευγενικός ή δεν υπάρχει περίπτωση;
Ειμαστε 2020 και ακομη να καταλαβουν μερικοι απο εμας οτι πρεπει μονο να σεβομαστε τους ανθρωπους και οχι τις ιδεες τους η τις ιδεοληψιες τους. Οι ιδεες και αντιληψεις ειναι για να αμφισβητουνται συνεχως γιατι αλλιως δεν θα προσχωρησουμε ποτε μπροστα.

Ετσι λοιπον ΟΧΙ δεν σεβομαι τον ναζισμο που θελει να κανει σαπουνια συνανθρωπους μου, δεν σεβομαι το ισλαμικο κρατος και φυσικα δεν σεβομαι τις ανοησιες περι κρινου, περι θαυματων απο τα λιντλ. Φυσικα δεν σεβομαι καστανα, παντοφλες, σαπια χερια, μουμιοποιημενα προσωπα.

respect.jpg


Εδω λοιπον δεν ειπαμε να μην πιστεψεις και να μην φοβασαι για την σκληρη τιμωρια που περιμενεις, δικο σου θεμα, εσυ ξερεις τι εχεις κανει, μονο απο αυτα που εχεις γραψει εδω μεσα εγω εαν ειμουν θεος θα ανεβαζα 200 βαθμους το καζανι σου πιο πολυ :)
Εδω λεμε μονο να μην μολυνθουν ανθρωποι ηλικιωμενοι που ανηκουν ξεκαθαρα στις ευπαθεις ομαδες και δεν υπαρχει καμια αμυνα απεναντι στον ιο.

Αντε να περασει αυτο το πραγμα να παμε κανα ταξιδακι
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Ειμαστε 2020 και ακομη να καταλαβουν μερικοι απο εμας οτι πρεπει μονο να σεβομαστε τους ανθρωπους και οχι τις ιδεες τους η τις ιδεοληψιες τους. Οι ιδεες και αντιληψεις ειναι για να αμφισβητουνται συνεχως γιατι αλλιως δεν θα προσχωρησουμε ποτε μπροστα.

Ετσι λοιπον ΟΧΙ δεν σεβομαι τον ναζισμο που θελει να κανει σαπουνια συνανθρωπους μου, δεν σεβομαι το ισλαμικο κρατος και φυσικα δεν σεβομαι τις ανοησιες περι κρινου, περι θαυματων απο τα λιντλ. Φυσικα δεν σεβομαι καστανα, παντοφλες, σαπια χερια, μουμιοποιημενα προσωπα.

View attachment 299776

Εδω λοιπον δεν ειπαμε να μην πιστεψεις και να μην φοβασαι για την σκληρη τιμωρια που περιμενεις, δικο σου θεμα, εσυ ξερεις τι εχεις κανει, μονο απο αυτα που εχεις γραψει εδω μεσα εγω εαν ειμουν θεος θα ανεβαζα 200 βαθμους το καζανι σου πιο πολυ :)
Εδω λεμε μονο να μην μολυνθουν ανθρωποι ηλικιωμενοι που ανηκουν ξεκαθαρα στις ευπαθεις ομαδες και δεν υπαρχει καμια αμυνα απεναντι στον ιο.

Αντε να περασει αυτο το πραγμα να παμε κανα ταξιδακι
Απο μικρος δεν τα επιανα τα γραματα
Συ είπας
 

Manos46

Member
Μηνύματα
594
Likes
2.464
Ταξίδι-Όνειρο
???
2020 είναι,δεν νομίζεις ότι δεν πρέπει να προσβάλλεις τους ανθρώπους που δεν συμφωνούν
μαζί σου.Σκέφτηκες να μεγαλώσεις και να είσαι πιο ευγενικός ή δεν υπάρχει περίπτωση;
Το "πίστευε και μη ερεύνα" βλέπω ζεί ακόμα στις μέρες μας.... Συνεχίζουμε...
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Last edited by a moderator:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.841
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom