1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Μάιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Συζήτηση στο φόρουμ 'Social Forum' που ξεκίνησε από το μέλος fenia42, στις 25 Απριλίου 2018.

1. fenia42

fenia42 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Παλαιστίνη
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
    Όχι δεν είναι. Στην Ινδία που είχα πάει πάντως αυτό που λες ισχύει απόλυτα. Είναι θέμα ταμπού της δυσης το πώς επιτρέπεται να αγγίζονται δυο άντρες. Στην Ινδία μάλιστα τύχαινε να δεις και τρεις τρεις να κρατιούνται. Το βρήκα γλυκό και όμορφο.
    Φωτογραφία δική μου από το Βαρανασι.
    E8266D40-CF55-467E-9FF4-6C779AF93504.jpeg

Borealis likes this.
  2. North66

North66 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Άμστερνταμ
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Γροιλανδία
    Ο άνθρωπος χρειάζεται την οποιαδήποτε ανθρώπινη επαφή (όχι πάντα σεξουαλικού χαρακτήρα) και αφού δεν μπορούν να αγγίξουν άτομο του αντίθετου φύλου δημόσια αγγίζονται μεταξύ τους και ας μην είναι γκέι απαραίτητα. Είναι σημάδι σεξουαλικής καταπίεσης και παρακμής της συγκεκριμένης κοινωνίας.

3. KIKI

KIKI Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ισλανδία
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Αφρική Ναμιμπια
    Η Κουβα είχε πολύ καταπιεσμενη κοινότητα . Οχι πλέον.

Το 2013 είδα ζευγάρι γκεη να φιλιέται στο δρόμο για πρωτη φορά στη ζωη μου.
    Σε κεντρικο δρόμο στην Αβάνα . Μετά στη διαρκεια της παραμονης μου ειδα πολλά σε τρυφερές περιπτυξεις . Τωρα που το σκέφτομαι τα τελυταια χρόνια μόνο στη Κούβα εχω δει τόσο χαλαρότητα σε αυτό το θέμα και τοσους πολλους φανερούς ομοφυλοφίλους .

Οσο για ζευγαρια σε σινεμά . Ακόμα και παλιά (δεκαετιες 70 και 80 )στην Αθήνα πχ ποτέ δεν πετυχα ζευγαρι να χαμουρευεται "κρυφα".Εδω που τα λέμε ουτε και τωρα εχω πετύχει .
    Ουτε στην Ισπανια που πηγαινα τακτικά σινεμά .
    Καταπιεσμενοι ηταν τότε αλλά ηξεραν οτι δεν θα ηταν αποδεκτό απο τους γύρω .

Last edited: 24 Ιουνίου 2019
  4. Borealis

Borealis Member

οκ, απλά μου φάνηκε λίγο (?) περίεργο να ανταλλάσσουν οι παρτιζάνοι γλωσσόφιλα και να κοιτάνε τα συντρόφια αμέριμνα. Ίσως μόνο το δικό μας ΚΚΕ ήταν τόσο οπισθοδρομικό. Πάντως στην Αλβανία από τον 15ο αιώνα υπάρχει το έθιμο της ''ορκισμένης παρθένας'' γυναίκας δλδ που αποφασίζει να ζήσει σαν άνδρας (κυρίως για πρακτικούς λόγους) αλλά δεν είμαι σίγουρος πλέον, καθώς φαίνεται ότι οι Αλβανοί είναι προχωρημένοι.
    https://el.wikipedia.org/wiki/Ορκισμένες_Παρθένες

skoumpi and KIKI like this.
  5. Marios_Gr

Marios_Gr Member

Ε, τώρα μεταξύ του να είσαι gay στην Κούβα και στη Γερμανία, σαφώς και είναι προτιμότερο να είσαι στη Γερμανία. Έχει πολλά ψωμιά να φάει η Κούβα ώσπου έστω να πλησιάσει τις ελευθερίες και τα δικαιώματα των φιλελεύθερων κοινωνιών. Στην πραγματικότητα είναι ακόμα ένα απολυταρχικό και αυταρχικό σύστημα.

dimaq likes this.
  6. fenia42

fenia42 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Παλαιστίνη
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
    Υπάρχει και σχετική ταινία, vergine giurata. Νομίζω έχει εκλείψει πια το «έθιμο». Έχουν μείνει λίγες, μεγάλες πλέον σε ηλικία.
    Μιας και το αναφέρεις, είχα βρεθεί σε σπίτι μουσουλμάνων στα Τίρανα όπου η γυναίκα θήλαζε το μωρό της μπροστά στον πεθερό και τους υπόλοιπους άντρες και γυναίκες της οικογενειας και όλοι το εκλάμβαναν ως το πιο φυσικό πράγμα του κόσμου -μιας και είναι και το πιο φυσικό-. Κάνε μια αντίστοιχη έρευνα σε γυναίκες και άντρες στη χώρα μας, μπες να δεις πώς επιτίθεται η μια στην άλλη και πως προσβάλουν τις θηλάζουσες που «προκαλούν». Ε λοιπόν αυτό το πράγμα πραγματικά μόνο στην Ελλάδα το έχω δει.

Borealis likes this.
  7. STKF

STKF Member

Νομίζω ότι όντως θα είχε περάσει καλά. Θα ήταν παιδί και θα είχε μία ξέγνοιαστη παιδική ηλικία. :)

Δεν πρέπει να φοβάσαι κατά την γνώμη μου. Πιστεύω, υπό τις παρούσες συνθήκες, ότι και δεν θέλουν αλλά και να ήθελαν δεν μπορούν. Η gay κοινότητα είναι πλέον δυνατή, δεν φοβάται,έχει ικανό αριθμό ακτιβιστών, τολμά, αντιδρά,
    μάχεται, διεκδικεί και έχει πλέον ευρύτερη κοινωνική στήριξη.

KIKI and thanos75 like this.
  8. thanos75

thanos75 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Μάλλον Ολλανδία
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Καλιφόρνια-Χαβάη
    Χαίρομαι να ακούω τέτοιες φωνές σαν τη δικιά σου. Μας κανουν όλους μας να νοιώθουμε καλύτερα

STKF likes this.
  9. Yorgos

Yorgos Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    πήγαμε , πήγαμε
    Στο θέμα των gay δεν είναι τόσο πίσω. Παντρεύονται, έχουν το δεύτερο ισχυρότερο συνδικάτο στη χώρα, υπεύθυνη για τα θέματα τους είναι κόρη του Ραούλ, το κράτος πληρώνει τις εγχειρήσεις αλλαγής φύλου, τώρα συζητείται στη Βουλή το θέμα υιοθεσιών κλπ. Όλα αυτά σε μια κατά τα άλλα τριτοκοσμική κοινωνία. Είναι σίγουρα η πιο προχω χώρα σε τέτοια θέματα στη λατινική Αμερική και συγκρίνεται εύκολα με πολλές πρωτοκοσμικες. Ε όχι, η κορυφαία στον κόσμο δεν είναι, δε νομίζω να είχε κάνεις τέτοιες απαιτήσεις.

isabelle, skoumpi and thanos75 like this.