Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.471
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ποια event ανά τον κόσμο θα θέλατε να επισκεφτείτε ?
  • NBA playoffs
  • Πέτυχα το tapati στο νησί του Πάσχα κι ήταν αξέχαστο
  • Θα μου άρεσε τοματοπολεμος στην Ισπανία μια φορά
  • Δεν ξέρω αν θεωρείται event αλλά σίγουρα το Βόρειο Σέλας
  • Απίστευτη εμπειρία ήταν το μουσειο του Βατικανού αδειο το βράδυ, γίνεται το Σεπτέμβριο, το ήξεραν λίγοι, ήμασταν μόνοι μας στην καπέλα σιξτινα
  • Έχει ένα φανταστικό φεστιβάλ στο Νίγηρα με διάφορες φυλές που μασκαρευονται
  • Δεν έχω δει ποτέ ζωντανά αγώνες χόκεϊ επί πάγου με ξύλο και αλητεία
  • Θα ήθελα να πάω σε κάποιο πορνοφεστιβαλ
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
  • Έχει ένα φανταστικό φεστιβάλ στο Νίγηρα με διάφορες φυλές που μασκαρευονται
Προφανώς αναφέρεσαι στο Gerewol αλλά δεν είναι μασκάρεμα. Είναι η ετήσια συνάθροιση των Woodabe και σχετίζεται με την εύρεση συζύγου. Γι'αυτό βάφονται και χορεύουν κάνοντας πολύ ιδιαίτερες κινήσεις ματιών και βγάζουν ήχους προσπαθώντας να προσελκύσουν το ενδιαφερον των γυναικών. Ανάλογο γίνεται και στο γειτονικό Τσάντ το οποίο είχα παρακολουθήσει (πιο αυθεντικό), μιας και ο Νίγηρας είχε τα προβλήματά του
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.471
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Προφανώς αναφέρεσαι στο Gerewol αλλά δεν είναι μασκάρεμα. Είναι η ετήσια συνάθροιση των Woodabe και σχετίζεται με την εύρεση συζύγου. Γι'αυτό βάφονται και χορεύουν κάνοντας πολύ ιδιαίτερες κινήσεις ματιών και βγάζουν ήχους προσπαθώντας να προσελκύσουν το ενδιαφερον των γυναικών. Ανάλογο γίνεται και στο γειτονικό Τσάντ το οποίο είχα παρακολουθήσει (πιο αυθεντικό), μιας και ο Νίγηρας είχε τα προβλήματά του
Ένας αρνήθηκαν να μας βάλουν στο λεωφορείο λόγω απαγωγών που γινόντουσαν εκείνη την εποχή. Μασκαρευονται πάντως, με την έννοια ότι εκτός του βαψίματος, στο Νίγηρα βάζουν και μάσκες, τους είδαμε στο σταθμό λεωφορείων.

Ιστορία από το Τσαντ έχουμε;
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.874
Likes
14.360
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πάντως εγώ ποτέ δεν είδα γκευ ζευγάρι να χαμουρεύεται δίπλα μου. Νομίζω πως οι περισσότεροι στην ιδέα και μόνο ενοχλούνται.
Αν ενοχλείστε με το τι κάνει ο διπλανός σας μπορείτε απλά να μη κοιτάτε, αλλά καλό θα ήταν να ψάξετε βαθιά μέσα σας τι σας δημιουργεί όλη αυτή την αντίδραση.
323FDD5B-675F-4F00-A5AF-773C3BB47F4F.jpeg
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ένας αρνήθηκαν να μας βάλουν στο λεωφορείο λόγω απαγωγών που γινόντουσαν εκείνη την εποχή. Μασκαρευονται πάντως, με την έννοια ότι εκτός του καψίματος, στο Νίγηρα βάζουν και μάσκες, τους είδαμε στο σταθμό λεωφορείων.

Ιστορία από το Τσαντ έχουμε;
στις υπό εξελιξη.... αλλά εκεί βαφονταν, δεν έιχαν μάσκες
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.737
Θα ήθελα να συνδέσω τους παραπάνω προβληματισμούς με ταξίδια, αφού οι απόψεις αναγράφονται σε ταξιδιωτικό φόρουμ.
Τα τελευταία χρόνια έχω ταξιδέψει αρκετά στην Καλιφόρνια, συνήθως λόγω δουλειάς στο Σακραμέντο.
Αυτό μου έδωσε την ευκαιρία να κάνω στις αρχές Μάη ένα ιδιωτικό ταξίδι, ένα road trip στην Καλιφόρνια, χωρίς να εμπλέκεται η εργασία.
Στο ταξίδι αυτό ήμουν χαλαρός. Στο Σαν Φρανσίσκο, επισκέφτηκα την περιοχή Κάστρο. Για όσους δεν γνωρίζουν η περιοχή Κάστρο του Σαν Φρανσίσκο, έλαβε το όνομά της από τον πολιτικό Χοσέ Κάστρο (1808-1860) και είναι η καρδιά της ΛΟΑΤ (GLBT) κοινότητας της πόλης. Η σημαία με το ουράνιο τόξο κυματίζει σε όλη την περιοχή. Σήμερα είναι από τις πιο ήσυχες και εξαιρετικές περιοχές της πόλης του Σαν Φρανσίσκο. Όπου και αν πέρασα οι κάτοικοι είναι ευγενικοί και με χαμόγελο.
Όμως για να κατακτηθεί αυτό υπήρξε ιστορία και χύθηκε αίμα.
Κάτοικος της περιοχής ήταν ο ακτιβιστής Harvey Milk (1930-1978), ο πρώτος φανερά gay δημοτικός σύμβουλος του Σαν Φρανσίσκο και ο οποίος δολοφονήθηκε. Την ιστορία του περιγράφει η ταινία Milk παραγωγής του έτους 2008, σε σκηνοθεσία Gus Van Sant και με πρωταγωνιστή τον Sean Pen στον ομώνυμο ρόλο.
Αν δεν χυθεί αίμα, δικαιώματα δεν κατακτώνται.
Παρακάτω λίγες φωτογραφίες από τη συνοικία όπως είναι σήμερα. Θα παρατηρήσετε ότι όχι μόνο σημαίες με τα χρώματα του ουράνιου τόξου υπάρχουν παντού, αλλά ότι και οι διαβάσεις αποτελούνται από τα χρώματα του ουράνιου τόξου.

1.JPG


2.JPG


3.JPG

4.JPG


5.JPG


6.JPG


7.JPG
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.874
Likes
14.360
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Έλα κινηματογράφο στην Κούβα.
H Κούβα από όσο ξέρω έχει μια αρκετά καταπιεσμένη γκευ κοινότητα οπότε δε θα με εξέπληττε να δω στα σκοτεινά ζευγάρια να χαίρονται τα αυτονόητα. Και πάλι δε θα με πείραζε, κι αν τυχόν κάποιος περνάει τα προσωπικά μου όρια, στρέφω το κεφάλι παρα δίπλα.
(Παραθέτω φωτογραφία του 1944 δυο Αλβανών παρτιζάνων που βρήκα τυχαία κάπου χτες. )
AD112FDD-1F66-4F45-9703-185CB7371B28.jpeg
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
H Κούβα από όσο ξέρω έχει μια αρκετά καταπιεσμένη γκευ κοινότητα οπότε δε θα με εξέπληττε να δω στα σκοτεινά ζευγάρια να χαίρονται τα αυτονόητα. Και πάλι δε θα με πείραζε, κι αν τυχόν κάποιος περνάει τα προσωπικά μου όρια, στρέφω το κεφάλι παρα δίπλα.
(Παραθέτω φωτογραφία του 1944 δυο Αλβανών παρτιζάνων που βρήκα τυχαία κάπου χτες. )
View attachment 274951
Μήπως απλά είναι αδέλφια/ξαδέλφια/φίλοι? οι κλειστές κοινωνίες εκφράζονται με διάφορους τρόπους. Στην Κωνσταντινούπολη πολλά χρόνια πριν βλέπαμε άνδρες να πιάνονται σφιχτά χέρι με χέρι και να περπατάνε σαν ζευγάρι, αφού ρωτήσαμε μάθαμε ότι είναι (ήταν?) έθιμο σε περιοχές της ανατολίας να περπατάνε έτσι.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.652
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom