Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Manos46

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.464
Ταξίδι-Όνειρο
???
Η Γιαμαρρέλου είπε"στην εκκλησία δεν πρέπει να πηγαίνουν άτομα απο τις ευπαθείς ομάδες κλπ""και στη συνέχεια μίλησε για την θεία κοινωνία εξηγώντας ότι είναι κάτι διαφορετικό..

Είχε δίκιο ο dik-7 που πολλές φορές ανέφερε ότι θα ήταν πιό σωστό να γίνει μιά συζήτηση στο σόσιαλ περί θρησκείας και πίστης για να μπαίνουν κάποια πράγματα στη θέση τους...
Αλλο πράγμα ο συγχρωτισμός ατόμων(εκκλησία όπως και σε θέατρα κινηματογράφους κλπ)και οι "δυνητικοί κίνδυνοι"που προκύπτουν απ αυτόν για διασπορά ιώσεων-μεταδοτικών νοσημάτων και άλλο πράγμα η θεία κοινωνία!
Κατανοώ απολύτως για όσους (είτε πιστεύουν είτε όχι)δεν γνωρίζουν τα του χριστιανικού ορθόδοξου δόγματος..αλλά η "βάση"το θεμέλιο ας πούμε της έκφανσης της χριστιανικής πίστης είναι η θεία λειτουργία η οποία ΔΕΝ γινεται να διαχωρισθεί απο την θεία κοινωνία σαν τελετουργία ,θεία κοινωνία θα βγεί στο τέλός οπωσδήποτε ασχετως αν υπάρχουν η όχι πιστοί να μεταλάβουν(δεν είναι υποχρεωτικό),αν δεν βρεθεί κανείς θα το καταλύσει ο ιερέας.
Πάμε παρακάτω...όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε και απο την Γιαμαρελου και απο τον μητροπολίτη νομίζω που είπε τα ίδια πράγματα...η θεία κοινωνία(όσο αστείο εξωπραγματικό χαζό ακούγεται για όσουν δεν πιστεύουν και οκ δεκτό)για την χριστιανική πίστη αντιπροσωπεύει το σωμα και αίμα χριστού!οχι μόνο πιστεύει ότι ΔΕΝ κινδυνεύει αυτός που θα μεταλάβει από το οτιδήποτε αλλά μετέχει πολλές φορές στη θεία κοινωνία γιατί το βλέπει και σαν "φάρμακο"...
Επομένως η η πολιτεία θα αποφασίσει στα πλαίσια "καραντίνας"να κλείσει τα πάντα...,δικαστήρια σχολεία ΚΑΠΗ και μαζί και τις εκκλησίες ειδάλλως οσο η εκκλησία λειτουργεί θα λειτουργεί με τα τελετουργικά της και οι πιστοί είναι ..πάντα ήταν και είναι ελευθεροι ειτε απλά να πάνε να προσευχηθούν είτε να μεταλάβουν
Έλεος που πιστεύουμε σε θείες κοινωνίες το 2020... Αν είναι δυνατόν... Σε λίγο θα πιστέψουμε ότι η Παναγία έμεινε όντως έγκυος από τον κρίνο... Παραμύθια για παιδιά και για θρησκοταλιμπαν...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η Γιαμαρέλλου είπε"στην εκκλησία δεν πρέπει να πηγαίνουν άτομα απο τις ευπαθείς ομάδες κλπ""και στη συνέχεια μίλησε για την θεία κοινωνία εξηγώντας ότι είναι κάτι διαφορετικό..

Είχε δίκιο ο dik-7 που πολλές φορές ανέφερε ότι θα ήταν πιό σωστό να γίνει μιά συζήτηση στο σόσιαλ περί θρησκείας και πίστης για να μπαίνουν κάποια πράγματα στη θέση τους...
Αλλο πράγμα ο συγχρωτισμός ατόμων(εκκλησία όπως και σε θέατρα κινηματογράφους κλπ)και οι "δυνητικοί κίνδυνοι"που προκύπτουν απ αυτόν για διασπορά ιώσεων-μεταδοτικών νοσημάτων και άλλο πράγμα η θεία κοινωνία!
Κατανοώ απολύτως για όσους (είτε πιστεύουν είτε όχι)δεν γνωρίζουν τα του χριστιανικού ορθόδοξου δόγματος..αλλά η "βάση"το θεμέλιο ας πούμε της έκφανσης της χριστιανικής πίστης είναι η θεία λειτουργία η οποία ΔΕΝ γινεται να διαχωρισθεί απο την θεία κοινωνία σαν τελετουργία ,θεία κοινωνία θα βγεί στο τέλός οπωσδήποτε ασχετως αν υπάρχουν η όχι πιστοί να μεταλάβουν(δεν είναι υποχρεωτικό),αν δεν βρεθεί κανείς θα το καταλύσει ο ιερέας.
Πάμε παρακάτω...όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε και απο την Γιαμαρελου και απο τον μητροπολίτη νομίζω που είπε τα ίδια πράγματα...η θεία κοινωνία(όσο αστείο εξωπραγματικό χαζό ακούγεται για όσουν δεν πιστεύουν και οκ δεκτό)για την χριστιανική πίστη αντιπροσωπεύει το σωμα και αίμα χριστού!οχι μόνο πιστεύει ότι ΔΕΝ κινδυνεύει αυτός που θα μεταλάβει από το οτιδήποτε αλλά μετέχει πολλές φορές στη θεία κοινωνία γιατί το βλέπει και σαν "φάρμακο"...
Επομένως η η πολιτεία θα αποφασίσει στα πλαίσια "καραντίνας"να κλείσει τα πάντα...,δικαστήρια σχολεία ΚΑΠΗ και μαζί και τις εκκλησίες ειδάλλως οσο η εκκλησία λειτουργεί θα λειτουργεί με τα τελετουργικά της και οι πιστοί είναι ..πάντα ήταν και είναι ελευθεροι ειτε απλά να πάνε να προσευχηθούν είτε να μεταλάβουν
Τι να πρωτοσχολιασει κανεις...Αντι σχολιασμου δυο πραγματα θα πω:
1. Απ' ολη αυτην την ιστορια εμαθα πως το περιβοητο κουταλακι ονομαζεται κοχλιαριο
2. Μου ερχεται να ξερασω και μονο στην ιδεα να το βαζω στο στομα μου. Δεν ειναι αηδια;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τι να πρωτοσχολιασει κανεις...Αντι σχολιασμου δυο πραγματα θα πω:
1. Απ' ολη αυτην την ιστορια εμαθα πως το περιβοητο κουταλακι ονομαζεται κοχλιαριο
Έμαθες (μάθαμε/επιβεβαιώσαμε - και όσοι δεν το ξέραμε ήδη) και ότι δεν πρόκειται ποτέ - όσοι αιώνες και να περάσουν, όσες κυβερνήσεις και ν'αλλάξουν - να γίνει διαχωρισμός Κράτους και Εκκλησίας.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.011
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Μιλησα για σοβαρη κρατη και σε ολα τα σοβαρα κρατη που γνωριζω υπαρχει διαχωρισμος κρατους και εκκλησιας. Πες μου αμα θες που εκλεισαν στο συνολο τους μουσεια, θεατρα, σχολεια κλπ και θα εξετασω αν εκλεισαν και οι εκκλησιες

Επισης γνωριζω καλα ελληνικα και οποιοδηποτε ελληνικο σαιτ αν διαβαζα χθες σαν πρωτο θεμα ειχε το κλεισιμο σχολειων, θεατρων, μουσειων κλπ πλην εκκλησιων σε τρεις νομους της Ελλαδας (Αχαια, Ηλεια, Ζακυνθος). Νομιζω εκει ειναι που αντεδρασαν κυριως οι περισσοτεροι. Για ποιο λογο εξαιρεθηκε η εκκλησια οταν μαλιστα τα κρουσματα που εμφανιστηκαν στην περιοχη εχουν αμεση σχεση με τους κολπους της.

..........
O Δημος, η Πολεοδομια, τα δικαστηρια ειναι υπηρεσιες που ανθρωποι διεκπεραιωνουν δουλειες, οι οποιες αν δεν γινουν δυσκολευουν τη συνεχιση των εργασιων τους και την καθημερινοτητα τους. Αν αναβληθει η δικη μου για παραδειγμα κι εχω αναγκη την αποφαση θα ταλαιπωρηθω μεχρι να περιμενω να γινει. Αν κλεισει η εκκλησια τι θα παθω; Θα μου βαλει απουσια ο θεος;

Καλο βραδι
Βρε συ @tripakias τι σημασία έχει αν υπάρχει διαχωρισμός κράτους εκκλησίας στη συγκεκριμένη περίπτωση; Αν τα όποια άλλα "σοβαρά" κράτη εύρισκαν σκόπιμο να κλείσουν τους ναούς, δε θα μπορούσαν να το έχουν κάνει; Η προσωπική μου εντύπωση είναι πως οι εκκλησίες στην Ελλάδα δεν είναι τόσο πολυσύχναστες όσο στην Ιταλία ή τη Σερβία, επί παραδείγματι. Έχω άποψη γιατί εκκλησιάζομαι πού και πού. Και χθες συγκεκριμένα μπήκα, εκτός λειτουργίας, στην εκκλησία της παλιάς σου γειτονιάς που ήταν και δική μου παλιά, επειδή έτυχε να περνάω από εκεί, έμεινα αρκετή ώρα -από νοσταλγία- και δεν μπήκε ψυχή. Άσε που ο όγκος της είναι τόσος που δεν αισθάνθηκα απειλή, σε αντίθεση με τον ηλεκτρικό που μπήκα μετά. Δεν ισχυρίζομαι το ίδιο, συγκεκριμένα, για τα Ψυχοσάββατα. Εκεί έχω αισθανθεί να πάλλεται ο τόπος, η αλαφροϊσκιωτη. Αλλά προφανώς δεν γράφετε γνωρίζοντας πως είναι Ψυχοσάββατο.
Οι Δήμοι έκλεισαν τις δικές τους δομές ψυχαγωγίας. Οι εκκλησίες υπάγονται στους δήμους, ώστε να λέτε πως εξαιρέθηκαν; Στους τρεις νομούς εξακολουθούν να είναι ανοιχτές καφετέριες και εστιατόρια. Κι όπως μου λέει ο γιος μου, στην Πάτρα οι καφετέριες καλά κρατούν.
Ο καθένας έχει την πετριά του. Τι μανία τώρα να ενοχοποιούμε ειδικά τις πετριές των άλλων που δεν κατανοούμε/ασπαζόμαστε;!
Παρεμπιπτόντως, ασπάζομαι/προσκυνάω στην εκκλησία δεν σημαίνει φιλάω εικόνα αλλά υποκλίνομαι! Πολλοί που δεν το γνωρίζουν τις φιλούν, ωστόσο έτσι κι αλλιώς δε φιλάνε την εικόνα παρά τον αέρα, έχουμε δεν έχουμε θέματα δημόσιας υγείας.
Επίσης υποθέτω πως αν έκλειναν τις εκκλησίες θα ξεσηκώνονταν οι θρησκευόμενοι και θα είχαμε μαζώξεις, πιο πολύ από αντίδραση. Ενώ τώρα δουλεύει ισχυρά η αυτοσυντήρηση στους ηλικιωμένους, τα 'χουν δεν τα 'χουν 400, όποιος ξέρει εξελικτική της τρίτης ηλικίας, ας το γράψει καλύτερα. Όσο για τη θεία κοινωνία, σηκώνω ψηλά τα χέρια, μέχρι 10 αλκοολικοί βαθμοί βλέπω να προβλέπονται για τον οίνο της μετάληψης, σήμερα τουλάχιστον. Προσωπικά δεν αποκλείω το θαύμα αλλά αν έχει ερείσματα ο ΕΟΔΥ να καθησυχάζει τον καθέναν, πολύ θα ήθελα να τα ακούσω...
Τέλος, μήπως να μεταφερθεί στα social αυτή η συζήτηση, να γράφουμε τα εκτός απενοχοποιημένα, αφού άνοιξε αντίστοιχη "πάμε/δεν πάμε";
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
2. Μου ερχεται να ξερασω και μονο στην ιδεα να το βαζω στο στομα μου. Δεν ειναι αηδια;
Το ίδιο αηδιαστικό με το να γυρνάνε σε παρέες ένα τσιγαριλίκι γύρω γύρω. Απλά το κουταλάκι ξεπλένεται πριν μπει στο επόμενο στόμα ενώ στο τσιγαριλίκι το σάλιο του προηγούμενου μένει πάνω.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.788
Έλεος που πιστεύουμε σε θείες κοινωνίες το 2020... Αν είναι δυνατόν... Σε λίγο θα πιστέψουμε ότι η Παναγία έμεινε όντως έγκυος από τον κρίνο... Παραμύθια για παιδιά και για θρησκοταλιμπαν...
2020 είναι,δεν νομίζεις ότι δεν πρέπει να προσβάλλεις τους ανθρώπους που δεν συμφωνούν
μαζί σου.Σκέφτηκες να μεγαλώσεις και να είσαι πιο ευγενικός ή δεν υπάρχει περίπτωση;
 

Pilgrim

Member
Μηνύματα
84
Likes
125
Μα τόση κουβέντα και διαξιφισμοί ενω η λύση είναι απλή...πλαστικά κουταλάκια για την θεία κοινωνία μιας χρήσης !
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.011
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Μα τόση κουβέντα και διαξιφισμοί ενω η λύση είναι απλή...πλαστικά κουταλάκια για την θεία κοινωνία μιας χρήσης !
Τι να πρωτοσχολιασει κανεις...Αντι σχολιασμου δυο πραγματα θα πω:
1. Απ' ολη αυτην την ιστορια εμαθα πως το περιβοητο κουταλακι ονομαζεται κοχλιαριο
2. Μου ερχεται να ξερασω και μονο στην ιδεα να το βαζω στο στομα μου. Δεν ειναι αηδια;
Πάλι λάθος κατάλαβες, χαχα, όλα τα κουταλάκια λέγονται και κοχλιάρια.
Καλά, μην το γράφεις έτσι πως θα τα βγάλεις, έχουν κι άλλοι ευαίσθητα στομάχια.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Τι να πρωτοσχολιασει κανεις...Αντι σχολιασμου δυο πραγματα θα πω:
1. Απ' ολη αυτην την ιστορια εμαθα πως το περιβοητο κουταλακι ονομαζεται κοχλιαριο
2. Μου ερχεται να ξερασω και μονο στην ιδεα να το βαζω στο στομα μου. Δεν ειναι αηδια;
Μα τόση κουβέντα και διαξιφισμοί ενω η λύση είναι απλή...πλαστικά κουταλάκια για την θεία κοινωνία μιας χρήσης !
Το θέμα της πίστης πόσο δε μάλλον ειδικά της θείας κοινωνίας δεν μπορεί να υποταχθεί στην απλή λογική και γι αυτό για τον μη πιστό δεν μπορεί να κατανοηθεί...
Δεν είναι θέμα "λύσης"με ξεχωριστά κουταλάκια εφ όσον το ξαναλέω γι αυτόν που πραγματικά πιστεύει και δέχεται το μυστήριο της θείας κοινωνίας σαν μετουσίωση σε αίμα και σώμα χριστού δεν τίθεται θέμα φοβίας ούτε σιχαμάρας,
η πίστη υπερέχει οπότε δεν τον ενδιαφέρει αν πριν απ αυτόν απο το ίδιο κουταλάκι μετάλαβαν άλλοι ..πόσοι...
πριν απο καιρό είδα και κάτι που δεν το ήξερα...κατά λάθος όταν μεταλαμβανε ένα παιδάκι με μιά άγαρμπη κίνηση κατά λάθος έχυσε ένα μέρος απο τη θεία κοινωνία...αμέσως ο ιερέας σταμάτησε τον κόσμο και έσκυψε και έγλυψε από το πάτωμα ό,τι χύθηκε!
Παρακαλώ μην το χλευάσετε...είναι η υπέρτατη ένδειξη σεβασμού και πίστης στον Χριστό
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Μα τόση κουβέντα και διαξιφισμοί ενω η λύση είναι απλή...πλαστικά κουταλάκια για την θεία κοινωνία μιας χρήσης !
Το κάνουν οι Ρουμάνοι αλλά δεν πιστεύουν αυτοί, εμείς είμαστε οι καλοί, οι σκληροπυρηνικοί.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.011
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Το θέμα της πίστης πόσο δε μάλλον ειδικά της θείας κοινωνίας δεν μπορεί να υποταχθεί στην απλή λογική και γι αυτό για τον μη πιστό δεν μπορεί να κατανοηθεί...
Δεν είναι θέμα "λύσης"με ξεχωριστά κουταλάκια εφ όσον το ξαναλέω γι αυτόν που πραγματικά πιστεύει και δέχεται το μυστήριο της θείας κοινωνίας σαν μετουσίωση σε αίμα και σώμα χριστού δεν τίθεται θέμα φοβίας ούτε σιχαμάρας,
η πίστη υπερέχει οπότε δεν τον ενδιαφέρει αν πριν απ αυτόν απο το ίδιο κουταλάκι μετάλαβαν άλλοι ..πόσοι...
....
Μην κουρντίζεσαι από ένα αστείο. Όσοι έχουν μεγαλώσει στην Ελλάδα, ξέρουν τι πιστεύουν όσοι πιστεύουν. Ας το κλείσουμε με τις εκκλησίες, πήρε άλλη τροπή το θέμα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
πριν απο καιρό είδα και κάτι που δεν το ήξερα...κατά λάθος όταν μεταλαμβανε ένα παιδάκι με μιά άγαρμπη κίνηση κατά λάθος έχυσε ένα μέρος απο τη θεία κοινωνία...αμέσως ο ιερέας σταμάτησε τον κόσμο και έσκυψε και έγλυψε από το πάτωμα ό,τι χύθηκε!
Ελεος! Λυπησου με!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.680
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom