Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

iAkis

Member
Μηνύματα
130
Likes
280
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Αντί να πω τη γνώμη μου, θα παραθέσω μια ατάκα που είπε ο Σεφερλής υποδυόμενος μια ηλικιωμένη γυναίκα στη νέα του σειρά στον Αντ1:

«Είδα στο δρόμο έναν βιαστή... Έτρεχα έτρεχα... αλλά δεν τον πρόλαβα»

Αυτό το "αστείο" ακούστηκε σε prime time το 2022 στην Ελλάδα και τα συμπεράσματα δικά σας.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αντί να πω τη γνώμη μου, θα παραθέσω μια ατάκα που είπε ο Σεφερλής υποδυόμενος μια ηλικιωμένη γυναίκα στη νέα του σειρά στον Αντ1:

«Είδα στο δρόμο έναν βιαστή... Έτρεχα έτρεχα... αλλά δεν τον πρόλαβα»

Αυτό το "αστείο" ακούστηκε σε prime time το 2022 στην Ελλάδα και τα συμπεράσματα δικά σας.
Και μετά αναρωτιόμαστε ακόμα γιατί αντί να τα βάζουμε με τους βιαστές τα βάζουμε με το θύμα.
Επίσης να μας πει ένας ομοφυλόφιλος αν γελάει με τα αστεία του Σεφερλή, ένας άνθρωπος με αναπηρία ή μια γυναίκα παχύσαρκη… Το ότι αυτός ο άνθρωπος γεμίζει ακόμα θέατρα Ε, κάπου θα σχετίζεται και με τη σαπίλα της κοινωνίας μας.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Αντί να πω τη γνώμη μου, θα παραθέσω μια ατάκα που είπε ο Σεφερλής υποδυόμενος μια ηλικιωμένη γυναίκα στη νέα του σειρά στον Αντ1:

«Είδα στο δρόμο έναν βιαστή... Έτρεχα έτρεχα... αλλά δεν τον πρόλαβα»

Αυτό το "αστείο" ακούστηκε σε prime time το 2022 στην Ελλάδα και τα συμπεράσματα δικά σας.

Στις ΗΠΑ που υπάρχει ασύγκριτα περισσότερη ελευθερία λόγου λένε πολύ χειρότερα. Στο South Park υπάρχει σκηνή που ένας θυμωμένος πολίτης βιάζει μέχρι θανάτου τον Donald Trump.
 

iAkis

Member
Μηνύματα
130
Likes
280
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Στις ΗΠΑ που υπάρχει ασύγκριτα περισσότερη ελευθερία λόγου λένε πολύ χειρότερα. Στο South Park υπάρχει σκηνή που ένας θυμωμένος πολίτης βιάζει μέχρι θανάτου τον Donald Trump.
Δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό "δικαιολογεί" τη χυδαιότητα της ατάκας.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό "δικαιολογεί" τη χυδαιότητα της ατάκας.

Δεν δικαιολογεί κάτι απλά είναι ένα παράδειγμα που δείχνει ότι αυτά δεν γίνονται μόνο στην Ελλάδα του 2022. Και το αστείο του Gervais με παιδοβιασμό νομίζω έγινε στην Αγγλία. Αν είσαι κατά όλων των παραπάνω μπράβο σου. Γιατί δυστυχώς υπάρχουν κάτι υποκριτές που τους ενοχλεί μόνο ο Σεφερλής.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Στις ΗΠΑ που υπάρχει ασύγκριτα περισσότερη ελευθερία λόγου λένε πολύ χειρότερα. Στο South Park υπάρχει σκηνή που ένας θυμωμένος πολίτης βιάζει μέχρι θανάτου τον Donald Trump.
Αυτο ισχυει, ο CK Lewis εκανε αστειο για την παιδεραστια, εφαγε μεγαλο κραξιμο, αλλα δεν του αφαιρεθηκε το δικαιωμα να σατιριζει στα ορια της αντοχης των ακροατων, που να σημειωσουμε οτι οπως κι εδω παρακολουθουν εθελοντικα και ελευθερα τον Σεφερλη η τον Lewis.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Και υποκρίτριες που είναι με το metoo αρκεί να μην εμπλέκεται κάποιος φίλος τους.
Ο πιτσιρίκος παρεμπιπτόντως που έκανε αστεία με τους νεκρούς της μαρφίν. Όχι ρόλους ή φανταστικά πρόσωπα αλλά πραγματική τραγωδία. Έχει καταδικάσει Σεφερλή ή όχι ακόμα;

Αυτο ισχυει, ο CK Lewis εκανε αστειο για την παιδεραστια
Νομίζω κατάλαβα ποιο αστείο λες. Αυτό που έλεγε φανταστείτε πόσο καλή είναι η παιδεραστία που παρόλο την τιμωρία αν σε πιάσουν εξακολουθούν και το κάνουν. Πραγματικά εμετικό. Αλλά δεν νομίζω να έφαγε κράξιμο θυμάμαι το κοινό να ξεκαρδίζεται. Πρόσφατα τον βράβευσαν μάλιστα....
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Δεν ήταν ακριβώς αστείο για τους νεκρούς της Μαρφίν αλλά για την εργοδοτική ασυδοσία, τουλάχιστον έτσι το εξέλαβα εγώ (δεν είμαι φαν του και διαφωνώ σε πολλά μαζί του).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Ο πιτσιρίκος παρεμπιπτόντως που έκανε αστεία με τους νεκρούς της μαρφίν. Όχι ρόλους ή φανταστικά πρόσωπα αλλά πραγματική τραγωδία. Έχει καταδικάσει Σεφερλή ή όχι ακόμα;



Νομίζω κατάλαβα ποιο αστείο λες. Αυτό που έλεγε φανταστείτε πόσο καλή είναι η παιδεραστία που παρόλο την τιμωρία αν σε πιάσουν εξακολουθούν και το κάνουν. Πραγματικά εμετικό. Αλλά δεν νομίζω να έφαγε κράξιμο θυμάμαι το κοινό να ξεκαρδίζεται. Πρόσφατα τον βράβευσαν μάλιστα....
1) τεραστιο κραξιμο.
2) δεν ηταν ενα χαζο αστειο, ολοι ανατριχιασαμε οταν το ακουσαμε, εξ αλλου ειναι το στιλ του να παιζει με τα ορια της ηθικης και του καθωσπρεπισμου. Ηταν ενα τολμηρο αστειο.
Εχει πει τολμηρα πραγματα και εχει κανει σκονη για την πατροτητα και τη μητροτητα εξ αλλου και εχω κλαψει απο τα γελια, γενικα ολα τα ιερα τοτεμ. .
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Δεν ήταν ακριβώς αστείο για τους νεκρούς της Μαρφίν αλλά για την εργοδοτική ασυδοσία, τουλάχιστον έτσι το εξέλαβα εγώ (δεν είμαι φαν του και διαφωνώ σε πολλά μαζί του).
Σωστά. Όπως μπορεί να πει ο Σεφερλής ότι δεν κάνει σεξιστικά αστεία απλά δείχνει πως συμπεριφέρεται ο μέσος Ελληναράς που κράζει μόνιμα τη σύζυγο και την πεθερά και δεν κοιτάει τα χάλια του.
 

iAkis

Member
Μηνύματα
130
Likes
280
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Δεν δικαιολογεί κάτι απλά είναι ένα παράδειγμα που δείχνει ότι αυτά δεν γίνονται μόνο στην Ελλάδα του 2022. Και το αστείο του Gervais με παιδοβιασμό νομίζω έγινε στην Αγγλία. Αν είσαι κατά όλων των παραπάνω μπράβο σου. Γιατί δυστυχώς υπάρχουν κάτι υποκριτές που τους ενοχλεί μόνο ο Σεφερλής.
Μα φυσικά το θέμα μου δεν είναι μόνο ο Σεφερλής. Το Ελλάδα του 2022 το έγραψα γιατί εδώ ζούμε. Ακούγονται και γίνονται πολύ χειρότερα ανά τον κόσμο σε ό,τι αφορά τέτοια ευαίσθητα ζητήματα, χωρίς φυσικά αυτό να δικαιολογεί όπως προείπα, τον Σεφερλή και τον κάθε Σεφερλή με αντίστοιχο "χιούμορ".
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.899
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom