Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.726
Likes
50.770
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είμαστε σίγουροι ότι αυτό είναι το κείμενο; Γιατί στο σχολιασμό της απόφασης αυτή αναφέρεται σε ρατσιστικά σχόλια κλπ που δεν έχουν σχέση με το κείμενο..
 

TsAnn

Member
Μηνύματα
88
Likes
910
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Υπήρξε δηλαδή... πολιτικός δάκτυλος για να δικαιωθεί ο Σεφερλής;
Εγώ βλέπω προσπάθεια λογοκρισίας από την πλευρά της Ακρίτα, δε λέει μόνο ότι δεν της αρέσει ο Σεφερλής αλλά ότι τα κανάλια δεν πρέπει να τον προβάλλουν κ.λπ. (δεν εννοώ μέσα από το συγκεκριμένο κείμενο αλλά γενικά).
Δεν είπε πως δεν πρέπει να προβάλλεται γενικά ο Σεφερλής, αλλά ότι δεν έχει θέση στο Παλλάς για λόγους που εξήγησε. Όλοι θεατές είμαστε κ έχουμε δικαίωμα να λέμε την άποψή μας νομίζω.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
217
Likes
1.749
Φυσικά. Έγραψα "δεν εννοώ μέσα από το συγκεκριμένο κείμενο αλλά γενικά".
 

TsAnn

Member
Μηνύματα
88
Likes
910
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Φυσικά. Έγραψα "δεν εννοώ μέσα από το συγκεκριμένο κείμενο αλλά γενικά".
Εγώ μίλησα για το συγκεκριμένο κείμενο, στο οποίο κατα την γνώμη μου, σωστά τα είπε.
Δεν μπορεί να προβάλλεται τόσο ένας άνθρωπος -ο ίδιος γράφει τα κείμενα- με σκοταδιστικές θέσεις κ να λογοκρίνεται η ελευθερία του τύπου.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
8.584
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Είμαστε σίγουροι ότι αυτό είναι το κείμενο; Γιατί στο σχολιασμό της απόφασης αυτή αναφέρεται σε ρατσιστικά σχόλια κλπ που δεν έχουν σχέση με το κείμενο..

Αυτό είναι σίγουρα. Αν ψάξεις θα δεις ότι είχε βγει σε μια εκπομπή και μυξόκλαιγε (κυριολεκτικά) κι ότι δεν επιτρέπει να λένε για το ήθος του κι έχει ένα μικρό παιδί και γενικά έπαιξε το χαρτί της θυματοποίησης. Του βγήκε σε καλό απ'ότι φαίνεται.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
217
Likes
1.749
Πώς "δεν μπορεί να προβάλλεται"; Ο καθένας "μπορεί να προβάλλεται" στις κατάλληλες ώρες ανεξάρτητα από το αν μας αρέσει.
 

TsAnn

Member
Μηνύματα
88
Likes
910
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Πώς "δεν μπορεί να προβάλλεται"; Ο καθένας "μπορεί να προβάλλεται" στις κατάλληλες ώρες ανεξάρτητα από το αν μας αρέσει.
Δεν πρόσεξες το τόσο μαλλον. Εννοώντας την υπερπροβολή ενός ανθρώπου με αυτές τις θέσεις. Δεν χρειάζεται φοβερή παρατηρητικότητα για να καταλάβεις ποιοι άνθρωποι κ ποιες αξίες έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο στα ΜΜΕ.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
217
Likes
1.749
Ναι, έχεις δίκιο μου διέφυγε αλλά δεν πιστεύω να υπάρχει κάποιος άλλος λόγος που ο Σεφερλής είναι στην τηλεόραση πέρα απ' το ότι "πουλάει".
Όσο για την κριτική δεν είναι πάντα αθώα. Για παράδειγμα κάποτε ο Λαζόπουλος εμφανιζόταν τρεις φορές το χρόνο και σε γνωστή ιστοσελίδα είχαν καθημερινά άρθρα εναντίον του. Θα μπορούσε κανείς να πει "ε τη γνώμη τους γράφουν τα παιδιά". Καθημερινό θάψιμο για κάποιον που εμφανίζεται αραιά και που για μένα ήταν ξεκάθαρη δολοφονία χαρακτήρα.
 

TsAnn

Member
Μηνύματα
88
Likes
910
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Ναι, έχεις δίκιο μου διέφυγε αλλά δεν πιστεύω να υπάρχει κάποιος άλλος λόγος που ο Σεφερλής είναι στην τηλεόραση πέρα απ' το ότι "πουλάει".
Όσο για την κριτική δεν είναι πάντα αθώα. Για παράδειγμα κάποτε ο Λαζόπουλος εμφανιζόταν τρεις φορές το χρόνο και σε γνωστή ιστοσελίδα είχαν καθημερινά άρθρα εναντίον του. Θα μπορούσε κανείς να πει "ε τη γνώμη τους γράφουν τα παιδιά". Καθημερινό θάψιμο για κάποιον που εμφανίζεται αραιά και που για μένα ήταν ξεκάθαρη δολοφονία χαρακτήρα.
Αυτά γίνονταν ανέκαθεν και φοβάμαι πως θα εξακολουθήσουν. Όταν υπάρχουν συμφέροντα πολιτικοοικονομικά, θα προβάλλονται όσοι "πληρούν τις προϋποθέσεις".
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.118
Likes
41.405
Ναι, έχεις δίκιο μου διέφυγε αλλά δεν πιστεύω να υπάρχει κάποιος άλλος λόγος που ο Σεφερλής είναι στην τηλεόραση πέρα απ' το ότι "πουλάει".
Μα τοση αθωοτητα? Στην εποχη μας?
Θυμιζει την αθωοτητα ολων μας οταν βλεπαμε παντου να ξεφυτρωνει σαν τον μαιντανο ο Λιγναδης.
Και ο αλλος ο Γλυκουλης, που ειναι μαζι του στη φυλακη.
Η tv ειναι εργαλειο εξουσιας. Με πολλους και διαφορους τροπους. Τα εχουν πει αμετρητοι πριν απο μας, μην τα λεμε και γινομαστε βαρετοι.
 

TsAnn

Member
Μηνύματα
88
Likes
910
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Μα τοση αθωοτητα? Στην εποχη μας?
Θυμιζει την αθωοτητα ολων μας οταν βλεπαμε παντου να ξεφυτρωνει σαν τον μαιντανο ο Λιγναδης.
Και ο αλλος ο Γλυκουλης, που ειναι μαζι του στη φυλακη.
Η tv ειναι εργαλειο εξουσιας. Με πολλους και διαφορους τροπους. Τα εχουν πει αμετρητοι πριν απο μας, μην τα λεμε και γινομαστε βαρετοι.
Κ είπα να μην τους αναφέρω. Αλλά μιας κ είμαστε σε φάση δικαστικών αποφάσεων, ας μην εκπλαγούμε αν αθωωθούν κ αυτοί. Έχει ήδη πάρει μπρος το πλυντήριο.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
217
Likes
1.749
Άλλο ο Λιγνάδης άλλο ο Σεφερλής. Ο Λιγνάδης με το που ανέλαβε ανέβασε την παράσταση για την Παππαδάκη. Ο Σεφερλής άρχισε με το ταξί μια κωμική εκπομπή χωρίς πολιτικό στίγμα και λίγο πολύ έτσι συνέχισε αν εξαιρέσει κανείς τις πολιτικές αναφορές στις επιθεωρήσεις (και δε νομίζω ότι είναι φαν της παρούσας κυβέρνησης).
Με αυτή αν οποισδήποτε εμφανίζεται στην tv είναι με άνωθεν εντολή γιατί να μην είναι ύποπτοι ο Λιανός, η Μακρυπούλια ή η Καγιά;

Και πολύ περισσότερο η Ακρίτα φυσικά, χρόνια παίζονταν οι σαπουνόπερές της.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.269
Μηνύματα
885.808
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
GThan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom