Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.063
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Εξακολουθείτε να λέτε άλλο πράγμα. Εσείς το γυροφέρνετε γύρω από την κατάλυση του Συντάγματος. Εγώ λέω ότι αυτοί μπορούν να διαδηλώνουν (φυσικά χωρίς τη χρήση βίας) και εγώ μπορώ να έχω τη γνώμη μου για το κατά πόσο διαδηλώνουν αυθόρμητα και ειλικρινά ή ως κομματικά υποκινούμενοι και για άλλους σκοπούς.
Να απαγορευτεί στα κόμματα να διαδηλώνουν...Ξεχειλίζει από δημοκρατία το σκεπτικό.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Τα κομματα ειναι συνταγματικα κατοχυρωμενα. Αλλο αν δεν σας αρεσουν κι αυτα.
Πολυ δυσκολος ανθρωπος ειστε, αδερφε μου.
Μίλησα για τις πραγματικές προθέσεις πίσω από το κατέβασμα ανθρώπων στο πεζοδρόμιο, όχι για τη συνταγματική κατοχύρωση των κομμάτων. Δεν φταίω αν υπάρχει δυσκολία κατανόησης απλών κειμένων.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Μίλησα για τις πραγματικές προθέσεις πίσω από το κατέβασμα ανθρώπων στο πεζοδρόμιο, όχι για τη συνταγματική κατοχύρωση των κομμάτων. Δεν φταίω αν υπάρχει δυσκολία κατανόησης απλών κειμένων.
Καμια δυσκολια. Το Συνταγμα επιτρεπει κομματα, πραγματικες προθεσεις, κρυφες προθεσεις, γελοιες συχνοτητες, γελοιους λογους.
Τωρα αν αυτο, το Συνταγμα, δεν σας αρεσει, δεν μπορει να γινει κατι
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Να απαγορευτεί στα κόμματα να διαδηλώνουν...Ξεχειλίζει από δημοκρατία το σκεπτικό.
Διαβάζοντας κανείς κάποια από τα τελευταία μηνύματα θα νομίζει πως οι δημοκρατίες γεννήθηκαν από αυτούς που συμφωνούσαν με τα προηγούμενα καθεστώτα και συνέχιζαν αμέριμνοι τη ζωή τους.
Πάντως δεν δημιουργήθηκαν από απολογητές αυταρχικών συστημάτων και καθεστώτων, οι οποίοι γελοιωδώς το παίζουν εργολάβοι των δημοκρατιών αξιών.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Καμια δυσκολια. Το Συνταγμα επιτρεπει κομματα, πραγματικες προθεσεις, κρυφες προθεσεις, γελοιες συχνοτητες, γελοιους λογους.
Τωρα αν αυτο, το Συνταγμα, δεν σας αρεσει, δεν μπορει να γινει κατι
Και ξαναλέω, δεν ανέφερα πουθενά ότι είναι αντισυνταγματικό, υποκριτικό και γελοίο είπα ότι είναι. Εσείς προσπαθείτε επί ώρα να βάλετε λόγια στο στόμα μου, γιατί δεν έχετε τίποτα άλλο να κάνετε.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Να απαγορευτεί στα κόμματα να διαδηλώνουν...Ξεχειλίζει από δημοκρατία το σκεπτικό.
Δεν είπα πουθενά να απαγορευτούν οι διαδηλώσεις. Εσείς είπατε ότι ο νόμιμα και με καθαρή πλειοψηφία πρόεδρος της Γαλλίας, που χρησιμοποιεί συνταγματικά προβλεπόμενα εργαλεία, έχει καταλύσει τη δημοκρατία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Και ξαναλέω, δεν ανέφερα πουθενά ότι είναι αντισυνταγματικό, υποκριτικό και γελοίο είπα ότι είναι. Εσείς προσπαθείτε επί ώρα να βάλετε λόγια στο στόμα μου, γιατί δεν έχετε τίποτα άλλο να κάνετε.
Ε τωρα, δεν ειμαστε τυφλοι, ειδαμε τι γραφεις.
Δηλαδη ωπα, καπου, και γελοιο ειπες και υποκριτικο.
Εγω ειπα οτι ειναι Συνταγματικα κατοχυρωμενα οποτε τι να κανουμε. Θα το αντεξετε.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Ε τωρα, δεν ειμαστε τυφλοι, ειδαμε τι γραφεις.
Δηλαδη ωπα, καπου, και γελοιο ειπες και υποκριτικο.
Εγω ειπα οτι ειναι Συνταγματικα κατοχυρωμενα οποτε τι να κανουμε. Θα το αντεξετε.
Δεν είστε τυφλοί, κάνετε άλματα της λογικής γιατί δεν σας βγαίνει αλλιώς. Εκ των πραγμάτων τα κόμματα είναι συνταγματικά κατωχυρωμένα. Οπότε, κατά τη δική σας λογική, κάθε κριτική στον τρόπο λειτουργίας τους είναι αίτημα για αντισυνταγματική κατάργησή τους.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.063
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Δεν είπα πουθενά να απαγορευτούν οι διαδηλώσεις. Εσείς είπατε ότι ο νόμιμα και με καθαρή πλειοψηφία πρόεδρος της Γαλλίας, που χρησιμοποιεί συνταγματικά προβλεπόμενα εργαλεία, έχει καταλύσει τη δημοκρατία.
Το σάπισμα στο ξύλο των διαδηλωτών και η πρόκληση σωματικών βλαβών (και μόνιμων) και η παραπληροφόρηση του κοινού από ελεγχόμενα ΜΜΕ για σας δεν είναι κατάλυση. Πολύ περίεργες απόψεις έχετε για τη δημοκρατία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Δεν είστε τυφλοί, κάνετε άλματα της λογικής γιατί δεν σας βγαίνει αλλιώς. Εκ των πραγμάτων τα κόμματα είναι συνταγματικά κατωχυρωμένα. Οπότε, κατά τη δική σας λογική, κάθε κριτική στον τρόπο λειτουργίας τους είναι αίτημα για αντισυνταγματική κατάργησή τους.
Μα η κριτικη επιτρεπεται απο το Συνταγμα. Εμενα μ αρεσει το Συνταγμα. Τι φανταζεστε για τη "δικη μου λογικη" που μ αρεσει το Συνταγμα δεν ξερω. Κι η κριτικη μ αρεσει. Αλλα κυριως το Συνταγμα κι ο,τι λεει.
Εσεις ζοριζεστε λιγακι, αλλα οκ.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Το σάπισμα στο ξύλο των διαδηλωτών και η πρόκληση σωματικών βλαβών (και μόνιμων) και η παραπληροφόρηση του κοινού από ελεγχόμενα ΜΜΕ για σας δεν είναι κατάλυση. Πολύ περίεργες απόψεις έχετε για τη δημοκρατία.
Όταν λες ελεγχόμενα μέσα φαντάζομαι δεν εννοείς τα κομματικά χρηματοδοτούμενα μέσα από αριστερά κόμματα... Ούτε φυσικά εννοείς το ξύλο σε διαδηλώσεις επί αριστερών κυβερνήσεων στην Ελλάδα, ούτε τους νεκρούς σε αντικαθεστωτικές διαδηλώσεις σε σοσιαλιστικούς παραδείσους...
Η δική σας αντίληψη περί δημοκρατίας είναι επιλεκτική και κατά το πως σας βολεύει.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Μα η κριτικη επιτρεπεται απο το Συνταγμα. Εμενα μ αρεσει το Συνταγμα. Τι φανταζεστε για τη "δικη μου λογικη" που μ αρεσει το Συνταγμα δεν ξερω. Κι η κριτικη μ αρεσει. Αλλα κυριως το Συνταγμα κι ο,τι λεει.
Εσεις ζοριζεστε λιγακι, αλλα οκ.
Δεν φαίνεται να σας αρέσει η κριτική. Επί τρεις ώρες αντιδράτε εμμονικά στη δική μου κριτική, και μάλιστα προσπαθώντας επανειλημμένα να τη διαστρεβλώσετε επικαλούμενη πράγματα που δεν έχω πει.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom